Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary laptop - zmiana systemu,czy optymalizacja XP?

07 Kwi 2010 04:38 7305 31
 • #31
  dexi
  Poziom 29  
  W większości "systemów okrojonych" klucza się nie podaje. Modyfikacja i dystrybucja takiego programu jest raczej nielegalna.

  Jeśli chodzi o okrojenie XP - nie przynosi to wymiernych korzyści. po zainstalowaniu większości potrzebnych programów system staje się tak samo powolny jak nieokrojona wersja. Poza tym w większości takich systemów część programów strajkuje i nie chce się nawet zainstalować.

  Jeśli jesteś w stanie załatwić sobie Win2000 to jest on równie wydajny jak XP, mniej obładowany i bez jakiś szczególnych wodotrysków.

  Kategorycznie odradzam Win98. Jest to już stary system, na którym nie uruchomisz większości potrzebnych ci programów: Firefox zaprzestał wydawać przeglądarkę na ten system, lwia część programów antywirusowych działa tylko na XP i wzwyż, część programów muzycznych i wtyczek do różnych programów także nie lubi się z tym systemem. Poza tym często się zawiesza, jest niestabilny itd. Lepiej w tym wypadku wypada Win2000.

  Co do wydajności XP, to system plików zależy od ciebie. Nie powinno się zbyt dużo też kombinować z usługami. Wybór lekkich programów to bardzo dobre wyjście z takiej sytuacji. Zamiast Firefoxa czy Internet Explorera można użyć Chrome, zamiast Avasta lub Nortona można użyć Avirę lub AVG, zamiast odrębnych kodeków można zainstalować jakąś paczkę i wybrać potrzebne kodeki (bo jak wybierzesz całą paczkę to niestety wydajność systemu spadnie), jako przeglądarkę obrazów można użyć IrfanView, do muzyki użyć Winampa z podstawowym skinem, zamiast Media Playera użyć Media Player Classic lub MPlayera, itd. Można również wyłączyć programy w Autostarcie (te, które niepotrzebnie zostawiają tam jakieś wpisy). Do PDF użyć Foxit Reader, a za edytor tekstów może posłużyć Lotus Syphony zamiast MS Word czy Open Office.

  Trzeba pamiętać, że za wydajność odpowiadają również liczne nowe sterowniki (przede wszystkim te, które zawierają drivery do wielu modeli urządzenia na raz), które wcale nie przyspieszają systemu. Gdzieś na internecie widziałem stronę ze sterownikami, których wydajność była najlepsza dla konkretnego sprzętu. Poza tym powyłączać wszelkie wodotryski, zdefragmentować dysk (szczególnie z FAT) i rejestr. Z takiego systemu zrobić później obraz i wykorzystać go później, gdy system zwolni. XP będzie działał wydajnie jeśli się o niego dba.
 • #32
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto