Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bateria HP DV9000 trzyma 10min

caveman2009 07 Apr 2010 01:55 7656 17
    caveman2009
    Level 14  
    Wiem ze baterie koncza sie tymbardziej po 3 latach uzytkowania, mianowicie moja bateria to 14.4V 63Wh hp part no: 416996-131 seria: hstnn-ib34na poczatku trzymala do 2.5h co bylo wyczynem przy dobrej grafice 2 dyskach i 17tce matrycy. W tej chwili bateria na obnizonej jasnosci i min obciazeniu przez grafike trzyma 10min. Moje pytanie jest proste czy da sie wyciagnac z tej baterii jakas godzine? Wiem ze bateria pracowala przez 2.5 roku spoko i obnizyla swoj czas pracy tylko o 10min, po tym czasie z dnia na dzien dalo sie obserwowac coraz krotszy czas pracy i nie wydaje mi sie ze to przez uszkodzone ogniwa poniewaz udalo mi sie zaobserwowac ze bateria zostaje nie doladowana przez elektronike. Obserwowalem wskaznik ladowania i przy 67%lampka zgasla a po odswiezeniu okna pojawilo sie 100%. W tej chwili daje sie zaobserwowac prog naladowania ktory konczy cykl przy 37% czas tego ladowania to 30min.
    Baterie otwarlem, nie jest to takie proste jak pisza... napiecie na poszczegolnych ogniwach po naladowaniu jest praktycznie takie samo, 4.07;4.06;4.07.4.09.
    niestety nie udalo mi sie znalezc eepromu o takich oznaczeniach jakie podawane sa we FAQ
    Znalazlem 5szt ukladow smd:
    -2szt.
    TPC 8107
    6:26
    - CEF
    F73
    - bq29312APW
    67K
    - bq2084DBT
    C712
    Zanim zmarnuje kase na budowe interface'a do resetu eeprom baterii chcialbym sie dowiedziec jakie sa szanse na odmlodzenie i reset wsadu eeprom w tej baterii?
    Jezeli moge jeszcze wykonac jakies testy to prosze o sugestie.
    Zalaczam zdjecia plytki:
    Bateria HP DV9000 trzyma 10min Bateria HP DV9000 trzyma 10min Bateria HP DV9000 trzyma 10min Bateria HP DV9000 trzyma 10min
    Z gory dziekuje
  • Helpful post
    jarob
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Masz na 100% ogniwa do wymiany. te różnice napięć po naładowaniu bez obciążenia są zbyt duże 30 mV. Jeśli podłączysz obciążenie będą jeszcze większe.

Masz sterownik BQ2084 z wewnętrznym flashromem. Do resetu będzie potrzebny interfejs I2C i przynajmniej 3 dniowa wersja programu Be2Works.
    Aby się przekonać czy jest standardowe hasło na jego pamięci wystarczy wersja demo.
    caveman2009
    Level 14  
    Zrobie jeszcze test z zarowka, jezeli jest tak jak mowisz to kupie nowa baterie. Na portalach aukcyjnych i tak nie kupie pozadnych ogniw tylko jakies odpady produkcyjne z podrobiona nalepka(tak wtopilem kase na karcie SD ktora okazala sie byc podrobka Kingstona a po dwoch podlaczeniach z 4GB zrobilo sie 128MB).
    Dzieki za odpowiedz.
    caveman2009
    Level 14  
    Witam jeszcze raz, jak to sie mowi nigy nie mow nigdy. Zdenerwowal mnie brak baterii i postanowilem jednak sprobowac tanim kosztem podleczyc moj komputer, zakupilem wiec komplet ogniw 3000mAh (nowych w dobrej cenie) i zastapilem stare 2200mAh. Baterie naladowalem na full na wylaczonym kompie a pozniej rozladowalem do wylaczenia. Ponowne naladowanie konczy sie na dokladnie 30%. Rozumiem ze nalezy zresetowac eeprom. Jako ze kolega udzielil mi informacji o typie pamieci chcialbym jeszcze prosic o jej lokalizacje na fotkach zalaczonych wczesniej. I co powinienem dalej zrobic z tym fantem (tzn kiedy juz bede mial interface i wylutowana pamiec, co mam zczytac, przeslac do Ciebie czy samemu zmieniac wartosci, na jakie?. Nie mam interface'u nie wiem czy oplaca sie robic wlasny czy poprostu isc na gotowe i kupic na allegro. Chcialbym jeszcze wiedziec czy bedzie dobrze dla baterii (choc mysle ze nie) trzymanie jej podlaczonej w laptopie gdzie bedzie ladowana tylko do 30% przez najblizszy czas?
    Dzieki za odpowiedz.
    misiozol
    Level 31  
    Pamiec masz zintegrowana razem ze sterownikiem ,przeciez masz wyraznie to napisane 2 posty wyzej oraz co masz zrobic .
    caveman2009
    Level 14  
    Chcialbym sie dowiedziec czy musze wylutowywac ten sterownik czy moge sie do niego podlutowac(sciezki sa pokryte bialym laminatem), pod ktore nozki mam sie podpiac.
    jarob
    Nie podłączasz się pod nóżki sterownika, ani nic nie wylutowujesz. Również muszą być podłączone sprawne ogniwa.
    Interfejs podłączasz do wyprowadzeń SMBus baterii.
    caveman2009
    Level 14  
    jarob wrote:
    Nie podłączasz się pod nóżki sterownika, ani nic nie wylutowujesz. Również muszą być podłączone sprawne ogniwa.
    Interfejs podłączasz do wyprowadzeń SMBus baterii.

Dzieki bo troche to wszystko miniaturowe i bylby problem.

Zamowilem juz hex inverter SN74LS06N powinien przyjsc jakos w przyszlym tygodniu.
    Po trzecim rozladowaniu bateria laduje sie do 44% wlasnie skonczylo sie czwarte ladowanie i doszlo do 43% wiec to chyba max jaki wyciagne z tych ogniw bez grzebania z elektronika. Zalaczam plik txt z batterymon gdyby byl dla kogos uzyteczny, nie znam sie na tym ale kiedy bateria jest maxymalnie rozladowana jej naladowanie dziwnie wzrasta a tak wogole to ten program chyba nie dziala w pelni z moim kompem, chociazby dlatego ze wskaznik procentowego naladowania sie nie zmienia a w zakladce battery info wykres slupkowy w% nie pokazuje nic.
    Kolego Jarob czy moglbys mi dokladnie powiedziec pod ktore nozki mam sie przylutowac w przypadku mojej baterii. Jest szesc stykow z czego zewnetrzne to po lewej '-' a po prawej '+', cztery srodkowe wskazuja 0 lub do 40mV
    Bateria HP DV9000 trzyma 10min Bateria HP DV9000 trzyma 10min
    Chcialbym wiedziec jeszcze jakie mam wpisac haslo, do pamieci o ktorym mowa wczesniej. Nie chce byc nadgorliwy ale tylko staram sie zadac teraz pytania zanim bede mial wszystko gotowe poniewaz soft ma tylko trzy dni i moge nie uzyskac odpowiedzi na czas.

Jeszcze jedno we wszystkich podpowiedziach jak i w FAQ na elektrodzie napisano ze ogniwa maja byc wylutowane podczas resetu eeprom, wiec wkoncu jak jest z tym nie odlutowywaniem niczego?
    jarob
    Wszystko trzeba czytać ze zrozumieniem. Jak resetujesz eeprom, który znajduje się wewnątrz sterownika, to on musi mieć zasilanie, więc nie można niczego odłączać i wylutowywać. To chyba jasne.
    Jak znaleźć odpowiednie wyprowadzenia jest opisane w artykule o resetowaniu wsadu baterii.
    Program Be2Works ma już zapisane standardowe hasło i nie trzeba go podawać. Nie trzeba też uruchamiać pełnej wersji tego programu, by się przekonać, czy dobrze podłączyło się baterię, jak również, czy sterownik posiada standardowe hasło.
    Dopiero jak będziesz pewien, że wszystko jest ok, wykupujesz wersję RIZAL i resetujesz eeprom.
    caveman2009
    Level 14  
    Dzieki jarob, przeczytalem artykul, a tam jest napisane ze trzeba szukac na chybil trafil, chcialem byc tylko pewien, ze nic nie popsuje przy okazji. Czekam tylko na hex inverter w tej chwili, a w miedzy czasie poszperalem troche i znalazlem "witaminke" do Sbworkshop, jak rowniez do Batterymon2.1
    ...nie wiem czy polityka forum pozwala na zalaczanie witaminek? W zasadzie artykul bylby pelnowartosciowy z takimi plikami???

