Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Od którego ARMa zacząć? Coś na USB. LCD graficzny.

Pocieszny 07 Kwi 2010 14:01 2431 9
  • #1 07 Kwi 2010 14:01
    Pocieszny
    Poziom 38  

Witam, chciałbym zacząć przygodę z układami ARM, jednak nigdy nie miałem z nimi do czynienia. Programowałem tylko w niewielkiej ilości kostki PIC i '51. Od jakiego modelu najlepiej zacząć? Chciałbym coś programowalnego przez USB, ponieważ mam laptopa bez portów COM i LPT, a z tego co słyszałem przejściówki na USB często nie chcą prawidłowo działać. Przydałby się też wbudowany sterownik dla LCD graficznego. Co doradzicie?

0 9
  • Relpol
  • #2 07 Kwi 2010 14:29
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

Nie ma znaczenia którego "ARM" wybierzesz. Wszystkie są mniej więcej na tym samym poziomie skomplikowania, mówię o tych ogólnie dostępnych.
    Zanim dojrzejesz do decyzji którą wersję wybrać, poczytaj najpierw dokumentację rdzeni, jeśli ją zrozumiesz nie będziesz miał problemów z podjęciem właściwej decyzji. Na początek proponuje nie skakać od razu na głęboka wodę bo na dzień dobry się zniechęcisz i zacząć od Cortex-M0. Koncepcja działania ARM'ów znacząco różni się od koncepcji działania klasycznych 8-bitowców. Kolejna sprawą jest to, że peryferia w ARMach są znacznie bardziej zaawansowane i mniej przejrzyście opisane niż np. w AVR czy PIC, nie mówię tutaj o GPIO czy WD chociaż i te czasami niewiele maja wspólnego z tymi z 8-bitowych procesorów. Jeśli nie masz konkretnej potrzeby używania ARMów to nie widzę sensu brania się za nie, tylko po to żeby być "trendy" i w przyszłości powiedzieć że "Programowałem tylko w niewielkiej ilości kostki PIC , '51 i ARM".

0
  • #3 07 Kwi 2010 14:58
    atom1477
    Poziom 43  

Wbudowany sterownik do LCD to niestety dość głęboka woda.
    Nie powiem, sam się na nią rzuciłem i coś z tego wyszło.
    To był LPC2478.
    Ale od razu potrzebujesz płytki dwustronnej, SDRAMu żeby ten LCD działał (bez niego nie będziesz miał gdzie trzymać bufora obrazu) no i samego LCD.
    Albo płytkę startową za kilkaset zł.
    Może zacznij od czegoś mniejszego. LPC21xx albo jakiegoś STM32F103.

0
  • Relpol
  • #4 08 Kwi 2010 11:46
    Pocieszny
    Poziom 38  

Chciałbym się zająć tymi prockami na dłużej. Nie dlatego, że jest taka moda, ale dlatego, że dają bardzo duże możliwości. Może i nie jest takie ważne od czego się zacznie, ale jednak wolałbym kolejne etapy swojej edukacji prowadzić na tym samym układzie, bo tak chyba jest łatwiej.

Jaki zestaw uruchomieniowy możecie polecić? Oczywiście za rozsądne pieniądze ;)

Druga sprawa - interesuje mnie uruchomienie jakiegoś OS'a na takim procku, jakiś linux chyba będzie najlepszym pomysłem, bo z Windowsem CE chyba są lekkie schody. Ale to oczywiście później :)

0
  • #5 08 Kwi 2010 12:06
    Tawez
    Poziom 18  

Ja proponuje cos z rdzeniem Cortex-Mx
    Można zacząć np. od Cortex-M0 i potem migrować w górę jeśli zajdzie potrzeba
    Proces migracji w obrębie rodziny Cortex-Mx jest w zasadzie dość bezbolesny,
    a na pewno jest to bardziej bezbolesne niz migrowanie z ARM7 do Cortex-Mx.

0
  • #6 08 Kwi 2010 14:35
    Zaquadnik
    Poziom 27  

Jeśli Linux to raczej coś z rdzeniem ARM920T (AT91SAM9260 na przykład), zewnętrzny SDRAM i masz coś w rodzaju komputerka przemysłowego. Jeśli inny OS to na Cortexy-M3 od ST (STM32F10xxx) jest bardzo fajny FreeRTOS. System ten w zasadzie jest na wiele platform, ale mnie, jak na razie, najmniej problemów sprawił właśnie z Cortexami-M3.

0
  • #7 08 Kwi 2010 14:49
    michalko12

Zaquadnik napisał:
    Jeśli Linux to raczej coś z rdzeniem ARM920T (AT91SAM9260 na przykład), zewnętrzny SDRAM i masz coś w rodzaju komputerka przemysłowego. Jeśli inny OS to na Cortexy-M3 od ST (STM32F10xxx) jest bardzo fajny FreeRTOS. System ten w zasadzie jest na wiele platform, ale mnie, jak na razie, najmniej problemów sprawił właśnie z Cortexami-M3.

Ciekawą opcja dotycząca Cortex-M3 są te od TI (Luminary Micro) które mają SafeRtosa i bibliotekę w ROMie. Wada to dostępność i sporo punktów w erracie no, ale LM dostało teraz niezłe zaplecze techniczne od TI i według zapewnień przedstawiciela Ti maja mocno się zacząć rozwijać i jeszcze pod koniec tego roku mają się pojawić układy mocniejsze od STM (1M Flash, 100k SRAM, 100-120MHz)

0
  • #8 08 Kwi 2010 14:53
    atom1477
    Poziom 43  

Jak już byś się decydował na AT91SAM926x, to nie na AT91SAM9260 tylko na AT91SAM9261. AT91SAM9261 ma kontroler LCD a AT91SAM9260 nie.
    Tylko że z dostępnością procesorów jak i płytek kiepsko.
    Ale po za tym to ja też bym jakieś Cortexy polecał.

0
  • #9 08 Kwi 2010 16:46
    Pituś Bajtuś
    Poziom 28  

michalko12 napisał:
    Ciekawą opcja dotycząca Cortex-M3 są te od TI (Luminary Micro) które mają SafeRtosa i bibliotekę w ROMie.

Tylko czy one aby napewno "są"? Bo czas oczekiwania 20 (słownie : dwadzieścia) tygodni świadczy chyba o tym, że ich narazie "nie ma".

0
  • #10 08 Kwi 2010 19:22
    michalko12

Pituś Bajtuś napisał:
    michalko12 napisał:
    Ciekawą opcja dotycząca Cortex-M3 są te od TI (Luminary Micro) które mają SafeRtosa i bibliotekę w ROMie.

Tylko czy one aby napewno "są"? Bo czas oczekiwania 20 (słownie : dwadzieścia) tygodni świadczy chyba o tym, że ich narazie "nie ma".

Parę dni temu miałem spotkanie z przedstawicielem Ti. Ti nie ma mocy przerobowych w fabrykach i stąd te opóźnienia. Dosłownie parę tygodni temu miałem potrzebę zastosowania ADS1248, przetwornik już od jakiegoś czasu dostępny w sprzedaży, ale pech chciał, że tym razem czas oczekiwania to 23tyg, więc sobie odpuściłem.

0