Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra amator 2b stereo - nie działa jeden kanał.

05 Kwi 2010 13:56 4539 14
  • Poziom 9  
    Witam!
    Posiadam wyżej wymieniony amplituner. Tak jak w wielu przypadkach padł jeden kanał. Podczas słuchania usłyszałem krótkie "puknięcie" i i jeden kanał zaczął grać bardzo cicho. Jak się później okazało na mono oba kanały grają bez zarzutów. Odpada więc końcówka mocy. Bezpieczniki całe. Nie widać, żeby jakiś element był przysmażony. Amplituner był przestrajany. Przekopałem elektrodę, ale jak narazie żaden temat odnośnie padniętego kanału nie został doprowadzony do końca. Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
  • Poziom 9  
    Nie używam funkcji radia. Podaje sygnał zewnętrzny.
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Jak na mono gra dobrze to sprawdź sobie kabel i źródło sygnału. A tak na marginesie to amator żadnym amplitunerem nie był i nie jest.
  • Poziom 9  
    Źródło sygnału i kabel są sprawne. Z resztą w czasie gdy padł kanał nikt przy sprzęcie nie grzebał więc kabel sam z siebie się nie popsuł. Wydaje mi się, że kondensatory też odpadają bo nie wysychają nagle.

@marian1981.02
    Notka z wikipedii: "Amplituner – zespół wzmacniacza akustycznego (amplifier) i odbiornika radiowego (tuner) we wspólnej obudowie, z jednym wspólnym układem zasilania." W czym problem?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Skoro Kolega tyle wie, że aż wchodzi w spory czy Amator jest amplitunerem czy nie, to co szkodzi otworzyć schemat, poanalizować, pomierzyć napięcia, porównac z tymi podanymi na schemacie, itd. Chyba zgodzi się Kolega ze mną, że uszkodzenia należy szukać w obwodach przedwzmacniacza i regulacji barwy dżwięku. A przedwzmacniacz w Amatorze nie należy do skomplikowanych, raptem dwa tranzystory i jeden układ scalony. Metody sprawdzania toru audio są opisane na elektrodzie.
    O, chociaż by tutaj.
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    lepatryq napisał:

@marian1981.02
    W czym problem?
    W tym byś nie wierzył aż tak bardzo w opisy z internetu...
    Kończę podpowiadanie no bo po co się wysilać. Może w wikipedii Ci podpowiedzą?
  • Poziom 9  
    Nie rozumiem zdenerwowania kolegów. Czy ja kolegów uraziłem? Znam taką definicję więc zwracam uwagę bo się dziwię. Jestem początkującym elektronikiem więc uważam, że moja dociekliwość jest jak najbardziej wskazana. Proszę więc kolegów o wyjaśnienie kwestii naszego sporu. Chętnie posłucham.
  • Admin grupy audio
    Chodzi o to, że zacytowaną definicję:
    Cytat:
    Amplituner – zespół wzmacniacza akustycznego (amplifier) i odbiornika radiowego (tuner) we wspólnej obudowie, z jednym wspólnym układem zasilania.

Spełnia każdy jeden odbiornik radiowy z własnym głośnikiem (słuchawkami) jaki tylko istnieje, a przecież np. takie coś:
    Unitra amator 2b stereo - nie działa jeden kanał. nigdy nie było i nigdy nie będzie amplitunerem, ale do definicji z Wikipedii pasuje - wzmacniacz ma? Ma!, tuner ma? Ma!, wspólne zasilanie ma? Ma!

Tyle OT.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    lepatryq napisał:
    Źródło sygnału i kabel są sprawne. Z resztą w czasie gdy padł kanał nikt przy sprzęcie nie grzebał więc kabel sam z siebie się nie popsuł.

Mimo wszystko wykonaj próbę i sprawdź czy na radiu choć szumią dwa kanały, choćby na DŁ/LW

lepatryq napisał:
    Wydaje mi się, że kondensatory też odpadają bo nie wysychają nagle.

To źle Ci się wydaje ;) Bardzo często tak właśnie tracą całą pojemność.

Sprawdź też bezpieczniki gałęzi zasilania końcówek GML-026, B401 i B501.

Same GML'e można zamienić na STK-015 (chyba) po dodaniu albo odjęciu jednego kondensatora.

GML'e można czasem kupić na znanym portalu aukcyjnym, są też dostępne u użytkowników forum Elektroda.pl - https://www.elektroda.pl/rtvforum/zasoby.php

Co do definicji amplitunera to w wypadku Amatora trudno jest to jednoznacznie określić. Ja zawsze uważałem że amplitunerem jest odbiornik radiowy łączący funkcję tunera i wzmacniacza z możliwością wyboru źródeł sygnału i bez wbudowanych przetworników akustycznych. Ostatnia seria Amatora była przez DIORĘ nazwana typowo "amplitunerowym" oznaczeniem : AWS-110. Z drugiej jednak strony Diora w swoich cennikach stosowała nazwę "stereofoniczny odbiornik radiowy" nawet w stosunku do AWS-504 i AWS-704.

Pozdrawiam. . .
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Cytat:
    Jak się później okazało na mono oba kanały grają bez zarzutów
    Po tym zdaniu wszelkie GML-e i bezpieczniki, elektrolity odpadają. Jako że przełącznik mono/stereo jest na samym wejściu za przełącznikiem radio/gramofon-magnetofon, zostaje albo sam on albo gniazda sygnałowe (lubią odrywać się).

Co do amplitunera to zgadza się że ma on wzmacniacz i radio w jednej obudowie ale...
    Musi on współpracować w jakimkolwiek zestawie audio nie tylko elektrycznie ale przede wszystkim wzorniczo (wymiary itp.). Wtedy w zestawie wieżowym (wraz z magnetofonem czy gramofonem, korektorem pełni rolę amplitunera). "Amator" To zwykły radioodbiornik stereofoniczny klasy popularnej. Amplituner wypadało by też aby spełniał wymogi, jak na tamte czasy Hi-Fi.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Trzeba przemyć przełączniki funkcji przy użyciu spirytusu, ewentualnie użyć preparatu do konserwacji styków. Poprawić połączenia lutowane gniazd wejściowych i wspomnianych przełączników. Nie znam definicji słowa "amplituner", ale według mnie to hybryda ampli+tuner, czyli wzmacniacz plus radio w jednym, jednak mogące pracować jako niezależne bloki funkcjonalne.
  • Poziom 22  
    marian1981.02 napisał:
    (...)Amplituner wypadało by też aby spełniał wymogi, jak na tamte czasy Hi-Fi.

Radmor 510x spełniał wymogi nomy Hi-Fi DIN 45500 a był zwany przez producenta "Odbiornikiem Radiowym" a nie amplitunerem. I o czym to świadczy ??:D

Wracając do tematu niech może autor tego wątku się wypowie co z tym trybem MONO, bo jak wpierw pisze że radia nie używa to przełączanie w tryb mono też nie ma sensu. Jeżeli brakuje jednego kanału tylko na wejściu zewnętrznym to radzę spróbować przepiąć sygnał na drugie wejście. W Amatorach drugi DIN był chyba łączony równolegle z pierwszym i bez dodatkowego wzmacniacza.
  • Poziom 9  
    A jednak gniazdo wejściowe. Okazało się, że kiedy sprawdzałem go miernikiem na początku akurat ustawił się tak, że przewodził, a po podłączeniu głośników już nie grał. Wprowadziło mnie to w błąd. Temat zakończony. Dziękuję wszystkim za pomoc i przepraszam za wszelkie kłopoty.