Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magnum MX ,brak nadawania

tomaszadamczak 04 Apr 2010 10:16 2908 6
    tomaszadamczak
    Level 10  
    Witam
    Dostałem w/w radyjko.
    do tej pory korzystałem z szumofonu ULTRA III , Magnum MX w porównaniu do ULTRA ma o niebo lepszy odbiór . Mam problem z nadawaniem a dokładnie jego brakiem. Z forum wyczytałem że przyczyną może być spalona końcówka lub jakiś driver.

Na force zamieszczam końcówkę mocy 2sc2078 którą mierzyłem. wyniki przy nadawaniu takie :

E-B - 0 V
    E-C 17,4 V ? ( przebicie ? )
    B-C 17,4 V

z tego co mi się zdaje to na wejściu Emiter -Baza powinno być conajmniej 0,6 V do otwarcia , tak w pdf tranzystor rozszyfrowałem.

Pomóżcie i jeśli orientujecie się co można jeszcze sprawdzić mówcie,proszę.

Magnum MX ,brak nadawania
    bc108
    Level 17  
    17 volt ? Troszke duzo :) A tak powaznie to sprawdzaj 2sc2078 i 2sc2314 wyciagniete .Szczatkowe wcz zakloca Twoj pomiar .Sprawdz czy na driverze jest obecne napięcie zasilajace po wscisnieciu nadawania .Obejrzyj w tym radiu dobrze okolice generatorea vco (jakosc lutowania pozostawia wiele do zyczenia)
    Pozdrawiam

Nie wstyd Ci tak pisać? Jeżeli nie, to szanuj czytających i popraw to.
    Nie kasować wpisu moderatora. /c2h5oh/
    gregorio27
    Level 31  
    Quote:
    17 volt ? Troszke duzo
    nie dużo tylko za mało, w AM końcówka i driver zasilane są z autotrafa podwyższającego napięcie. Pomiary wykonujemy tylko i wyłącznie sondą w.cz. Wylutuj te dwa tranzystory i sprawdź orientacyjnie BC, BE, EC testerem złącz z miernika, zmierz Hfe będziesz miał orientacyjne pomiary sprawności tranzystorów.
    bc108
    Level 17  
    Gregorio bez urazy ale piszac ze 17 volt za malo masz na mysli napiecie stale czy napiecie mierzone sonda wcz ? Bo wydaje mi sie ze w takim radiu koncowka mocy jest zasilona 12 voltami a driver troszke mniejszym .(w niektorych radiach napiecie zasilajace driver jest wykorzystywane do regulacji mocy )Sadze ze akurat koledze wyszedl taki pomiar bo wcz zaklocila dzialanie miernika :)
    Pozdrawiam
    gregorio27
    Level 31  
    Quote:
    Bo wydaje mi sie ze w takim radiu koncowka mocy jest zasilona 12 voltami a driver troszke mniejszym
    popatrz na schemat :D Po co jest dodawane autotrafo modulacyjne?
    Na zdjęciu koło rezystora R122 jest dławik nawinięty na rdzeniu takim jak rezystor ( po prawej, idzie przez niego zasilanie na 2sc2178, wygląda na przypalony ( zaczerniony ) jeśli tak faktycznie jest to nawiń nowy lub wstaw 10-20µH i koniecznie sprawdź tranzystor.
    bc108
    Level 17  
    Gregorio przecież te trafo zaczyna działać dopiero wtedy gdy pojawi się modulacja :))
    tomaszadamczak
    Level 10  
    ok zrobione, końcówka i driver był popalony- wymienione działa , dzięki