Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Urodzinowy Nixie Clock by VSS

VSS 06 Apr 2010 18:43 19361 32
Altium Designer Computer Controls
 • Urodzinowy Nixie Clock by VSS

  Witam !

  W związku z dzisiejszymi urodzinami mojej żony jakiś czas temu postanowiłem zrobić ładny zegarek do salonu. Jako, że chciałem zrobić zegar który widziany jest w nocy a nie chciałem używać wyświetlaczy LED postanowiłem użyć lamp nixie. Po rozebraniu dwóch woltomierzy V530 polskiej produkcji zdobyłem 8 lamp.

  Układ elektroniczny oparty jest na ATMEGA16. Obsługa wyświetlania zrobiona jest poprzez multipleksowanie co wymaga tylko 25 wysokonapięciowych tranzystorów NPN i PNP. Miałem 74141 ale nie chciało mi się ich wylutowywać z płytki. Przetwornica zrobiona na nieśmiertelnym NE555 daje napięcie w zakresie od 150 do 230V. Cały układ zasilany z zasilacza 12V do proca dochodzi 5V poprzez stabilizator 7805. Podtrzymanie czasu wykonane na DS1307 i kwarcu 32,768 khz. Buzzer na płytce służy do wydawania dźwięków podczas naciskania przycisków i alarmu. Cały zegarek jest ustawiany za pomocą 4 przycisków. Osobne płytki do wyświetlaczy i układu sterowania połączone w "kanapkę" na goldpinach. Laminat prasowany żelazkiem. Do płytki przycisków się nie przykładałem bo ona jest w środku a jak na razie raz ustawiłem zegar i tak od miesiąca działa bez problemu.

  Urodzinowy Nixie Clock by VSS Urodzinowy Nixie Clock by VSS Urodzinowy Nixie Clock by VSS Urodzinowy Nixie Clock by VSS


  Obudowa wykonana z jednego kawałka drzewa bukowego wyciętego obrabiarką CNC, potem ręczne szlifowanko. Pokryta siedmioma warstwami lakierobejcy Syntilor w kolorze Ipe.

  Urodzinowy Nixie Clock by VSS Urodzinowy Nixie Clock by VSS Urodzinowy Nixie Clock by VSS Urodzinowy Nixie Clock by VSS Urodzinowy Nixie Clock by VSS

  Mam nadzieję, że żonie będzie się podobać. Jak nie to przez najbliższy rok sam będę musiał sobie robić kanapki do pracy :)

  Krótki film z działania:


  W razie potrzeby mogę zamieścić rysunki płytek i wsad do proca.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  VSS
  Level 21  
  Offline 
  VSS wrote 629 posts with rating 252, helped 5 times. Live in city Poznań. Been with us since 2002 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  mz615
  Level 12  
  Sadzę że kanapki dostaniesz nawet podwójne. Ciekawi mnie czy w pokoju oświetlonym pełnym dziennym światłem jesteś w stanie odczytać czas.
 • #3
  aleksandro
  Level 17  
  Bardzo ładna konstrukcja, bardzo starannie wykonana tylko ciekawi mnie czy lampy od sekund się nie zlewają, czy nie zostaje smuga przy zmianie cyfry.
 • #4
  drzejk0b
  Level 11  
  Widać że konstrukcja dopracowana w każdym calu. Nic nie razi w oczy. Obudowa jest pięknie wykończona i bardzo mi się podoba. Tak trzymać!
  Tak z ciekawości - mierzyłeś może pobór prądu zegarka? Zastanawiam się ile W może pobierać taka konstrukcja.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #5
  radio-service
  Level 35  
  Świetny zegar i pięknie zrobiony . Myślę że się będzie podobał twojej małżonce :).
  A powiedz mi jeszcze na koniec gdzie można zdobyć takie lampy ? Bo bierze mnie coraz większa chęć na zrobienie takiego zegara :) .
 • #6
  MORT
  Level 24  
  A masz schemat, wzór płytki i wsad do proca?? Jeśli korzystałeś z jakiegoś innego projektu to podeślij linka. Bo zbieram się nad nowym zegarem i chętnie podpatrzę co wymyśliłeś. Obecnie mam zrobiony 4 lampowy z projektu Bruna ale kompletnie nie mogę sobie poradzić z jego dokładnością. Zresztą mam komplet lamp więc warto byłoby je wykorzystać zamiast mają się kurzyć. Ogólnie projekt na 10. Super wykonanie.
 • #7
  VSS
  Level 21  
  Co do światła dziennego to nie ma problemu, cyfry widać bez problemowo. Też myślałem, że będzie kryzys ale jest nieźle. W razie czego można jeszcze podkręcić napięcie na przetwornicy, teraz jest około 180V.

  Jutro podepnę film z działania zegara. Muszę tylko przekonwertować AVIka - ma 30Mb, zrobię z niego coś mniejszego

  Poboru pradu nie mierzyłem ale nie przekracza 3-4W bo zasilam go zasilaczem impulsowym 12V/400mA który wyłącza się jak przekroczysz ten prąd.

  Lampy zdobyłem z starych woltomierzy V530, dostępne na znanym portalu aukcyjnym choć cenę potrafią osiągnąć znaczną, nawet 150 PLN. Za same lampy (6sztuk) myślę, że 100 - 150 PLN trzeba będzie zapłacić.

  Dodano po 3 [godziny] 2 [minuty]:

  MORT wrote:
  A masz schemat, wzór płytki i wsad do proca?? Jeśli korzystałeś z jakiegoś innego projektu to podeślij linka. Bo zbieram się nad nowym zegarem i chętnie podpatrzę co wymyśliłeś. Obecnie mam zrobiony 4 lampowy z projektu Bruna ale kompletnie nie mogę sobie poradzić z jego dokładnością. Zresztą mam komplet lamp więc warto byłoby je wykorzystać zamiast mają się kurzyć. Ogólnie projekt na 10. Super wykonanie.


  jutro poszukam kompletu dokumentacji i zamieszczę tu, robiłem go miesiąc temu a dopiero dziś opakowałem w drewienko i gdzieś pliki się zawieruszyły.
 • #8
  AREK0882
  Level 16  
  Witam
  Świetnie wykonana konstrukcja .Można by powiedzieć w stylu retro.Płytki wyszły ładnie i zastosowanie złącz daje to że możemy rozmontować, nie grzebiąc za bardzo w przewodach. Nie ma czasem opużnień ?.W każdym bądż razie elegancko wykończony..
  Obudowę sam robiłeś?.Oby więcej udanych konstrukcji.
  Pozdrawiam.
 • #9
  korek7b
  Level 11  
  Witam, bardzo estetyczny zegar, ale mam pytanie, jakie to lampy, chodzi mi o typ?
 • #10
  pawelcb33
  Level 24  
  Chyba Z566M.
  Fajny zegarek, VSS zamieścił byś projekt zegarka na forum ?
 • #11
  nico41
  Level 13  
  Witam
  Szanowny kolego muszę przyznać konstrukcja dopracowana PRAWIE w każdym detalu. Mówię prawie ponieważ:
  1. Do złączy typu gold pin są wtyczki o odpowiedniej ilości pinów dostępne w sklepach elektronicznych w nie wygórowanych cenach. a kolega lutuje kable do żeńskich gniazd do druku!
  2. płytka klawiatury też mogła być zaprojektowana wykonana. Nie zaś użyty kawałek płytki uniwersalnej!

  Podsumowując zegar wykonany bardzo ładnie. moja ocena to 9/10
  Życzę dalszych równie udanych konstrukcji i większego zwracania uwagi nie tylko na zewnętrzne detale, ale również na perfekcyjnego dopracowanie wnętrza.
 • #12
  VSS
  Level 21  
  projekt zamieszczę na 100%, jestem w delegacji, w piątek wieczorem będe w domu.
  na pewno nie ma schematu bo robota była ekspresowa ale z źródła programy i rysunku płytki będzie można wszystko odczytać


  co do goldpinów przy przyciskach to nie są przylutowane, jest tam małe gniazdko , przylutowane jest tylko zasilanie ale od spodu płytki, goldpiny nie są uszkodzone. co do płytki z przyciskami to zrobiłem taka bo dzień urodzin się zbliżał a czasu brakło. Docelowo będzie wszystko zrobione na gotowo.
 • #13
  rpal
  Level 27  
  kol.Nico41 czasem dla prostych jednorazowych wyczynów po prostu nie warto sobie dedykowanym pcb głowy zawracać. Biblia pisze "po owocach ich poznacie" więc może to weź sobie też do serca, za nim napiszesz "PRAWIE" :)
 • #14
  Trabi
  Level 36  
  Ładne wykonanie i brak jakichkolwiek śladów "pateractwa" stawia ten zegar dość wysoko w rankingu zegarów DIY. Ciekawi mnie czy kolega nie ma kłopotów z "duchami" w lampach? Problem dość powszechny przy multipleksowaniu 6-ciu lamp. Mój 6-cio lampowy zegar leży w szafie, bo osoba która robiła wsad kompletnie spasowała pozostawiając osoby nieobeznane z programowaniem w szczerym polu same sobie. Cóż... . Jeśli tu nie ma problemów z "duchami", to zainteresuję się samą elektroniką, bo lampy u mnie są mieszane (4xZ566M i 2xZ57...ileś_tam).
  Ogólnie bardzo mi się podoba. Plusik i głos ode mnie :)
 • #15
  VSS
  Level 21  
  A więc po kolei:

  Nie mam schematu, zegar jest zrobiony tak jak soft z "natchnienia" Soft pisał kolega znany z forum jako Amino, ja jestem w tej materii kiepski :) Wspomniane duchy były w pierwszej wersji softu. Obecnie nie ma z tym problemu. Częstotliwość multipleksowania wynosi 250Hz. Przy tej prędkości duchy nie pojawiają się.

  Opisze po kolei schemat, przy odrobinie wyobraźni zrobienie zegara nie wymaga nadmiaru myslenia.

  Zasilacz 180 V
  Urodzinowy Nixie Clock by VSS

  Tu nie ma nic odkrywczego, schemat zaczerpnięty z strony http://mirley.firlej.org

  Wyjścia nóżek procesora:

  Wyjścia cyfr:
  K0 Alias Portc.4
  K1 Alias Portc.2
  K2 Alias Portc.3
  K3 Alias Portc.5
  K4 Alias Portc.7
  K5 Alias Porta.6
  K6 Alias Porta.4
  K7 Alias Porta.5
  K8 Alias Porta.7
  K9 Alias Portc.6

  Wyjścia kolejnych lamp:
  Hd Alias Portd.6
  Hj Alias Portd.5
  Md Alias Portd.3
  Mj Alias Portd.2
  Sd Alias Portd.1
  Sj Alias Portd.0

  Buzzer:
  Buzzer Alias Porta.2

  Neonówki oddzielające godziny, minuty i sekundy:
  Neok Alias Porta.3
  Neoa Alias Portd.4:

  Klawisze:
  Kbd1 Alias Pinb.5
  Kbd2 Alias Pinb.6
  Kbd3 Alias Pinb.7

  DS1307:
  Config Scl = Portc.0
  Config Sda = Portc.1

  Schemat układu zasilania lamp:
  Urodzinowy Nixie Clock by VSS

  Schemat z strony jak wyżej.

  Płytka drukowana:

  Poniżej plik z rysunkiem płytki drukowanej. Program do odczytania tego pliku pod tym linkiem

  Poszukam jeszcze plików w corelu płytki elektroniki i płytki lamp.

  Na płytce opisane są wszystkie elementy więc budowa zegara na tej podstawie nie nastręcza problemów.

  Poniżej plik HEX do zegara.
  Kolega źródeł nie udostępni.
  Attachments:
 • #16
  stotek
  Level 11  
  Bardzo starannie wykonane - gratuluje pomysłu. Ale mam takie pytanie, czy nie ma pewnego błędu w wyświetlaniu, bo na filmie wyraźnie widać ze po 48 sekundzie od razu wbija 50sek. Taka drobna dygresja, poza tym jeszcze raz gratuluje
 • #17
  VSS
  Level 21  
  To nie problem w wyświetlaniu tylko pogubione klatki w filmie. Oryginalny miał ponad 40Mb. Po kompresji i ogranieczniu ilości klatek występuje taki efekt. W oryginalnym tego nie widać.
 • #18
  ziomaek8919
  Level 10  
  Witam
  czy posiada Pan plik z płytką drukowaną lamp?
  I jeszcze mam pytanie: pobrałem ten plik ZEGAR.zip otworzyłem i jest problem z niektórymi elementami tj. RX? przy wyjsciu na lampy czy to rezystory ? i jakiej wartości, kolejny element pod ATm16 10uH czy to cewka? kolejny z prawej strony atmegi RP co to?
  mam nadzieje ze sprawiam problemu pozdro:)
 • #19
  evrey
  Level 11  
  VSS

  Dzień dobry! Powiedz nam, a zegar pokazuje datę? Albo po prostu czasu?
  ======================================================
  Добрый день! Скажите, а Ваши часы показывают дату ? Или только время?
 • #20
  gk58
  Level 10  
  Na filmie sekundy z 48 zmieniają sie na 50 :)
 • #21
  evrey
  Level 11  
  Jeśli dobrze rozumiem, data podana 48 do 50 sekund?
  Powiedz mi wtedy, i anodę lamochek neon podłączony jest poprzez kaskadę MPSA42/92
  ? Zazwyczaj anoda neonok bezpośrednio podłączone do "+" i dojazdy katody.
  I tu jest komutowany i anodą i katodą?
  ==========================================================
  Если я правильно понял, дата показывается с 48 по 50 секунду?
  Скажите тогда, а анод неоновых ламочек подключён через каскад на MPSA42/92
  ? Обычно анод неонок напрямую подключают к "+", а катод коммутируют.
  А здесь коммутируется и анод и катод?
 • #22
  s36725
  Level 17  
  Zegar pokazuje tylko czas. Na filmie widać godzinę 18:08, od sekundy 34 do 50.
  =====
  Часы показывают только время. Фильм показывает время 18:08, от 34 до 50 секунд.

  /tlum. wlasne + pomoc google translatora ;)
 • #23
  dj_west
  Level 16  
  Да, здесь коммутируется анод и катод. Это называется мультиплексированием. Только одна Nixie светится в то время, но вскоре они переключаются и человеческий глаз не видит того.
 • #24
  s36725
  Level 17  
  Dla zainteresowanych, dj_west opisał pokrótce technikę multipleksowania sygnału na anody i katody ;) W danej chwili świeci tylko jedna lampa, a przełączanie jest tak szybkie, że ludzkie oko go nie zauważa. Nie wszyscy kolego panimajom pa russki :P
 • #25
  dj_west
  Level 16  
  Owszem, nie wszyscy rozumieją, ale to kolega zza Buga pytał, więc moja odpowiedź skierowane była głównie do niego ;) No dobrze, przepraszam, że zaniedbałem rodaków... Mea culpa :)
 • #26
  evrey
  Level 11  
  dj_west

  Я имел ввиду не лампы, а 2 мигающие неоновые лампочки. Судя по печатному монтажу катоды неоновых лампочек тоже закомутированы через каскад
  MPSA42/92.
  Quote:
  Neonówki oddzielające godziny, minuty i sekundy:
  Neok Alias Porta.3
  Neoa Alias Portd.4:  Лампы то понятно включены мультиплексированием.
 • #27
  dj_west
  Level 16  
  Na schemacie widać, że neonówki włączane są jedynie tranzystorem MPSA42.
  =====
  Диаграмма показывает, что неоновые лампочки включается только транзистором MPSA42.
 • #28
  evrey
  Level 11  
  dj_west

  Насколько я понял принципиальной схемы ( диаграммы ), к этим часам, у автора нет. Вот фрагмент печатной платы автора, где видно что неонка
  коммутируется через MPSA42/92.
  Urodzinowy Nixie Clock by VSS

  Заметьте, что каскадов ключей MPSA42/92 - 7 штук.
 • #29
  dj_west
  Level 16  
  evrey:

  Wygląda na to, że autor używa innego schematu włączania lamp niż nam pokazał. Trzeba jego zapytać jak on to robi.
  =====
  Кажется, что автор включает лампочки иначе, чем показал на схему выше. Мы должны спросить его как он сделал это.
 • #30
  evrey
  Level 11  
  Byłoby miło, gdyby autor korzystał pełnego programu godzin.
  =========
  Было бы неплохо, если бы автор нарисовал полную схему часов.