Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobor wzmacniacza pod altusy 300 problem

LysyOsw 07 Kwi 2010 22:06 6397 38
  • #1 07 Kwi 2010 22:06
    LysyOsw
    Poziom 26  

Witam ! na wstepie chcialem powiedziec ze nie jest to typowy temat dotyczacy doboru wzmaka do w/w kolumn. Ogolnie stoje przed wielkim dylematem, wiec moze zaczne od poczatku... do tej pory mialem altusy 140 i wzmacniacz sony ta-f445r, kolumny na meblach, ogolnie graly ladnie, glosno, dobre basy etc, jednak wkoncu zdecydowalem sie na zmiane i zakup upragnionych altusow 300... oczywiscie do tych kolumn nowy wzmacniacz. Bardzo spodobaly mi sie sony z seri ES, sa mocne, maja wysoka jakosc dzwieku - w koncu ustrzelilem ta-f630esd w stanie idealnym za 400zl. ale do sedna, brakuje mi w tym wzmacniaczu basu, ogolnie pieerwsze wrazenie bylo dziwne (pare dni uzywalem radka 5412). Wzmak 630esd nie powala basem, po ustawieniu jednak korektora w komputerze jakos sie przyzwyczailem i gra ladnie, jednak gdy sygnal idzie z dvd to bas nie powala. Dla porownania pozyczylem od kolegi zwygly hi fi sony ta-f545r zeby obadac jak to bedzie z basem, no i tu znowu rozczarowanie. moze altki 300 nie sa zadnym hi end ale roznice czuc - np w wysokich tonach, na zwyklym 545r jest ten bas ale nie ma tej jakosci co w 630esd. zupelnie sie zgubilem co robic - altusy napewno chce ale co do zmaka - ? opcji mam kilka wiec prosze o opinie lub sugestie: kupic nowy wzmak cos z pioneera, kupic do 630esd karte dzwiekowa pod kompa i podkrecic ten bas nieco, a moze korektor diory do polepszenia basu? prosze nie pisac ze altusy to chlam i zebym je zmienil, na tym 630 esd graja naprawde piekna barwa tylko czasem tego basu brak - zalezenie od utworu lub / i bitrare utworu.

0 29
  • #2 07 Kwi 2010 22:08
    Pablo1964
    Moderator

W jakim pomieszczeniu gra sprzęt?

0
  • #3 07 Kwi 2010 22:21
    dues
    Poziom 28  

Może warto poeksperymentować z ustawieniem kolumn? Jaką masz katę?

0
  • #4 07 Kwi 2010 22:21
    LysyOsw
    Poziom 26  

wiem, powiecie ze to glupota, 12m2 z hakiem, sredni pokoj w bloku, kolumny w dwoch rogach i co tu do nich dobrac, jakies polaczenie jakosci seri es z basem takim glebokim

0
  • #5 07 Kwi 2010 22:24
    dues
    Poziom 28  

To głupota.

Dodano po 31 [sekundy]:

Wymień alusy na coś odpowiedniego to takiego pomieszczenia.

1
  • #6 07 Kwi 2010 22:28
    LysyOsw
    Poziom 26  

karta dxwiekowa jest zintegrowana z plyta glowna gigabyte p43-es3g, myslalem ze nowa karta wyzszej klasy moze jakis swoj korektor i by mogla podbic troche niskie tony, bo generalnie muzyki slucham z komputera, tony wysokie sa ok, bynajmniej na esd bo zwykle hi fi to jakoscia nie powala ogolnie czuc roznice. co do ustawien kolumn nie mam duzego popisu, moge je ustawic obok biurka po kazdej jego stronie na duzej 4m scianie lub w dwoch rogach, inaczej nie bo meble sa, na meblach probowalem ale sa za wysokie, 140 mialem na meblach ale 300 juz nie bardzo

Dodano po 2 [minuty]:

ale mi te kolumny pasuja, mowie ze graja pieknie tylko brak czasem tego basu - tylko dlatemu ze hi end nie ma tego loudness... lubie pograc tak glosniej - zadne kino domowe ani mini wieze mnie nie interesuja,

0
  • #7 07 Kwi 2010 23:02
    dues
    Poziom 28  

Miałem kartę SB X-fi audio (130zł nowa,80 używkka) i w sterowniku była fajna regulacja podbicia basu (nie korektorem) myślę że to by pomogło. Co do jakości dźwięku także powinna być znacząca poprawa.

