Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym można zmierzyć siłę magnesu?

04 Kwi 2010 15:27 6567 7
  • Poziom 19  
    O odpowiedz na to pytanie pytałem wujku gugla, i ciotkę wikipedie lecz nie udzielili mi oni odpowiedzi. Wiem iż można zmierzyć to siłomierzem lecz mi chodzi o zmierzenie mocy magnesu w inny sposób. Słyszałem o gausotronie i hallotronie lecz o tych urządzonkach też za dużo się nie dowiedziałem. Byłbym wdzięczny za pomoc lub informacje lub wytłumaczenie na podstawie posiadanej wiedzy. :wink:
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 36  
    Należało by zacząć od tego, że nie ma czegoś takiego jak "siła magnesu"... Można zmierzyć indukcję magnetyczną pola wytwarzanego przez magnes.
  • Poziom 19  
    Urgon napisał:
    AVE...

Nawiń cewkę na rdzeniu z tektury i przepuść przez nią magnes mierząc napięcie i natężenie prądu...
    Resztę liczysz z SEM i prawa Faradaya...

Bardzo dziękuje za informacje :wink: Bardzo mi pomogłeś.
    Zostaje jeszcze kwestia gausotronu i hallotronu, czy mógłby mi ktoś to pomóc wyjaśnić :?: Gausotron służy do pomiaru indukcji magnetycznej czyli jak zrozumiałem tego co chcę zmierzyć tylko czy można coś takiego gdzieś dostać lub zbudować :?: O hallotronie wiem iż nim też można zmierzyć indukcję magnetyczną lecz nie wiem w jakich jednostkach wyraża tą indukcję, może w Teslach :?: Dostanie lub zbudowanie hallotronu byłoby przydatne lecz nie wiem gdzie mogę go szukać ewentualnie schematów do niego. :wink:
  • Poziom 36  
    Hallotron to rodzaj czujnika, nie można go samemu zbudować. Na wyjściu w ogólności masz napięcie, które dopiero trzeba przeskalować aby jego wartość co do wielkości odpowiadała temu, co chcesz mierzyć. Takie coś można dostać w sklepie albo znaleźć w silnikach np. od napędu FDD. Można dostać hallotrony z wbudowanym przetwornikiem, które na wyjściu dają napięcie już odpowiednio wzmocnione i przeskalowane. Tego raczej w normalnym sprzęcie nie znajdziesz, trzeba kupić w sklepie.
  • Poziom 19  
    c4r0 napisał:
    Hallotron to rodzaj czujnika, nie można go samemu zbudować. Na wyjściu w ogólności masz napięcie, które dopiero trzeba przeskalować aby jego wartość co do wielkości odpowiadała temu, co chcesz mierzyć. Takie coś można dostać w sklepie albo znaleźć w silnikach np. od napędu FDD. Można dostać hallotrony z wbudowanym przetwornikiem, które na wyjściu dają napięcie już odpowiednio wzmocnione i przeskalowane. Tego raczej w normalnym sprzęcie nie znajdziesz, trzeba kupić w sklepie.

Bardzo dziękuje za odpowiedz. :wink:
    A czy gausotron to to samo :?: , słyszałem o czujniku którym można mierzyć indukcyjność mierzoną w gausach lecz nie znalazłem takiego. Czy jest to po prostu to samo co hallotron, tyle że mierzy on indukcyjność w innych jednostkach :?: :wink:
  • Poziom 36  
    W gaussach nie mierzymy indukcyjności, tylko INDUKCJĘ. Indukcyjność to coś innego i mierzy się w henrach. Warto wspomnieć że gauss jest jednostką układu CGS, która określa to samo co tesla w układzie SI. Nie wiem jak działa gaussotron, ale to jest element którego rezystancja zmienia się od pola magnetycznego. W hallotronie zmienia się napięcie od tego samego pola, więc służą do pomiaru tego samego. Co najwyżej mogą różnić się zakresem działania (może gaussotron się lepiej nadaje do silnych pól, a hallotron do słabych, nie wiem). To, czy wynik będziesz miał w teslach czy w gaussach czy jeszcze w czymś innym, to już kwestia odpowiedniego przeliczenia napięcia/rezystancji wyjściowej czujnika.
  • Poziom 19  
    Dziękuje bardzo, dowiedziałem się już wszystkiego. Jeszcze raz bardzo dziękuje. :wink: