Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz UPS ok 1500W jaki kupić?

07 Kwi 2010 22:20 5815 29
  • Poziom 9  
    chciałbym kupić rozsadnej jakości zasilacz awaryjny ups .znalazłem pare marek , wydaje się w rozsadnej cenie fideltronik tudzież ever ale nie znalazłem za wielu informacji czy warto coś takiego kupić. ewentualnie jakie marki są godne uwagi ?
  • Poziom 39  
    Najlepsza marka, to bez wątpienia APC. Kupowałem na Allegro kilka szt. do firmy - 1000VA i 1400VA - chodzą świetnie. Były to używane UPS-y ale z nowymi akumulatorami, skalibrowane, więc nie ma sensu przepłacać za nowy. Różnica w cenie jest znaczna, np. 550 zł -> 3000 zł !
  • Poziom 9  
    raczej chciałbym nowy na wypadek awarii , mam do dyspozycji kwotę do 1500-2000 pln. czy takiego upsa trzeba potem ustawiać , nie wystarczy wpiąć do sieci ?:)
  • Poziom 39  
    Po wymianie akumulatorów trzeba kalibrować - jak jest nówka, to zrobił to producent i będzie chodził od razu.
  • Poziom 9  
    a wiecie coś na temat firmy ORVALDI ? też w rozsadnej cenie można kupić , sprawdzają się te UPSy?
  • Poziom 25  
    Za taką kwotę można kupić APC SMART 1500.
    Porównywanie zarówno konstrukcji jak również jakości
    wykonania wspomnianych marek do APC jest nieporozumieniem.

SLAL
  • Poziom 39  
    Z Orvaldi nie miałem do czynienia, ale kiedyś dostarczono nam 2 serwery z UPS Ever - po dwóch miesiącach była wymiana na APC - chodzą już 7 rok ! To samo w szafie krosującej, Ever wymieniony na APC po dwóch latach problemów.
    Mam teraz w serwerowni 7 szt. UPS, wszystko APC i święty spokój ! Na tym nie warto oszczędzać, zwłaszcza jeśli chodzi o serwery.
  • Poziom 9  
    tak ale APC SMART 1500 uciągnie max 980W i do tego kosztuje w okolicach 2300pln (nie wiem czy uda mi się tyle wydębić) a ja potrzebuje coś co podoła ok 1400W , ponieważ mam na wyjściu średnio 1000W , te 400 W to bufor w razie czego. DO tego UPSa ma być podłączonych 5 komputerów , router, switch, dwie drukarki i oświetlenie stałe które ciągnie ok 180W
  • Poziom 39  
    Kolego, jakoś dziwnie to opisujesz ? Rozróżniasz w ogóle W od VA ? Odbiorniki prądu przemiennego dają obciążenie w VA. Po za tym, jakie to drukarki - no bo laserówki to ciągną po 600VA/szt. ? Kto zresztą podłącza drukarki do UPS-a ? To jest marny pomysł - UPS jest po to, żeby zabezpieczał przed krótkimi zanikami zasilania, daje czas aby zdążyć pozamykać otwarte aplikacje i wyłączyć sprzęt, albo żeby on sam zrobił bezpieczny shutdown. UPS nie służy do pracy przy braku zasilania z sieci - ile zresztą byś popracował przy takim obciążeniu ? Max 8-10 min. !
    Jeśli chcesz mieć możliwość pracy takiej ilości sprzętu, to trzeba pomyśleć o zasilaniu awaryjnym - agregat, albo jeśli UPS, to o odpowiedniej mocy, np. 10KVA.
  • Poziom 9  
    ... to wszystko co wymieniłem mam na jednym kablu w który chce wpiąć UPSa, gdybym chciał zrobić tak jak piszesz musiałbym przepinać sieć i cudować a tak wpinam jednego upsa bez kombinacji, mam jedną drukarkę laserową i jedną atramentową, w szczytowym momencie jaki udało mi się zanotować moc czynna P wynosiłą 1000W - nie wiem jak to lepiej opisać. Wychodzę z założenia że jak dobiore urządzenie po mocy czynne to będzie ono spełniało wymogi zużytej mocy pozornej VA
  • Poziom 39  
    Bez sensu - na taki UPS to 5 x PC jest za dużo, nie mówiąc o reszcie ! Ale ja już swoje napisałem, a Ty zrobisz jak zechcesz. Na koniec to, co mogło by Ci ewentualnie wystarczyć (bez laserówki :D) -> APC SMART 3000. Kupowałem w tej firmie - towar i obsługa rewelacja ! A po co Ci nowy ? Za 5- 6 lat i tak wymiana akumulatorów, a tu masz nowe AKU, więc w zasadzie tak jakby był nowy ! Reszta raczej się nie psuje.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    nie rozumiem w sumie dlaczego miałoby być za mało , specjalnie kupiłem urządzenie które mierzy parametry i wyszło mi że spokojnie wystarczy 1500W i będzie jeszcze 500W zapasu.
  • Poziom 39  
    Pomiar mocy czynnej nie ma tu większego sensu - nie podłączasz grzejnika (no może po za grzałką w drukarce!). Zasilacze impulsowe to trochę co innego :D. Ale jak pisałem - rób jak uważasz - ja swoje wiem (zaglądnij do mojego "Profilu" -> administrator systemu komputerowego, inżynier elektronik).
  • Poziom 9  
    mam w takim razie zmierzyć wartość VA ? jaka ciągną te wszystkie urządzenia ?
  • Poziom 27  
    Witaj. Z tego co napisałeś na początku (oświetlenie 180W itd..) wynika, że nie chodzi Ci o podtrzymanie pracy serwera ani o bezpieczne zamknięcie wszelkich aplikacji w przypadku braku zasilania a raczej o dalszą pracę. Wybacz ale UPS'y to są zasilacze awaryjne umożliwiające ochronę danych i ich bezpieczne zachowanie na wypadek chwilowego zaniku napięcia a nie służą do ciągłej pracy niezależnie od okoliczności. Oczywiście możesz próbować z UPS'ami APC serii Matrix lub podobnymi ale... Przede wszystkim zasilanie serwerów i drukarek razem z oświetleniem z (jak napisałeś) jednego gniazdka i Twoja niechęć do modyfikacji tegoż może tylko wróżyć same kłopoty. Napisz dokładnie o jaką ochronę zasilania Ci chodzi, być może zastosowanie odpowiednio wydajnego UPS'a + agregatu prądotwórczego włączanego przez odpowiednie oprogramowanie (tak jak w niektórych szpitalach) dałoby radę.
    Pzdr.
  • Poziom 9  
    może opisze zatem dokładnie jak to wygląda u mnie w firmie. Niestety , oświetlenie lady sprzedażowej , 4 komputery stacjonarne, 2 laptopy, 2 drukarki , 2 switche, drukarka fiskalna, telefon jest na jednym kablu który idzie z pomieszczenia sąsiedniego ponieważ tam gdzie ten cały sprzęt stoi nie ma gniazdka z prądem i problematyczne byłoby ciągnięcie drugiego kabla chociażby dla tego oświetlenia i urządzeń "niepotrzebnych" do awaryjnego zamknięcia komputerów. Srawdziłem urządzonkiem z castoramy jaką moc pobiera to wszystko i średnio wychodzi 1kW przy obciążeniu wyskakiwało ok 1,1kW , dlatego uznałem że urządzenie o mocy 1400-1500W będzie ok. Nie brałem pod uwagę VA ponieważ stwierdziłem że jak dobiorę prawidłowo po W to VA będzie musiało pasować. Może moje rozumowanie jest płytkie ale nie specjalnie znam się na prądzie, dlatego też trafiłem tutaj :)
  • Poziom 25  
    Jeżeli mówimy o drukarkach laserowych to:
    - typowa lampa grzewcza drukarek OKI to 650W (nie VA)
    tylko grzałka, dochodzi jeszcze elektronika.

Dla takiego "zestawu" obciążającego UPS o mocy 3000VA należy traktować jako
    minimum.
    Najlepszym rozwiązaniem wydaje się APC SMART w wersji XL (były takie rack'owe)
    lub MATRIX (ale te są rzadko spotykane na rynku wtórnym i drogie).
    Warto pamiętać, że zasilacz nie powinien mieć zbyt dużego napięcia baterii
    z uwagi na ich żywotność.

SLAL
  • Poziom 41  
    APC Smart 1500 w wersji rackowej, z takim obciążeniem wytrzyma max 2-3 minuty. UPS w ogóle nie są przeznaczone do pracy przez długi czas, dla tego podłącza się je do komputerów przez USB/RS232 i gdy UPS wykryje zanik napięcia sieci automatycznie zapisuje dane i wyłącza sprzęt. Warto też dodać, że taki UPS waży ze 40kg, więc dolicz sobie koszt transportu. (jak robiłem przemeblowanie w serwerowni, to takie ups-y przenosiliśmy w 2 chłopa)
  • Poziom 39  
    SLAL napisał:
    Dla takiego "zestawu" obciążającego UPS o mocy 3000VA należy traktować jako minimum...
    Taki też właśnie proponowałem kilka postów wcześniej. A tłumaczenie kolegi Mentos1, że :
    Cytat:
    Niestety , oświetlenie lady sprzedażowej , 4 komputery stacjonarne, 2 laptopy, 2 drukarki , 2 switche, drukarka fiskalna, telefon jest na jednym kablu który idzie z pomieszczenia sąsiedniego ponieważ tam gdzie ten cały sprzęt stoi nie ma gniazdka z prądem
    , co w/g niego wymaga podłączenia wszystkiego do UPS-a, to jest trochę śmieszne ! Wystarczy tej jeden kabel podłączyć do rozdzielacza i z niego podłączyć UPS dla części sprzętu a przez następny przedłużacz (rozdzielacz) podłączyć resztę, czyli np. drukarki i oświetlenie. To jest tak banalne, że aż dziwne, że w ogóle o tym dyskutujemy :cry:.
  • Poziom 28  
    Taki UPS to tylko podtrzymanie pracy kompa i to nie za długo.
    APC SMART 1500 w pracy z kompem C2D 3GHz, GF8600GT, 3GB Ram i jedne HDD wraz z monitorem iiyama 24" to ok 20min daje radę. W żadnym razie nie podłączaj jeszcze pod to drukarki laserowej.
  • Poziom 39  
    No właśnie - jeden PC - a tam miało być 4 + 2 laptopy, 2 drukarki ... itd. Nie ma większego sensu podtrzymanie pracy tego wszystkiego na 2-3 minuty !

Wojtek(KeFir) napisał :
    Cytat:
    Warto też dodać, że taki UPS waży ze 40kg
    Może trochę przesadziłeś - niedawno montowałem w szafie w serwerowni APC1400 rack, to "tylko" 20-25 kg :D.
    I jest to zupełne nic w porównaniu z UPS 6000VA (z 1992r.), który ostatnio demontowałem do złomowania. Po wyjęciu 36 akumulatorów (90 kg), nadal nie dało się go za bardzo ruszyć z miejsca 3 chłopom - tak na oko ok. 400 kg, co najmniej ! Na szczęście w środku było 3 wysuwane panele i po rozpięciu przewodów udało się to rozebrać i wynieść po kawałku do piwnicy. Ale taki najcięższy "kawałek" to dał nam zdrowo popalić -> ok. 120-150 kg :D, w tym transformator na niezłą spawarkę (80-100 kg ?).
  • Moderator Samochody
    Jaki masz problem, odłączasz PC i wpinasz w to miejsce UPS, a PeCety i ich monitory do UPSa.

Nie wiem czy nie lepiej, a na pewno wygodniej wyszło by Ci kupić 5 UPSów po 500VA - na każdy komputer osobny, albo jeden UPS na dwa komputery.
  • Poziom 39  
    To nie wiele dająca informacja - jeden mocniejszy, czy kilka słabszych to drobiazg - ważna jest idea globalna - co i na jak długo mamy chronić ! A tego nie wie nawet autor wątku !
  • Poziom 39  
    Jak Ci to wystarcza :
    Cytat:
    Czas podtrzymania przy 100% obciążeniu [min]: 6.7
    to tak. Dla nieco mniejszego obciążenia (850W, jak podajesz), to będzie ok. 8-9 min.
  • Poziom 25  
    Te 6-7 minut to dla nowych baterii, po kilku zanikach
    przy takim traktowaniu baterii otrzymamy 3-4, następnie
    2-3 i "czerwoną kontrolkę wymiany baterii"

SLAL
  • Poziom 25  
    Po pierwsze pod UPSy nie podpina się drukarek laserowych... Nigdy... Chyba że chcesz dość prędko wymienić akumulatory/UPS'a...

Po drugie podaruj sobie marki typu fideltronik lub ever... to bardzo niskiej jakości UPSy...

Podtrzymuję kilka powyższych opinii i zdecydowanie polecam UPSy APC, ze wszystkich które posiadałem do tej pory te sprawdzały się najlepiej...
  • Poziom 28  
    Potwierdzam APC są zdecydowanie najlepsze. Akumulatory w nich też wytrzymują najdłużej no i są mało awaryjne. A wiem co mówię ponieważ pracuję w elektrowni i mamy ich tu co najmniej kilkaset sztuk(nie wszędzie jest zasilanie gwarantowane-szczególnie na obiektach pozablokowych).
    Kto podpina "drukarki i oświetlenie stałe" pod UPS-a??
    Poza tym jeden UPS nawet APC Smart 1500 do 5 komputerów? No to chyba ze 2 minuty podtrzyma w razie zaniku napięcia...
    Przy jednym komputerze względnie nowym APC 500VA podtrzymuje ok 11min i to sam komputer i monitor. APS Smart 1000VA ok 16min (taki mam teraz podpięty) oraz APS Smart 1500 ok 22min.
    Dane podane przez producenta rzadko kiedy się sprawdzając.
    Dla porównania Ever 500VA ten sam komputer podtrzymał przez 9min. (oba UPS-y były nowe).
  • Poziom 19  
    lukaszd82 napisał:
    Potwierdzam APC są zdecydowanie najlepsze. Akumulatory w nich też wytrzymują najdłużej no i są mało awaryjne. A wiem co mówię ponieważ pracuję w elektrowni i mamy ich tu co najmniej kilkaset sztuk(nie wszędzie jest zasilanie gwarantowane-szczególnie na obiektach pozablokowych).
    Kto podpina "drukarki i oświetlenie stałe" pod UPS-a??
    Poza tym jeden UPS nawet APC Smart 1500 do 5 komputerów? No to chyba ze 2 minuty podtrzyma w razie zaniku napięcia...
    Przy jednym komputerze względnie nowym APC 500VA podtrzymuje ok 11min i to sam komputer i monitor. APS Smart 1000VA ok 16min (taki mam teraz podpięty) oraz APS Smart 1500 ok 22min.
    Dane podane przez producenta rzadko kiedy się sprawdzając.
    Dla porównania Ever 500VA ten sam komputer podtrzymał przez 9min. (oba UPS-y były nowe).

Odnośnie czasu podtrzymania - istotny wpływ ma rodzaj i ilość zastosowanych akumulatorów. Czasy podtrzymania podawane są dla konkretnego obciążenia (np 80% mocy znamionowej zasilacza). Oczywistym jest, że przy tej samej mocy obciążenia dłuższy czas autonomii uzyskamy dla zasilacza o większej mocy znamionowej, który posiada większą liczbę akumulatorów o większej pojemności. W instrukcji obsługi zasilacza powinna być informacja odnośnie ilości i pojemności zastosowanych akumulatorów.
  • Poziom 22  
    Nie no ten temat jest trochę poroniony. Do Autora: są takie UPS co mają po 40 referencyjnych akumulatorów. Mamy jeszcze taki jeden na jednostce 150kg. Nie wiem jaki to model bo nie mogę sprawdzić ale na pewno APC. Taki to co by podtrzymał z 10 min to wszystko o ile nie trafisz na moment, że drukarka będzie drukować. Koszt to pewnie jakieś 15 000 PLN.