Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

głośnik do pracy z TOSCą 303

arka1996 04 Kwi 2010 12:57 1311 14
  • #1 04 Kwi 2010 12:57
    arka1996
    Poziom 12  

Witam wczoraj od taty dostałem amplituner Tosca 303 (z napisem Unitra po lewej stronie) i moje pytanie jakie głośniki do niej zamontować (tata mi opowiadał że jemu pracowała pod kolumnami o mocy 220 W mocy znamiennej i świetnie dawała radę. czy to prawda? ) A po drugie jak wygląda kodowanie stacji tymi przełącznikami , bo słyszałem że jakimś ,, patyczkiem" ale go nie mam. Czy można go gdzieś kupić jeśli tak to gdzie.

0 14
  • #2 04 Kwi 2010 14:04
    House System
    Poziom 18  

Dołączę się do kolegi ;) Jakie głośniki o min. średnicy 25 cm mogą z Toscą współpracować ?? Podajcie przykłady. Chodzi mi o głośniki niskotonowe. :)

0
  • #3 04 Kwi 2010 17:14
    edison

Poziom 25  

Tosca ze względu na stosunkowo słaby wzmacniacz najlepiej poradzi sobie z kolumnami na głośniku basowym o średnicy max. około 20cm. Na większych głośnikach też zagra, jednak stosunkowo szybko będzie słychać zniekształcenia dźwięku przy większej głośności... Moc głośników nie jest w tym przypadku najważniejszym parametrem, liczy się skuteczność. W dużym uproszczeniu - czy to będzie załóżmy głośnik 10W 90db, czy 200W 90db oba zagrają z tym samym poziomem dźwięku w tych samych warunkach i z tej samej mocy wzmacniaczem.

0
  • #4 04 Kwi 2010 18:38
    arka1996
    Poziom 12  

no tak ale gdy mój tata grał na tych kolumnach do mówił że dzwięk nawet przy dużych głośnościach był bardzo dobry i co najważniejsze głośny ( według relacji mojego wójka nawet bardzo głośny wręcz ogromny)

Dodano po 40 [minuty]:

a czy ten wzmacniacz może grać pod kolumnami aiwa sx-ans706 oto ich opis

Allegro SUPER OKAZJA PRZEDMIOTEM DZISIEJSZEJ AUKCJI JEST Sprzęt widoczny na foto. Posiadają rysy i otarcia jednak nie jest to mocno widoczne. W jednej z kolumn uszkodzone są 2 mocowania maskownicy (dolne), maskownica trzyma się jednak jest niestabilna. Kolumny przetestowane - W PEŁNI SPRAWNE - nie harczą Moc nie jest mi znana, impedancja 6 Ohm, impedancja głośników "surround" 8 Ohm. Idealnie nadają się do miniwież AIWA z systemem surround (wtyczka chinch) - mogą także służyć jako kolumny stereo do innego sprzętu. Wymiary w cm (wys, szer, głęb): *,*5 30 Model: AIWA SX-ANS706 REAL FOTO PONIŻEJ ZOBACZ MOJE KOMENTARZE KUPUJĄC U MNIE MASZ PEWNOŚĆ ŻE KUPUJESZ U PEWNEGO SPRZEDAWCY Sprzedaje to co na foto, jeśli nie ma na zdjęciach pilota, kolumn, itp. to nie ma ich także w zestawie Sprzet moze byc zabrudzony Sprzęt testowany w ciągu minuty, mniej ważne funkcje nietestowane Prosze powiekszyc zdjecia Pytania prosze kierować na * stas.alphaop* lub numer 692 041 574 (preferowany kontakt *owy) Prosze koniecznie przeczytac strone "o mnie"- sa tam najważniejsze informacje dotyczące licytacji NIE ODWOŁUJE OFERT Zobacz koniecznie inne moje aukcje

bo nie wiem czy one w końcu mają 6 czy 8 ohm

0
  • #5 05 Kwi 2010 16:14
    PZ IX
    Poziom 32  

edison napisał:
    Tosca ze względu na stosunkowo słaby wzmacniacz najlepiej poradzi sobie z kolumnami na głośniku basowym o średnicy max. około 20cm. Na większych głośnikach też zagra, jednak stosunkowo szybko będzie słychać zniekształcenia dźwięku przy większej głośności... Moc głośników nie jest w tym przypadku najważniejszym parametrem, liczy się skuteczność. W dużym uproszczeniu - czy to będzie załóżmy głośnik 10W 90db, czy 200W 90db oba zagrają z tym samym poziomem dźwięku w tych samych warunkach i z tej samej mocy wzmacniaczem.

Średnica głośnika niskotonowego nic nie ma do zniekształceń, mocy. Równie dobrze mogę sobie podłączyć GD 38/300 i z AWS 303 będzie bardzo głośno bez żyłowania sprzetu na maksymalnej mocy, gdyż efektywność GD wynosi ok 98dB/1W/1m.
    Altusy 75 też u mnie nieźle współpracowały z Toscą 303.

0
  • #6 05 Kwi 2010 16:26
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 05 Kwi 2010 16:40
    PZ IX
    Poziom 32  

No wiadomo, że ok. 2x30W Toski tak nie rozbuja np. dużych "estradówek", ale głośno na pewno będzie.
    Altusy II serii były właśnie stworzone dla słabych wzmacniaczy!

0
  • #8 05 Kwi 2010 20:19
    Stereofan
    Poziom 12  

Kolego po piersze napisz jakie niby 220W znamionowej mial Twoj tato kolumny, bo moze to byly tak na prawde kolumny o mocy 2*20W a po drugie Toska na 8ohm. daje 2*20W, to nie jest nawet mocniejszy domowy wzmacniacz tylko slaba stara jednostka... Mysle ze kolumny powyzej 90db. musza byc, jak cos chcesz wydusic z niej... Pozdro.

0
  • #9 05 Kwi 2010 21:23
    arka1996
    Poziom 12  

kolumna miała jeden głośnik niskotonowy ( 30cm i moc RMS 80W) dwa głośniki średniotonowe ( 14cm po RMS 40W jeden) i dwa wysokotonowe (kwadraty 7cm po RMS 60W jeden), miały jeszcze dwie rurki bass reflex więc to razem po 220W jedna. miej-więcej wyglądało to tak :

głośnik do pracy z TOSCą 303

0
  • #10 05 Kwi 2010 21:31
    Tomq
    Poziom 38  

Rozkład mocy idącej na głosniki w kolumnie wygląda mniej więcej tak:
    iskotnowy - 80 %
    średniotonowy - 15%
    wysokotnowy - 5%

Podając wiec moc kolumny nie możesz tak po prostu zsumować mocy poszczególnych głośników. Moc to tylko wytrzymałość na spalenie, wiec kolumna ma teoretycznie taką moc jak jej najsłabszy element. Zwykle jednak przyjmuje się za moc kolumny moc głośnika niskotonowego, bo g. średniotnowe i g. wysokotnowe znajdują się za filtrami, więc do nich "dostaje się" niewielka cześć mocy. To tak w uproszczeniu, bo należałoby jeszcze poruszyć kwestie wytrzymałości głośników niskotnowych która zależy od m.in. objętości obudowy i strojenia.

0
  • #11 06 Kwi 2010 09:30
    arka1996
    Poziom 12  

Tomq więc jaką moc miały te kolumny głośnikowe

0
  • #12 06 Kwi 2010 09:35
    edison

Poziom 25  

W uproszczeniu tyle co głośnik niskotonowy, czyli 80W.

0
  • #13 06 Kwi 2010 09:49
    arka1996
    Poziom 12  

a czy gdybym robił kolumnę jak na projekcie to czy ktoś podały by jakie głośniki użyć, i żeby zagrały pod toską nieważna jest to że będą cicho grały ważne żeby były duże i żeby ładnie brzmiały

0
  • #14 06 Kwi 2010 10:54
    md
    Poziom 39  

Napisz ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na to przedsięwzięcie, a wtedy wszystko stanie się jasne. Od razu uprzedzam, że powinieneś się liczyć z tym, że wartość takich kolumn kilkakrotnie przewyższy wartość Toski, bo dobre głośniki o efektywności powyżej 90dB trochę kosztują.
    Lepszym rozwiązaniem będzie zakup używanych kolumn Tonsila, takich, które nie były regenerowane w oparciu o "zamienniki".

0