Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Siemens SE24A260/35 - programator 5WK57701 uszkodzony

06 Kwi 2010 22:46 14619 6
 • Poziom 10  
  Witam, zmywarka (produkcja 2002r.) ma programator 5WK57701, na którym wypaliły się dwa elementy pomiędzy elektrodami A1 i A2 triaka Z9M (skrajny prawy na trzecim zdjęciu). Moja prośba dotyczy pomocy w odtworzeniu tych elementów - może ktoś posiada zdjęcie strony druku sterownika lub może odczytać jakie siedzą elementy w miejscu mojej "czarnej dziury".
  Siemens SE24A260/35 - programator 5WK57701 uszkodzony
  Przyczyną tego było zwarcie w silniczku sterującym pomiarem przejrzystości wody (silnik umieszczony pod modułem grzałki, wyciek wody przez oring na silnik). Zmywarka mimo to działała, choć nie płukała górnego kosza i rozsiewała woń palonej izolacji.

  Po wymianie silniczka, usunięciu wycieku i wstawieniu na chybił-trafił rezystora 220K w miejsce spalonych elementów zmywarka działa w zasadzie prawidłowo, ale rezystor znacznie się grzeje. Pierwotnie były tam dwa elementy z oczkiem lutowniczym pomiędzy nimi (narysowałem je), ale nie mam pojęcia czy to było w szereg, czy było jakieś odprowadzenie spomiędzy nich do innego elementu. Strona elementów wygląda tak (wypalone elementy z drugiej strony są pomiędzy nogami niebieskiego kondensatora i widać wstawiony przeze mnie rezystor).
  Siemens SE24A260/35 - programator 5WK57701 uszkodzony Siemens SE24A260/35 - programator 5WK57701 uszkodzony

  Ww. triaki Z9M w pobliżu uszkodzenia zamieniłem na Z0107MA, choć wydawały się sprawne i chyba tak było bo zmywarka działa bez zmian i nadal grzeje się wstawiony przeze mnie rezystor 220K. Próby wstawienia rezystora mniejszego niż 100K powodowały stała pracę tego silniczka. Proszę o pomoc, najlepiej zdjęcie takiego sterownika lub jakiekolwiek sugestie.

  Pozdrawiam, Walerian
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • SterControlSterControl
 • Poziom 25  
  Witam

  A czy w aplikacji kolegi obok ( 2 triaka) nie występują te same elementy czasem?
 • SterControlSterControl
 • Poziom 28  
  Rezystor 1k czyli na smd będzie symbol 102
 • Poziom 10  
  nouki napisał:
  A czy w aplikacji kolegi obok (2 triaka) nie występują te same elementy czasem?
  Przeanalizowałem to na ile się dało (część polaczeń jest po przekaźnikami) i nie ma tego samego typu aplikacji...
  Trull napisał:
  Rezystor 1K czyli na SMD będzie symbol 102
  Skoro tak, to jednak coś musi być jeszcze nie tak w sterowniku lub układzie sterowanym bo jak pisałem - po wstawieniu rezystora 100K słychać, że silnik nie przestaje pracować nawet po zakończeniu programu, a gdy wstawiłem tam wcześniej 2K to rezystor się zaczął przypalać (choć zmywarka zrobiła cały program raczej prawidłowo tylko po jego zakończeniu na wyświetlaczu było zero (koniec programu), a silniczek sterowania pomiarem zabrudzenia wody też dalej pracował aż do ręcznego wyłączenia zmywarki. Jak pisałem, zmieniłem trzy sąsiednie triaki i efekt ten sam.
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  masz tam spalone dwa elementy kondensator i opornik, spięcie warystora opornikiem nie jest prawidłowe (patrząc na zdjęcie 98_1270585661.jpg) w tym układzie na 100% będzie się palić, co do tego silniczka zmienia on ustawienie dysz góra-dół. Strzelam że na zdjęciu 14_1270585382.jpg górny element to kondensator a ten niżej to opornik kondensator w tym układzie ma sens bo separuje silniczek krokowy od triaka. Jutro poszukam płytki i zrobię zdjęcie.
 • Poziom 10  
  Poszperałem trochę i znalazłem to: http://www.st.com/stonline/products/literature/an/6785.pdf
  Z powyższego wynika, że powinien to być jakiś układ gasikowy RC, a skoro wartość R jest 1k, to pozostaje do ustalenia C - sadzę że z przedziału 10-50 nF. (we wspomnianym pdf'ie na str. 2 jest przykład dla silnika ok 20W R=2,7k, C=10nF)
  Układ wokół triaka wygląda więc chyba tak:
  Siemens SE24A260/35 - programator 5WK57701 uszkodzony
  Sprawdzę to dziś wieczorem.
 • Poziom 10  
  Rzeczywiście, dzięki koledze Trull, tak jak narysowałem na odręcznym schemacie wstawiłem R=1,2k, C=22n. Nie wiem czy pojemność właściwa, ale zmywarka działa i nic się nie przegrzewa w sterowniku.
  Wcześniej wydawało mi się niemożliwym, by w układzie RC spalił się rezystor ! ale chyba długotrwałe przepięcia w zamakającym silniku mogły to spowodować.

  BTW: Silnik, który wymieniłem (przyczyna awarii) jest elementem typowym nie tylko w zmywarkach tej marki - osobiście kupiłem na znanym portalu aukcyjnym ;-) programator do pralki BOSH z identycznym silnikiem. Z tego co zaobserwowałem również w programatorze pralki Mastercook taki występuje - oznaczenie na silniczku "COPRECI T85 T70 TYPE K2/P12"

  Dziękuję wszystkim za pomoc, a szczególnie koledze Trull. Jak dla mnie - temat można zamknąć.