Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Edycja kodu źródłowego apikacji pod Linux.

Walzyl 07 Kwi 2010 14:34 2256 11
  • #1 07 Kwi 2010 14:34
    Walzyl
    Poziom 9  

Witam,

Poszukuję programu którym mógłbym w miarę prosto zmienić kod źródłowy programów (opensource) np Kadu pod ubuntu.

Jako, że dopiero zaczynam nie pogardzę poradami, ew jakimiś poradnikami jak zacząć zabawę w edycję aplikacji.

Z góry dzięki za pomoc

Edit: Kadu dlatego, że z c++ w miarę dobrze mi idzie.

0 11
  • #2 07 Kwi 2010 15:14
    askr
    Poziom 35  

Nie zmienisz kodu skompilowanej aplikacji.
    Ściągnij źródła, wyedytuj to co chcesz, skompiluj i zobacz czy zadziała.

Jeśli bawisz się w linuxie to prawie wszystko masz już na kompie (gcc, make, itp).

Poczytaj manuale.
    A w czym edytować...? Możesz nawet w notatniku, to nie ma znaczenia.

0
  • #3 08 Kwi 2010 16:30
    Walzyl
    Poziom 9  

No właśnie o to chodziło ;) , źródła mam, tyle, że połapać się w tym trzeba ;/

Wiem, że linux to nie winda i programu, który zapewni mi na bieżąco podgląd zmian, nie znajdę.

W sumie jeszcze poszukam, ale zabawa w kodzie to raczej mus niżeli przyjemność.

Po prostu chciałbym wiedzieć jak zacząć, nie chcę od razu pisać od nowa aplikacji tylko np dodać button otwierający przeglądarkę lub np jakąś listę rozwijaną, obojętnie.

Pozdrawiam.

0
  • #4 08 Kwi 2010 19:05
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 08 Kwi 2010 19:25
    Walzyl
    Poziom 9  

Kadu jest "chyba" napisane w c++, a jeżeli chodzi o sam język to znam podstawy + to co doczytam. Po prostu jeszcze nie próbowałem działać w c++ graficznie.

Programy które do tej pory przeglądałem składały się z okna z wyświetlonym tekstem i innymi podstawowymi bajerami, niestety dodanie jakiejś funkcji do gotowej aplikacji jest dla mnie trudniejsze ;/.

Tak w ogóle to jest to zadanko na zajęcia z systemów w technikum.
    Na takim poziomie trudne to pewnie nie jest, ale zupełnie nie wiem jak się do tego zabrać. Stąd pomysł żeby rozparcelować gotowy program zamiast gotowe źródła znaleźć.

0
  • #6 09 Kwi 2010 14:19
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Walzyl, raczej nie masz pojęcia na co próbujesz się porwać. lepiej napisz po prostu jake dano Ci zadanie.

0
  • #7 09 Kwi 2010 15:38
    arnoldziq
    Moderator Programowanie

Kolego Walzyl.
    Jeżeli masz problemy z edycją kodów źródłowych, to proponuję ściągnąć sobie bardzo dobre IDE jakim jest NetBeans.
    Jest to darmowe środowisko i dział praktycznie w każdym systemie wliczając w to 32 i 64 bitowe Linux-y.

0
  • #8 10 Kwi 2010 10:34
    Walzyl
    Poziom 9  

Zadanie brzmi tak:

Dodaj do jakiejś aplikacji (opensource) przycisk lub listę rozwijaną która będzie np otwierała inną aplikację.

Trochę namieszałem, aktualnie jestem w trakcie czytania o bibliotece QT.

Może dodam jeszcze, że profesor, który zadał nam to zadanie ma taką metodę nauczania, że przedstawi problem, da czas na rozwiązanie go, ale sam nic nie podpowie ;).
    Wydaje mi się, że ta metoda jest dobra, zmusza do myślenia i kreatywności, ale niektóre zadania wykraczają poza nasze możliwości (uczniów 3 klasy technikum).

Pozdrawiam,
    Walzyl

Jeżeli uda mi się coś zdziałać to napiszę tutaj, może się komuś na przyszłość przyda.

0
  • #10 10 Kwi 2010 12:34
    krzychoocpp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kolego Gusioo, proszę nie wprowadzać pytającego w błąd! Kadu korzysta z biblioteki Qt w wersji 4. Pomijając wszystkie ogromne zmiany między linią 3.x a 4.x, nie ma też klasy QButton, to samo zadanie spełnia QPushButton: http://doc.trolltech.com/4.6/qpushbutton.html

0
  • #11 10 Kwi 2010 15:50
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 15 Kwi 2010 14:27
    utak3r
    Poziom 25  

Walzyl napisał:
    Wiem, że linux to nie winda i programu, który zapewni mi na bieżąco podgląd zmian, nie znajdę.

...ale o co chodzi w tym akapicie, bo nie rozumiem?...
    Jeśli chodzi o Qt, są edytory WYSIWYG, ale nie sądzę, żeby źródła np. tego Kadu zawierały formatki tak stworzone, na 99% kontrolki tworzone są ręcznie w kodzie.

A co do zamiarów... akurat modyfikacja czyjejś aplikacji jest znacznie trudniejsza, niż napisanie własnej od zera. Musisz połapać się w architekturze kodu, jaką sobie założył programista (w tym przypadku cały sztab takich ludzi, kompletnie się ze sobą niekomunikujących).

Do Qt masz ładne środowisko z graficznym edytorem formatek, może zacznij od tego, taka moja propozycja na początek...

0
  Szukaj w 5mln produktów