Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

W3DZZ na inne pasma. Możliwość zrobienia anteny?

mleczarz 04 Apr 2010 09:46 8839 15
 • #1
  mleczarz
  Level 15  
  Czy istnieje możliwość zrobienia anteny w podobie do w3dzz ale na zasadzie: dipol na 11m trap dipol na 20m trap 40m?? Oryginalna antena pracuje 80m i 40m a ja chcialbym mieć te pasma w antenie, trapy odpowiednio rózne dostosowane do częstotliwości pasm.
 • #2
  Adik
  Level 20  
  Witam

  Napewno istnieje , kwestia policzenia, doboru i zestrojenia odpowiednich trapów.
  W niemieckej książce chyba "Antenna Handbook" czy coś takiego w tytule były opisane różne odmiany anten trapowych, wprawdzie nie było tam nic z uwzględnieniem pasma 11m, jedynie typowo na pasma amatorskie więc było 10m.
 • #3
  rysta
  Level 21  
  Antena W3DZZ jest anteną 5-cio pasmową od 80 do 10m. W podstawowej wersji, jest pełnowymiarowym dipolem na pasmo 40m.
  W zaproponowanej konfiguracji mozna spodziewać się obniżonej sprawności anteny wskutek dołączenia wielu reaktancji dla uzyskania pozostałych pasm.
  Najlepiej zamodelować antenę w którymś z dostępnych programów do modelowania i optymalizacji np 4nec2 lub Mmana-Gal. Instalki znajdziesz np. tu:
  http://www.softpedia.com/get/Science-CAD/4nec2.shtml
  http://www.softpedia.com/get/Science-CAD/MMANA-GAL.shtml
 • #4
  dipol
  Level 34  
  Z skrzynką antenową na W3DZZ da się pracować do 30km.
  A najlepiej spisuje się skośny (prawie pionowy)dipol na to pasmo do W-wy przy średniej propagacji. Kombinowanie z dodatkowymi trapami dla tej anteny nie wyjdzie na zdrowie bo pozostałe pasma się rozwali..Wyjdzie dziwna kombinacja udająca antenę na co zwraca uwagę Kol. Rysta. Jak mi się trafi coś do dłubania to tak wykorzystuję anteny na to pasmo.Proponuję najprościej wykonać dipole wielopasmowe( 11m ,40m ,80m) zasilane jednym kablem . A samą antenę W3DZZ to też nie wykona się z biegu trapy muszą być idealnie zestrojone jak i cala antena żeby na wszystkich pasmach pracowało.
  73!
 • #5
  1MAc
  Level 16  
  mleczarz wrote:
  Czy istnieje możliwość zrobienia anteny w podobie do w3dzz ale na zasadzie: dipol na 11m trap dipol na 20m trap 40m??


  Bezwzględnie najlepszym (w mojej opinii) opracowaniem na ten temat jest artykuł W8EX z QEXa dotyczący "Dominant-Element-Principle Loaded Dipoles".
  Link: http://www.arrl.org/qex/Buxton.pdf Proponuję dalszą dyskusję po przeczytaniu.

  Oczywiście kwestia trapów jest do dyskusji (ja nie jestem fanem - i nie umiem dobrze zrobić trapu z koncentryka :-) )

