Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Za mała skrzynka basowa do lanzar max 12

pawel774 04 Kwi 2010 13:27 1803 18
  • #1 04 Kwi 2010 13:27
    pawel774
    Poziom 11  

Witam, wyda Wam się to durne pytanie ale ja sam nie wiem co robić z tym teraz... Proszę moderatorów tylko o to żeby nie usuwali odrazu tylko niech wypowie się kilka osób na ten temat i możecie Panowie usunąć post. Zrobiłem skrzynke z płyty meblowej laminowanej 18mm(front z podwójnej 3,6cm, sklejanej i skręcanej) do Lanzara max12 niby powinna miec 45 litrów razem z głośnikiem już wmontowanym a mi to delikatnie nie wyszło i mam 46,5 litra bez głośnika a głośnik ma około 3 litrów objętosci tak? wiec 46,5-3=43,5L będzie jakaś strata w jakości grania przez te 1,5 L ? bo jeśli tak to muszę to przerobić. Druga sprawa jest taka, że skrzynka jest z płyty laminowanej, mam zdzierać papierem sciernym od środka laminat czy może zostac ? bo czytałem w innych postach o tym ale jednoznaczna odpowiedź na ten temat nie padła czy laminat odbija fale dzwiękowe czy nie przeszkadza? Trzecia sprawa, skrzynki powinny być robione z MDF ja miałem płytę meblową więc pomyślałem, że nie będe wyrzucał kasy na MDF, mam teraz dawać jakieś usztywnienia w rogi skrzynki od wewnątrz czy wystarczy jak jest ?(jak dam usztywnienia to litraż zmniejszy się dodatkowo, skrzynka jest sklejana butaprenem dla uszczelnienia lepszego i skręcana solidnie dosyć gęsto na grube 6 cm wkręty). I czwarta sprawa może ktoś ma doświadczenie w tej kwestii, mam watolinę 2,5cm planuję wygłuszyć skrzynkę, które ściany mam wygłuszać indywidualnie dla Lanzara max12 ? Jeszcze raz proszę Moderatorów o to aby nie usuwali tak szybko tego posta z tego powodu, że temat był wielokrotnie omawiany, ale szukałem odpowiedzi na Elektrodzie na moje pytania i niestety nie znalazłem, może komuś się przydadzą informacje zawarte w moim poście. Życzę Wesłoch Świąt Adminom i wszystkim użytkownikom ;) Proszę o pomoc, z góry wielkie dzięki.

Za mała skrzynka basowa do lanzar max 12 <- fotki skrzynki jakość nie jest pierwsza klasa ale widać coś
    Za mała skrzynka basowa do lanzar max 12 <- maskownica I jeszcze jak już o skrzynkę piszę to może wiecie czy ten grill standardowy jak się montuje do różnych kolumn będzie mi pasował do tego maxa12 ? bo on ma dosyć odstające zawieszenie na około 1,5-2cm i wychyla się około 1 cm może trochę ponad nie będzie mi uderzał w ten grill jak go założę ? Bo mam dylemat czym go osłonić <myśli>.

0 18
  • #2 04 Kwi 2010 21:14
    Dj_Pele
    Poziom 16  

Witam

Robiłem kiedyś coś podobnego na praktykach i jeśli chodzi o pojemność to różnica pojawiała się dopiero przy 5l różnicy ale minimalna jak dla mnie ta też będzie dobra. Co do tego wnętrza to ja na przykład matowałem i dla lepszego odbicia fal natryskiwałem masę bitumiczną tak zwaną mastykę według mnie wtedy bas był ostrzejszy. Co do uszczelnienia to jak natryskiwałem mastykę to na łączeniach dałem grubiej i nie wygłuszałem. A co do grilla jak to kolega nazywa to są odpowiednie łapki i jak głośnik ma taką gumową uszczelkę wystającą ponad rant kosza to jest git ja nie to zalecam przykleić coś pod łapki np uszczelkę ceramiczną lub inną dość sztywną.
    Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt

0
  • #3 04 Kwi 2010 22:49
    pawel774
    Poziom 11  

Dzięki wielkie wkońcu ktoś mi odpowiedział ;) A możesz mi powiedzieć czy to będzie jakaś słyszalna różnica w basie między skrzynką z tej płyty laminowanej a MDF i czy mam jeszcze jakoś usztywnić tą skrzynkę czy tak zostawić i będzie dobrze ? Bo zazwyczaj robią z MDF'u a z tych płyt meblowych to tak "od biedy" może być podobno. Nom u mnie ta pianka wystaje poza kosz jakies hmm 2-3 mm to skoro tak mówisz to zamówię tę maskę i będzie git. Jeśli możesz powiedz mi gdzie kupię tę masę bitumiczną i w jakiej to jest cenie i jak to się natryskuje ? jest to w puszce pod ciśnieniem czy kompresorem natryskiwać mam? I w ostateczności powiedz mi czy będzie wiele gorzej jak dam zamiast tej masy poprostu uszczelnienie na łączeniach z kauczuku i wygłuszę watoliną? Dzięki jeszcze raz ;)

0
  • Pomocny post
    #4 05 Kwi 2010 00:05
    Dj_Pele
    Poziom 16  

Jeśli zmieścisz jakąś przegrodę w środku to nie zaszkodzi a masę dostaniesz w każdym sklepie z farbami lakierami lub w metalowym czasem też się zdarza a co do akustyki to bas jest wtedy bardziej przenikający znaczy ciężko określić trzeba usłyszeć nie ma takiego pogłosowego falowania wewnątrz skrzyni wszystko wydostaje się odpowiednio do czasu i bas się nie nakłada cena 15 20 zł za bitum ale spokojnie starcza przynajmniej na 10 takich skrzynek a jeśli nie masz kompresora i stosownego pistoletu do masy to kup na w puszcze lub taką do pistoletu i sobie ją do naczynka wylejesz nie wiem nie stosowałem nigdy kauczuku a co do tej watoliny to ona potem pylić nie będzie ?? bo teraz mi tutaj kolega na gg klepie ze on robił rogi masą a wygłuszył filcem czy wykładziną coś w tym stylu i uzyskał nawet troszkę lepszy efekt odemnie.
    kolego jeśli znasz taką funkcję to zgłoś jeśli moje rady ci pomogły do moderatora ze pomogłem bo czasem dużo zadowolonych a nie zgłaszają.

0
  • #5 05 Kwi 2010 00:28
    pawel774
    Poziom 11  

Watolina właśnie nie pyli ona nawet jest przeznaczona między innymi do wygłuszania kolumn, subów itp. Kauczuk jest podobny do tej masy bitumicznej ona jest niby gumowa taka i kauczuk jest dokładnie taki sam tworzy miękką spoinę znaczy elastyczną i elegancko uszczelnia. A ta przegroda w jaki sposób mam ją zamontować i jak to ma wyglądać ? mam ją wkręcić na wysokość? ale chyba nie w ten sposób aby rodzielała skrzynkę na 2 komory ?

Dodano po 6 [minuty]:

A i dodam, że wycisza się też po to aby zwiększyć objętość skrzyni widzialną przez głośnik, to może u mnie by spełniło to swoją rolę dlatego że mam delikatnie przymałą obudowę to jakoś by się wyrównało ? <myśli> Znaczy tak sobie myślę, że przykleję watolinę na dolną ściankę tylnią(na przeciw głośnika) i górną i zobacze co będzie się działo. Co o tym myslisz ?

0
  • #6 05 Kwi 2010 00:39
    Dj_Pele
    Poziom 16  

Nom skoro nie pyli to oki myślę ze powinno być dobrze a jeśli ten kauczuk będzie się trzymał drewna to tez może być dobry a w rozpórce chodzi o to żeby usztywnić najdłuższe boki względem siebie ale jak tak teraz patrzę na to skrzynkę to chyba nie będzie koniecznie. Zaraz zresztą przerobię jedno z twoich zdjęć to będziesz wiedział o co chodzi.

