Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compaq Hel80, chyba uszkodzona grafika nvidia 7600go

05 Kwi 2010 08:50 3646 14
  • Poziom 25  
    Compaq Hel80
    Nvidia 7600go

OPIS PROBLEMU:
    Od około 3-6 miesięcy w ekranie podawania hasła lub już w 'windowsie'(jeśli szybko wpisano hasło), za każdym uruchomieniem gasł ekran na około 1 sekundę.
    Problem właściwy:
    - kursor zaczął dziwnie wyglądać
    - 5-10min później ekran zaczął gasnąć i pojawiać się z powrotem
    - sprawdziłem temperaturę w oknie Nvidii było 79' C (od 80 zwalnia, a od 120 włącza się alarm, więc miał jeszcze spory margines bezpieczeństwa)
    - dokonałem 'reseta':
    * w biosie wszystko wygląda normalnie
    * jak pojawia się ekran ładowania XP są już artefakty
    * system się nie podnosi
    * w trybie awaryjnym wygląda normalnie
    - 10 min później postanowiłem, że przywrócę system (może wirus)
    - system przywrócony, poprawy nie ma
    - 15 minut późnij postanowiłem zrobić zdjęcia i wrzucić na forum, niestety od początku pojawia się szary ekran.

MOJE PYTANIE:
    Po świętach zamierzam iść do jakiegoś serwisu, jak ktoś wie to niech mi powie:
    -czy mam go nie włączać, w sensie czy uruchamianie może mu zaszkodzić
    -co jest uszkodzone, stawiam na grafikę (pamięć karty, a potem siadł GPU?!), jak ktoś ma pomysły to niech pisze bo jak pójdę zielony to mnie skasują za nową kartę i montaż.

Zaznaczam, że to kadłubek więc gdybym wiedział, że to grafika to mógłbym kupić używaną i zamienić.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 28  
    Sprawdź jak się zachowa na zewnętrznym monitorze. Jeśli będzie dobrze to padałby mostek północny lub pajęczyna w płycie głównej.
    Pozdrawiam.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 25  
    Zatem sprawdziłem, zarówno na zewnętrznym jak i na wewnętrznym sypie artefaktami, a xp nie wstaje.
    Sypie na obu ekranach w ten sam sposób.
  • Poziom 28  
    A więc prawie na pewno karta. Po wyjęciu karty graficznej dobrze jest przyjrzeć się 2 złączom od grafiki w płycie głównej. Czasami zdarzają się zimno-lutowane, ruchome piny.
  • Poziom 25  
    A czy jest sens zanosić do serwisu, na ile realne jest, że mi ją naprawią ewentualnie sprzedadzą używaną z demontażu?

Na allegro mogę kupić taką kartę i sam założyć:
    -nową za 200-400 (raczej nie jestem zainteresowany, chociaż za 200 bym kupił)
    -używaną (ale nikt nie sprzedaje, w archiwalnych też nie ma)
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Tu działą zasada marketingowa. Gdy potrzebujesz szybko kupić płacisz drożej bo akurat mała podaż. Jak bedziesz miał cierpliwość w poszukiwaniach to kupisz tanio, swoją drogą warto zwrócić się do serwisów i to kilku, aby się rozeznać w cenach. Może w jakiejś firmie utylizacyjnej sprzętu komputerowego będą mieli. Hel80 nie jest najnowszą konstrukcją.
    Powodzenia.
  • Poziom 12  
    zobacz czy nie ma kurzu w slocie karty graficznej warto przeczyścić
  • Poziom 25  
    Czyli jednak sugerujecie bym go otworzył, zatem pytanie czy mam przed otwarciem odpiąć baterie?

Edit:
    Dobra, wiem głupie pytanie, oczywiście, że odpiąć.
    Znów chciałem zrobić zdjęcie, ale rzucił szarym ekranem, nie lubi być fotografowany...
  • Poziom 25  
    Podbijam
    Gdyż przypomniał mi się 1 fakt o którym zapomniałem, mianowicie:
    -od jakichś 3-6 miesięcy komp rzucał czarnym ekranem na 1sek, w oknie podawania hasła lub już w Windowsie(co mi szczególnie nie przeszkadzało, anty wir(malwarebytes) nie znajdował wirusów więc to ignorowałem ).
    Piszę o tym gdyż ostatnim objawem(przed moim resetem i artefaktami) były czarne ekrany i powroty do normalności co jakieś 3sekundy(to napisałem wcześniej, ale przy złożeniu z poprzednim faktem chyba nabiera nowego sensu).

P.S.
    Otworzę go jutro lub pojutrze, bo śrubokręt gdzieś zgubiłem...
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Zgadza się sprzedawca wyjaśnił, że pisząc nowa miał na myśli nielutowana.

Teraz chyba ostatnie pytanie:
    Czy ten mój compal ma fabryczne spoiwo bezołowiowe czy ołowiowe, bo znalazłem tani serwis i koleś mówi, że radzi podgrzać, ale reballing też może zrobić.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Dobrze a jak odczytać datę produkcji, bo na portalach aukcyjnych znalazłem układy, również nowe, ale z którego roku to nie było napisane?
    Czy w ogóle produkują jeszcze takie układy (go7600)?

GF-Go7600-N-A2 G73M
    GF-Go7600-N-B1
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Dobra zdecydowałem się na reballing GPU i pamięci, piszę właśnie z tego lapka tak, że działa i winna była karta, nie zmieniałem GPU(to pierwsza moja naprawa, a mam go 2,5 roku) temperatura GPU bez obciążenia to teraz 70' C zatem jest o około 10' cieplejszy niż przed naprawą.

Dręczy mnie tylko jedna sprawa, przy starcie systemu(przy podawaniu hasła lub w win) nadal na chwilę(1 sek) pojawia się czarny ekran i potem wszystko wraca do nomy, zatem pytanie:
    czy stawiacie, że to wina wirusów czy którejś części lapka?

Edit:
    Chyba jednak mi się zdawało z tym czarnym ekranem, zatem pytanie nieaktualne.