Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wodny separator popiołu i sadzy.

05 Kwi 2010 11:51 19423 25
  • #1 05 Kwi 2010 11:51
    563113
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 05 Kwi 2010 12:19
    jacur
    Poziom 32  

Z gotowym nie ale osobiście przerobiłem odkurzacz produkcji CHRL taki "warsztatowy" na nim było napisane na odkurzacz z filtrem wodnym.
    Używam go do prac instalatorskich. Praca z bruzdownica w betonie lub ściana z gazobetonu i 90% pyłu zostaje w wodzie. Ale do tego żeby nie ciągnęło wilgoci w postaci mgły potrzeba beczki o wysokości ponad 60 cm od lustra wody.

1
  • #3 05 Kwi 2010 12:21
    563113
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 05 Kwi 2010 13:18
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Zbuduj sobie cyklon mokry. Jest zrobiony, jak cyklon, ale dodatkowo ma w sobie wodę. Gabarytowo rozmiar spory, ale skuteczność w odpylaniu znaczna...
    Cyklony są używane od paru lat w odkurzaczach, głównie Dysonach. Electrolux zrobił swój model z cyklonem, ale moim zdaniem zawiódł - byle kłaczek i cyklon natychmiast przestaje działać...

0
  • #5 05 Kwi 2010 14:04
    563113
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 05 Kwi 2010 14:17
    563113
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 05 Kwi 2010 14:32
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Lekkie karby stworzą zawirowania i wyłapią cząsteczki stałe. Główny strumień będzie trzymał pęd. Ale karby nie są konieczne... Powinno działać i bez nich...
    Dobrym pomysłem jest użyć dwa cyklony: większy i mniejszy...
    Większy zbierze duże cząsteczki, a drugi, o małej średnicy, ale większej długości wyciągnie drobniejszy pył...

Możesz zrobić wodny z zamkniętym obiegiem wody. Ale musiałbyś użyć pompy odśrodkowej od CO lub pompy brudnej wody z pralki, bo inne będą się zapychać. Możesz w kanale wlotowym cyklonu umocować rurkę zwężającą się stożkowo i na niej nasadzić drugi stożek z pewnym odstępem. Będzie to działać jak pompka podciśnieniowa napędzana strumieniem wody. Nie musisz mieć dyszy - wystarczy, że strumień wody będzie po ściankach spływać. Mgiełka wodna sama powstanie. Ale musisz mieć silnik oddzielony od turbiny, i z własnym chłodzeniem(w typowych odkurzaczach powietrze z turbiny idzie przez silnik i go chłodzi), bo pewna ilość wilgoci może opuścić cyklon...

0
  • #9 05 Kwi 2010 14:43
    563113
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 05 Kwi 2010 16:34
    jacur
    Poziom 32  

Kombinujecie jak koń pod górę ;)
    Jak chcesz mieć skutecznie i tanio to beczka , rura kanalizacyjna 50mm zalewasz wodą aby wylot rury przykryło i tyle

1
  • #12 05 Kwi 2010 16:48
    jacur
    Poziom 32  

Urgon napisał:
    AVE...

Paliłeś kiedyś shishę, Jacurze? Wiesz, co się dzieje, jak się zaciągnie za mocno? Zamiast dymu masz w płucach wodę...

Ja jestem praktykiem i wiem co mówię bo to przerabiałem, a który z was nie jest tylko teoretykiem ??

0
  • #13 05 Kwi 2010 17:02
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

A jak z jakością filtrowania? Nie miałeś problemów?
    Sądzę, że Twoje rozwiązanie się sprawdzi, ale ja bym dał dyfuzor, rurę skierował w dół i dał co najmniej 30cm wody nad wylotem tej rury. A przy wylocie oczyszczonego powietrza dałbym kawałek płótna, by drobinki wody zatrzymać...

0
  • #14 05 Kwi 2010 17:18
    jacur
    Poziom 32  

Wytłumaczę.
    Rura wlotowa idzie pod wodę skierowana w jedną stronę tak aby woda zaczęła lekko wirować. Przed wlotem do silnika jest układ labiryntowy w postaci złączki kanalizacyjnej 75mm i w środku jest rura 32 do tego drobna siatka z tworzywa.
    W warunkach budowlanych sprawdza się znakomicie. do domu się nie nadaje ( niestety odrobina pyłu idzie w powietrze. Jedyny minus to po około 50 - 80 m ciecia w gazobetonie rura wlotowa zarasta urobkiem który obkleja się na ściankach.

0
  • #15 05 Kwi 2010 18:56
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Pomogłoby zmniejszenie średnicy rury wlotowej - wzrosłoby ciśnienie, które nie pozwoliłoby na zatykanie się rury. Prawdopodobnie...
    Co do rury wylotowej, to mógłbyś dodać tam jeszcze jeden segment labiryntu albo drugi filtr na wylocie...

0
  • #16 05 Kwi 2010 20:47
    563113
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 05 Kwi 2010 20:58
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

W cyklonach ruch wirowy powietrza jest wymuszony przez umieszczenie wlotu powietrza na stycznej okręgu obudowy. Montowanie kierownicy strumienia jedynie zaburzy ten przepływ i spowolni cyklon...
    Kierownica z Twojego rysunku zatrzyma ruch wirowy...
    Spójrz na link do cyklonu na wikipedii z pierwszego mojego postu - tam masz rysunek takiej konstrukcji wraz ze strzałkami wskazującymi, jak porusza się powietrze...

Nie rozumiesz też zasady działania dyfuzora: jego zadaniem jest rozbijanie strumienia powietrza wlotowego pod wodą. Dzięki temu powstają małe bąbelki, które nie rozpryskują wody...

