Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa stacji do lutowania BGA w laptopach - proszę o opinię

dreamlogic 17 Aug 2010 23:44 132682 190
e-mierniki
    benchmarek
    Level 22  
    kmkm2 wrote:
    Poprawiłem profil zgodnie z sugestiami i teraz wykres wygląda jak poniżej. Proszę o ocenę.

czy te 40 sekund rozpływu to nie za krótko, czy wszystko zdąży się polutować w tym czasie ?
  • e-mierniki
    kmkm2
    Level 21  
    Mi się wydaje że jest dobrze. Z tego co wiem układy nie lubia być długo w wysokiej temperaturze.
    Pozdrawiam
    benchmarek
    Level 22  
    Mam na myśli to czy próbowałeś przylutować tym profilem układ np 2x2 cm i czy działało wszystko jak trzeba?
    kmkm2
    Level 21  
    Wczoraj testowałem ten profil i udało mi sie z sukcesem wlutować układ ati radeon 7500 jego wymiary to 30mmx30mm. Czy wszystko jest jak trzeba to się okaże dopiero za jakiś czas.
    Pzodrawiam
    benchmarek
    Level 22  
    Pytam, ponieważ zawsze utrzymywałem szerokość okna rozpływu na poziomie 60 sekund i miałem wrażenie że to trochę za długo ale wluty w 90% udane.
  • e-mierniki
    kmkm2
    Level 21  
    może ktoś wie jaką kamerę zastosować do pozycjonowania układu i inspekcj padów??
    katar83
    Level 26  
    Jesli chodzi o profil, soak/reflow time powinien byc dluzszy dla PBLead i krotszy dla LeadFree. W tym powyzej jest on bardziej dla leadfree. Peak time nie musi byc wyzszy niz 205C dla PBlead.
    kmkm2
    Level 21  
    Czyli mam zmniejszyć szybkość narastania temperatury oraz wydłużyć czas trwania strefy reflow/soak?
    wonsacz666
    Level 11  
    Witam.

Mam pytanie do kolegów a mianowicie jestem na etapie zakupu dobrego czujnika termopary i moje pytanie to jakich wy używacie i jakie polecacie.
    Interesują mnie czujniki ze strony www.czaki.pl ale który był by najlepszy.
    Proszę o opinię.

Pozdrawiam.
    mdcs
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W dolnym promienniku (w jednym) mam wbudowaną trermoparę fabrycznie, natomiast do kontroli temp.pcb używam zwykłej termopary jak od multimetru. Dokładność jest do 2 stopni (sprawdzałem) więc w zupełności wystarczy, a koszt około 40zł. minusem jest, że pod BGA z pewnością nie wejdzie:)
    lookash81
    Level 23  
    Witaj,
    Renex sprzedaje termopary takie jak są standardowo dodawane do summita 1100. Koszt takiej TC to okolo 120zł. Wchodzą całkowicie pod układ, który stoi nawet na bardzo małych kulkach. Dzięki temu masz dokładną temperaturę z kulki. Termopary czaki niestety są za duże i nie mieszczą się pod układ - przynajmniej te których ja używałem, a poza tym bardzo szybko pękały przewody w nich :/
    kmkm2
    Level 21  
    Dzięki za informację:). Ja w swojej stacji mam termoparę od czaki. Faktycznie jest trochę za duża, po za tym jest trochę sztywna i lubi ostawać od płyty.
    Pozdrawiam
    Patol
    Level 22  
    lookash81 wrote:
    Renex sprzedaje termopary takie jak są standardowo dodawane do summita 1100. Koszt takiej TC to okolo 120zł. Wchodzą całkowicie pod układ, który stoi nawet na bardzo małych kulkach.

Mógłbyś podesłać link do tej termopary? Przeglądam ofertę Renexu ale jakos nie mogę tego znaleść.
    lookash81
    Level 23  
    Witaj,
    nie mają tego w ofercie na stronie. Zadzwoń, albo najlepiej napisz email to Ci wszystko powiedzą. Są dostępne, bo kupowałem je stosunkowo niedawno.
    wonsacz666
    Level 11  
    Witam.

Mam pytanie do wszystkich zainteresowanych tematem budowy własnej stacji BGA a dokładnie chodzi mi o to czy ktoś z was udostępnił by schemat kompletnego sterownika wraz z wsadem do procka gdyż jestem na końcowym etapie budowy warstwy sprzętowej lecz w temacie kontrolerów AVR i ich programowaniu nie jestem zbyt dobry więc proszę o pomoc lub zlece wykonanie takiego sterownika.
    Chodzi mi o sterownik który współpracuje z komputerem.
    Jeśli jest ktoś zainteresowany chęcią pomocy lub wykonaniem to proszę o odpowiedz na forum lub na PW.

Pozdrawiam
    benchmarek
    Level 22  
    wonsacz666 wrote:
    Witam.

Mam pytanie do wszystkich zainteresowanych tematem budowy własnej stacji BGA a dokładnie chodzi mi o to czy ktoś z was udostępnił by schemat kompletnego sterownika wraz z wsadem do procka gdyż jestem na końcowym etapie budowy warstwy sprzętowej lecz w temacie kontrolerów AVR i ich programowaniu nie jestem zbyt dobry więc proszę o pomoc lub zlece wykonanie takiego sterownika.
    Chodzi mi o sterownik który współpracuje z komputerem.
    Jeśli jest ktoś zainteresowany chęcią pomocy lub wykonaniem to proszę o odpowiedz na forum lub na PW.

Pozdrawiam

Nie wiem czy jest sens się bawić w pisanie i budowanie od zera takiego sterownika kiedy za 300pln można kupić gotowy moduł z oprogramowaniem na peceta umożliwiającym kontrolę procesu lutowania według zadanego profilu lutowniczego do którego wystarczy podłączyć wentylator termoparę przekaźnik półprzewodnikowy ( z grzałką) i peceta przez USB - czy 300pln w takim przypadku to dużo?
    wonsacz666
    Level 11  
    do kolegi benchmarek

OK ale jeśli możesz to podaj link lub jakiś namiar na gotowy sterownik bo jestem bardzo zainteresowany i będę wdzięczny za inf lub może takowy posiadasz do odsprzedania.
    Proszę o odpowiedz.

Pozdrawiam
    wonsacz666
    Level 11  
    Tak o tym sterowniku wiem lecz niestety trzeba zamawiać a wolałbym jednak uzyskać pomoc w zrobieniu lub też zlecić wykonanie kompletnego sterownika tym bardziej że widzę iż niektórzy już zrobili kompletne układy i być może są chętni by się tym podzielić.
    Proszę o odpowiedz.

Pozdrawiam
    wonsacz666
    Level 11  
    Do kolegi kmkm2

Czy jesteś w stanie wykonać kompletny sterownik do stacji wraz z zaprogramowanym mikrokontrolerem oraz czy udostępnisz aplikację na komputer jeśli oczywiście posiadasz.
    Wszystkie koszty pokrywam.
    Jeśli tak to proszę o inf na forum lub PW wonsacz666(malpa)gmail.com
    JanuszM
    Level 17  
    Złożę sobie podgrzewacz na 4 sztukach HTS/1 400W.
    Ale zastanawiam się jak później mocować płytę nad tak dużym promiennikiem?
    W obecnym podgrzewaczu grzałkowym z blachą:

mogę wkręcić śruby w otwory płyty i kładę na tych śrubach jako dystansach. Jest to bardzo wygodne i bezpieczne - nie ma mowy o jakimkolwiek wygięciu płyty.

Jak rozwiązać ten problem w przypadku podczerwieni?
    kmkm2
    Level 21  
    Ja montuje płytę tak jak w normalnym stole, czyli za krawędzie, oraz nad grzałkami mam zamontowane 3 pręty które podpierają płytę żeby się nie wyginała.
    Jeśli kolega chce mogę załączyć zdjęcie jutro.
    Pozdrawiam
    JanuszM
    Level 17  
    Jedno zdjęcie warte tysiąca słów ;) Poproszę.

Zastanawiam się nad daniem ceramicznej szyby przepuszczającej podczerwień (szyby stosowane w kominkach) nad planowane 4 promienniki IR. Na tej szybie opierałbym swoją płytę na wkręconych w dziury montażowe śrubach.

Na pewnym forum, serwisant przyznał się do używania takiej ceramicznej szyby od kuchenki (30x51cm):

Zbiorę jeszcze trochę informacji i raczej pójdę w tym kierunku. Można dokupić szybę kominkową w cenie 10zł za dm²

Do sterowania promiennikami użyłbym regulatora grupowego.

Ma ktoś jakieś przemyślenia w tym temacie?
    kmkm2
    Level 21  
    Witam
    Jak będziesz coś wiedział w temacie szyby to daj znać. Jeśli chodzi o sterownik to myślę że samemu lepiej zrobić, można wtedy sterować grzałkami jak się tylko chce.
    Pozdrawiam
    JanuszM
    Level 17  
    Z szybą nie ma problemu. Zamawiam i byłaby.
    Jakby zdała egzamin z przepuszczaniem podczerwienie i umiarkowanym nagrzewaniem się, to byłoby to idealne rozwiązanie (stacja Jovy 7500 ma taką szybę).
    Przykręcam śruby do płyty, stawiam ją elegancko i sztywno na szybie - rozpoczynam grzanie.

Quick I760B na zdjęciu poniżej:

Posiada 5 rur po 300W każda, razem moc pieca 1500W

Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość wkręcenia śrub w podstawę między rury i na takich wysokich dystansach postawić płytę (śruby wkręcamy w otwory montażowe płyty).

Za wszelką cenę chciałbym wyeliminować takie rusztowania z niewielką ilością punktów podparcia:

Chciałbym płytę główną podeprzeć w KAŻDYM miejscu, gdzie posiada otwór montażowy (na śrubę).
    riu
    Level 14  
    Witam ja przymierzam sie do budowy podgrzewacza na bazie 4x selfa HTS. Myslałem zeby do sertowania uzyć elektroniki od podgrzewacza aoyue 853A dodatkowo wykorzystać regulator ze strony Selfa (ESM 3710) z termoparą typu K. Pierwszego bym uzywał do sterowania temeraturą samych HTS czyli za pomaca regulatora z 853A nastawiałbym temerature np. 350 C , a za pomoca EMS (termopara dołozona do płyty) żądana temperature płyty np. 180C. regulatory byłyby połaczone szeregowo. Mysle ze dzięki temu płyta bedzie rozgrzewała sie stopniowo nie gwałtownie.
    Co wy na takie rozwiązanie ??
    kmkm2
    Level 21  
    Witam
    Myślę że kiepskie rozwiązanie. Sterownik w tym podgrzewaczu jest beznadziejny i moim zdaniem nie nadaje się do precyzyjnego ustawiania temperatury.
    Pozdrawiam
    riu
    Level 14  
    W takim razie moge zastosowac 2 te z Selfy. A tak pozatym sa tam tez grzałki ceramiczne do dysz(chyba nowość) można ją zastosowac do kazdego taniego hotaira zamiast orginalnej które sa bardzo kiepsie.