Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Transil na dysku Barracuda 7200.9

jakub.krolikowski 05 Kwi 2010 22:14 2182 6
  • #1 05 Kwi 2010 22:14
    jakub.krolikowski
    Poziom 8  

Witam,

Po zainstalowaniu nowej płyty głównej poszedł mi zasilacz i coś stało się dyskiem Barracuda 7200.9. Wymieniłem zasilacz, wszystko ładnie hula z nowym dyskiem, ale komputer w ogóle nie uruchamia się (tylko na chwilkę zapala się dioda "Power") gdy stary dysk jest podłączony do zasilania. Wyczytałem, że może być to kwestia diody Transil, która się spaliła przy awarii zasilacza. Dysk był w kieszeni i w elektronice kieszeni owszem widać ślady spalenia. Natomiast na elektronice samego dysku nie widzę nic podejrzanego - pewnie to właśnie dlatego, że dysk był podłączony przez kieszeń. Nie potrafię ustalić gdzie jest spalona dioda Transil.
    Proszę o pomoc.
    Model dysku: Seagate Barracude 7200.9 ST3250624AS
    Załączam zdjęcie dysku (przepraszam za kiepską jakość).

Transil na dysku Barracuda 7200.9 Transil na dysku Barracuda 7200.9

0 6
  • #3 05 Kwi 2010 22:39
    jakub.krolikowski
    Poziom 8  

Dzięki. Tylko, że w tamtym wątku w końcu autor nie otrzymał odpowiedzi czy zaznaczony przez niego element to transil. Wciąż więc nie jestem pewien. Czy transil 5v to na pewno ta druga kostka od lewej?

0
  • #4 05 Kwi 2010 22:44
    Parowa6
    Poziom 10  

Witam. Niech kolega spróbuje podłączyć bezpośrednio do płyty. Jeśli nie ruszy to najprawdopodobniej poszła dioda af36 jak dobrze widzę, ale nie zaszkodzi zmierzyć pozostałe .

0
  • #5 05 Kwi 2010 22:44
    jakub.krolikowski
    Poziom 8  

Dodam, że jest na niej oznaczenie QE lub GE R541 (słabo widoczne).

0
  • #7 05 Kwi 2010 22:53
    jakub.krolikowski
    Poziom 8  

Parowa6 napisał:
    Witam. Niech kolega spróbuje podłączyć bezpośrednio do płyty. Jeśli nie ruszy to najprawdopodobniej poszła dioda af36 jak dobrze widzę, ale nie zaszkodzi zmierzyć pozostałe .

Oczywiście, podłączam bezpośrednio, kieszeń jest już zezłomowana :-)

Czyli dioda af36 to jest właśnie transil?

Dodano po 2 [minuty]:

pidar napisał:
    Podaję na tacy: Odpowiedź!

Przepraszam, ale nie jestem biegły w elektronice i ten wątek nie jest dla mnie odpowiedzią. Zamiast niepotrzebnych słów (aż trzech!) i przytaczania linków będę wdzięczny za proste "tak" lub "nie" :-)

Moderowany przez gsm_virus:

Odp. Tak.

Regulamin pkt 16 - temat zamykam.

0