Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3 way stx (fx-200) kilka pytań

03 Kwi 2010 20:47 2814 11
  • Poziom 10  
    Witam
    Jestem tu nowy i chciałbym przedstawić swój problem.
    Ostatnio zamówiłem gotowe obudowy stx fx-200(nie mam warunków aby samemu wykonać-mieszkanie w bloku), do tego gdn-22-140-8-scx, gdm-14-150-8-scx oraz gdwk-10-200-pj, do tego zwrotnice wykonałem wg projektu krążącego po forach-3way stx na tych przetwornikach, pytanie moje jest takie że obudowy oryginalne fx-200 różnią się od tych z projektu i co z bassreflexem. W projekcie jest z prolinka 68x160mm a ja kupiłem z stxa 65x110 taka jaka jest oryginalnie w tych kolumnach, pojemność po obmierzeniu komory gdna ma koło 34 litrów brutto. Teraz za bardzo nie wiem czy zostawić te rurki z stxa czy zakładać te z polinka, tylko problem jest że otwór montażowy jest za mały na te z polinka i pasuje idealnie na stxa. Proszę o poradę którą rurkę zastosować i jak uniknąć powiększania otworu ewentualnie jeżeli trzeba będzie większą rurkę wstawić ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Rurkę BR dobiera się do konkretnego głośnika,a nie do konkretnego projektu. Zwrotnica nie ma tu większego znaczenia, bo wpływa ona na częstotliwości o wiele wyższe niż te na które wpływ ma działanie BR.

Moim zdaniem najlepiej rozwiązać problem empirycznie - przetestować jak kolumny będą grały z rurką 65x110, a gdy to okaże się niestarczające zrobić przedłużkę do rurki i stroić "na słuch". Pamiętaj tylko o odpowiednim obrobieniu rurek, by uniknąć świstów powietrza.

Zresztą, jakby w projekcie stało napisane, że należny użyć rurkę o długości np 8 cm, a Tobie odpowiadałoby inne strojenie, to przecież i tak kierowałbyś się swoim gustem. Zawsze możesz też zasymilować dane strojenie w programach typu boxsim lub winisd.
  • Poziom 10  
    Generalnie to póki co kolumny są nie wygrzane 2 dni maja, więc trudno teraz na słuch oceniać, grają tak w sumie dość klarownie bez dużego podbicia basu, zależy też jakie nagranie-źródło,mulenia żadnego i przeciągania nie ma. Napędza je amplituner hk avr255, bass ustawiony na 0. Ciekawi mnie jak te kolumny powinny docelowo grać, na co je stać i czy do kina bez suba się obędzie. Jeszcze mnie ciekawi na jaką częstotliwość jest ustawiony ten gdn tym tunelem z polinka 68x160 z wyprofilowaniem kołnierza z tego projektu stx 3way+pj krążącego po forach?
  • Poziom 38  
    Nikt Ci nie powie, czy wystarczy Ci z nich basu do kina, przecież sam najlepiej znasz swoje wymagania i pomieszczenie w którym kolumny będą grać.
    Najczęściej te kolumny ludzie stroją na okolice 42-45 hz. Masz krótszą rurkę, więc u Ciebie strojenie jest wyższe. Jak robiłem te kolumny to dałem BR 68x19 cm, było więcej niższego basu, ale lekko spowolniony i wytrzymałość na W głośnika znacznie spadła, więc z za niskim strojeniem nie należy przesadzać
  • Poziom 10  
    a czy odwracać polaryzacje gdm bo czytałem że mimo wszystko do tej zwrotnicy lepiej zamienić polaryzacje i jak to wpłynie na niskie tony ?
  • Poziom 10  
    Dzisiaj zamieniłem polaryzacje gdm-a i po krótkim testowaniu wydaje mi się że średnie tony są jakby trochę mniej natarczywe i jakby trochę wydatność basu się zwiększyła. Nie wiem czy taki efekt miało przynieść te odwrócenie fazy ? Oczywiście w harmanie basy i soprany neutralne w pozycji 0. Bawiłem się trochę też generatorem w winisd i próbowałem określić jak strojone są kolumny i aktywność bassreflexu się zwiększa coś koło 42-45hz i potem jakoś koło 48-50hz - dwie górki takie - nie za bardzo wiem jak to interpretować ?
  • Poziom 38  
    "Wydatność basu' zwiększyła się zapewne pozornie - tzn jest go więcej w porównaniu do średnich tonów. Co do średnich tonów - przez taką zmianę wpłynąłeś na ich część która nakłada się z tłumionym sygnałem z niskotonowego, czyli jest tak jak powinno być. Widocznie autor zwrotnicy (IREK) miał nieco inną koncepcję dźwięku z tych kolumn lub robił pomiary w zupełnie innej obudowie.

Strojenie masz na ok 46 hz - ten "dołek" wyznacza właśnie częstotliwość pracy BR.
    http://diyaudio.pl/portal.php?show=25
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7924462&highlight=#7924462 (ostanie posty).
  • Poziom 10  
    Tomq napisał:
    "Wydatność basu' zwiększyła się zapewne pozornie - tzn jest go więcej w porównaniu do średnich tonów. Co do średnich tonów - przez taką zmianę wpłynąłeś na ich część która nakłada się z tłumionym sygnałem z niskotonowego, czyli jest tak jak powinno być. Widocznie autor zwrotnicy (IREK) miał nieco inną koncepcję dźwięku z tych kolumn lub robił pomiary w zupełnie innej obudowie.

Strojenie masz na ok 46 hz - ten "dołek" wyznacza właśnie częstotliwość pracy BR.
    http://diyaudio.pl/portal.php?show=25
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7924462&highlight=#7924462 (ostanie posty).

zastanawiam się jak by grały te kolumny zestrojone tak na 38-40hz - zależy mi na w miarę głębokim basie ale w też szybkim a nie mułowatym i buczącym aby do kina i muzyki grały w miarę. Czy harman kardon avr255 napędzi te kolumny w miarę w pokoju 18m ?
  • Poziom 38  
    Nikt Ci tego nie powie, musisz sam to sprawdzić wydłużając rurkę BR. Niski i nie mulący bas da się pogodzić tylko w przypadku zastosowania obudowy typu Linia Transmisyjna, BR to duuuuży kompromis (także jeśli chodzi o naturalność basu).
    Zwykle jest tak, że BR stroi się albo pod kino albo pod muzykę.

Co do harmana - już 50 W GainClone dobrze sobie radził z tymi kolumnami.
  • Poziom 10  
    Testowałem dzisiaj trochę kolumny i hk avr255 który napędza te kolumny musi mieć ustawione basy na co najmniej +4 (skala od -10 do +10) żeby bas był w miarę mocnawy, czy to normalne czy kolumny te powinny mieć już dość mocny bas przy ustawieniach neutralnych na 0. Czy może jest jeszcze jakiś sposób żeby polepszyć bas w tych kolumnach?
  • Poziom 10  
    dzisiaj przy okazji słuchania muzyki i oglądania filmu włożyłem do bassreflexu po 3 długopisy i muszę przyznać że jakoś lepszy basik był, taki głębszy, chyba jednak trochę za wysoko strojone są te kolumny. Tylko jak tu przedłużyć rurkę? Mam co prawda jeszcze dodatkowo tą z polinka 68x160 ale średnica montażowa za mała w kolumnie żeby ją wsadzić ?