Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiornik FM z głowicy TV (lub namiastka skanera)

shg 13 Aug 2004 00:37 48784 57
  • #1
    shg
    Level 35  
    A więc. Wmyśliłem takiego potworka.
    mam głowicę TV, taką, jak tutaj (ta na początku, analogowa):
    http://hem.passagen.se/communication/tuner.html
    Głowica strojona za pomocą potencjometru wieloobrotowego + przełącznik zakresów, tak jak na jednym z obrazków, pytanie mam co do wejścia AGC, czy dobrze myślę, że to jest regulacja wzmocnienia? I wejście AFC, czy to jest precyzyjne strojenie?

    Do tego podpinam fonię równoległą F84A firmy MJM
    I pytanie: Czy muszę na wyjściu głowicy wstawić filtr p.cz. (mam OWF G3203), jeżeli tak, to jak go podłączyć, czy może wystarczy, tak jak podaje MJM, podłączyć fonię bezpośrednio?

    A do wyjścia fonii detektor kwadraturowy na U2829 (odpowiednik TBA229)

    Wszystko mam już zmontowane, trzeba to tylko kabelkami połączyć :D .

    I pytania ogólne:
    Jak szerokie pasmo sygnału m.cz mogę uzyskać na wyjściu, czy wystarczy do odbioru sygnału stereo? (akurat na tym mi specjalnie nie zależy)
    Czy będę mógł posłuchać stacji amatorskich, nadających w węższym pasmie (selektywność odbiornika)?
    Czy na wejście głowicy trzeba dać wzmacniacz?
    jaką ma czułość taka głowica?

    Do moderatorów: wiem, że jest już podobny temat - Skaner ze "Świat Radio", ale konstrukcja i sposób działania mojego urządzenia różnią się na tyle od budowy tegoż, że postanowiłem założyć nowy temat.
    ------------------------

    Złożyłem i miła niespodzianka, układ działa :!:

    Podłączyłem sobie na wejście sygnał z kablówki, fonie ze wszystkich programów łapie bez problemów.

    A jaką do tego podłączyć antenę? Miałem antenę szerokopasmową typu "drut" :D i z nadajnika UKF, który znajdował się w pobliżu miałem bardzo słaby zaszumiony sygnał.

    No i jak wygląda sprawa odbioru programów radiowych? Wiem, że stare czarnobiałe telewizory miały możliwość odbioru radia (nie było funkcji wyciszania dźwięku przy braku obrazu, a tu zasada działania jest identyczna)

    Ktoś jest zainteresowany schematem?

    Może jakieś sugestie, co do tego, jak usprawnić to urządzenie? (wzmacniacze wejściowe, poprawa selektywności)

    ----------------
    Tak siedzę i dumam nad moim wynalazkiem, i uuuups zapomniałem o wzmacniaczu p.cz. wstyd i hańba :D .
    To na pewno poprawi odbiór, ma ktoś jakiś pomysł na takowy?
    Wzmacniacz mam dać na pośrednią 38.9MHz, czy na 5.5MHz?
    Jak by to coś pomogło, to według producenta detektor u2829 charakteryzuje się wysoką czułością (tylko, że nie podano żadnej zależności parametrów od napięcia sygnału na wejściu) i napięciem wejściowym max. 600mV, typowo 10mV.
  • #2
    maciekbazyl
    Level 17  
    wzmacniacz 38.9mhz daj na TDA8341 jko filtry zastosuj 7*7 522 i 521 a jako p.cz fonii daj U829B i wyjscie z głowicy podłacz do układu TDA8341 przez jaka s fale powierzchniową Np OFWK2590 lub jedno standardowa fonią 5.5HMz Np OFWK1962 i to jest caly tor p.cz z regulacja ARW (AGC) i AFC (Arcz)
  • #4
    shg
    Level 35  
    a gdzie znajdę jakieś dane filtrów z falą powierzchniową?
    Najlepiej ten OWF G3203, no ale o tych filtrach wiem tyle, co nic, więc każde info się przyda :D
  • #5
    maciekbazyl
    Level 17  
    wiatm OWF G3203 jest to fala powierzchniowa na czestotliwosć wizji 38.9MHZ i czestotliwosc fonii 5.5Mhz i ma oddzielny tor wizji a fonia jest przeznaczona do odbioru równoległego a ponizej zamieszczam ci dane tej fali powierzchnioweji i wiele innych to ci sie moze przydac w innych naprawach lub przestrajaniu sprzetu RTV pozdrówka i miłej pracy :P :P :) :) pliki sa w formacie TIF i są otwierane za pomocą Acdsee lub innego programy służacego do przeglądania zdjec
  • #6
    Preskaler
    Level 39  
    Można się "bawić" z głowicą TV jako odbiornikiem FM ale zdawać trzeba sobie sprawę, że taka głowica ma selektywność przystosowaną do odbioru TV i jest to pasmo ok. 10 MHz! To samo dotyczy toru p.cz 38,9 MHz. Jest on także mało selektywny jak na potrzeby radia. Odbiór fonii towarzyszącej obrazowi TV będzie zadawalający bo kanały oddalone są od siebie dość daleko, jednak przy próbie odbioru radia FM, stacje będą się mieszały. Do tego celu lepiej zrobić pośrednią 10,7 MHz z dobrymi filtrami ceramicznymi a wyjście z głowicy TV podać na mieszacz i heterodynę (49,6 MHz). Odbierać fonii z pasm amatorskich nie da się z dwóch powodów. Pierwszy to brak możliwości odbioru tych częstotliwości przez głowicę TV (są specjalnie poomijane te częstotliwości - 144 MHz - 432 MHz) a po drugie trzeba zrobić jeszcze bardziej selektywną P.cz i specjalny detektor częstotliwości (jeszcze jedną przemianę częstotliwości na 465 kHz). Co do czułości to nie da się tak dokładnie je określić (bo w technice TV są one określane inaczej) ale zdecydowanie są gorsze od najgorszych OR z powodu konieczności przenoszenia tak dużego pasma. Można zaryzykować stwierdzenie, że dla 20 dB stosunku sygnał/szum, czułość jest zdecydowanie, dużo powyżej 100 uV (mikrowoltów). Popularne OR FM mają czułość na poziomie 15 uV a odbiorniki na pasma amatorskie 0.1 uV(!). Tak więc głowica TV będzie kilka tysięcy razy miała mniejszą czułość.
  • #7
    shg
    Level 35  
    :arrow: maciekbazyl. Dzieki, na pewno się przyda. A miał byś jeszcze skan z SE 3/96? Tam były te filtry opisane.

    :arrow: Preskaler.
    Preskaler wrote:
    są specjalnie poomijane te częstotliwości - 144 MHz - 432 MHz

    Na skanerze ze ŚR da się te częstotliwości odebrać, a też jest na głowicy TV, fakt, że jest tam synteza, i można jej kazać nastroić się na częstotliwości inne niż w TV (oczywiście w granicach możliwości głowicy).
    I tak: 174-230 MHz to kanały telewizyjne od 5 do 12 (w głowicy to jest chyba pasmo H), więc jednak to pasmo nie jest pomijane, ale z tego co pamiętam, to za kanałem 12 jest dziura aż do kanału 21.
    Poniżej 174MHz to będzie pasmo L, zaczynające się gdzieś powyżej 40MHz (tak mi się wydaje). No i jeszcze fakt, że odbierałem sygnał radiowy z mojego nadajnika (słabo, ale jednak) i nie było to na granicy napięcia strojącego głowicy, więc trochę zapasu jeszcze jest. Także spox, bedzie działać
    :D A jak się człowiek uprze, to zawsze można dać konwerter na wejście :D

    Podonie jak avatarowi, najbardziej zależy mi na odbiorze sygnałów z satelitów meteo, tam pośrednia 5.5MHz powinna być dobra.

    No i niestety wciąż nie mogę znaleźć żadnych informacji na temet tych głowic :( podejrzewam spisek producentów, to pewnie jakieś super tajne informacje :D
  • #8
    Preskaler
    Level 39  
    Sorry! Nieporozumienie! Chciałem napisać, że są poomijane te pasma 144 i 430 MHz a nie od 144 do 430!
  • #9
    Piter K.
    Level 23  
    Witam!
    mam taki odbiornik z glowicy uv1616 sroionej napieciowo,jest czuly i selektywny(lepiej sie sprawdza od ubc120xlt pod tym wzgledem).jako posrednia mam calego radmora 3013 na 34MHz ale mozna uzyc ukladu motki mc3371 albo mc3357 i tez bedzie dobrze.posrednie powinny byc trzy 34-10,7-455 co pozwoli na zastosowanie typowych filtrow(wylaczajac oczywiscie34MHz).jak z tego wynika parametry mozna wyciagnac na posredniej...
    pytano o wzmacniacz http://adamkar.republika.pl/prze/indexprze.htm jest to wzm. na 2m ale powinien sie wyrobic na satkach po zmianie(malej)indukcyjnosci.tranzystor bf966 lub podobny,niestety amplifikacja nie znana...
  • #10
    shg
    Level 35  
    :arrow: avatar. Mam schemat wzmacniacza p.cz. 5.5MHz, ale wygląda mało przyjaźnie :D . Wzmocnienie 55dB. tylko wątpię, czy coś to da, bo sam detektor ma już w sobie wzmacniacz, może ewentualnie poprawić stosunek sygnał/szum przy bardzo słabych syganałach. A schemat jest z lat 70 (tak na oko). Przeszukuję stare książki, coś mi się wydaje, że tam był schemat szerokopasmowego wzmacniacza, jak znajde, to wrzucę.
  • #11
    Faces
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam. Skaner na głowicy z TV dobra rzecz. Posiadam głowice firmy "Matsushita", na początek zabrałem się za zrobienie demodulatora 5.5MHz (odbiór fonii). Użyłem do tego układu TDA1220, ku mojemu zdziwieniu dem. zadziałał :D . Odbiór fonii był znakomity (TVN, polsat, TVP2) bez zakłóceń, czysty dźwięk. Sygnał pochodził z anteny radiowej 8O . Zrobiłem pośrednią 10.7MHz z demodulatorem FM i stopniem wyjściowym m.cz. na TDA1200. Układzik podłączyłem bezpośrednio pod WY głowicy. Odebrałem trzy stacje radiowe (radio80, I program polskiego radia 101.8MHz(lokalnie) i radio Park FM (lokalnie)) :D . Można do tego dodać dekoder stereo na UL1621 (full wypas odbiornik FM na głowicy z TV z dekoderem stereo). Mam pytanie co do pasm jakie posiada moja głowic a: są tam pasma oznaczone V, H i S. Chciałbym wiedzieć jaki zakres częstotliwości mają te pasma. Jeżeli jest ktoś tym zainteresowany to moge wrzucić schematy (demodulator na TDA1220 i p.cz. na TDA1200+ dekoder stereo na UL1621).
  • #12
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć !

    Faces wrote:
    ... Zrobiłem pośrednią 10.7MHz z demodulatorem FM i stopniem wyjściowym m.cz. na TDA1200. Układzik podłączyłem bezpośrednio pod WY głowicy. Odebrałem trzy stacje radiowe (radio80, I program polskiego radia 101.8MHz(lokalnie) i radio Park FM (lokalnie)) :D . Można do tego dodać dekoder stereo na UL1621 (full wypas odbiornik FM na głowicy z TV z dekoderem stereo)........ Jeżeli jest ktoś tym zainteresowany to moge wrzucić schematy (demodulator na TDA1220 i p.cz. na TDA1200+ dekoder stereo na UL1621)....


    Ja jestem zainteresowany !
    Złaszcza patentem na przyłączenie p.cz. 10,7 MHz bezpośrednio do głowicy telewizyjnej.
  • #13
    Faces
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Tak tak bezpośrednio do głowicy. Na wejściu TDA 1200 znajdują się dwa filtry 10.7 MHz (poprawa selektywności odbiornika). Na wyjściu głowicy jest obecne 10.7 MHz, a to dlatego że wewnętrzne filtry LC nie wytłumią do końca tej częstotliwości. Na elektrodzie w dziale "radio" jest schemat odbiornika szerokopasmowego tam jest inne rozwiązanie: Przemiana częstotliwości na NE605. Schemat p.cz. (10.7MHz) wrzuce jak najszybciej!!. Pozdrawiam.
  • #14
    c2h5oh
    Moderator
    Cześć !

    Faces wrote:
    .....Tak tak bezpośrednio do głowicy. Na wejściu TDA 1200 znajdują się dwa filtry 10.7 MHz (poprawa selektywności odbiornika). Na wyjściu głowicy jest obecne 10.7 MHz, a to dlatego że wewnętrzne filtry LC nie wytłumią do końca tej częstotliwości..... .


    Zamieść koniecznie opis ( schemat ) takiego podłączenia , bo wielu kolegów boryka się z tematem dobrego wzmacniacza toru p.cz 38,9 MHz.
    A z tego co piszesz , wynika , że takowy wcale nie jest potrzebny .
    Wzmacniacza na 10,7 MHz nie musisz zamieszczać . Jest tego sporo w sieci . Chyba , że to jakieś nowatorskie rozwiązanie ......
  • #15
    Faces
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Oto schemat p.cz. 10.7MHz. Należy ją podłączyć bezpośrednio pod głowicę. Przepraszam za odręczny schemat. Dwa filtry (10.7MHz) na WE TDA1200 są po to, żeby wytłumić silne sygnały o częstotliwości 38.9MHz.
  • #17
    brofran
    Level 40  
    Schematy OTV wraz z glowicami w.cz. (nie przy wszystkich) widzialem na www.elektronika.owg.pl.
  • #19
    wilko
    Level 16  
    Witam ..
    :arrow: Faces
    móglbys mi przeslac schemacik twojego urzadzonka .. ? bylbym bardzo wdzieczny .. ciekaw jestem jak to dziala ..
  • #21
    herold
    Level 14  
    Głowice od polskich telewizorów te na mosfet przy przestrajaniu 5V 38V na warikapach obejmują bardzo szerokie pasmo.Zrobiłem przed laty taki skaner przestrajając wewnątrz głowicy obwód mieszacza na 10,7 MHz i wykorzystując stary odbiornik UKF a raczej jego część p.cz i m.cz. Drugi eksperyment to było przestrojenie starego radia 66-73 mhz na częstotliwość 39 Mhz ( dolutowanie trzech kondensatorków) i dołączenie wyjścia głowicy TV do wejścia antenowego w radiu. Efekt był powalający!
    (podwójna przemiana) Starsze typy głowic pracowały bardzo słabo , ale te nowsze - wspaniale Pozdrawiam!
  • #22
    set6666
    Level 18  
    Witam czy można detektro fm zrobić na tba120 ? i podpiąć pod wyjście mieszacza i jak zrobić mieszacz z 38 na 10,7 ?? mam głowice alpha powinna byc dobra tylko nie ma wyścia oscylatora :-( możecie umieścić schematy przemiany 38 na 10,7 albo najlepiej całe schematy swoich odbiorników :-)
  • #23
    shg
    Level 35  
    Detektor FM może być praktycznie dowolny.
    Jak ktoś byłby tak miły i wrzucił schemat jakiegoś mieszacza na tranzystorach (bo mam problemy z zakupem scalonych mieszaczy), to mogę go przetestować. Rozwiązanie jest dość proste - generator kwarcowy 27MHz (a te kwarce można przecież wszędzie dostać) mieszacz i mamy przemianę z 37.7 MHz na 10.7MHz, nie musi być dokładnie 38.9MHz, bo głowica ma dość szerokie pasmo wyjściowe (ponad 6MHz), więc w takim układzie też będzie działać.

    Warto by jeszcze sprawdzić to kostkę MC3362, tam jest podwójna przemiana częstotliwości. Wejście układu do wyjścia głowicy. Pierwszy lokalny oscylator zrobić na kwarcu 27MHz (jakby co, to mam opis, jak to zrobić) i już mamy wyjście p.cz. 10.7MHz, można jeszcze dodać drugi oscylator 10.245 i mamy drugą pośrednią 455kHz do odbioru modulacji wąskopasmowej.
    Po sesji zamierzam właśnie coś takiego poskładać :D
  • #24
    set6666
    Level 18  
    No ja tez coś takigo kombinuje chce przerobic skaner ze świata radio, zamiast głowicy przestrajanej i2c chce dać przestarajaną napięciem, i wywalic tsa6057 podpięty do ne602 zamiast niego wstawic kwarc 27Mhz albo 48 Mhz zależy jaki znajde :-), mam nadzieje że wypali. Czym się rużni ne602 od 612 ?

    jej no własnie widziałem ceny tych scalaków na cyfronice :-( mc3361 kosztuje 22zł z ne602 18 zł neibyt wesoło, nie znacie tańszych źrudeł ?
    ---------------------------------------------
    Znalazłem tańsze żrudło :-) na www.inter-chip.pl mc3361 6zł a ne602 9zł, ale mam kłopoty ze zdobyciem kwarcu 10,24MHz zamiast niego chce zastosować inny przeciągnięty cewką 11,059 chyba nie przeciągne chyba do 11,154MHz jakieś inne pomysły :-( ??
  • #25
    thereminator
    Conditionally unlocked
    Witam.
    Od jakiegoś czasu kombinuję ze zbudowaniem odbiornika z głowicą TV. Jakieś dwa tygodnie temu wpadłem na pomysł wykorzystania do tego kitu AVT-343 odbiornika FM na MC3362. Aby uzyskać pośrednią 10,7 MHz zakupiłem kwarc 27MHz. Dzisiaj trafiłem na ten temat i widzę, że chyba podążam dobrym torem. Trapi mnie tylko jedna rzecz. Czy można podłaczyć go bezpośrednio w miejsce na obwód LC (czy nie grozi to uszkodzeniem układu?) czy też trzeba zbudować cały generator 27 MHz a sygnał doprowadzic do MC3362?
  • #26
    shg
    Level 35  
    MC3362 ma możliwość pracy z rezonatorem kwarcowym.
    Odbiornik FM z głowicy TV (lub namiastka skanera)

    --------------
    Odnośnie poniższego, jeszcze nie zbudowałem, czasu i chęci mi brakuje :| , zresztą trochę pilniejszych projektów mam do zrobienia.
  • #27
    thereminator
    Conditionally unlocked
    shg > dzięki

    W karcie katalogowej znalazłem podobny rysunek, który wcześniej przeoczyłem, dla kwarcu 38MHz. Trzeba będzie trochę pokombinować z indukcyjnościami... no ale na podanym przez Ciebie rysunku jest sporo wskazówek + wzór więc moze sobie poradzę.

    A czy może już zbudowałeś ten odbiornik?
  • #28
    Andrzej L.
    Level 31  
    Preskaler wrote:
    Odbierać fonii z pasm amatorskich nie da się z dwóch powodów. Pierwszy to brak możliwości odbioru tych częstotliwości przez głowicę TV (są specjalnie poomijane te częstotliwości - 144 MHz - 432 MHz) a po drugie trzeba zrobić jeszcze bardziej selektywną P.cz i specjalny detektor częstotliwości (jeszcze jedną przemianę częstotliwości na 465 kHz).

    Bajki Waść gadasz :)
    Odbiornik robi się na głowicy hiperbandowej.
    Przykładowo wysmienita głowica "Tuner 2001.DHC" Wszystko wskazuje na to, że jest to produkcji TFK. Na wejściu MOSFET-y dwubramkowe, mieszacz na TDA5330T, preskaler U813B i strojenie analogowe bez syntezy częstotliwości wewnątrz).
    Ma ona trzy pasma:
    1. 45-145MHz
    2. 132-472MHz
    3. 442-892,5MHz

    U mnie właśnie takie zakresy wypadały.
    Oczywiście wspomniane zakresy mogą się wahać na końcach pasm o te kilka MHz w zależności od egzemplarza głowicy.
    Tak więc uzyskujemy pokrycie pasma 45-892,5 MHz, bo jak widać wszystkie zakresy się ładnie zazębiają w dużym zapasem dziesiątek MHz.
    Odbiornik mój ma przemianę z 38MHz na 10,7MHz i wchodzi na typowy blok p.cz. na UL1200 (tor w uporoszczeniu taki jak w amplitunerze Tosca AWS307, 306, 303 - mój tor trochę zmodyfikowałem, bo oryginalnie jest tam trochę zamieszane)
    Bez problemu na takim układzie da się posłuchać modulacji wąskopasmowej 3kHz - pod warunkiem, że nikt w pobliżu nie włączy się na kanale wyższym hehehehe. Oczywiście gdy chcemy sobie słuchać w odstępach 12,5kHz jest oczywiste, że mój układ wysiada :D
    Przy trzech filtrach ceramicznych Murata SFE10,7J (seria J stosowana w analogowych tunerach satelitarnych do podnośnych fonii 180kHz) można bez problemu słuchać dwóch modulujących nośnych nadających z podobną mocą w odstępach 100 kHz. Dla wersji odbiornika dla radiofonii UKF (87,5-108.0MHz) zdecydowanie lepiej wymienić te węższe "J-tki" na wersję "S".
    Przy wersji "J" większość stacji radiofonicznych będzie "pierdzieć" bo dziś jest taka głupia moda, że im stacja bardziej ryczy i więcej basu dowali tym jest lepszą stacją - żałosna moda.

    Preskaler wrote:
    Co do czułości to nie da się tak dokładnie je określić (bo w technice TV są one określane inaczej) ale zdecydowanie są gorsze od najgorszych OR z powodu konieczności przenoszenia tak dużego pasma. Można zaryzykować stwierdzenie, że dla 20 dB stosunku sygnał/szum, czułość jest zdecydowanie, dużo powyżej 100 uV (mikrowoltów).

    I tu znowu muszę się nie zgodzić.
    Wszystko zależy jakiej głowicy używa się.
    W moim przypadku na wspomnianej głowicy, przemianie na mieszaczu UL1042 (bardzo tania kostka a sprawdza się tu znakomicie jako mieszacz iloczynowy, mimo iż wiele osób uzanaje ją za szumiący syf) odbieram wszystkie te same stacje (nawet te 100km stąd) co na tunerze diory z głowicą mosfet. Tak więc czułość jest wyśmienita.
    W czasach gdy w Krakowie nie było nadajników na górnym UKF bez problemu grało ówczesne niezłe słowackie radio Rock FM (nadajniki Poprad 104,3MHz) W sumie i dziś można odebrać tą stację na zboczu ryczącego przeraźliwie nadajnika ZET 104,1MHz z krakowskiej Chorągwicy.
    Jedyna maleńka wada to ciut mniejsza odporność na bardzo mocne sygnały pobliskiego nadajnika względem typowej porządnej głowicy MOSFET przeznaczonej tylko dla pasma 87,5 - 108 MHz
    Jednak widać to dopiero przy bardzo szczegółowych testach.
    Przy typowym odsłuchu róznic nie dostrzegam co do czułości.
    Tak więc mówienie, że czułość takiego ustrojstwa będzie gorsza niż najbardziej prostego radioodbiornika jest błędne.
    Wszystko zależy od układu jaki zrobimy :)

    Tak swoją drogą stosowanie typowych filtrów z falą powierzchniową z torów odbiorników TV jest bez sensu, bo nic one nie wnoszą a są przecież konstruowane do odbioru wizji i fonii przez co zbytecznie szerokie do naszych celów.
    Znakomicie natomiast sprawdzają się w tej roli zapomniane już poczciwe (moim zdanie porządne, nie tak jak badziewne 7x7) dwuobwodowe filtry LC 12X28 (taki wydłużony filtr 12x12) stosowane w latach 70-80 w odbiornikach TV w bloku p.cz. zanim wymyślono filtry SAW, które je całkowicie wyparły.

    Więc wyjście głowicy wchodzi przez maleńką paro-pikową pojemność na taki dwuobowodowy filtr o sprzężeniu magnetycznym a potem już trafia na mieszacz UL1042
    W moim wypadku 1-sza p.cz to było 35,7MHz i dla takiej częstotliwości został zestrojony podwójny obwód 12X28
    Potem mieszanie tej pośredniej z częstotliwością kwarcu 25MHz i na wyjściu już ładne 10,7MHz którym się wpinamy już w typowy tor p.cz. 10,7 MHz z demodulatorem.
    W najprostszym układzie (przy próbach) można w ogóle zrezygnować z jakiegokolwiek filtru 38MHz i wyjście p.cz. głowicy zapiąc bezpośredni do mieszacza.
    Jednak wadą tego rozwiązania jest duża ilość dziwnych produktów mieszania - pojawiają się wtedy różne dziwne częstotliwości lustrzane i intermodulacje i potem słychać coś w kilku miejscach hehehe.
    Jest to typowe, bo wyjście tej głowicy jest szerokopasmowe.
    Nie ma tam na wyjściu mieszacza TDA5330T (zawartego w tej głowicy), żadnych obwodów rezonansowych tylko szeregowe dwa dławiki po kilkanaście nH, które mają na celu odfiltorwać ewentualne sygnału w.cz. (to co z anteny) i dopasować do impedancji SAW.
  • #30
    sSmall
    Level 20  
    Czy działa to dobrze? Oceńcie od 1 do 10. Czy można to nazwać skanerem radiowym? I skąd wziąć taką głowice odpowiednią do tego wynalazku?