Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór i nadawanie Yaesu VX-7R w parze z Kirisun PT558

jakintos 07 Kwi 2010 22:25 2702 6
  • #1 07 Kwi 2010 22:25
    jakintos
    Poziom 13  

Witam.
    W pracy używam radiotelefon PT558, działa on na częstotliwości PMR i z tego co zrozumiałem to w zależności od oprogramowania może działać jako krótkofalówka wychodząca poza ten zakres częstotliwości.
    Głownie mój problem tkwi że chciałem sparować mój VX-7R z PT558.
    Udało mi się znależć częstotliwość z jaką nadaje PT558 i VX-7R je odbiera dość czysto.
    Niestety gdy nadaję z VX-7R, odbiornik PT558 milczy.
    Przestawiałem nadajnik w VX-7R na ton TSQ i DCS ze wszystkimi kodami jakimi miałem w instrukcji obsługi i nic.
    Czy ktoś ma jakiś pomysł co muszę ustawić w VX-7R aby oby radia się obudziły?

Pozdrawiam

0 6
  • #2 08 Kwi 2010 07:43
    sp5wcx
    Poziom 33  

VX-7R nie ma kroku 6,25 kHz który jest potrzebny do współpracy z PMR. Zawsze będziesz "trochę" z boku częstotliwości. Zobacz tabelę częstotliwości PMR i sam się przekonasz że na tym radiu nie jesteś w stanie takiej ustawić. Radia na PMR (teoretycznie) mają (lub powinny mieć) 2 razy węższy filtr p.cz. odbiornika niż VX-7. I stąd zapewne takie zachowanie. No chyba że coś innego pokręciłeś, na przykład w VX-7 włączyłeś niechcący duosimpleks itd ...

0
  • #3 08 Kwi 2010 09:19
    radio-service
    Poziom 35  

sp5wcx napisał:
    VX-7R nie ma kroku 6,25 kHz który jest potrzebny do współpracy z PMR. Zawsze będziesz "trochę" z boku częstotliwości. Zobacz tabelę częstotliwości PMR i sam się przekonasz że na tym radiu nie jesteś w stanie takiej ustawić. Radia na PMR (teoretycznie) mają (lub powinny mieć) 2 razy węższy filtr p.cz. odbiornika niż VX-7. I stąd zapewne takie zachowanie. No chyba że coś innego pokręciłeś, na przykład w VX-7 włączyłeś niechcący duosimpleks itd ...

To jedno , a bywa też tak że radiotelefony PMR mogą posiadać więcej subtonów CTCSS . Więc może być tak że PT558 może mieć ustawiony subton którego VX-7 nie posiada .

0
  • #4 08 Kwi 2010 23:47
    jakintos
    Poziom 13  

Witam.
    Ten PMR jest trochę nietypowy tak jak pisałem wcześniej, tak jak mój VX-7R ma krok 12.5KHz.
    PT558 ma 15 kanałów od 1-9 kanału mój VX-7R odbiera normalnie potem częstotliwość jakoś zbacza.
    Nawiasem mówiąc normalne PMRy też odbierałem na skoku 12.5KHz.
    Chciałem się spytać o ten duosimplex, przestudiowałem instrukcje obslugi dość dokładnie i nic takiego nie znalazłem.
    Czy to się jakoś inaczej nazywa i jak to się włącza i wyłącza?
    Chcę dodać jeszcze że nadajnik się dziwnie zachowuje na częstotliwości 446.000, jak naciskam PTT to wyskakuje mi na wyświetlaczu częstotliwość 441.000.
    Niestety tego przypadku też nie znalazłem w instrukcji obsługi.

Pozdrawiam

0
  • #5 09 Kwi 2010 05:18
    radio-service
    Poziom 35  

Cytat:
    Chcę dodać jeszcze że nadajnik się dziwnie zachowuje na częstotliwości 446.000, jak naciskam PTT to wyskakuje mi na wyświetlaczu częstotliwość 441.000.
    Niestety tego przypadku też nie znalazłem w instrukcji obsługi.

I to jest właśnie duo simplex .

0
  • #6 09 Kwi 2010 16:04
    jakintos
    Poziom 13  

[/quote]
    I to jest właśnie duo simplex .[/quote]

No super, a kto wie jak to się nazywa w menu Yaesu, bo chcę to wyłączyć i nie wiem jak?

Pozdrawiam

0
  • #7 09 Kwi 2010 19:36
    radio-service
    Poziom 35  

Naciśnij "MON/F" a następnie "0". Wybierz pokrętłem "DIAL" pozycję 7 w menu czyli "BASIC SETUP 7-RPT SHIFT" . Naciśnij "MAIN" lub "SUB" i wybierz "SIMP" na wyświetlaczu . Naciśnij "PTT" żeby zapisać ustawienia . Ot i cała filozofia :)
    A na przyszłość google i instrukcja obsługi :)

0