  Powodzenia
  MAc
  mrn
 • #6
  Radiowiec 2
  Level 31  
  To zaglądnij na rosyjskojęzyczne strony ( Kubań) i poszukaj archiwum Radio. Tam była opisana adaptacja rosyjska tej anteny pracująca juz od 160m , a w książce SP6LB z dawnych lat jest pionowa wersja tejże anteny. Ta publikacja też jest po rosyjsku na tym serwerze. Po rosyjsku możesz mieć kłopoty bo jesteś młody ale schematy są czytelne. Pozdrawiam ! :))
 • #7
  dipol
  Level 34  
  Z koncentryka trap to jak chcesz żeby antena pracowała na 80 i 40m a żeby poprawnie pracowała na wszystkich pasmach to należy trapy wykonać tak
  W3DZZ na inne pasma. Możliwość zrobienia anteny? W3DZZ na inne pasma. Możliwość zrobienia anteny?W3DZZ na inne pasma. Możliwość zrobienia anteny?
  W3DZZ na inne pasma. Możliwość zrobienia anteny? W3DZZ na inne pasma. Możliwość zrobienia anteny?
  Te trapy maja już pewnie ?? już 20lat lub więcej hi ,może ci się przydadzą zdjęcia do wykonania przez ciebie,W3dzz pracuje doskonale na 5 pasmach kabel koncentryczny używam od 1975r -z dipola wielopasmowego jak postawiłem dom musiałem zrezygnować i wykonałem W3DZZ.Kondensatorem w trapach jest pojemność laminatu.
  73!
 • #8
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Trapy nawinięte srebrzanką ... to musi dobrze pracować. Gdyby to robił miedzią może być niższa dobroć. A która to wersja - z trapami na QRG 7,050MHz czy 7,1 MHz ? Bo były dwa opisy. Pozdrawiam ! :))
 • #9
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Radiowiec 2 wrote:
  Trapy nawinięte srebrzanką ... to musi dobrze pracować.

  No bez przesady.
  Quote:
  Gdyby to robił miedzią może być niższa dobroć.

  Na tych częstotliwościach "srebrzanka" czy "miedź" w stosunku do Q obwodu, ma się NIJAK jak dla obwodu "helikalnego" np. na pasmo 144MHz czy 430MHz.
  O 1,2GHz i wyżej nie wspomnę.


  Pozdrawiam.
 • #10
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Z całym szacunkiem , ale żebyś się nie zdziwił. Jest kolosalna różnica , zależnie od tego czy dany element pracuje w brzuścu czy w węźle prądu zmiana dobroci może nieźle " narozrabiać" Ja trenowałem dwie wersje skrzynki SP6SYV jedną nawinąłem miedzią - działała bardzo dobrze dopóki nie zastosowałem własnej modyfikacji i obwodów nadawczych ( zasilanych przez nadajnik ) nie nawinąłem srebrzanką Chłopie ! dzień do nocy!! Dlatego wiem co On zrobił z tą anteną. Drogi pomysł ale dobry. Pozdrawiam ! :)) SP3SUZ
 • #11
  dipol
  Level 34  
  Pracowałem w Z.R.D miałem na czym pomierzyć i to co pisze Sp3 SUZ a dlaczego są srebrzone falowody można długo naskórkowość.Skrzynka podobnie przećwiczona przyrost mocy wcz ok 60 % w porównaniu z miedzią .P-filtr przyrost wcz na14-28 w porównaniu do nawinięcia miedzią -skokowy.
  A ze miałem srebrzankę i było łatwiej ją lutować przy strojeniu oraz trap strojony był przez ściskanie i rozszerzanie było łatwiej stroić została srebrzanka. Strojone na 7.50-długość srebrzanki itp ma być brakujący metraż do 80 m. Trapy wykonane z koncentryka w komorze klimatycznej wilgoć to kompletna porażka -polietylen chłonie wilgoć -mikropory i całkowicie do bani hi.
  W3DZZ na inne pasma. Możliwość zrobienia anteny?
  srebrzanka w skrzynce antenowej.
  Obudowa z mosiądzu skrzynki w porównaniu z aluminium to ok 10% na sztucznym obciążeniu( 28Mhz)na plus dla mosiądzu.-moja z aluminium kolegi była z mosiądzu
  Nie wnikam w teorię na pomiarach tak wychodziło.
  Skrzynki (SP6SYV=MFJ) używam w zasadzie do transformacji impedancji 50om na 75 om taki mam kabel do anteny do końcówki tranzystorowej o mocy doprowadzonej 250W(110-80 W wcz) 2xKT930B .Na toroidzie przy 110 W mocy wcz był problem wraz ze wzrostem częstotliwości. Srebrzanka jest polakierowana specjalnym lakierem uodporniającym na areozol morski w trapach i w skrzynce i siarka będąca w powietrzu nie ma dostępu .Jesienią konserwowałem antenę i z ciekawości po tylu latach zajrzałem jak się trapy mają-wygląda że lepiej niż dobrze hi.
  pozdrawiam !
  73!
 • #12
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Srebrzanka to " Pikuś' ( Pan Pikuś :)) ) ale co maja powiedzieć Ci którzy pocynowali cały drut na cewki do skrzynki. A znam takich. Jakim cudem ta skrzynka działała ?? Nie mam pojęcia. Ale w układzie Mc Coy'a W1ICP nawet nawet... No ale gdyby to zrobić srebrzanką było by jeszcze lepiej. wyobraźcie sobie skrzynkę Mc Coy'a wykonaną z cynowanej ręcznie miedzi telefonicznej (!) która wykonana była aby " brać " od 1000 kHz. Mistrzostwo Świata. I to z kondensatorami od Pionierów. Oj mają ludzie zacięcie. Pozdrawiam !
 • #13
  dipol
  Level 34  
  Kondensatory od pioniera z bakielitem użytym jako izolator przy większej mocy na 21,28 Mhz zaczynały dymić i się wypalały do tych celów porażka były i z izolatorem z ceramiki i te były doskonałe. Ja pewnym rzeczom się nie dziwie każdy robi z tego co ma pod ręką .Sam zaczynałem na G 807 nadajnik opisany w Radioamatorze chyba 68 roku i pierwszy pifiltr miałem z miedzi w bawełnie hihi po zmianie na drut w emalii żarówa na obciążeniu rozbłysła jaśniej a po wymianie na wyżebraną srebrzankę to już była pełna uciecha hi jakie dx-y się robiło ,antena LW. Słuchało się na Calypsie z konwerterem na ECH81 i trzeba było to samemu wszystko wykonać ,nic nie trzeszczało szumiało eter był czysty od smogu radiowego -brzmi jak bajka na dobranoc hi.
  1MAc czy w3dzz wykonałeś -papier wszystko przyjmie.
  A dzisiaj tata wyciąga portfel jest pokazywane radio i już jest na stole ale dylemat jaka antena hi i pytanie czy ktoś nie ma zbędnej w piwnicy.
  Ale zamilknę bo mogę zostać skarcony dyskusją nie na temat.
  Pozdrawiam już nieliczną brać coś konstruującą.
  73!!
 • #14
  Radiowiec 2
  Level 31  
  Dipol ! Jak możesz to podaj na pw swój znak to sobie pogadamy na pasmach któregoś wekendu ! Ja wykonałem tą skrzynkę i Ci podpowiem co można zrobić. Mianowicie wołałem kiedyś stację z LX , no i na pasmie siedem MHz 650W bezpośrednio do anteny było mało ( głuchy chyba był ten operator ) ! Ale wpadłem na wariacki pomysł, kazałem zaczekać i antenę dopasowaną do 7 MHz przepuściłem poprzez skrzynkę SP6SYV aby podgonić i tak szczątkowy SWR. A Coooo !?? Niech chamstwo wie jak się szlachta bawi :)) No i wystroiłem na mierniku mocy w antenie na max. Po czym dostałem raport 5/9+40 dB. Tak to można poprawić propagację. Przy czym jest tutaj pewna prawidłowość jeśli antena jest dopasowana do nadajnika to zestrojenie jej poprzez skrzynkę i wyrównanie SWR w pewnym procencie nie szkodzi kondensatorom tylko dostraja i pomaga. Nawet na pełnej mocy! Cyrk zaczyna sie jak antena ma " odjazd" i to konkretny wtedy nie stroi i wszystko wali do masy poprzez kondensator anodowy lub antenowy, zależnie który pierwszy złapie maximum. A już najgorzej jak rozłupie jakiś kondensator stały. Huk! jak z pistoletu, jeśli końcówka jest lampowa to pół biedy ale tranzystorowa do remontu. Pozdrawiam ! :))
 • #15
  dipol
  Level 34  
  Radiowiec 2- Waldek spoko -nie do remontu jeszcze tranzystorów nie udało mnie się spalić(ponad 10lat) .Musi zasilacz mieć szybkie zabezpieczenie które będzie reagowało na krytyczne sytuacje np.antena na 14MhZ a nadaje na 3.5 Mhz i zasilacz zawsze zareagował i zasilanie wyłączył , bardziej bezpieczna końcówka tranzystorowa niż lampowa hi. Na wyjściu zasilacza L200 25V/ 10A elektrolit ma tylko 100mik/50V. Tak więc stała czasowa rekcji jest odpowiednio mała.Jak dasz 1000 i więcej tranzystorów na pewno już nie będzie.Na wejściu jest ok60 000mik. Przeszedł komorę klimatyczną to musi pracować jak zegarek hi.Z rozmową nie ma problemu podejrzewam że nie raz gadaliśmy hi.
  Po zmianie dachu i zobaczeniu ile to kosztuje !! hi maszt antenowy powędrował w inne miejsce działki, jutro zaleję go betonem-podstawę i powieszę anteny .Do maja mój system antenowy powróci do poprzedniego stanu i co nieco pogadamy.A że QRT byłem przez zimę to ciągnie mnie jak wilka do lasu hi.
  Do dużych mocy mnie nie ciągnie po napromieniowaniu się mikrofalami od radarów ponad 10 lat .Przerabiam aktualnie wzmacniacz lampowy na 6P45C o mocy wcz gdzieś w granicach 200-250W wcz pifiltr i przełączanie wywaliłem a wsadziłem wariometr kulowy , podstawowy problem to czas!!,na te wszystkie zabawki nasze hihi.
  Jeżeli chodzi o skrzynkę antenową to jakość odbioru zdecydowanie!!!! poprawia i też w tym celu ją stosuje, dodatkowy dużej dobroci obwód rezonansowy na wejściu odbiornika transiwera,b/duże tłumienie sygnałów poza pasmowych.Zabezpieczenie odbiornika trx-a dla ładunków elektrostatycznych z anteny(zwarcie)!!.
  Znaku się nie wstydzę i mogę podać Andrzej SP5CII. Nawet kiedyś mi nr komórki podawałeś ale za parę dni nam zmienili operatora i nawet nie zdążyłem sobie przekopiować nr.Nie będę swojej podawać bo to korporacyjna i na podglądzie hi.
  Pozdrawiam i do rychłego spotkania na paśmie.
  73!!
 • #16
  Radiowiec 2
  Level 31  
  No widzisz ! Gadaliśmy i to kilka razy. Ja mój numer podałem do stopki redakcyjnej w zarządzie PZK. Jako że pełnię funkcję fachowca od nasłuchów. a co do anteny to mam jedną wersję swoją anteny Morgaine ale nie wypróbowałem jej jeszcze. Ale opiszę to może nasz młody Kolega sobie wypróbuje. Mianowicie wadą tej anteny jest to że " buja się " na wietrze i SWR lata jak czapka na kiju:)) Ale ja widziałem kiedyś antenę podobnej konstrukcji na stacji zagłuszania RWE , tylko tamta miała analogiczną konstrukcję ( układ elektryczny ) z tym że przewód każdego ramienia był rozciągnięty po wierzchołkach trójkąta. Po prostu zamiast umieszczać przewody na płaskiej listewce w odległości 10cm ( dla 3,5 i 7 MHz) wykonujemy cztery trójkąty o boku np. 13 cm a w każdym trójkącie rysujemy trójkąt o boku 10 cm. Następnie na każdym wierzchołku trójkąta wykonujemy otwór plus jeden otwór centralny w geometrycznym środku trójkąta do zawieszenia i połączenia obu ramion. W środku pomiędzy ramionami mocujemy płytkę o długości ok 10 cm z zamontowanym koncentrykiem. Proste ?? Jak budowa cepa ! Potem bierzemy ośiem grubszych igieł i cztery kawałki przewodu typu LY z jakiego zrobiliśmy antenę( linka miedziana w igielicie ) igły mocujemy na gorąco ( lutowanie ) odwrotnymi końcami w odcinkach przewodu i mamy stroiki. Antena jako wyrób morski stroi bez stroików na 3 MHz i 6 MHz za to nakłuwając ją i zwierając według oryginalnego układu można " wjechać " w pasmo a wyśmienicie stroić się powinna na 10 MHz !! Ale to wymaga prób. Jak wypróbuję to sie z Wami podzielę wynikami. Pozdrawiam ! :))