Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe pralki-czy faktycznie oszczędne?

3echo 07 Kwi 2010 18:40 4845 8
  • #1 07 Kwi 2010 18:40
    3echo
    Poziom 15  

niedawno kupiłem nową pralkę Beko WMD 75106,bo juz stary Mastercook odmówił posłuszeństwa.Miał 10 lat.Myślę,że porównując do sprzętu sprzedawanego dzisiaj to osiągnęła niezły wynik.Ale w czym rzecz.Nowa Beko,to super oszczędna pralka A+.Stara nie wiem jaką miała klasę energetyczną.Tylko,że ta nowa pralka na najkrótszym i ekonomicznym programie w temp.40 st.C pierze ok 1h.Stara natomiast prała 35min,więc jaka to oszczędność,skoro pierze o połowę dłużej,czyli zyżywa więcej prądu. Na niektórych programach to nawet pierze po 3h.I to nie tylko moja pralka tak pierze,z tego co się orientuję to większość pralek ma tak ustawiony programator.Jak to jest z tą oszczędnością energii?czy to jet może jakiś kolejny chwyt producentów?

0 8
  • #2 07 Kwi 2010 19:12
    unitral
    Użytkownik obserwowany

Zainstaluj miernik energii to się dowiesz.
    Stara pobierała około 7,5 - 9kWh a nowa pomimo dłuższej pracy około 5-6kWh.

0
  • #3 07 Kwi 2010 19:22
    3echo
    Poziom 15  

Dlatego chciałem wiedziec dlaczego ta nowa jest w klasie A+

1
  • #4 08 Kwi 2010 13:35
    h jaworski
    Specjalista AGD

Największa ilość prądu idzie na podgrzanie wody nowe pralki pobierają mniej wody piorą prawie na sucho a więc nie ma wody nie trzeba jej podgrzewać jest mniejsze zużycie prądu proste.

0
  • #5 08 Kwi 2010 20:40
    misiekpb
    Poziom 19  

Klasy prania są ustalana przy programie ECO, Bawełna 60'C. To na tym programie właśnie należy porównywać pralki. Dane o programach przeważnie są w instrukcji obsługi.

0
  • #6 11 Kwi 2010 15:57
    valler
    Poziom 13  

Skąd te dane odnośnie zuzycia enerii?? 7,5-9 kWh to stanowczo za dużo. Tyle energii to pralka przemysłowa pobiera.
    Zakładając, że pralka pierze ok 1,5-2 godzin z czego ok 1 godzina to praca grzałki 2000W to zuzycie nie przekracza 2,5 kWh.
    Fakt że nowe pralki piorą "prawie na sucho" i często krócej - to jednak nie ma co się łudzić pranie nie będzie nigdy takie doprane jak w strszych modelach (istniej jakaś granica ilości wody i zejście ponizej tej granicy jest mało rozsądne).

0
  • #7 11 Kwi 2010 18:14
    3echo
    Poziom 15  

z tego co pisze w instrukcji moja pralka zużywa średnio 0,85kWh i 45 litrów wody na cykl.Czy to znaczy,że tyle zużywa podczas jednego prania?

0
  • #8 11 Kwi 2010 20:16
    eldom
    Poziom 21  

valler napisał:
    >>><<<<
    Fakt że nowe pralki piorą "prawie na sucho" i często krócej - to jednak nie ma co się łudzić pranie nie będzie nigdy takie doprane jak w strszych modelach (istniej jakaś granica ilości wody i zejście ponizej tej granicy jest mało rozsądne).

To akurat nieprawda. Duza ilość wody jest przydatna do moczenia, czy produkcji ryżu.
    mała ilość wody to większa koncentracja detergentu i lepsze efekty prania.
    A oszczędność wody to przedewszystkim dokładne odsysanie mydlin (szybkie wirowanie między płukaniami) i dzięki temu zmniejszona liczba płukań.
    W trakcie długiego cyklu pralka pozwala pracować detergentom . I gdy stoi nie kręci bębnem nie bierze prądu (niemal ;) )
    Mała ilość wody jest szybko nagrzewana. i większość czasu cyklu pralka stoi. A prąd pobiera tylko elektronika sterująca

Dodano po 5 [minuty]:

3echo napisał:
    z tego co pisze w instrukcji moja pralka zużywa średnio 0,85kWh i 45 litrów wody na cykl.Czy to znaczy,że tyle zużywa podczas jednego prania?

tak na pełny wsad bawełny (5kg ?)

0
  • #9 11 Kwi 2010 20:19
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto