Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegarek cyfrowy - kilka pytań

remix1 04 Kwi 2010 14:30 2465 10
  • #1 04 Kwi 2010 14:30
    remix1
    Poziom 18  

Witam otóż jako iż mamy weekend postanowiłem wykorzystać swoją wiedzę szkolną w praktyce, tak więc powstał zegar cyfrowy, więc teraz mam parę pytań:
    - Czy po zliczeniu godzin do 24 (zresetowanie ich) resetować wszystkie bloki licznika ? - taka jakby synchronizacja - czy będą pracować równo i taki zabieg nie ma sensu (zwiększył liczbę bramek)?
    - Czy narysowany schemat jest poprawny (Nie ma jeszcze narysowanego generatora 1hz oraz transkoderów z wyświetlaczami i bloku zasilania)?
    - oraz ostatnie pytanie - co jest potrzebne aby po naciśnięciu u-switcha pojawiło się zbocze dodatnie i od razu po nim opadające (aby licznik zliczył) - chodzi bezpośrednio o dodawanie minut i godzin (jedności)?
    Pozdrawiam i życzę radośnie przeżytych Świąt :)

0 10
  • #2 05 Kwi 2010 09:43
    Adrian1995
    Poziom 14  

Do poprawnego działania takiego zegara/licznika nie potrzebna jest ani jedna dodatkowa bramka. Zajrzyj do datasheet licznika 7490.

0
  • #3 05 Kwi 2010 13:17
    remix1
    Poziom 18  

Szukałem datasheeta lecz nie znalazłem żadnego z przykładowymi układami lecz to co napisałeś dało mi do myślenia i póki co namalowałem takie coś.

0
  • #4 05 Kwi 2010 13:30
    Adrian1995
    Poziom 14  

Dobrze kombinujesz ale jeszcze o czymś zapominasz. Podłącz wyjście licznika mod. 6 bezpośrednio do wejścia CLKA następnego, bez tej bramki. Wprost wyjście Qc licznika mod.6 do wejscia CLKA następnego mod.10. Już dwie bramki są nieptrzebne. Co do tego mod.24 pokombinuj jeszcze. Datasheet'a znajdziesz
    wszędzie np. http://www.elenota.pl/.. Tylko ewentualnie poszukaj 74xx90. Za xx wstaw LS, czy HC czy też HCT a i inne sybole mogą być. Na pewno znajdziesz 74LS90.

0
  • #5 05 Kwi 2010 14:15
    remix1
    Poziom 18  

Te 2 OR'y będą służyły do dodawania 1 impulsu czyli 1 minuty albo 1 godziny (szukam jeszcze jak wywołać pojedynczy impuls po naciśnięciu (U-switcha))

0
  • #6 05 Kwi 2010 14:29
    Adrian1995
    Poziom 14  

To jest rozsądne ale są chytrzejsze sposoby. Przecież będziesz robił generator 1 Hz. Czy tam ten generator nie można będzie odpowiednio przyspieszać ? Niepotrzebnie wtedy robisz mniej uniwersalny licznik podstawowy. Przy ustawianiu zamiast 1 Hz podasz np 50 czy 100 Hz do całości. Licznik będzie uniwersalny a nie wymuszona zasada i tak podawania 1 Hz przy ustawianiu co będzie też kosztować bramki. Ale oczywiście jeżeli tak zamierzasz to jest dla mnie jasne. Tylko jeszcze jeden problem. Jak na wejściu tych andów (na jednej końcówce) będzie zero (w przypadku OR będzie 1) to nie będzie układ reagował na ustawianie. I tutaj jest kolejny błąd w rozumowaniu Twoim. Wtedy będziesz musiał co najmniej zastosować przerzutniki R-S a taki ma dwie bramki. W ten sposób skomplikujesz ponownie układ. A co z tymi ostatnimi dwoma licznikami razem mającymi mod.24 ? Jeżeli chcesz to przjdź na PW i precyzyjnie Ci te zasady objaśnię ponieważ nie widzę jak na razie zainteresowania przez innych i szkoda mojej prostej pisaniny w kilku zdaniach.

0
  • #7 05 Kwi 2010 23:52
    remix1
    Poziom 18  

No więc zabrałem sobie do serca twoje rady i zrobiłem dodawanie częstotliwością, szybkości wybierane są za pomocą multipleksera z układem RC do współpracy ze stykami, co powiecie o tym układzie, będzie żył, są jakieś błędy ?

0
  • #8 06 Kwi 2010 00:37
    Adrian1995
    Poziom 14  

Poprawka z tymi przyciskami bo mi to nie pasuje kompletnie.

0
  • #9 06 Kwi 2010 20:09
    remix1
    Poziom 18  

Dzięki za poprawienie mnie po wtóre ... :)
    Więc dodałem jeszcze Transkodery i wyświetlacza (WA)
    (Nie ma tu jeszcze rezystorów- między transkoderem a wyświetlaczem (ale płytki ostatecznie nie będę mógł w eaglu projektować bo wychodzi za tą ramkę)

0
  • #10 07 Kwi 2010 17:16
    Christophorus
    Poziom 40  

Zobacz sobie na poniższy schemat. Wydaje się on nieco prostszy niż proponowane przez Ciebie rozwiązania. Co prawda nie zawiera on wyświetlacza sekund, ale może być ten schemat inspiracją do własnych rozwiązań. Układ z tego schematu nie zawiera generatora, którego częstotliwość dla tego schematu wynosi 10 Hz.

Schemat ten to przykładowy projekt dołączony do programu Proteus. Dysponując tym programem, można sobie tworzyć projekty między innymi układów cyfrowych i prowadzić ich symulacje. Tylko wersja demo tego programu nie pozwala na zapis i eksport danych o ile dobrze pamiętam.

0
  • #11 07 Kwi 2010 17:46
    Adrian1995
    Poziom 14  

Ja nie wiem czy jest prostszy od tamtego. Likwidacja sekund upraszcza układ co jest normalne. Zastosowanie 74160 jest jednak mało typowe. Są to liczniki synchroniczne deadowe. Bardziej popularne są licznki synchroniczne 74192. Tak czy inaczej potrzebne jest źródło wzorcowe i czy to będzie 1 Hz czy 10 Hz sprawa się nie zmienia. Każdy układ jest do zaakceptowania ponieważ nie ma jednego i jedynego rozwiązania. Co do stopnia logicznego skomplikowania to ten układ jest bardziej skomplikowany. To oczywiście zależy od projektanta i trudno mówić co jest lepsze. Proponuję policzyć ilość układów scalonych i wtedy będzie znana odpowiedź który jest prostszy. W tamtej wersji rezygnując z wyświetlania sekund będzie układów o 3 mniej (nie będzie potrzebny przerzutnik 74 i dwa transkodery). Pozostanie ich zatem 12 łącznie z generatorem wzorca i sterowaniem. W proponowanym układzie jest ich 13 i jeszcze dojdzie generator ze wstępnymi dzielnikami przy dość zagmatwanej mozaice połączeń.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo