Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszczelnienie okna przy klimatyzatorze monoblok

qska3 05 Apr 2010 16:42 52604 34
 • #1
  qska3
  Level 2  
  Hej,

  Mam już rok klimatyzator monoblok w mieszkaniu wynajmowanym, przeprowadziliśmy się niedawno i mam teraz zgrzyt - jak uszczelnić okno, aby wystająca rura nie wpuszczała nam znowu ciepłego powietrza z zewnątrz?

  Poprzednio chałupniczo pozyskałem kawałek wykładziny PCV, 4 listewki, poprzybijałem wszystko razem i wyciąłem dziurę na rurę klimy - ale w nowym mieszkaniu okno jest w innym wymiarze i nie da się po prostu mojego "adaptera" zastosować.

  Teraz myślałem o jakiejś folii (Lub nawet znowu tejże wykładzinie PCV), zamocowanej na rzepach (samoprzylepne rzepy w ramie okiennej, oraz na moim adapterze),

  Ale to trochę jak wyważanie otwartych drzwi, czy na pewno nikt nic lepszego nie wymyślił?

  Google nic nie wie na ten temat.

  Czyżbym miał pomysł na biznes? :-D
 • #2
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wygląda ,że tak :D Ja przynajmniej nie spotkałem się z dedykowanymi rozwiązaniami . Więc pozostaje dopracować , opatentować i patrzeć jak na konto płyną pieniądze :D:D:D
 • #3
  KapitanSTS
  Level 28  
  Ja bym raczej zrobił otwór w drewnie dopasowany do okna np sklejka cienka. Gdy chcę schłodzic mieszkanie wkładam rurę w otwór, wkładam cała dechę do okna, uszczelniam i chłodzę. Drewno ma ten plus że nie nagrzewa się szybko w stosunku do PCV i folii. Minusem jest to że nie da się go złożyc jak np folie ale można włożyć za szafę.
 • #4
  Tomcio_78
  Level 11  
  Mam ten sam problem. Zakupiłem właśnie klimatyzator przenośny, sprawuje się super w pokoju ok. 12m2. Jedynym minusem jest jego głośność.. Co do rury to faktycznie - w pokoju chłodno i przyjemnie, ale przy otwartym oknie czuć z powrotem gorąc.. Przez to klimatyzator często się załącza. Postanowiłem jutro spróbować uszczelnić okno (te otwarte, gdzie wychodzi rura) styropianem. O efektach na pewno napiszę. :D
 • #5
  LjGrizli
  Level 12  
  i zrobisz podciśnienie i będzie zasysał powietrze wszystkimi innymi dziurami
 • #6
  qska3
  Level 2  
  I nie napisał o efektach ;)

  Ja nabyłem drogą kupna panele izolacyjne 60x100cm o grubości 5mm, wstawiane do okna na rzepy samoprzylepne - trzymają się OK, ale faktycznie po zamknięciu wszystkich okien i drzwi - mam efekt wklęsłości, a bokami zasysa mi powietrze z dworu ;)

  Ale działa wg mnie dużo lepiej niż przy całym otwartym wielkim oknie.

  Tylko montaż i demontaż tego "wymysłu" jest dość uciążliwy. Ale trzeba sobie jakoś radzić jak na dworze 32°C
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  qska3
  Level 2  
  Nie próbowałbym tego myku z redukcją :)
 • #9
  servisant
  Home appliances specialist
  Niemożna zmniejszać średnicy tej rury.
 • #10
  savanter
  Level 1  
  A czy nie można zmienić kształtu rury w przekroju z okręgu na owal lub prostokąt,
  oczywiście przy zachowaniu co najmniej takiej samej powierzchni przekroju?
  widziałem gdzieś takie kształty rury do okapów kuchennych.

  Przydałaby się sama przejściówka tuż przed oknem. Węższy i dłuższy kształt byłby wygodniejszy do wpasowania w szczelinie uchylonego okna zamiast rury 125mm.
 • #11
  servisant
  Home appliances specialist
  można, np.przenośne klimatyzatory zelmera tak mają
 • #12
  schnauzerman
  Home appliances specialist
  Akai też mają rurę o przekroju okrągłym, ale samą końcówkę wylotową prostokątną i do tego wyposażone są w suwak okienny regulowany 90-130cm.
 • #13
  pedros75
  Level 13  
  Ja mam właśnie pytanko jak zamontować ten suwak z akai? Instrukcja jest "wyjątkowo" pomocna
 • #14
  Tomcio_78
  Level 11  
  Zgadza się, miałem napisać, ale wszystko jeszcze dopracowywałem i tak mi się zeszło ;) Więc tak, styropian odpada, po jego montażu miałem cały pokój w białych granulkach.. po prostu ciśnienie wysadziło moje uszczelnienie. To prawda, co ktoś tu napisał o tym podciśnieniu. Przyjrzałem się temu podciśnieniu dokładniej i zrobiłem tak: uszczelniłem najpierw drzwi od pokoju (naokoło uszczelki, pod spodem takie włoski) uszczelniłem następnie pozostałe okna dokładnie, w otwór który pozostał po otwarciu okna wstawiłem drewniany panel podłogowy od podłogi szwedzkiej (w tym panelu wcześniej wyciąłem wyrzynarką otwór na rurę i zamontowałem plastikowy suwak). Panel również uszczelniłem. Otwarte okno trzeba solidnie uwiązać sznurkiem, żeby trzymało panel. Po uruchomieniu klimatyzatora w pokoju tworzy się podciśnienie, tzn. ciepłe powietrze jest zasysane do wewnątrz, więc wszelkie pozostałe szpary, którymi wiało ciepłe powietrze uszczelniłem zwykłą taśmą klejącą bezbarwną. Załączam obrazek.
  Uszczelnienie okna przy klimatyzatorze monoblok
  Efekt? Przy silnie nasłonecznionym pokoju i temperaturze 37-40 stopni, jaka dzisiaj była, siedząc w pokoju przy klimatyzatorze zmarzły mi nogi.. ;)
  Wiem i przekonałem się o tym, że lepsza byłaby klimatyzacja dwuczęściowa typu split, ale za 490zł z montażem raczej jej nie kupię.. ;)
  Podsumowując - podstawą używania klimatyzatora przenośnego jest idealne uszczelnienie pokoju.
 • #15
  Krzys-72
  Level 2  
  Ja już korzystam z takiego klimatyzatora 3 rok i problem z uszczelnieniem rozwiązałem pleksą 5mm oklejaną srebrna okleina z wyciętym owalnym otworem.
  Pleksę mam przycięta tak że zakrywa całe okno a mocowana jest aluminiowymi łapkami własnej roboty więc montaż i demontaż jest bezproblemowy.
  Okna są drewniane ale wykonane jak plastyki, wszystko jest tak zamontowane że w każdym momencie mogę wyjąć rurę i bezproblemowo zamknąć okno bez demontażu wszystkiego (na wypadek wyjazdu).
 • #16
  wallly
  Level 11  
  A ja do tematu podszedłem trochę inaczej. Kupiłem w Casto rurę PCV jeśli się nie mylę 125mm, wywierciłem w ścianie dziurę na zewnątrz... wstawiłem rurę i uszczelniłem pianą poliuretanową od wewnątrz wykończyłem gipsem, a od zewnątrz zamontowałem kratkę wentylacyjną żeby mi nikt do środka nie zaglądał... ;-)
  Rura ma oczywiście niewielki spad na zewnątrz.
  Oczywiście było to stosunkowo proste do wykonania bo mieszkam na parterze...
  ale z kolei budynek ma ponad 50lat i wiercenie takiej dziury przez prawie 60cm ścianę z pełnej cegły zajęło trochę czasu....
  Taki patent zastosowałem w 2 pomieszczeniach i teraz mogę klimę zabierać ze sobą...
  Trzeba tylko pamiętać o rozszczelnieniu okna bo inaczej zacznie zasysać powietrze przez wentylację lub komin...
  pozdro.
 • #17
  sq9cwd
  Level 27  
  Ze swojej strony dodam, że rozszczelnienia warto dokonać w miejscu, gdzie panuje niska temperatura (np. piwnica). Klimatyzator będzie mieć wtedy mniej pracy, a to przekłada się na konkretne oszczędności.
  Pozdrawiam.
 • #19
  kjelon
  Level 12  
  Temat powraca jak bumerang. Chcę zakupić przenośny klimatyzator i wypuścić rurę za okno. Z tego, co zrozumiałem, okno nie może być zbyt szczelne, bo zrobi się podciśnienie, tak? Plan jest taki, żeby uchylić jedno skrzydło okna i wstawić plastikowy adapter do rury na całą wysokość okna. Wtedy nad i pod uchylonym skrzydłem zostanie nieuszczelniony prześwit. Będzie dobrze?
 • #20
  r103
  Level 31  
  Co do zassania tych 500 metrów sześciennych powietrza na godzinę /bo tyle mniej więcej przerzuci taki klimatyzator/ - to będzie dobrze.

  Co do ogólnej idei chłodzenia pokoju - bo to jest cel tych działań - będzie niedobrze :-)
 • #21
  duddy

  Level 24  
  Jedynym i sensownym wyjściem jest dedykowany otwór do wyrzutu powietrza i to w odległości przy klimatyzatorze. Wszystkie inne wyjście to rozwiązanie zastępcze.
 • #23
  brofran
  Level 39  
  Jeszcze lepiej by było gdyby 2 rury do takiej ramki można było wpuścić : wlot i wylot . Ale wtedy i monoblok 2 wejścia musiałby mieć ( może są takie ? ). W takim rozwiązaniu nie zaciągało by powietrza z zewnątrz.:!: :idea:
 • #25
  brofran
  Level 39  
  duddy wrote:
  jak byś mógł szczelnie zamknąć i zasłonić okno

  Masz szczelnie zamknięte przez dopasowaną atermiczną ramkę . A po co zasłaniać ?
 • #26
  jack63
  Level 43  
  duddy wrote:
  Sensowne by było jak byś mógł szczelnie zamknąć i zasłonić okno.

  A powietrze do chłodzenia skraplacza klimatyzatora to w wiaderkach będziesz nosił?
  Aby powietrze gorące wyszło z pomieszczenia skądś musi na jego miejsce wejść inne. To inne musi być z zewnątrz. Obecnie jest bardzo gorące.
  Czy tak trudno to zrozumieć i nie pisać głupot? Fizyka z podstawówki się kłania.
 • #27
  duddy

  Level 24  
  jack63 z pełnym szacunkiem ale gdzie tu masz głupotę. Powietrze podciśnieniem i tak jest zaciągane skąd tylko się da więc zdecydowanie lepiej jest jak ciągnie gdzieś z innego pomieszczenia niż gorące z dworu. Nieszczelne okno przez które wyrzucamy gorące powietrze z urządzenia to głupota. Wywalasz gorące powietrze oknem i jednocześnie zaciągasz je do pomieszczenia ?? Wiesz na czym polega chłodzenia pomieszczenia ??? Więc kto tu głupoty pisze co ?? Poczytaj sobie posty ile ludzi w taki sposób zrobiło i wszyscy piszą jednoznacznie że zero efektu chłodzenia a następnie zobacz kiedy im się poprawiło... Jak uszczelnili okno i zrobili wyrzut dedykowany w ścianie.
 • #28
  jack63
  Level 43  
  duddy wrote:
  Powietrze podciśnieniem i tak jest zaciągane skąd tylko się da więc zdecydowanie lepiej jest jak ciągnie gdzieś z innego pomieszczenia niż gorące z dworu.

  Jak się uda, bo z reguły okna są szczelne a wentylacja zatkana, "bo wieje".
  To raz, a dwa, to do tych innych pomieszczeń to powietrze jest "zaciągane" z Syberii? Czy może z tego samego "dworu". U nas się mówi z pola.
  Tym sposobem masz cug przez całe mieszkanie.
  Dla efektu cieplnego lepiej jest gdy zaciągnie oknem i zostanie wyrzucone rurą. Obueg się zakmnie z niewielkim wpływem powietrza zewnętrznego, a nie pełnym gdy może lub niepełnym gdy nie może i ugotuje klimatyzator!
  duddy wrote:
  Wiesz na czym polega chłodzenia pomieszczenia ???

