Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silników krokowych na L298 i L297

etet 03 Kwi 2010 23:49 2076 1
  • #1 03 Kwi 2010 23:49
    etet
    Poziom 14  

Witam.

Mam sobie takie sterowniki na L297 i 2xL298. Chodziło to chyba z rok bez problemu. Ostatnio zmieniłem zasilacz z impulsowego na zwykły (te same napięcia 5V i 36V ale sporo większa moc). Testowałem jeden ze sterowników i było wszystko w jak najlepszym porządku.

Podłączyłem drugi i okazało się, żę jeden z L298 padł (nie wiem cyz wtedy czy wczesniej).

Zmieniłem obydwa L298, sprawdziłem dokladnie i wlaczylem. Skonczylo sie pieknym wybuchem.

Posprawdzalem wszystko co sie dalo, wymienilem uszkodzone czesci ale niestety cos nie dziala.

Kiedy zasilam silniki napieciem 14V to jest ok. Podlaczenie tego 36V konczy sie spaleniem sterownika na wyjsciu wlasnie tego napiecia. W sumie to caly czas ten sam zasilacz tylko podpinam go do roznych uzwojen tego samego transformatora.

Wiem juz, ze najpierw powinno startowac zasilanie logiki (5V) a potem nalezy na enable ustawic stan niski i dopiero wlaczyc zasilanie silnikow. Dokladnie tak robie i bezpiecznik sie pali (zarowno 1,2A jak i 2,5A). Prad silnika ustawiony na minimum (jakies 200 do 300mA). Probowalem wlaczyc w szereg zaroweczki 14V (5W) i wtedy bezpiecznik nie pada.

Nie mam juz pomyslow co jeszcze sprawdzic bo chyba juz mi nic do sprawdzenia nie zostalo. Sprawdzilem na tym nizszym napieciu czy regulacja pradu dziala i wszystko jest moim zdaniem w porzadku.

Najgorsze jest to, ze bezpieczniki pala sie juz w momencie podania napiecia na sterownik chociaz enable jest na 0 i tranzystory w ukladach powinny byc zatkane.

Co moge jeszcze zrobic ?

Dział "Diagnoza" jest działem poświęconym opisowi usterki wraz ze sposobem jej naprawy. Na tym dziale nie szukamy pomocy. Temat przenoszę do odpowiedniego działu. [dzimi]

0 1
  • #2 05 Kwi 2010 12:16
    tengu
    Poziom 21  

a czy na wyjściach faz są zastosowane diody zabezpieczające? Miałem podobny problem. Może być też ubity L297. Z doświadczenia wiem że jeżeli padnie L298 to w 50% leci też L297. Podłącz żarówki do faz i regulując prąd obserwuj czy na wszystkie tak samo się zachowują.

0
  Szukaj w 5mln produktów