Moderated By jarob:

Widać Kolega nie przeczytał regulaminu forum - patrz p. 1.
    Także kłania się w twoich postach p. 15.

caveman2009
    Level 14  
    Witam ponownie, interface zrobiony, podlaczony (gnd, sda i scl dziala po wtykiem 4 i 5) co dalej? jest w programie eeprom reset i integrated flash reset, jaka mam wpisac wartosc dla nowych ogniw jezeli fabryczne byly 2200mAh i bateria oryginalnie miala 63Wh. Program domyslnie wlaczyl sie na 4400mAh. Nowe ogniwa maja pojemnosc 3000mAh x 8szt
    jarob
    Jak to jaką? 2 x 3000 mAh = 6000 mAh
    caveman2009
    Level 14  
    jarob wrote:
    Jak to jaką? 2 x 3000 mAh = 6000 mAh

Dzieki, wlasnie do tego doszedlem, wlasnie szuka hasla, nie wiedzialem tylko pierwszy krok to up to 40min, drugi krok to up to 4dni, mam nadzieje ze wyszukiwanie hasla ma tylko dwie fazy:), czy oprocz tego nalezy cos jeszcze zmieniac?

Ciezka przeprawa z ta bateria, moj laptop nie ma zlacza szeregowego wiec zaprzegnalem PC'ta 400W no i tak juz prawie tydzien chodzi 24h a postep w szukaniu hasla doszedl do 3/4. Koszta regeneracji baterii rosna z kazda minuta.
    Dla wszystkich zainteresowanych powiem ze te prace nalezy zaczac tylko i wylacznie od budowy interface'a(bez plytek, na pajaka tylko z wyprowadzeniem gnd,scl i sda) podpiac go do baterii i szukac hasla.
    Oszczedzic sobie czasu na sprawdzanie ogniw itp.
    Kto ma mozliwosc niech zbunkruje kompa w pracy i koszty regeneracji baterii rozlozy na pol z szefem:);)
    caveman2009
    Level 14  
    jarob wrote:

Program Be2Works ma już zapisane standardowe hasło i nie trzeba go podawać. Nie trzeba też uruchamiać pełnej wersji tego programu, by się przekonać, czy dobrze podłączyło się baterię, jak również, czy sterownik posiada standardowe hasło.

haslo nie znalezione??
    jarob
    Mam nadzieję, że to hasło sprawdzałeś programem Be2Works, bo SBW niekiedy źle obsługuje hasła.

Jeśli hasło nieznalezione, to pozostaje wymienić BQ2084 na nowy bez hasła lub jakiś z wylutu ze standardowym hasłem.
    caveman2009
    Level 14  
    jarob wrote:
    Mam nadzieję, że to hasło sprawdzałeś programem Be2Works, bo SBW niekiedy źle obsługuje hasła.

Jeśli hasło nieznalezione, to pozostaje wymienić BQ2084 na nowy bez hasła lub jakiś z wylutu ze standardowym hasłem.

Sprobuje jeszcze be2works, uzywalem SBW. Jezeli nic nie znajdzie to sobie podaruje, PC'et chodzil przez 8dni 24h wiec juz sporo kosztowalo regenerowanie tej baterii. Nie potrzebuje wskazan z baterii a i teraz chodzi 1,5h do pelnego wyladowania wiec nie jest zle.
    A co z tym programem accplus lub mplus, dadza rade z tym bq2084? sciagnalem demo ale ten uklad nie widnieje na liscie
    jarob
    Ten układ jest niby obsługiwany, ale niestety AccPlus potrafi zrobić więcej szkody niż pożytku.
    caveman2009
    Level 14  
    be2works hasla rowniez nie znalazl. Wiec sobie podaruje, bateria trzyma w tej chwili 1.5h i dopoki nowe ogniwa nie padna bede z niej korzystal, a nastepnie kupie nowa, w zasadzie oryginalna bateria kosztuje ok 350zl wiec cala ta zabawa nie miala wiekszego sensu.