  Tak się składa, że wiem, bo to mój zawód. A ty dalej goo...wiesz i nawet czytać nie umiesz.
  brofran wrote:
  Jeszcze lepiej by było gdyby 2 rury do takiej ramki można było wpuścić : wlot i wylot . Ale wtedy i monoblok 2 wejścia musiałby mieć ( może są takie ? ). W takim rozwiązaniu nie zaciągało by powietrza z zewnątrz.

  Kolega brofran zdał, a tobie się zdawało...
 • #29
  duddy

  Level 24  
  A żeś się uparł żeby pokazać że jednak Ty jedyny masz racje. Kolega konkretnie zadał pytanie " Jak uszczelnić okno... " i w tym temacie rozmawiamy, Ty zaś cały czas " A powietrze do chłodzenia skraplacza klimatyzatora to w wiaderkach będziesz nosił? " albo " Dla efektu cieplnego lepiej jest gdy zaciągnie oknem " itp itd. On uszczelnia zrozum i o to pyta a nie co lepsze co gorsze... Oboje dobrze wiemy że sprawność tego urządzenia , o i tak dość małej sprawności chłodzenia będzie lepsza jeśli zamknie te okno. I to nawet wskazują producenci pisząc w instrukcjach o " uszczelnieniu i akcesoriach do uszczelniania " okien jeśli wystawiamy przez nie rurę. Jak zaobserwujesz nawet producenci tych lepszych czy tam droższych urządzeń w układzie dwóch rur czyli wyrzutowej i czerpiącej powietrze do skraplacza piszą w instrukcjach o minimalnych odległościach między tymi rurami i są to np. 130 cm czy nawet 150 cm od ciebie. Nie dyskutujemy tu czy zdrowsze jest powietrze z dworu bo tak ono będzie zdrowsze, czyściejsze i o ładniejszym zapachu ale wydajność będzie mniejsza niż te powietrze które zaciągnie choć by przez nieszczelność w drzwiach na klatkę schodową na której jest chłodniej. Jakąś część zaciągnie wentylacją, którą często i tak wieje do mieszkania. I z tej wentylacji te powietrze będzie ciut chłodniejsze. Myślę że jasność wątku jest już dość dobra i o tym dyskutujmy. Padł też gdzieś temat ugotowania sprężarki i zdecydowanie wnioskuje że lepsze jest dla niej powietrze o temp. 22*C z pomieszczenia jak 22*C w proporcji 50/50 z powietrzem o temp. 30*C z dworu. I jeszcze raz napomnę na koniec dyskutujemy o " Uszczelnienie okna przy klimatyzatorze monoblok " a nie kto jest mądrzejszy i kto dostanie +1 "pomógł"
 • #30
  lonekb
  Level 12  
  kjelon wrote:
  Temat powraca jak bumerang. Chcę zakupić przenośny klimatyzator i wypuścić rurę za okno. Z tego, co zrozumiałem, okno nie może być zbyt szczelne, bo zrobi się podciśnienie, tak? Plan jest taki, żeby uchylić jedno skrzydło okna i wstawić plastikowy adapter do rury na całą wysokość okna. Wtedy nad i pod uchylonym skrzydłem zostanie nieuszczelniony prześwit. Będzie dobrze?


  Witam
  Moje rozwiązanie jest takie:
  Otworzyłem najmniejsze skrzydło okienne i przyparłem do uszczelki okna formatkę (0,6 m2) z poliwęglanu litego transparentnego o grubości 4 mm. Dodatkowo zastosowałem folię okienną przeciwsłoneczną zewnętrzną. Koszt całości ok. 170 zł.
  Wygląda do dość estetycznie.
  Zasysanie powietrza przez okno w którym jest wyrzut IMHO mija się z celem bowiem temperatura wyrzucanego powietrza to około 42 stopnie. Nie da się uniknąć przynajmniej częściowego zassania powietrza z wyrzutu.
  U mnie uzupełnienie powietrza odbywa się przez naturalne nieszczelności drzwi i otwarte okno w sąsiednim pokoju.
  Podciśnienie jest niewielkie(wyczuwalne przy zamykaniu drzwi). Ale dodam, że wentylator klimatyzacji pracuje na średnich obrotach.

  pozdrawiam