0
  • #7 05 Kwi 2010 00:44
    pawel774
    Poziom 11  

Nom domyślam się o co Tobie chodzi i tak patrzę na tę skrzynkę tu w pokoju to też wydaje mi się, że nie potrzebne jest to ponieważ z dwuch stron tył skos i przód będzie skręcony tak jop twoja mać na solidne wkręty wiec nie wiem czy jest sens. Jesteś na tym gg ? A kauczuk to jest taki w puszce jak silikon sanitarny itp firmy "tytan" i robiłem kiedyś kumplowi skrzynki 2 tyle, że do pokoju i uszczelniałem nim to trzyma się do dziś elegancko.

0
  • #8 05 Kwi 2010 00:50
    Dj_Pele
    Poziom 16  

Teraz już jestem ale ja dawałem bo raz mi się zdarzyło ze pudło się rozleciało normalnie po urywało wkręty łepki po odpadały a od takiego usztywnienia gorzej nie będzie więc dawałem.

0
  • #9 05 Kwi 2010 00:50
    pawel774
    Poziom 11  

Nom dokładnie o tym samym pomyślałem, co naszkicowałeś. A z tym frontem podwójnym to na dobry pomysł wpadłem czy bez różnicy czy 18 mm czy 36mm ? a może gorzej z tym będzie ? Moim zdaniem dzięki temu subwoofer będzie w sztywniejszej ramie a to powinno być dobre.

0
  • #10 05 Kwi 2010 00:59
    Dj_Pele
    Poziom 16  

Zasadniczo pomysł dobry bo będzie wibrować tylko membrama a nie kosz razem z frontem.

0
  • #11 05 Kwi 2010 01:03
    pawel774
    Poziom 11  

A wiesz może czy koc którym będe obijał będzie sie dobrze trzymał na butapren ? bo tak planuję zrobić.

0
  • #12 05 Kwi 2010 01:07
    Dj_Pele
    Poziom 16  

Budapren klei się do wszystkiego. Ale zmatować nie zaszkodzi kurczę jestem dostępny na gg a pod postem się nie świeci wiesz coś na ten temat.

0
  • #13 05 Kwi 2010 01:13
    pawel774
    Poziom 11  

Nie mam pojęcia o co chodzi. Ja jestem nie widoczny na gadu i się świeci "online" a u Ciebie offline.<bezradny>
    Już jestes online.

0
  • #14 05 Kwi 2010 01:16
    Dj_Pele
    Poziom 16  

To jak u siebie jestem niedostępny a u ciebie wyświetla się ze dostępny.??

0
  • #15 05 Kwi 2010 01:18
    pawel774
    Poziom 11  

Wiesz ja już sam nie wiem o co chodzi wześniej chwilę byłeś dostępny, kliknąłem odśwież i już byłeś nie dostępny. Na tę chwilę jestes dostępny.

0
  • #16 05 Kwi 2010 01:20
    Dj_Pele
    Poziom 16  

Muszę jutro napisać do moderatora albo kogoś ze coś jest nie halo.
    A co do skrzynki basowej to będziesz obrabiał zwrotnicą.

0
  • #17 05 Kwi 2010 01:23
    pawel774
    Poziom 11  

O widzę, że temat śledzi 3 użytkowników więc chyba ktoś nowy dołączył, może coś równie mądrego doradzi.

Dodano po 2 [minuty]:

Hmm będę podłączał pod Cp hpb 1502 w mostku tylko subwoofer, warto dawać zwrotnicę ? Nad tym nie myślałem bo jeszcze nie słyszałem jak to będzie mi grało.

Jeszcze jutro święto i we wtorek biorę się za działanie, będe wycinał otwór montażowy głośnika, bass reflexu i na gniazdo z wtykiem i ten środek zmatowie.

0
  • #19 05 Kwi 2010 23:16
    pawel774
    Poziom 11  

Jeśli mogę prosić o wypowiedź kogoś jeszcze na temat tego czy będzie jakaś różnica w graniu dlatego, że skrzynka jest za mała o 1,5 L to proszę, dziękuje.

0
  Szukaj w 5mln produktów