0
  • #8 08 Kwi 2010 01:33
    exik
    Poziom 25  

Wzmacniacz stosunkowo lipny kolego. Rozejrzyj się za pioneerami serii 6, 7 i 8. Za Onkyo serii 8, oraz za jakąś Yamahą a-720 a-900 a-1000 lub a-1020.
    Przy tych wzmacniaczach będziesz mógł już podyskutować o jakimś basie.
    Pozdrawiam

0
  • #9 08 Kwi 2010 08:26
    LysyOsw
    Poziom 26  

ktory wzmacniacz stosunkowo lipny? 545r czy 630esd? to co wybrac, nowy wzmak czy sony 630esd z karta dxwiekowa ? na tym 630esd jest dobry bas, jak slucham bas testow albo niektorych utworow to jest swietnie, ale jest malo zapasu mocy, przez brak tego podbicia,

Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

Chciałbym żeby ten wzmacniacz miał ładny dźwięk bo jednak jak tak wsłuchałem się w zwykłe hifi sony tj ta-f545r to ten dźwięk jest troszkę do kitu - szczególnie wysokie tony - wiem, tubowe soprany to tubowe ale w 545r to one wydają z siebie niemiły dźwięk, w 630esd gra jak na kopułkach, przyjemnie :) może ktos poda mi przykłady aukcji ze wzmacniaczami onkyo tak do 500zł ? bo seria 8, które modele najlepsze? czy pioneer z seri mark ?

0
  • #11 08 Kwi 2010 20:12
    dues
    Poziom 28  

Sam wzmacniacz nie poprawi sygnału jeśli ten jest słabej jakości. Dlatego proponuje także zmienić kartę na lepszą/pożyczyć od znajomego do testów.

0
  • #12 08 Kwi 2010 21:10
    exik
    Poziom 25  

W tym przypadku najwięcej pomoże zmiana wzmacniacza. Przerabiałem wielokrotnie ten temat..
    A najlepsza z najtańszych kart to Audigy 2 ZS. Za 100zł kupisz. Bezkonkurencyjna w swojej cenie.

0
  • #13 08 Kwi 2010 21:51
    LysyOsw
    Poziom 26  

sygnal jest dobry - normalny z kompa jakosci normalnej, tylko ze ten wzmacniacz z wygladu mi sie bardzo podoba i jakosc wykonania jest wspaniala, hmm, mysle ze kupie najpierw karte muzyczna i potestuje dzwiek, a jak bedzie brakowac basu to zmienie na pioneera. czy taka karta ma opcje zeby podbic basowo sygnal jakies bardziej zaawansowane? zebym sygnal wzmocnic bo naprawde barwa dzwieku 630esd jest rewelacyjna, czuc ze to najwyzsza polka, generalnie zauwazylem ze high endy nie maja podbicia basu. i moje kolejne pytanie, te pionki maja wysoki pobor okolo 650 550 750 wat, roznie zalezne od modelu to ile pobieraja przy graniu, dotychczasowe soniacze ktore mialem pobieraly okolo 70 wat niezaleznie jaka glosnosc, max 80 jak jakies bas testy a pionek ile? bo jak 650 to nie warto

0
  • #14 08 Kwi 2010 22:16
    exik
    Poziom 25  

Kolego :) Ten Sony to .. , na prawdę nic szczególnego.. Małe trafko - raptem 200W poboru, marna filtracja w zasilaniu. Wzmacniacz jest ogólnie bardzo słabo wydajny prądowo, przez co nie zagra przyzwoitym basem.. Do basu potrzeba mocy, porządnych tranzystorów, konkretnej filtracji, uwierz mi..

Wymiana karty nie wzmocni basu.. stanie się jedynie trochę bardziej precyzyjny i dynamiczny, ale na pewno nie mocniejszy.
    Zaopatrz się w któryś z wymienionych przeze mnie wzmacniaczy, to gwarantuje że przez kilka dni nie pozbierasz szczęki z podłogi..

