Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym wytlumic ta skrzynie?

ponte999 03 Kwi 2010 23:11 2069 12
  • #1 03 Kwi 2010 23:11
    ponte999
    Poziom 10  

Wiele takich tematow pewnie bylo ale zdania sa podzielone. Zrobilem skrzynie pod dwa glosniki sony xplode 30cm z dwoma bass reflexami i nie moge sie zdecydowac czym wytlumic ? Welna owcza odpada ze wzgledu na malo realne dostanie jej u mnie w miescie. Wiec co innego w miare dobrej cenie? Skrzynia 130l. Zdjecie:
    Czym wytlumic ta skrzynie?

0 12
  • #2 03 Kwi 2010 23:15
    fixian
    Poziom 21  

polecam wełne mineralną do ocieplania. Dostępna w ciastoramie lub alledrogo

0
  • #3 04 Kwi 2010 09:07
    luktom007
    Poziom 2  

Zgadzam się z fixian. Użyj wełny mineralnej, ale może być też watolina, lub od biedy nawet gąbka albo gruby filc...

0
  • #4 04 Kwi 2010 12:09
    Karolo MPower
    Poziom 30  

Ja polecam watoline, dostaniesz w pasmanterii. A czy problemem jest zamówienie na alledrogo jakby coś?:D

0
  • #5 04 Kwi 2010 12:41
    ponte999
    Poziom 10  

Karolo z zamowieniem nie ale w srode przychodzi mi drugi glosnik i dodatkowy wzmacniacz a ze tak powiem jestem cisnieniowcem musze odrazu miec zrobione;)
    A powiedz mi jak to jest bo spora czesc osob piszac o srzyniach z B-R pisza zeby jak najmniej ja wytlumic dlatego tez zalozylem nowy temat.
    A watoline kupie w takim razie w castoramie.

Przednia scianke tez wytlumic?

0
  • #6 04 Kwi 2010 14:42
    Karolo MPower
    Poziom 30  

Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że wytłumienie to nie jest obowiązkowa rzecz w żadnej skrzyni.

W fazie projektowania zakładasz, czy chcesz wygłuszać skrzynię ( oraz to gdzie i ile ma być konkretnego materiału - każdy ma inne własności ) bądź nie wygłuszasz.

Dla jasności wygłuszenie zmienia trochę strojenie skrzyni ( przy BR widać to na wskazaniach porgramu ).

Wygłuszenie zazwyczaj zwieksza miękkość, sprężystość i miesistość basu.

Wygłusza się w zależności: Tobie zalecam obłożenie 1 warstwą grubszej watoliny każdej ścianki w środku ( oprócz frontowej z głośnikami ) oraz porządne przyczepienie tego do ścianek za pomocą zszywaczy meblowych ( od biedy można to kleić do ścianek na butapren ).

0
  • #7 04 Kwi 2010 15:03
    MasterTomster
    Poziom 14  

Ja używam kleju "butanoprenopodobnego" w sprayu (do klejenia wykładzin) i moje dotychczasowe doświadczenie zdobyte na jednej skrzyni (ale za to z wieloma wygłuszeniami) mówi że watolina najlepsza i gruuubo dawać. Ale ja lubię jak to napisałeś: mięsisty i miękki bas. :)
    PZDR

0
  • #8 04 Kwi 2010 16:55
    fixian
    Poziom 21  

Tylko w ciastoramie mogą być duże opakowania. Jak cos popytaj w sklepach budowlanych czy nie maja jakiś odpadów lum uszkodzonych opakowań. Albo jak sie ktos buduje gdzies w pobliżu to takiego ocieplenia używają do dachów. To może uda Ci sie za pare zł coś odkupić. Widziałem że do ociepleń budynków zamiast steropianu używają takiej sprasowanej wełny czy waty. Nie testowałem tego ale wyglądało ok.

0
  • #9 04 Kwi 2010 18:06
    lowlander
    Poziom 15  

fixian napisał:
    Tylko w ciastoramie mogą być duże opakowania. Jak cos popytaj w sklepach budowlanych czy nie maja jakiś odpadów lum uszkodzonych opakowań. Albo jak sie ktos buduje gdzies w pobliżu to takiego ocieplenia używają do dachów. To może uda Ci sie za pare zł coś odkupić. Widziałem że do ociepleń budynków zamiast steropianu używają takiej sprasowanej wełny czy waty. Nie testowałem tego ale wyglądało ok.

Problem w tym że ta wata mineralna do ocieplania dachów pyli jak diabli i przy BR będziesz miał w pokoju/samochodzie konfetti przy każdym uderzeniu basu, ja osobiście używam gąbki tapicerskiej 1 lub 2 cm w zależności od potrzeb, daje rade i odczujesz zdecydowaną różnicę w mięsie i brzmieniu ale kopnięcie mniejsze moim zdaniem.

Pozdrawiam

0
  • #10 04 Kwi 2010 18:20
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tak na marginesie: watolina służy do ocieplania ubrań. I w sklepach z materiałami można ja kupić na metry...
    A polecającym do wytłumienia watę mineralną gratuluję pomysłowości! Gdyby nie wiedzieli czemu, to się się zastanowią i wtedy ewentualnie zapytają.

0
  • #11 04 Kwi 2010 19:28
    lowlander
    Poziom 15  

Błażej napisał:
    Tak na marginesie: watolina służy do ocieplania ubrań. I w sklepach z materiałami można ja kupić na metry...
    A polecającym do wytłumienia watę mineralną gratuluję pomysłowości! Gdyby nie wiedzieli czemu, to się się zastanowią i wtedy ewentualnie zapytają.

W Białymstoku miałem problemy z kupnem watoliny, choć przyznam jest gęstsza od gąbki a to ma duże znaczenie przy tłumieniu niskich częstotliwości, ale jeśli jej nie dostaniesz to gąbka wystarczy do skrzyni BR.

Pozdrawiam

0
  • #12 06 Kwi 2010 20:33
    pawel774
    Poziom 11  

Ludzie jak niemacie pojęcia o wygłuszaniu to nie mówcie nic-proste. Kieruje to zdanie do kolegi fixian między innymi. To, że słyszałeś, że ktoś tam wytłumił suba wełną mineralną to nie znaczy, że to jest dobry materiał na wyciszanie... Jest to materiał do wyciszenia chyba z najniższej półki można go dać w ostatecznosci ale ja osobiście bym wolał zostawić bez wygłuszenia niż zrobić to ów wełną. Wełna strasznie pyli te mikro cząsteczki są z bardzo ostre i niszczą membranę, zawieszenie i ogólnie wydostaje się ten kurz na zewnątrz. NIE POLECAM WEŁNY MINERALNEJ DO WYCISZENIA ZDECYDOWANIE !

0
  • #13 06 Kwi 2010 21:15
    cuba1313
    Poziom 16  

Do autora. Spróbuj dokonać odsłuchu bez wytłumienia. Miałem kiedyś taki głośnik i nie koniecznie usłyszysz jakąś różnicę akustyczną. Umówmy się, że nie należą do najlepszych przetworników, ale nie o to tu przecież chodzi. Sprawa wydaje się prosta. Jeżeli twoje ucho nie będzie zadowolone, to wtedy pomyśl nad watoliną, matą bitumiczną. O wełnach i watach mineralnych sugerowanych przez...zapomnij. Do przyklejenia watoliny możesz użyć kleju polimerowego dostępnego w Praktikerze i innych za 8zł/0.5l.

0