Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dopasowanie kolorów obrazu na monitorze

05 Kwi 2010 22:02 5095 34
  • Poziom 9  
    Witam
    Posiadam monitor Belinea 1730 S1 i podczas oglądania filmu zauważyłam na moim nowym komputerze jakieś dziwne jaśniejsze pola na ciemnym tle. Oglądając ten film na innym komputerze (laptopie) takich efektów nie zauważyłam. Posiadam kartę graficzna ASUS.
    Wygląda to jak by jaśniejsze kwadraty na ciemnym tle, ta czerń nie jest taka głęboka, tylko taka szara z przebarwieniami.
    Co należy zrobić, żeby pozbyć się takich efektów?
    Pozdrawiam Was :)
  • Poziom 9  
    Program nic nie wykazał. Mi chodzi że podczas oglądania filmu tak się dzieje, a nie podczas oglądania zdięć. Takie jaśniejsze kwadraty (zespół pikseli) na czarnym tle.
  • Poziom 9  
    vlc media player
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    Owszem, ale tutaj
    Paulina O. napisał:

Posiadam monitor Belinea 1730 S1 i podczas oglądania filmu zauważyłam na moim nowym komputerze jakieś dziwne jaśniejsze pola na ciemnym tle. Oglądając ten film na innym komputerze (laptopie) takich efektów nie zauważyłam

mamy do czynienia z dwoma monitorami LCD, jeden odwzorowuje słabo, drugi OK.
    Ja stawiałbym na ustawienia w opcjach VLC.
    Niestety, nie posiadam Windows.
    Wersja VLC pod Linuksa ma takie opcje do kombinowania z kolorkami, kontrastem, jasnością, więc ta pod Win też powinna.
    V.
  • Poziom 31  
    Co to za film? Może jakiś divx albo rmvb i po prostu tak jak pisze Marcin230, na większym monitorze(+ różnica jakości matryc i ich ustawień) widać wyraźniej efekty kompresji w postaci "kwadratowej pikselozy" i przejść tonalnych.
    Nokia Monitor Test nie ma nic wykazać a jedynie pomóc w prawidłowej regulacji monitora.
  • Poziom 9  
    Marcin230 Tak właśnie o to mi chodzi ;)
    Nawet w dobrej jakości filmie zajmującym 4 Gb takie efekty występują.
    Więc jaka kolwiek kompresja nie wpływa na to.
  • Poziom 34  
    Wróć do Nokia Test Monitor i spróbuj w poszczególnych kartach testu dopasować parametry monitora (przyciskami Menu na jego obudowie)- odcienie szarości, kontrast, jasność.
    Możesz też wybrać z menu ustawienia fabryczne- może ktoś coś poprzestawiał?
    V.
  • Poziom 9  
    Oj przystojniaki, chyba się nie rozumiemy :((
    Jasność i kontrast monitora są w porządku.
    Podsyłam fotkę w dużej rozdzielczości jak się prezentuje problem.
    Dopasowanie kolorów obrazu na monitorze
    Buźki dla Wszystkich ;*
  • Poziom 9  
    vorlog - Tak, nawet rozdzielczość ustawiona w komputerze jest mniejsza, niż natywna monitora.
    Marcin230 A czemu tak się nie dzieje na monitorze innego komputera (laptopa)??
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    To jest normalne - sam takie coś widziałem na nowych monitorach. Przynajmniej ja takie coś widziałem i taką mam opinię o takim zjawisku.

Ustaw też natywną rozdzielczość.
  • Poziom 9  
    Przy natywnej komputera i monitora takiej samej problem nie znika, ale czemu przy słabo, albo w ogóle nie skompresowanym filmie takie zjawisko również występuje??
    I czemu na moim monitorze, a na innym nie?
  • Poziom 34  
    Paulinka, może Twój monitor jest cienki, choć Belinea złą aż tak bardzo nie jest.
    Żeby nie uchodzić za wciskacza kitu, zrobiłem sobie test przed chwilą:
    - monitor kompa stacjonarnego- IBM L190, 17", 1280x1024 (nativ.), odtwarzacz Kaffeine/Xine (system Debian Linux). VLC chwilowo nie mogę zainstalować, jakieś kłopoty z repozytorium pakietów.
    - notebook Toshiba A300, matryca 15,4, Vista (służbowy grat), odtwarzacz AllPlayer i PowerDVD
    - materiał do testów- film DVD (oryginał) + jakaś bajka córki w .avi
    Wynik- nie widzę różnicy w odtwarzaniu na obu ekranach, jakość obrazu odpowiednia do jakości materiału...
    V.

Dodano po 3 [minuty]:

Marcin, zgadzam się Tobą całkowicie- jak chodzi o odwzorowanie kolorów CRT jest jedyny.
    Jest takie stare już powiedzenie- cyfrowy znaczy [automoderacja] :D
    Dotyczy to wszelkich mediów analogowych przetwarzanych na format cyfrowy.
    V.
  • Poziom 9  
    Ale czemu na innym się tak nie dzieje kotku !!!
    I czy można pobrać z internetu jakiś sterownik do tego monitora, bo mi dali płytę do niego, chcę zainstalować sterownik z internetu, a tu pisze po nie niemiecku, że link nie istnieje, bądź brak odpowiedzi.
    Pa
  • Poziom 9  
    I co mam z tym dalej zrobić??
  • Poziom 9  
    A po zainstalowaniu nic tam nie pisze o tym monitorze i jak to się ustawia, bo tam wszystko po angielsku...
  • Poziom 41  
    A może by tak zmieć kodeki? Takie plamy występują właśnie, gdy kodek nie jest odpowiedni. Czasem potrafi rozmazać cały obraz, czasem niby wszystko jest OK, ale zamiast obrazu jest zielona plama.
  • Poziom 9  
    Hej miśki ;)
    A w jaki sposób zmienić te kodeki, i co zrobić z tym sterownikiem, bo tam jakiś antywirus jest jakiś Driver Detective.
  • Poziom 41  
    driver detective to nie antywirus.

Zainstaluj "K-lite mega codec pack"
  • Poziom 9  
    Witam ponownie ;)
    Po podłączeniu monitora kineskopowego (trochę starszego) do mojego komputera w miejsce belinei takie efekty (kwadraciki) nie występują, albo są bardzo słabo zauważalne. Więc z tego co wywnioskowałam problem tkwi w LCD belinea.
    A belinea ma już z cztery lata, więc wymiana nie za bardzo.
    Co może być przyczyną tak działającego monitora? Czy jest on wadliwy, czy tak musi być, albo trzeba go zestroić z komputerem??