Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

strojenie SWR meterem anteny Missouri

szabel99 06 Apr 2010 10:48 5373 8
    szabel99
    Level 11  
    Witam kolegów,

zwaracam się z prośbą o pomoc w temacie zestrojenia anteny Missouri, którą kupiłem kilka dni temu na allegro. Antena jest oryginalna wygląda jak nowa ale najlepsze wskazania na SWR meterze jakie udaje mi się osiągnąć to 1,7 czyli nienajlepiej. Dziwny jest fakt, że antena ma regulację bata ok. 4 cm a wskazania na mierniku wahają się zaledwie w zakresie 1,7-1,8. Wcześniej miałem antenę Sunkera, która była zestwojona na poziomie 1,15 i było widać różnicę podczas strojenia anteny. Dodam jeszcze, że wskazania miernika pokrywają się z odsłuchem praktycznym....zasięg nadawania na dobrym poziomie to zaledwie 500 w terenie zabudowanym. Z góry dziękuję za jakieś wskazówki.

P.S.
    radio CB to Intek M-760

Nie używaj w tytule zwrotu "problem" (regulamin punkt 11.1).
    Do tego punkt 15 regulaminu...
    Zmień, zanim post trafi do kosza. /c2h5oh/
    sp sport
    Level 15  
    Witam. Swr 1,7 wcale nie jest zły :) Jaki swr masz na kanale 1 i jaki na 40 ? Możliwe, że musiał byś skrócić minimalnie bat anteny. I jeszcze jedno, w jakim miejscu masz zamontowana antenę ?
    szabel99
    Level 11  
    Kolejna dziwna sprawa to fakt, że SWR 1,7-1,8 jest na każdym kanele. Oczywiście stroiłem na kanale 20 natomiast po przełączeniu na 1 i 40 kanał wskazania były takie same. Próbowałem różne miejsca na dachu i to też nie zmieniało wyniku. Gdybym miał pewność, że to kwestia skrócenia bata pewnie tak bym zrobił...ale niestety jest to proces nieodwaracalny, a gwarancji chyba nikt mi nie da :)

Dodano po 3 [godziny] 37 [minuty]:

dziękuję za podpowiedź. Mam nadzieję, że uda mi się gdzieś skombinować drut o podobnych właściwościach co oryginał....no i jeszcze pozostaje skręcenie cewki na bacie

strojenie SWR meterem anteny Missouri
    szabel99
    Level 11  
    Witam,

wczoraj przetestowałem sposób ze skracaniem promiennika ale oczywiście nie zacząłem od oryginału tylko możliwie podobnej kopii (cewka na promienniku w kopii miała sporo do życzenia :)) Pomiary zacząłem od takiej samej długości jak oryginał i wskazania SWR 1,6 po skróceniu anteny o ok. 3-4 cm wskazania doszły do 1,4 czyli znaczcznie lepsze niż oryginał.
    Jacek730
    Level 10  
    Cześć.
    Miałem tę antenę i napiszę tak:
    ten wynik jest na tej antenie jak najbardziej prawidłowy. Ten typ tak ma. Mnie się udało zjechać ( nie tylko mnie ) na 1.6 na 20, a skrajne były też podobne, musiałem tylko nieco wyciągnąć bat. Jeździła z dwa lata i nic się nie działo, radio nie odczuło a zasięgi w okolicach 10 km. Włóż oryginał i nie kombinuj z innymi drutami. To tyle.
    szabel99
    Level 11  
    dziękuję kolego za odpowiedź...chyba rzeczywiście nie będę już więcej kombinował. Już trochę za dużo czasu straciłem na antenę. Dzisiaj kupiłem antenę SIRIO AS-100 i wieczorkiem będę testował. Jeżli na niej uzyskam dobre wyniki Missouri wyląduje na aukcji. Generalnie na odiór w Misourri nie można narzekać bo jest świetny ale denerwujący jest ten niski zasięg przy nadawaniu. Myślę, że temat chyba można zamknąć. Ewentualnie pochwalę się (o ile będzie czym :) ) jak sprawuje się nowa antena.
    szabel99
    Level 11  
    Myślałem, że dzisiaj będę mógł się pochwalić wynikami zestrojenia anteny SIRIO AS-100 ale niestety nie ma czym ponieważ na tej antenie osiągnąłem dokładnie takie same wyniki jak na Missouri czyli 1,7 i nie miało znaczenia jaki to kanał, miejsce na dachu ani też strojenie anteny :( Nie mam dalszych pomysłów. Pozdrawiam
    JarosłaF
    Level 13  
    Też mam Sirio 1 metr, magnesówkę. Miałem problem z dużym SWR (rzędu 3 na wszystkich kanałach) z powodu błędnego podłączenia ekranu do masy podstawy, zresztą na własną prośbę. Nieświadom tego błędu poprawiłem jeszcze luty w podstawie anteny i udało się uzyskać 2,7. Dopiero po analizie postów na forum (dziękuję P.T. kolegom) i stanu faktycznego złożyłem prawidłowo antenę i zszedłem do 1,4, po czym udało się dostroić długością do 1,2 na k.20. Sprawdziłem zasięg i w terenie otwartym słyszałem na 9,5 km, co dla dwóch metrowych anten jest niezłym wynikiem. Dla porównania: z niepodłączoną masą w podstawie zasięg miałem tylko 3,5 km.
    Moim zdaniem Twoje symptomy (szczególnie stała wartość SWR) wskazują nie na problem strojenia, ale na niedoskonałą masę. Wątpię w uszkodzenie kabla, szczególnie w nowej antenie. Być może masz gdzieś zimny lut? Jeśli Ci się chce, spróbuj nad tym popracować. U mnie się udało trochę poprawić sytuację, mimo, że główny problem tkwił gdzie indziej.
    szabel99
    Level 11  
    Dziękuję kolego za odpowiedź. Twój post zachęcił mnie do dalszych poszukiwań :) Może jeszcze dzisiaj uda mi się sprawdzić masę anten, z którymi mam te problemy. Faktem jest, że byłby to dziwny zbieg okoliczności, że dwie anteny miałyby taki problem ale już miałem taki przypadek kiedy moja pierwsza nowa antena Sunker miała przerwany lut w podstawie ale wtedy SWR nie mieścił się na skali. O efektach wkrótce poinformuję.