Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana instalacji elektrycznej

magic_boss 05 Kwi 2010 21:14 2217 13
  • #1 05 Kwi 2010 21:14
    magic_boss
    Poziom 9  

Witam

Mam tylko jedno pytanie :-)

Czy mogę sobie sam poprowadzić wszystkie przewody instalacyjne w mieszkaniu a do podłączenia rozdzielni, zabezpieczeń wynająć elektryka który jak przyjdzie to zobaczy tylko przewody opisane i gotowe do podłączenia do rozdzielni ??

Pozdrawiam
    Tomek

0 13
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 05 Kwi 2010 21:18
    slawekx
    Poziom 28  

To już pytanie do wynajętego elektryka .

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 05 Kwi 2010 21:22
    remik_l
    Poziom 29  

Do montażu instalacji elektrycznej wymagane są uprawnienia na stanowisku eksploatacji (E) w zakresie montażu.

0
  • #4 05 Kwi 2010 21:40
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 05 Kwi 2010 21:59
    Topolski Mirosław
    Moderator Elektrotechnika

Rzeczywiście do wykucia bruzd pod przewody nie są potrzebne uprawnienia ale wiedza czy w danym podłożu można to zrobić tak i tą wiedzę na pewno doświadczony elektryk z uprawnieniami posiada-więc przed wykuciem bruzd zawołaj go.

0
  • #6 05 Kwi 2010 22:57
    Madrik
    Moderator Robotyka

Możesz tak zrobić. Tylko, żebyś nie nawywijał, np. prowadząc za mało żył, lub zbyt małym przekrojem. ;)
    Lepiej dokładnie najpierw omów projekt instalacji z elektrykiem i gdzie co ma być.
    Są przepisy gdzie i jak mają być umieszczone puszki pod gniazda i wyłączniki i jak mają być prowadzone przewody.
    Niech ci elektryk powie i rozrysuje gdzie ma iść i jakim przewodem. I pamiętaj o zostawianiu odpowiedniego zapasu. Zawsze łatwiej skrócic, niż przedłużać.:D

0
  • #7 05 Kwi 2010 23:25
    magic_boss
    Poziom 9  

Przewody standard czyli gniazdka 3x2,5mm , oświetlenie 3x1,5mm tylko do kuchni pod płytę indukcyjną (moc całkowita 10400W ) będzie przewód 5x4mm choć w instrukcji piszą o przekroju 2,5mm ale wole grubszy bo życie bywa różne i może kiedyś dodatkowa faza będzie potrzebna.

0
  • #8 05 Kwi 2010 23:28
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Przy takiej mocy obowiązkowo 5x4mm2.
    Przewód od podwójnego włącznika do punktu oświetleniowego 4x1,5mm2.

0
  • #9 05 Kwi 2010 23:36
    magic_boss
    Poziom 9  

Pytanie

Jest sens zrywać starą instalację i w jej miejsce kłaść nową czy lepiej będzie puszczenie przy podłodze oczywiście z zachowaniem wszystkich obowiązujących norm ?? Na ścianach będzie kładziony karton-gips.

0
  • #10 05 Kwi 2010 23:38
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

W takim razie płaskie kable mocowane na starym tynku.
    Płyty na klej, czy na stelażu?

0
  • #11 05 Kwi 2010 23:41
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

magic_boss napisał:
    Pytanie

Jest sens zrywać starą instalację i w jej miejsce kłaść nową czy lepiej będzie puszczenie przy podłodze oczywiście z zachowaniem wszystkich obowiązujących norm ?? Na ścianach będzie kładziony karton-gips.

A ja ma pytanie do Ciebie, czy Ty znasz wszystkie obowiązujące normy?

0
  • #12 05 Kwi 2010 23:50
    magic_boss
    Poziom 9  

Właśnie jeszcze tego nie wiem. Chce wybrać taki sposób mocowania żeby po roku nie pokazały się pęknięcia na łączeniach płyt. Na stelaży przy kładzeniu instalacji natynkowej będzie łatwiej i czyściej ( bez kucia )

Dodano po 8 [minuty]:

Nie ja nie znam wszystkich norm

0
  • #13 05 Kwi 2010 23:53
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

magic_boss napisał:

Nie ja nie znam wszystkich norm

Zapytałem tylko z ciekawości, bo skoro chcesz to wykonać tak jak pisałeś, według obowiązujących norm, to wypadałoby je znać.

0
  • #14 06 Kwi 2010 05:22
    slawekx
    Poziom 28  

magic_boss napisał:

wynająć elektryka który jak przyjdzie to zobaczy tylko przewody opisane i gotowe do podłączenia do rozdzielni ??

Pozdrawiam
    Tomek

Niech elektryk czuwa nad całością . Czyli niech przyjdzie także zobaczyć Twój montaż na trasie przewodów.

0