Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy unipolarny - wyprowadzenia

07 Kwi 2010 21:31 4809 8
  • Poziom 11  
    Witamm
    Moje pytanie dotyczy silnika krkowego unipolarnego z 5 wyprowadzeniami. Wiem tyle, że środkowe wyjście z silnika to napięcie, a pozostałę cztery to uzwojenia. Problem w tym, że nie mam oznaczonych kabli tylko wszystkie niebieskie. Czy mogę spradzać te uzwojenia podlaczajac pod 5v stalego napiecia? czy nie będzie za dużo? I do czego służą te cztery uzwojenia tak w skrócie? Wiem, że jest pełno tematów tego typu ale zależy mi na szybkiej odpowiedzi. Z góry dzięki wszystkim za pomoc.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 20  
    witam
    te środkowe wyprowadzenie jest to wyprowadzenie wspólne wyprowadzenie wszystkich uzwojeń.
    czy 5v to za dużo to ciężko powiedzieć ponieważ kolega podał za mało szczegółów dotyczących samego silnika, jeżeli się podłączy do niego 5v na chwile to nie powinno mu się nic stać co najwyżej stanie się gorący, ale podkreślam że to jest zależne od typu silnika a dokładniej od jego napięcia zasilania, aczkolwiek spora większość silników krokowych jest na większe napięcia. na te cztery uzwojenia musi kolega kolejno doprowadzać napięcia, w przypadku 5 wyprowadzeń będzie musiał kolega doświadczalnie sprawdzić kolejność uzwojeń. tak w skrócie kolega podłączy 5V na środkowe wyprowadzenie i podłącza kolejno mase na pozostałe wyprowadzenia i po kilku próbach powinien kolega już znać kolejność wyprowadzeń:)
    pozdrawiam daniel6662
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 11  
    zacząłem sprawdzac na zasialaczy 5 V, ale niczym sie nie rozni od zasilania 12V. Moj silnik po podlaczeniiu napięcia i jednego uzwojenia tylko zadrga i stoi w miejscu widac tylko w ktora strone jedzie. Ale dlaczego nie kręci sie caly czas? Jak podlaczylem silnik bipolarny z dwoma wyjsciami to sie kreci szybko non stop.

Mam taki silnik i ten chce podlaczyc ale go blokuje cos..
    http://www.eminebea.com/content/html/en/motor_list/pm_motor/pdf/pm35l048.pdf
  • Poziom 32  
    A jaki masz sterownika do tego silnika ?
  • Poziom 32  
    Może po prostu masz nie odpowiedni sterownik do silnika ?
  • Poziom 20  
    zacznijmy od podstawowej rzeczy, silnik krokowy nie ważne czy bi czy unipolarny nie kręci się po podłączeniu do zasilania. wykona tylko mały krok w jedną stronę i na tym koniec. silnik będzie się obracał dopiero jeżeli uzwojenia będą zasilane cyklicznie mianowicie kolejno L1, L2, L3, L4 gdzie L to uzwojenie podłączone do zasilania. im szybciej będą przełączane uzwojenia tym szybciej silnik się kręci. za przełączanie uzwojeń odpowiada sterownik, tak więc żeby uruchomić silnik krokowy potrzebny jest sterownik, schematów różnych sterowników na elektrodzie jest naprawdę bardzo dużo, wystarczy poszukać
    pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Przypuszczałem że autor tego tematu posiada tą wiedzę :)
  • Poziom 11  
    ok dzięki, ja myślałem że powinno sie kręcić non stop jeżeli tylko podepne zasilanie, odezwe się później jak podłącze całosć. ;)