Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

hp dv 9750us chyba uszkodzone głośniki,brak dzwięku!!!!!

niedzwiedzmilus 03 Kwi 2010 19:49 2726 25
  • #1 03 Kwi 2010 19:49
    niedzwiedzmilus
    Poziom 8  

Witam wszystkich,zakupiłem kilka dni temu jak w temacie hp dv 9750us sprowadzony ze stanów.Sprzedający stwierdził iż najpierw przestał działać jeden głośniczek i po około pół roku drugi moje pytanie jest takie czy po zakupie głośniczków poradze sobie sam z wymianą czy trzeba angażować serwis mam już zakupione całe z maskownicą z przyciskami dotykowymi,jak się do tego dostać czy trzeba rozbierać laptopa.

0 25
  • #2 03 Kwi 2010 20:23
    jedrek041994
    Poziom 14  

Myślę że jak będziesz ostrożny to sobie poradzisz. Żeby dostać się do głośniczków trzeba rozkręcić laptopa. Jak się podejmiesz na rozkręcenie laptopa to uważaj na wszelkie tasiemki.

Pozdrawiam.

0
  • #3 03 Kwi 2010 20:37
    Hucul
    Poziom 39  

Nie podejrzewałbym głośników , a prędzej kartę dźwiękową . Na stronie producenta znajdziesz instrukcję tzw. service manual z dokładnym opisem jak rozkręcić laptopa .

0
  • #4 03 Kwi 2010 20:49
    niedzwiedzmilus
    Poziom 8  

karta chyba jest sprawna,głos jest na słuchawkach,pozatym kupiłem go od gościa który był z nim na misji w afganistanie laptop troszke zakurzony nawet bardziej niż troszke,przedmuchałem go powietrzem brudu jak w worku z odkurzacza i mam jeszcze pytanko,czy ta seria jest naprawde taka wadliwa jak się czyta bo biorąc pod uwage co przeszedł mój laptop i w jakich warunkach pracował to chyba cud że działa a apropo wymiany to chyba oddam do serwisu chyba koszta nie będą wielkie,

Normy określone w pkt 10.9 oraz 15 Regulaminu są bezwględnie obowiązujące - proszę, bezzwłocznie, doprowadzić post do postaci z nimi zgodnej.

Matuzalem

0
  • #5 03 Kwi 2010 20:56
    Hucul
    Poziom 39  

Ta seria jest podatna na przegrzanie i uszkodzenia mostka północnego i grafiki (zależnie od daty produkcji mniej lub bardziej). Jeśli laptop jest zakurzony , to zaopatrz się w pastę na procesor i przedmuchaj sprężonym powietrzem radiatory i wentylatory , połóż nową pastę na procesor , delikatnie przedmuchaj optykę w napędzie . Brak dźwięku może być spowodowany zabrudzeniem styków gniazda od słuchawek .

0
  • #6 03 Kwi 2010 21:00
    niedzwiedzmilus
    Poziom 8  

Może najlepiej będzie jak oddam do serwisu, przeczyszczą itp. Tylko ile taka przyjemność kosztuje? Co do awaryjności, dotyczy to wszystkich modeli serii DV9000?

0
  • #7 03 Kwi 2010 21:32
    Hucul
    Poziom 39  

W późniejszym okresie produkcji producent płyt głównych ulepszył technologię i te egzemplarze są mniej awaryjne . Przeczyszczenie laptopa może kosztować od 20 do 100 złotych zależnie od miasta i serwisu . Nie jest to trudne zadanie , wystarczy mieć service manual , troszkę zdolności , śrubokręt krzyżowy i torx 8 .

0
  • #8 03 Kwi 2010 21:34
    niedzwiedzmilus
    Poziom 8  

ja niestety niewiem z kiedy on jest jak to można sprawdzić

0
  • #9 03 Kwi 2010 22:03
    Hucul
    Poziom 39  

Na płycie głównej jest nalepka z numerem seryjnym i zakodowaną datą , nie mam niestety dostępu do informacji od jakiej daty są lepsze płyty :|

0
  • #10 03 Kwi 2010 22:07
    niedzwiedzmilus
    Poziom 8  

a czemu ulegają awari czy to wina chłodzenia idzie temu jakoś zaradzić,czy trzeba jakoś szczególnie dbać o tego lapka

