Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ekranowanie kabli

12 Sie 2004 20:37 6708 10
  • Poziom 22  
    Zbudowałem sobie korekror barwy dzwięku w którym potencjmetry podłączone są do głównego ukłau za pomocą kabli. POstanowiłem uzyc ekranowanych by zmniejszyc zaklocenia i teraz nie wiem jak podlaczyc ekrany. Z jednej strony mają byc podłączone do masy a co z drógą?? Ma być pozostawiona sama sobie czy tez wszystkie ekrany polaczyc ze soba w miare mozliwosci ?? :?
  • Poziom 23  
    Po stronie potencjometru możesz ten ekran np. przylutować do jego obudowy tego potencjometru
  • Poziom 29  
    Jak kable są krótkie to można nie ekranować, chyba że przechodzą obok źródeł silnych pól elektrostatycznych powodujących zakłócenia sygnału. (jak się korektor ma znajdować w metalowej obudowie to nie będzie trzeba ekranowanych kabli w nim). Ale jak chcesz ekranować to podłącz ekrany do masy na płytce a przy potencjometrach zostaw wolne końce.
  • Poziom 11  
    Witam.
    Mnie się jednak wydaje, że podłączenie do masy tylko jednego końca ekranu nie za bardzo ma sens, odniesie, powiedzmy, połowiczny skutek. Więc ja bym lutował ekrany do masy gdzie się da i najdokładniej, jak to możliwe. Pocztaj jakąś teorię pola, albo coś takiego. Aha! Może obejrzyj, jak to robią najdrożsi producenci ?
    Pozdraiwam.
  • Poziom 20  
    Witam
    Podłącz z jednej strony, unikaj połączeń które zamkną pętle - masy do poszczególnych układów łącz w jednym miejscu w zasilaczu
    Pozdrówko
  • Poziom 28  
    Jeśli masy obu układów są połączone, podłączasz ekran tylko z jednej strony żeby nie robić obwodów przydźwięku, jeśli nie są - najlepiej żebyś ekran podłączył z jednej strony, a masę osobno dość grubym kablem. Pozdrowienia
  • Poziom 29  
    To się również tyczy gniazd wejściowych w urządzeniach- jak od gniazda prowadzisz kabel sygnałowy do "bebechów", to ekran podłącz do masy przy gnieździe- lub przy elektronice, ważne by z jednej strony. Masę sygnałową z gniazda poprowadź osobnym przewodem do masy lokalnej np. przedwzmacniacza. Generalna zasada- ekranem nie powinien płynąć prąd, i ekran powinien mieć potencjał ziemi (np. uziemiona obudowa). Bywa czasami, że potencjały masy sygnałowej i ziemi różnią się czasem nawet o parędziesiąt- paręset miliwoltów jak system jest uziemiony w jednym punkcie...
  • Poziom 28  
    Nie da się zapewnić ekwipotencjalności masy, chyba żebyś ją nadprzewodnikami poprowadził i umieścił wzmacniacz w zerze absolutnym, cały problem polega na tym że spadek napięcia o 0,1V na masie wydaje się małym problemem, nic bardziej błędnego, taką amplitudę - a nawet mniejszą - może mieć sygnał audio.
  • Poziom 35  
    generalnie nie ma stałej recepty po prostu np masa między przedwzmacniaczem a wzmakiem mocy może być poprowadzona tylko raz jeśli więc masy zasilania są połączone nie łączy się mas sygnałowych i odwrotnie zawsze tylko jedno połączenie
  • Spec Elektroakustyka
    Połączenia mas to problem i dyskusja na ten temat nie miała by końca!Pytanie zadane na początku dotyczy ekranowania potencjometrów w korektorze.Widzialem wiele korektorów od środka i gwarantuję że połączenia między elektroniką a potencjometrami wykonane były zwykłymi przewodami lub taśmami i nie wpływało to na jakość dźwięku.Ważne jest by całe urządzenie było zamknięte w metalowej umasowionej obudowie i tyle.Po co komplikować proste rzeczy?