Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszczelnienie okna przy klimatyzatorze monoblok

qska3 05 Kwi 2010 16:42 36161 17
  • #1 05 Kwi 2010 16:42
    qska3
    Poziom 2  

Hej,

Mam już rok klimatyzator monoblok w mieszkaniu wynajmowanym, przeprowadziliśmy się niedawno i mam teraz zgrzyt - jak uszczelnić okno, aby wystająca rura nie wpuszczała nam znowu ciepłego powietrza z zewnątrz?

Poprzednio chałupniczo pozyskałem kawałek wykładziny PCV, 4 listewki, poprzybijałem wszystko razem i wyciąłem dziurę na rurę klimy - ale w nowym mieszkaniu okno jest w innym wymiarze i nie da się po prostu mojego "adaptera" zastosować.

Teraz myślałem o jakiejś folii (Lub nawet znowu tejże wykładzinie PCV), zamocowanej na rzepach (samoprzylepne rzepy w ramie okiennej, oraz na moim adapterze),

Ale to trochę jak wyważanie otwartych drzwi, czy na pewno nikt nic lepszego nie wymyślił?

Google nic nie wie na ten temat.

Czyżbym miał pomysł na biznes? :-D

2 17
  • #2 05 Kwi 2010 21:11
    serwisant73
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wygląda ,że tak :D Ja przynajmniej nie spotkałem się z dedykowanymi rozwiązaniami . Więc pozostaje dopracować , opatentować i patrzeć jak na konto płyną pieniądze :D:D:D

1
  • #3 05 Kwi 2010 22:11
    KapitanSTS
    Poziom 23  

Ja bym raczej zrobił otwór w drewnie dopasowany do okna np sklejka cienka. Gdy chcę schłodzic mieszkanie wkładam rurę w otwór, wkładam cała dechę do okna, uszczelniam i chłodzę. Drewno ma ten plus że nie nagrzewa się szybko w stosunku do PCV i folii. Minusem jest to że nie da się go złożyc jak np folie ale można włożyć za szafę.

1
  • #4 08 Lip 2010 21:47
    Tomcio_78
    Poziom 10  

Mam ten sam problem. Zakupiłem właśnie klimatyzator przenośny, sprawuje się super w pokoju ok. 12m2. Jedynym minusem jest jego głośność.. Co do rury to faktycznie - w pokoju chłodno i przyjemnie, ale przy otwartym oknie czuć z powrotem gorąc.. Przez to klimatyzator często się załącza. Postanowiłem jutro spróbować uszczelnić okno (te otwarte, gdzie wychodzi rura) styropianem. O efektach na pewno napiszę. :D

1
  • #5 08 Lip 2010 23:51
    LjGrizli
    Poziom 12  

i zrobisz podciśnienie i będzie zasysał powietrze wszystkimi innymi dziurami

2
  • #6 11 Lip 2010 20:25
    qska3
    Poziom 2  

I nie napisał o efektach ;)

Ja nabyłem drogą kupna panele izolacyjne 60x100cm o grubości 5mm, wstawiane do okna na rzepy samoprzylepne - trzymają się OK, ale faktycznie po zamknięciu wszystkich okien i drzwi - mam efekt wklęsłości, a bokami zasysa mi powietrze z dworu ;)

Ale działa wg mnie dużo lepiej niż przy całym otwartym wielkim oknie.

Tylko montaż i demontaż tego "wymysłu" jest dość uciążliwy. Ale trzeba sobie jakoś radzić jak na dworze 32°C

0
  • #7 11 Lip 2010 20:51
    702724
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 11 Lip 2010 21:24
    qska3
    Poziom 2  

Nie próbowałbym tego myku z redukcją :)

0
  • #9 11 Lip 2010 22:21
    servisant
    Specjalista AGD

Niemożna zmniejszać średnicy tej rury.

0
  • #10 13 Lip 2010 10:09
    savanter
    Poziom 1  

A czy nie można zmienić kształtu rury w przekroju z okręgu na owal lub prostokąt,
    oczywiście przy zachowaniu co najmniej takiej samej powierzchni przekroju?
    widziałem gdzieś takie kształty rury do okapów kuchennych.

Przydałaby się sama przejściówka tuż przed oknem. Węższy i dłuższy kształt byłby wygodniejszy do wpasowania w szczelinie uchylonego okna zamiast rury 125mm.