0
  • #11 03 Kwi 2010 22:08
    foldback
    Poziom 29  

Możliwe, że masz uszkodzoną tasiemkę sygnałową od głośników i włącznika. Warto sprawdzić, choć to przypadłość laptopów serii dv6000. Tasiemkę najlepiej sprawdzić miernikiem, albo wzrokowo czy nie ma pęknięć na końcach. Aby ściągnąć panel sterujący należy wyjąć baterię, odkręcić 6 (3) srebrnych śruby pod baterią od panelu, odkręcić śrubę od klawiatury na spodzie. Podważyć panel np. kartą telefoniczną, odkręcić 3 śruby mocujące klawiaturę pod panelem. Teraz masz już dostęp do panelu z głośnikami i tasiemek sygnałowych.

0
  • #12 03 Kwi 2010 22:10
    niedzwiedzmilus
    Poziom 8  

tzn że nietrzeba rozbierać lapka aby to ewymienić

0
  • #13 03 Kwi 2010 22:20
    foldback
    Poziom 29  

Tak, klawiaturę i panel można wyciągnąć bez rozbierania całości. Odkręcasz tylko te śruby, o których napisałem. Potem sprawdzasz tasiemkę sygnałową tą z lewej strony (możesz taśmy zamienić miejscami i zobaczyć, jaki będzie efekt z głośnikami – jeśli będzie dźwięk to taśma do wymiany lub naprawy), jeśli masz panel z głośnikami to możesz podmienić tam będą chyba dodatkowe 2 śruby z góry.

0
  • #14 03 Kwi 2010 22:24
    niedzwiedzmilus
    Poziom 8  

a czy chodzi ci o klawiature tą dotykową pod panelem,jestem laikiem przepraszam jeśli zadaje głópie pytania

0
  • #15 03 Kwi 2010 22:32
    foldback
    Poziom 29  

Panel jest razem z przyciskami. Chodzi mi o normalną dużą czarną klawiaturę – po jej zdjęciu będziesz mógł sprawdzić taśmy, ogólnie będzie wygodniej. Z tasiemkami to raczej delikatnie, bez ostrych narzędzi, zwróć uwagę jak są włożone styki do gniazd.

0
  • #16 03 Kwi 2010 22:33
    niedzwiedzmilus
    Poziom 8  

ja mam w lapku 6 śrub pod baterią

0
  • Pomocny post
    #17 03 Kwi 2010 22:44
    foldback
    Poziom 29  

Tak. Jest 6 śrub od panelu pod baterią (pomyliłem z innym modelem). Odkręcasz je w pierwszej kolejności. Potem 1 śruba na spodzie laptopa od klawiatury na środku jest tam taki prostokątny symbol klawiatury. Następnie obracasz laptopa. Podważasz karta telefoniczną boki, rogi panelu. Aż wyskoczy z zatrzasków. Po ściągnięciu panelu, odkręcasz 3 śruby mocujące klawiaturę od góry. Wyciągasz klawiaturę.

0
  • #18 04 Kwi 2010 15:16
    niedzwiedzmilus
    Poziom 8  

rozebrałem przeglądnołem głośniki wyczyściłem ale głosu nadal niema po świętach dojedzie zakupiony panel z głośnikami i wymienie mam tylko nadzieje że uszkodzone są głośniki,jest jakiś patent na sprawdzenie czy są sprawne dodam że są a raczej były zakurzone bardzo mogły paść?

Dodano po 11 [minuty]:

doradzcie mi jeszcze jak zadbać o tego lapka by uchronić go od awari jakieś dodatkowe chłodzenie ?,czy są jakieś sposoby na to?

0
  • #19 04 Kwi 2010 20:21
    foldback
    Poziom 29  

Zamieniłeś miejscami taśmy sygnałowe? Głośniki możesz sprawdzić omomierzem. Co do konserwacji to wyczyść cooler za pomocą sprężonego powietrza przez otwory wentylacyjne w lewym górnym rogu laptopa. Zaktualizuj BIOS.