0
  • #18 05 Kwi 2010 21:22
    563113
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 05 Kwi 2010 22:11
    563113
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 05 Kwi 2010 22:35
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

Przepraszam, że wtrącę się w temat ze swoim pytaniem, ale co to (i po co) jest na pierwszym filmiku, to żółte?
    Mnie kiedyś uczono, że cyklon odpyla dla tego, że spaliny (chodziło konkretnie o odpylanie gazów spalinowych w kotłowniach) zostają wprowadzone (u góry z boku, jak czerwone strzałki) w ruch wirowy, a cząstki pyłu są cięższe od cząstek dymu i za pomocą siły odśrodkowej i ruchu wirowego kierowane są po ściankach cyklonu na dół, aż w końcu opuszczą cyklon (tak jak to żółte coś). Odpylone już spaliny wychodzą swobodnie rurą znajdującą się u samej góry cyklonu (na filmiku w ogóle nie używaną)

0
  • #22 05 Kwi 2010 22:51
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Na pierwszym filmie jest układ separujący używający dwóch strumieni. Dołem wlatuje powietrze zanieczyszczone(żółte to pył) przez obrotową głowicę, od góry wpada powietrze czyste tworzące wir. To z dołu idzie do góry, to z góry idzie w dół. Gdy strumienie się zderzają, to cząsteczki zanieczyszczeń tracą prędkość i spadają w dół. Oba strumienie po wymieszaniu wydostają się górą...
    Na podobnej zasadzie działa jeden z typów mokrego cyklonu, w którym górą wlatuje woda lub mieszanka wody i powietrza...

0
  • #23 23 Lip 2010 23:59
    still77
    Poziom 10  

Witam, jak postepy z separatorem, działa, pytam ze względu na to iz potrzebuje stworzyc separator z wgi sadzy, dzienny przerób na wadze ok 2 tony , ile wzbija się w powietrze nie wiadmomo szacunkowo przyjmuje ok 20%. jezeli ktoś ma doświadczenie prosze o pomoc nic za friko :)

0
  • #24 08 Lut 2013 00:31
    R_O_Y
    Poziom 15  

Witam!
    Odgrzewam temat ponieważ jestem nim aktualnie żywo zainteresowany.
    Potrzebuję separatora do współpracy z bruzdownicą i na sucho się nie do końca sprawdza - szybko się zapycha a drobne frakcje pyłu przedostają się do odkurzacza.
    Eksperymentowałem już z konstrukcją wodną (zanim zajrzałem do tego tematu) mam więc pewne doświadczenia i przemyślenia.

Swoją konstrukcję oparłem na zwykłym pojemniku 20l po farbie ze szczelnym deklem, w nim wykonałem dwa przepusty na rury ssącą i wylotową przy czym tą pierwszą opuściłem pionowo w dół na 15cm od dna czyli nieco poniżej połowy zbiornika. Pojemnik napełniłem wodą tak by rura ssąca była zalana. Podłączyłem odkurzacz który jest przystosowany do pracy na mokro i wykonałem kilka prób, jeszcze nie z bruzdownicą ale na innych materiałach wywołujących kurz. Efekt w zasadzie można przyjąć jako zadowalający tzn. woda pięknie wiąże zasysany materiał, oczywiście występuje minimalny spadek efektywności ssania ale za to jest praktycznie stały aż do krytycznego zagęszczenia wody (wypełnienie pojemnika prawie do rury).

Niekorzystnym efektem takiej pracy jest to, że bulgotanie które występuje w separatorze powoduje przy stosunkowo dużej intensywności sile ssania podrywanie cząsteczek wody ale też "rozchlapywanie" jej po ściankach i pokrywie a w efekcie zasysanie jej do odkurzacza (błoto).
    I tu proszę o poradę co mogę pokombinować żeby trochę uspokoić efekt migracji wody w górę i dalej wężem do odkurzacza.

Niestety pojemnik eksperymentalny jest z miękkiego tworzywa docelowo planuję na wzór oryginalnych separatorów "na sucho" wykonać go ze stali, może jakiś oryginalny hobok po farbie albo wykonam taki przez zwinięcie blachy i lutowanie.
    Pomyślałem, że mógłbym zwiększyć średnicę rury zanurzonej w wodzie wówczas zwiększy się obwód i możliwość "bulgotania" w większej liczbie miejsc na tym obwodzie z mniejszą siłą. Wlot w postaci stożka zanurzony szerszą stroną w wodzie. Dodatkowo powinna zostać zamontowana na obwodzie zewnętrznym krawędź nachylona w dół by uniemożliwić migrację kropel do rury odkurzacza oraz zamontowanie siatki przedzielającej pojemnik na pół na całym przekroju (na pół między pokrywą a lustrem wody), może nie koniecznie siatki ale przegrody z otworami - przegroda ta miała by wyłapywać wodę wyrzucaną podczas bulgotania, skraplając ją i umożliwiając opad do zbiornika.

Co o tym myślicie? Szkoda, że temat nie jest ciągnięty... Może teraz.

Inną sprawą jest przepełnienie zbiornika, najlepiej gdyby był przeźroczysty, jego wymiary (dla ostatecznej wersji) i materiał z jakiego powinien być wykonany. Musi być trwały, ma "tyrać" na budowach.

0
  • #25 08 Lut 2013 08:23
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Zrób dyfuzor: nasadź na rurę ssącą krótki kawałek większej rurki, zamkniętej na końcu i z masą otworków tylko trochę większych od cząsteczek, które będą wylatywać. Na rurę wylotową nasadź zaślepkę o dużo większej średnicy tak, by stworzyć osłonę antyrozbryzgową...

0