Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przełącznik zmiany obrotów w silniku jednofazowym

dziki31 07 Apr 2010 21:40 12306 5
    dziki31
    Level 12  
    Witam
    Mam silnik jednofazowy który kręcił tylko w jedną stronę. Po zapoznaniu się z literaturą na forum zrobiłem że kręci już w dwie strony. Mam jedno pytanie czy jest (można kupić) przełącznik krzyżowy abym mógł zmieniać obroty przełącznikiem a nie jak do tej pory kablami. Pytałem w sklepie ale oferują mi na trzy fazy ale koszt to ponad 50 zł, a o takim na jedną fazę nie słyszeli. Może można wykonać taki przełącznik we własnym zakresie. Nie jestem elektrykiem może źle pytam w sklepie.
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    dziki31 napisał:
    Quote:
    Pytałem w sklepie ale oferują mi na trzy fazy ale koszt to ponad 50 zł

I dobrze oferowali, niestety nie ma nic za darmo. Myślę, że zastosowanie takiego przełącznika to najprostszy sposób na zmianę kierunku obrotów silnika.
    Krzyś33
    Level 25  
    Witam . Dla wszystkich: można uzyc zwykego wyłącznika schodowego o stopniu szczelności min IP44 ( laikowi i tak to nic nie mówi ) jako przełącznika lewo - prawo sinika 1 fazowego i zabezpieczyć go przed przypadkowym przełączeniem (np . zastosować osłonę ) i dodatkowo drugi wyłącznik tylko załącz - wyłącz. Za nierozsądne uznałem zastosowanie przy samym siniku przełącznika lewo-stop- prawo , ponieważ tego typu wyłącznik bez układu czasowego daje możliwość prawie natychmiast zmiany kierunku obrotów . Osobiście widziałem , kiedy po takiej operacji wykonanej przez osobę nie zaznajomioną , ukręcenie się wału silnika (co prawda trochę większego i trójfazowego ). Przepraszam , że być może wcześniej wytłumaczyłem to zbyt niezrozumiae. Pozdrawiam.
    wola
    Level 26  
    Witam.
    Quote:
    Mam silnik jednofazowy który kręcił tylko w jedną stronę. Po zapoznaniu się z literaturą na forum zrobiłem że kręci już w dwie strony. Mam jedno pytanie czy jest (można kupić) przełącznik krzyżowy abym mógł zmieniać obroty przełącznikiem a nie jak do tej pory kablami.

Kolego, zanim cokolwiek kupisz, zrób tak;wiesz co trzeba zrobić , by zmienić kierunek wirowania."Przestudiuj" schemat zasilania silnika 1-fazowego i narysuj sobie, co przełącznik powinien "zrobić", by zmienić kierunek. Wtedy będziesz wiedział co ci potrzeba.
    Kol.Krzyś33 napisał; [/quote]Dla wszystkich: można uzyc zwykego wyłącznika schodowego o stopniu szczelności min IP44 ( laikowi i tak to nic nie mówi ) [quote]
    Zapytam jako laik; dlaczego min. IP44 oraz , jeśli "zwykły" schodowy, to jaka jest moc silnika? Ale jako laik przyznaję, że dalej nie czytałem.
    dziki31
    Level 12  
    Taki wyłącznik będzie mi potrzebny do zmiany obrotów w małej tokarce którą "odgrzebałem" w garażu. Włącznik który już jest w niej właśnie jest taki lewo stop prawo. Niestety silnik który w niej był nie działa. Kilka lat przeleżała w garażu. A silnik który mi "podpasował" do niej to 0,45 kw i chodziło w nim głównie o wymiar zewnętrzny aby zmieścił się do obudowy tokarki. włącznik jaki jest w tej chwili w niej to dwa zespolone razem mikro wyłączniki każdy z nich ma dwa styki jeden NO a drugi NZ. Miałem nadzieję że dokupię jakiś mniejszy przełącznik który pozwoli na zmianę obrotów bo takiego schodowego nie będę miał gdzie zamocować.
    Krzyś33
    Level 25  
    Witam. IP 44 oznacza stopień szczelności obudowy i wyłącznika . A w poście kolega napisał , że to sinik 0,45 kW .Poszperaj w ofertach producentów ub skepów internetowych napewno znajdziesz coś odpowiedniego w potrzebnych ci gabarytach (są np.wyłączniki do różnego rodzaju obrabiarek , które mógłbyś zaadoptować ). Pozdrawiam.