Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa stacji do lutowania BGA w laptopach - proszę o opinię

dreamlogic 10 Dec 2010 23:13 133429 190
 • #181
  kmkm2
  Level 21  
  Gdzie można kupić takie uchwyty do płyty?
 • #182
  willyvmm
  Level 29  
  Przecież kolega napisał w poście powyżej:

  Quote:
  Uchwyty własnej konstrukcji przyczepiane na magnesy neodymowe.
 • #183
  krzychosk
  Level 23  
  Sam tych uchwytów nie robiłem, zleciłem ślusarzom koszt to około 80 zł za szt. Trochę dużo ale się odrobi - frezowanie to nie jest tania sprawa trochę czasu zajmuje. Podstawka powinna być jeszcze ocynkowana ale, na handel tego nie robiłem i mnie to nie przeszkadza.
 • #184
  Ku-Sloncu
  Level 9  
  Bardzo dobre rozwiązanie - zwłaszcza z uwagi na prostotę. Piec rewelacja. Co do wentylatorów trzeba tylko przemyśleć co mają chłodzić. Jak obudowa się nagrzeje to uchwyty się nie przechylają?
 • #185
  kmkm2
  Level 21  
  Bardzo proszę o napisanie gdzie można kupić poszczególne elementy tych uchwytów oraz co jak zrobić. Bardzo chętnie skopiuję to rozwiązanie:).
 • #186
  krzychosk
  Level 23  
  Jeśli chodzi o piec to nie nagrzewa się prawie wcale, dlatego że zastosowałem ekran aluminiowy. W ekranie na bokach są wycięte otwory aby chłodzić piec i płytę po procesie jak pisałem wcześniej muszę tylko zwiększyć ich wydajność. Jeśli ktoś chciałby takie uchwyty to mogę zamówić więcej wtedy cena napewno będzie niższa.
 • #187
  dariuszj
  Level 20  
  Magnes neodymowy traci właściwości pod wpływem temperatury. Temp. pracy magnesu tego typu określa się na max 80 st. C. Co mają chłodzić te wentylatory? Jeśli w trakcie pracy będzie przepływ powietrza w układzie obudowa, grzałka, nagrzewana płyta, to raczej zły pomysł bo zakłóca nagrzewanie płyty poprzez promieniowanie IR. Wentylatory raczej bardziej przydatne byłyby na zewnątrz do chłodzenia płyty po procesie, w celu szybszego schłodzenia płyty i zapobiegnięcia przestrzałowi temperatury ze wzgłędu na bezwładność elementów grzejnych.
  Co do dylematu czy IR czy HA. Jeden i drugi system ma swoje wady i zalety. Przy budowie własnej konstrukcji mniej skomplikowany i kosztowny będzie na pewno IR. Główna zaleta IR to brak przepływu powietrza i co za tym idzie brak zagrożenia zdmuchnięcia elementów z lutowanej płyty, prostszy układ sterowania i mniejsza moc układu grzejnego konieczna do właściwych parametrów temperaturowych profilu. Główna wada to bezwładność układu grzewczego, który da się do pewnego stopnia zminimalizować poprzez zastosowanie "inteligentnych" sterowników programowalnych.
 • #188
  krzychosk
  Level 23  
  Widzę kolego ze zabierasz głos w temacie o którym nie masz zielonego pojęcia. czytaj co inni piszą ze swojego doswiadczenia - obudowa sie nie nagrzewa to i magnesy trzymaja aż za mocno. Zmniejszyłem nawet ich srednicę bo ciężko było je przesunąć. Wentylatory chłodzą płyte po procesie z tym ze ich wydajnosc jest trochę mała mają tylko 1,7W zwiekszyłem do 2,5 i czas stygniecia płyty ze 180 do 30 wynosi 10 min to przyzwoita wartość. Podgrzewacz współpracuje ze stacją pace od 2 miesięcy. Jeszcze nie spodkałem sie aby ktos zdmuchną elementy z płyty gł. no chyba ze 6 atm z kompresora.
 • #189
  dariuszj
  Level 20  
  To zielone pojęcie, może Ty masz. Pracuję od dawna na własnej konstrukcji. Nie zastanawiałem się nad stopniem nagrzewania wierzchniej pokrywy dolnego podgrzewacza, wiem, że nagrzewa się znacznie. Parametry pracy magnesów neodymowych (AlNiCo) są dostępne ogólnie, może niedokładnie podałem ale ogólnie żadnym zaklinaniem, temperatury punktu Curie nie przeskoczysz ( parę razy przegrzejesz magnes i się kończy jego żywot). Chłodzenie samych grzałek nie ma sensu (wytrzymują 750 st. C ). Przepływ powietrza pod płytą w czasie grzania zakłóca poważnie cały proces, chyba że jest objęty algorytmem sterownika (w przeciwnym razie mamy duży rozrzut temperatur i niestabilny profil). Co do HA, już sama konieczność zastosowania kompresora, jego wydajności, ilości przepływu powietrza, i sterowanie tymi parametrami podnosi koszt takiej konstrukcji w dużym stopniu i bardzo komplikuje sam projekt. Co do zdmuchiwania elementów przy HA, poczytaj trochę to się dowiesz. Wogóle to nie sprawa ciśninienia (czy 2 czy 6 bar) tylko szybkości przepłwu gorącego powietrza w obrębie lutowanego elementu. Nawet w profesjonalnych stacjach za cenę rzędu 30 tys. zł taki efekt występuje (może nie zdmuchnięcie, ale przesunięcie kondensatorów na samym chipie), czy chcesz czy nie, zdarza się. Przy IR całkowicie brak tego efektu. Sprawdź ceny profesjonalnych stacji IR i HA oraz opinie użytkowników. Tak, że co do zabierania głosu i zielonego pojęcia radzę trochę poczytać i nie utwierdzać się w jedynie słusznym swoim przekonaniu. Ja w przeciwieństwie do kolegi przeczytałem oprócz tego tematu wiele innych i wyrażam swoje sugestie co do technicznych aspektów konstrukcji o której w tym temacie mowa. Celem jest, jak mi się wydaje zbudowanie jak najlepszej konstrukcji (parametry) za jak najmniejsze pieniądze, oczywiście z zachowaniem rozsądnych proporcji. W żadnym razie nie chcę przekonywać czy zmuszać do stosowania moich założeń czy spostrzeżeń. Dużo wcześniej napisałem o zaletach i wadach stosowania promiennika halogenowego niż kolega MDCS, który przeprowadził badania i opisał te promienniki. Oczywiście cześć mu i chwała za ogrom prac. Sam osobiście, obecnie używam takiego promiennika z bardzo dobrymi efektami. Ja byłem za leniwy, ale swoje spostrzerzenia pobieżnie przedstawiłem. Oczywiście chylę czoła przed kolegą KMKM2, sterownik od podstaw to mistrzostwo świata. Sam próbowałem coś stworzyć, ale BASIC (BASCOM) nie jest zbyt wielkich lotów narzędziem, a raczej jego moja znajomość (Basic na poziomie ATARI 65). Postaram się przedstawić moje konstrukcje. Na początek będzie to rama do mocowania płyt (przeróbka ramy ze stacji IR2000). Później przedstawię moje pomysły przebudowy tej stacji, którą modyfikuję od kilku miesięcy.