0
  • #11 13 Lip 2010 21:52
    servisant
    Specjalista AGD

można, np.przenośne klimatyzatory zelmera tak mają

-1
  • #12 14 Lip 2010 22:08
    schnauzerman
    Specjalista AGD

Akai też mają rurę o przekroju okrągłym, ale samą końcówkę wylotową prostokątną i do tego wyposażone są w suwak okienny regulowany 90-130cm.

0
  • #13 15 Lip 2010 18:48
    pedros75
    Poziom 13  

Ja mam właśnie pytanko jak zamontować ten suwak z akai? Instrukcja jest "wyjątkowo" pomocna

1
  • #14 17 Lip 2010 21:05
    Tomcio_78
    Poziom 10  

Zgadza się, miałem napisać, ale wszystko jeszcze dopracowywałem i tak mi się zeszło ;) Więc tak, styropian odpada, po jego montażu miałem cały pokój w białych granulkach.. po prostu ciśnienie wysadziło moje uszczelnienie. To prawda, co ktoś tu napisał o tym podciśnieniu. Przyjrzałem się temu podciśnieniu dokładniej i zrobiłem tak: uszczelniłem najpierw drzwi od pokoju (naokoło uszczelki, pod spodem takie włoski) uszczelniłem następnie pozostałe okna dokładnie, w otwór który pozostał po otwarciu okna wstawiłem drewniany panel podłogowy od podłogi szwedzkiej (w tym panelu wcześniej wyciąłem wyrzynarką otwór na rurę i zamontowałem plastikowy suwak). Panel również uszczelniłem. Otwarte okno trzeba solidnie uwiązać sznurkiem, żeby trzymało panel. Po uruchomieniu klimatyzatora w pokoju tworzy się podciśnienie, tzn. ciepłe powietrze jest zasysane do wewnątrz, więc wszelkie pozostałe szpary, którymi wiało ciepłe powietrze uszczelniłem zwykłą taśmą klejącą bezbarwną. Załączam obrazek.
    Uszczelnienie okna przy klimatyzatorze monoblok
    Efekt? Przy silnie nasłonecznionym pokoju i temperaturze 37-40 stopni, jaka dzisiaj była, siedząc w pokoju przy klimatyzatorze zmarzły mi nogi.. ;)
    Wiem i przekonałem się o tym, że lepsza byłaby klimatyzacja dwuczęściowa typu split, ale za 490zł z montażem raczej jej nie kupię.. ;)
    Podsumowując - podstawą używania klimatyzatora przenośnego jest idealne uszczelnienie pokoju.

5
  • #15 18 Lip 2010 21:40
    Krzys-72
    Poziom 2  

Ja już korzystam z takiego klimatyzatora 3 rok i problem z uszczelnieniem rozwiązałem pleksą 5mm oklejaną srebrna okleina z wyciętym owalnym otworem.
    Pleksę mam przycięta tak że zakrywa całe okno a mocowana jest aluminiowymi łapkami własnej roboty więc montaż i demontaż jest bezproblemowy.
    Okna są drewniane ale wykonane jak plastyki, wszystko jest tak zamontowane że w każdym momencie mogę wyjąć rurę i bezproblemowo zamknąć okno bez demontażu wszystkiego (na wypadek wyjazdu).

1
  • #16 01 Lip 2011 11:11
    wallly
    Poziom 11  

A ja do tematu podszedłem trochę inaczej. Kupiłem w Casto rurę PCV jeśli się nie mylę 125mm, wywierciłem w ścianie dziurę na zewnątrz... wstawiłem rurę i uszczelniłem pianą poliuretanową od wewnątrz wykończyłem gipsem, a od zewnątrz zamontowałem kratkę wentylacyjną żeby mi nikt do środka nie zaglądał... ;-)
    Rura ma oczywiście niewielki spad na zewnątrz.
    Oczywiście było to stosunkowo proste do wykonania bo mieszkam na parterze...
    ale z kolei budynek ma ponad 50lat i wiercenie takiej dziury przez prawie 60cm ścianę z pełnej cegły zajęło trochę czasu....
    Taki patent zastosowałem w 2 pomieszczeniach i teraz mogę klimę zabierać ze sobą...
    Trzeba tylko pamiętać o rozszczelnieniu okna bo inaczej zacznie zasysać powietrze przez wentylację lub komin...
    pozdro.

3
  • #17 11 Lip 2011 09:19
    sq9cwd
    Poziom 27  

Ze swojej strony dodam, że rozszczelnienia warto dokonać w miejscu, gdzie panuje niska temperatura (np. piwnica). Klimatyzator będzie mieć wtedy mniej pracy, a to przekłada się na konkretne oszczędności.
    Pozdrawiam.

-1