0
  • #20 04 Kwi 2010 20:42
    niedzwiedzmilus
    Poziom 8  

nie zamieniałem taśm niewyciągałem klawiatury,tak jak już pisałem jestem laikiem w rozbieraniu lapka i boje się żeby nieuszkodzić czegoś wyciągłem głośniki były bardzo zakurzone totalny syf przedmuchałem ale niestety nic ja stawiam że chyba padły bo tak jak pisałem poprzedni właściciel powiedział że najpierw padł jeden a po jakimś czasie drugi,spróbuje jeszcze z wymianą całego panela z głośnikami jak dojedzie po świętach jak to niepomoże to oddam na serwis bo niechce sam kombinować by nieskopać bardziej.

0
  • #21 04 Kwi 2010 21:14
    foldback
    Poziom 29  

Raczej nic nie uszkodzisz wyciągając panel i klawiaturę. Szkoda, że nie wyciągnąłeś klawiatury i nie sprawdziłeś taśm. Tasiemki w serwisie aukcyjnym od 10 zł wiec strata niewielka w przypadku uszkodzenia. Jeśli zamieni się je miejscami to już wiadomo czy to wina głośników, taśmy czy coś na płycie . Czyszczenie głośników nic nie da.

0
  • #22 05 Kwi 2010 10:09
    niedzwiedzmilus
    Poziom 8  

mam jeszcze pytanie czy jak odpalam laptopa to na panelu dotykowym ikonka głośnika jest pomarańczowa a po chwili niebieska za chwile znowu pomarańczowa i jak już załaduje system to na stałe niebieska czy to normalne

Dodano po 6 [minuty]:

a tak powracając do tematu tych tasiemek to ile ich tam jest i które trzeba podmienić?

Dodano po 2 [minuty]:

i czy przez taśme może przestać grać najpierw jeden a potem drugi głośnik?

0
  • #23 05 Kwi 2010 22:23
    katar83
    Poziom 25  

Sa dwie tasiemki biale lub czarne, jedna od glosnikow druga od wlacznika. Zazwyczaj jest to wlasnie uszkodzona tasma. Nigdy nie spotkalem sie z uszkodzeniem glosnikow.
    W DV9000/6000/2000 ktore do mnie przychodzily zawsze sa zatkane wentylatory co powoduje wieksza temp pracy i tym samym uszkodzenie mostu/grafiki. Niestety by sie dobrac do radiatora trzeba rozebrac calego laptopa.
    W dodatku nigdy nie widac z zewnatrz zapchanych radiatorow i konieczne jest wykrecenie samego wiatraka by dostac sie do kanalow.
    DV9000 i 6000 sa w miare proste w rozlozeniu. DV2000 to juz inna sprawa.

0
  • #24 06 Kwi 2010 16:24
    niedzwiedzmilus
    Poziom 8  

po której stronie ma być ta tasiemka jak zdejme klawiature

Dodano po 1 [minuty]:

rozumiem że przedmuchiwanie od zewnątrz za wiele niepomaga trzeba rozebrać i dokładnie wyczyścić

0
  • #25 06 Kwi 2010 21:40
    foldback
    Poziom 29  

Po lewej stronie masz taśmę sygnałową (odpowiada ona za głośniki, przycisk Power, czujnik temp). Po prawej stronie (na środku) taśma odpowiada za panel multimedialny(niebieskie przyciski dotykowe). Uszkodzenie taśmy może objawiać się tym, że najpierw jeden głośnik nie działa a potem drugi. Dlatego aby sprawdzić czy to one są uszkodzone powinieneś zamienić je miejscami, są identyczne wiec można je zamienić.
    Aby wyczyścić dobrze cooler trzeba go rozebrać, ale powinno wystarczyć jak dobrze przedmuchasz sprężonym powietrzem 2 otwory wentylacyjne (góra laptopa lewy róg)
    Zaktualizuj BIOS poprawka pozwala obniżyć temp, zwiększa nieznacznie obroty wentylatora

0
  • #26 07 Kwi 2010 15:01
    niedzwiedzmilus
    Poziom 8  

niestety wymieniłem dzisiaj taśme na nową i nadal niemam dzwięku na głośnikach

Za uporczywe ignorowanie norm językowych (pkt. 10.9 Regulaminu) - ostrzeżenie #1.
    Ta sankcja nie zwalnia z obowiązku doprowadzenia postów do stanu zgodnego z Regulaminem i zasadami pisowni.

Matuzalem

0