Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo 3000 N200 0769 - nie działa chłodzenie CPU, bateria

AlexCage 07 Kwi 2010 15:30 4115 5
  • #1 07 Kwi 2010 15:30
    AlexCage
    Poziom 12  

Witam.

Ostatnio trafił mi się w/w laptop z kilkoma usterkami.

Po pierwsze nie działa chłodzenie CPU. Nadmieniam, ze sam wentylator jest OK, sprawdziłem go zewnętrznie. Na gnieździe do wentylatora między czerwonym a żółtym przewodem jest 2V, między czerwonym a czarnym chyba coś koło 0,5V.

Druga sprawa, laptop nie widzi i nie ładuje baterii.

Trzecia sprawa, kabel zasilający od strony zasilacza do laptopa był robiony. Sprawdziłem luty itd. tu jest ok z jednym zapytaniem. Wtyczka ma 3pin (jeden malutki bolec wewnątrz). Na zasilaczu ten bolczyk opisany jest jako "signal" a kabel od zasilacza ma standardowo 2 przewody. Mam w związku z tym pytanie, czy ten 3 bolczyk powinno się podłączyć do "+" czy masy czy ma zostać wolny tak jak ma to miejsce w tej chwili ?

Poza tym laptop działa normalnie.

Proszę o sugestie .Pozdrawiam.

0 5
  • #2 07 Kwi 2010 18:01
    Mariusz Raczek
    Poziom 28  

Strzelam że poleciało ENE. Procesor kontrolujący zasilanie, ładowanie, chłodzenie klawiaturę wewn i touchpad. Jeśli na płycie IEL10 to U13.
    Co do trzeciego bolca - zostawiłbym go tak jak jest. Oczywiście mogę się mylić.

0
  • #3 07 Kwi 2010 19:02
    AlexCage
    Poziom 12  

Dodam dla info, że klawiatura i touchpad działają normalnie.

W tym poście ktoś miał podobny problem
    Link

Dowiedziałem się od autora, ze tajemnicze "KBT" to układ sterujący chłodzeniem, ale gdzie on jest itd. tego nie wiem :]

0
  • #4 07 Kwi 2010 20:18
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 08 Kwi 2010 03:01
    Mariusz Raczek
    Poziom 28  

Kontroler KBC znajduje się na odwrotnej stronie płyty niż procesor i ram, w pobliżu złącza sata HDD. Oznaczenie kodowe płyty może być na nalepce, pod pamięciami ram, symbol LA-xxxxP jest gdzieś nadrukowany farbą z boku na płycie, (nie pamiętam czy nie pod nalepką).
    W moim przypadku, gdy KBC nie czytał eeproma baterii była sprawa jasna, bo zauważyłem w nim wypaloną dziurkę ok 0,5 mm, pozostałe funkcje działały normalnie. KBC nie nagrzewał się, czasami komputer się wyłączał w czasie pracy.
    Radziłbym jednak sprawdzić najpierw tańsze elementy na płycie: element wykonawczy sterujący wiatrakiem, i połączenie magistrali KBC z baterią.
    Pozdrawiam.

0
  • #6 08 Kwi 2010 10:23
    AlexCage
    Poziom 12  

Zagadka rozwiązana ! Wypatroszyłem płytę główną, Mariusz strzelił w 10, układ ENE ma milimetrowy uszczerbek na środku więc pewnie w tym problem. Teraz muszę komuś zlecić wymianę układu, bo sam nie mam do tego sprzętu.

Myślę, że temat do zamknięcia.

Dla info, symbol płyty to : IEL10 LA-3451P Rev:1.0

Dzięki Wam za pomoc :)

0
  Szukaj w 5mln produktów