0
  • #15 09 Kwi 2010 08:19
    LysyOsw
    Poziom 26  

rozumiem, wiadomo dobry dzwiek wymaga mocnego trafa i kondziow, ten 630esd to jest te 15kg i ma te 4 wielkie kondensatory, ale no... powiedz mi jeszcze jak wyglada to z apetytem na prad, ile pobiera podczas grania, i podczas podkrecenia?

0
  • #16 09 Kwi 2010 14:31
    exik
    Poziom 25  

Pobiera tyle, ile w danym momencie potrzebuje. Wiadomo, że przy cichym słuchaniu pobór będzie o wiele mniejszy niz przy wzmacniaczu odkręconym na maks.
    Zobacz jak to powinno wyglądać wewnątrz:
    Dobor wzmacniacza pod altusy 300 problem Dobor wzmacniacza pod altusy 300 problem

0
  • #17 09 Kwi 2010 15:21
    LysyOsw
    Poziom 26  

prosilbym konkretniej, wiadomo ze przy cichym sluchaniu bedzie mniejsze... moje oba sony pobieraja zawsze okolo 70wat jak sie je zalaczy i do 90 przy glosnym graniu a pioneer jak, mozesz zmierzyc?

0
  • #18 09 Kwi 2010 16:04
    exik
    Poziom 25  

Kolego, o czym ty mówisz? Jak pobierają ci 90W? Przecież ten sony oddaje 80W na jeden kanał więc na dwa masz już 160W + straty w postaci ciepła które wynoszą całą resztę czyli 60W i masz te całe 220W poboru wzmacniacza.

0
  • #19 09 Kwi 2010 21:36
    LysyOsw
    Poziom 26  

mam miernik i widze ile watow pobiera z gniazdka podczas sluchania muzyki, jak jest wlaczony jest to tak 70, przy graniu full moze dojsc do tak 80, tyle pobiera, na mierniku chyba widze pobor pradu w watach, ile wiec pobieraja te pioneerki, sa to podobne liczbyy?

0
  • #20 09 Kwi 2010 21:50
    exik
    Poziom 25  

Brak słów...
    Teoria kolegi kategorycznie zaprzecza podstawowym prawom fizyki..

0
  • #21 10 Kwi 2010 05:02
    LysyOsw
    Poziom 26  

to w takim razie wytlumacz mi co zle rozumuje, przeciez czarno na bialym widze ile pobiera mi pradu sprzet przy wlaczeniu, moze nie jestem elektronikiem i nigdy nie lubialem fizyki... ale czytac umiem i widze

0
  • #22 10 Kwi 2010 07:48
    Radzik4245
    Poziom 12  

To jest nie możliwe żeby wzmacniacz na kanał miał 2x80watt a z sieci pobierał 70...kolega wyżej dobrze Ci to wyjaśnił. Jeśli wzmacniacz ma 100watt na kanał to nie może pobierać mniej niż 250watt(taki przykład). Zastanawiam się jak Ty to mierzyłeś że wyszło Ci 70watt z gniazdka...Gdyby twój wzmacniacz brał z sieci 70 watt to masz w tedy moc 2x20 na kanał maksymalnie.

0
  • #23 10 Kwi 2010 09:02
    LysyOsw
    Poziom 26  

no to rozumiem wiadomo suma energi pobieranych nie moze byc wieksza niz suma napiec oddawanych. mam taki bialy "energy meter" ktory ma swoj wyswietlacz i pokazuje ile mocy pobiera aktualnie i do tego energy meter mam podlaczony przedluzacz i co jak pobiera wiem z miernika: komputer 98 wat bez stresu, monitor 22" 20wat, ruter 9, dvd kolo 20 i wzmacniacz kolo 70 jak gram, jak podglosnie na ful to moze tak z 85 nie wiecej, na 3 wzmacniaczach sprawdzalem, 445R, 545R i 630ESD wiec o co tu chodzi? miernik zepsuty? bo logiczna rzecza jest ze jak pobiera 70 to nie moze miec po 100wat na kanale tylko koo 30 bo jeszcze sa straty no to ja juz nic niewiem

0
  • #24 10 Kwi 2010 19:36
    dues
    Poziom 28  

"no to rozumiem wiadomo suma energi pobieranych nie moze byc wieksza niz suma napiec oddawanych"

Kolega normalnie Kirchhoffa zawstydził. :D Chcesz się czegoś nauczyć zostaw komputer i weź do ręki książkę a nie pisz takich bzdetów jak nie odróżniasz nawet napięcia,energii,mocy czy prądu.

0
  • #25 11 Kwi 2010 04:21
    LysyOsw
    Poziom 26  

Panowie ja odrózniam napiecie od pradu i mocy, pomylilem sie po prosru. Wiem |e to nie logiczne, moze poprostu miernik mam zepsuty, moze zle odczytuje ze wzmacniaczy, mówie tak jak mi pokazuje ekran miernika, znajomy ma pionka 676markII wiec przejde sie do niego i sprawdze to

0
  • #26 11 Kwi 2010 12:48
    exik
    Poziom 25  

Tylko sprawdź brzmienie, a nie pobór prądu i to jeszcze tym miernikiem.

0
  • #27 12 Kwi 2010 08:30
    andrew54
    Poziom 24  

Monitor 22" pobiera 20 wat, dobre:D.

Co do tematu to te soniaki nie są takie złe, znam dobrze konstrukcje ta-f530 ES oraz pioneera a-702 i szczerze mówiąc pierwsze miejsce bezwzględnie zajmuje sony. Pioneer w starszych modelach podawał pobór mocy urządzenia wg jakiś dziwnych norm co się wogóle nie przekładało na moc wyjściową, przykładowo A702 miał 720W a trafko wyglądało maksymalnie na 40% tego. W nowych modelach już jest normalnie, przykładowo A307 ma 140W poboru co jest do uwierzenia. Niewiem jaki był cel tego ale gro ludzi myśli przez to że te pioneery to jakieś potwory:). Co do sony to seria ES zawsze była bezkonkurencyjna pod względem jakości wykonania i elementów. Dźwiękowo było różnie ale raczej bardziej dobrze niż źle.

Jeżeli chodzi o Twoje Altusy to są to bardzo dziwne kolumny, czasami potrafią lepiej zagrać pod 20 watową unitrą niż dobrym wzmakiem o wysokiej mocy. Sam osobiście dawno temu miałem altusy 140 podłączone do miniwieży i przy włączonym x-bassie przestawiało ściany:). Bez urazy ale to nie są wymagające kolumny i szukanie niewiadomo jak wyrafinowanego wzmacniacza mija się z celem. Ja bym bardziej poeksperymentował z korektorem, tylko jakimś dobrym przynajmniej 10 pozycyjnym.

0
  • #28 12 Kwi 2010 22:31
    exik
    Poziom 25  

Akurat Pioneer o którym mówisz, to jeden z nowszych, i jest to nie lada dziadostwo, celowo wymieniłem koledze konkretne modele, żeby nie interesował się takimi 702R itp. Zresztą chyba widać na załączonym przeze mnie zdjęciu, że taki A-777 nie ma małego trafka, tylko 2 potężne transformatory.
    Poza tym moje zdanie jest takie, że sztuczne podbijanie pasma korektorami mija się z celem i lepiej zaopatrzyć się we wzmacniacz, który nie będzie potrzebował korektorów do pracy.

0
  • #29 13 Kwi 2010 07:15
    andrew54
    Poziom 24  

Ok zgadzam się że starsze modele były zacniejsze ale raczej tylko te z wyższej półki, byłem przez jakiś czas użytkownikiem bardzo świeżego modelu A-307 i uważam że w swojej klasie to świetny wzmacniacz. Pozostawił lepsze wrażenia niż A702. Choć i tak F530ES bije oba na głowę:)

Wracając do tematu to czy zakup wzmacniacza kilka klas lepszego od kolumn nie mija się z celem (mówię tu oczywiście o połączeniu A777 i altusów)??

0
  • #30 13 Kwi 2010 11:35
    karollo844
    Poziom 10  

Ja do zasilania altus 200 używam HITACHI HA-6 moc coś około 100w na kanał, gra to w 15m2. ten model jest czasami na allegro.
    Dla mnie nie jest głupotą używanie tego w 15m2 do tego w tym pokoju gra jeszcze sub na rcf L18P200N ale, zaledwie na kilka procent mocy.
    Zintegrowana karta się nie nadaje do słuchania muzyki.

0