Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

elektroniczny przerywacz- przeróbka schematu

marcino s51 08 Kwi 2010 07:22 7756 11
  • #1 08 Kwi 2010 07:22
    marcino s51
    Poziom 11  

witam
    ostatnimi czasy zabrałem się za przerywacz kierunkowskazów do simsona. W internecie znalazłem ciekawy i prosty przerywacz. Główną jego zaletą jest to że obie żarówki nie migają jednocześnie (wg autora) lecz na przemian, raz z przodu raz z tyłu.
    tu jest schemat tego przerywacza i temat o nim
    http://www.jawa50.fora.pl/tutoriale,23/kierunkowskazy-i-lampa-tylna,669.html

na schemacie układ jest podłączony do cewki przez mostek, lecz u mnie będzie podłączony do akumulatora 12V.
    Mój problem, jest taki że jak bym chciał podłączyć jak na schemacie to musiał bym prowadzić po dwa przewody od każdej żarówki kierunkowskaza do przerywacza, a ja chciał bym wyprowadzić po jednym przewodzie do każdej żarówki i potem z lampy kierunkowskaza do najbliższej masy
    pytanie: Czy można podany wyżej schemat przerobić tak by podłączyć do niego +12V z przełącznika i wyprowadzić 2 kable (na przód i tył). tak samo dla jednej i drugiej strony.
    By nie było że czekam na gotową odpowiedź nie wnikając w temat przedstawię wam schemat przerobiony przeze mnie do powyższych wymagań
    co tu dużo mówić, wymieniłem tranzystory T1 i T2 na pnp, odwróciłem kondensatory i poprzełączałem troszkę, czy to bedzie działać?? Jakie dokładnie zastosować tranzystory T1 i T2?? mosfety dobrze podłączone? Czy zapłon bateryjny będzię zaburzać pracę układu, bo wcześniej próbowałem podłączyć przerywacz na kostce ne555 lecz niestety wariował.

1 11
  • #2 08 Kwi 2010 08:29
    Marek Nawrocki
    Poziom 25  

Witam!!
    Według mnie nic nie musisz przerabiać , na pierwotnym schemacie emitery tranzystorów i tak są na MASIE więc nie musisz ciągnąć dodatkowych przewodów, zasilanie też jest stałe i obojętnie czy bezpośrednio od altrnatora czy akumulatora

0
  • #3 08 Kwi 2010 09:15
    wiertacz
    Poziom 34  

W twoim zmodyfikowanym schemacie tranzystory wykonawcze masz spolaryzowane zaporowo i nigdy nie będą działać prawidłowo. Pomijam fakt, że obie żarówki będą cały czas świeciły światłem ciągłym gdyż większość tranzystorów mosfet ma wbudowaną w strukturę diodę zwrotną spolaryzowana odwrotnie niż złącze tranzystora.
    Musisz wymienić tranzystory na mosfety z kanałem p i podłączyć je do oryginalnego schematu. Źródło do plusa, dren jako wyjście do żarówek. Drugi koniec żarówki podłączysz do masy.

0
  • #4 08 Kwi 2010 15:32
    marcino s51
    Poziom 11  

No dobra tranzystory T6 i T5 zamienię na mosfet-p (tak też i myślałem że tu bedzie źle), a jak z T1 i T2? wymienić je na pnp?
    (tranzystory pnp i obrócone kondensatory)
    teraz lepiej?? Czy jednak tylko obrócić te npn

0
  • #5 08 Kwi 2010 21:01
    wiertacz
    Poziom 34  

Nic nie kombinuj. Weź oryginalny schemat z tranzystorami npn.

0
  • #6 08 Kwi 2010 22:13
    marcino s51
    Poziom 11  

przepraszam, widać za mocno kombinuję :| co do mosfetów może być IRF9520? (taki akurat jest w sklepie w którym robię zamówienie http://elektroniksc.com.pl/ ) I by nie było niejasności
    teraz ok? wciąż mnie zastanawia czy nie trzeba obrócić T1 i T2.. no ale jak Ty tak mówisz to nie będę temu zaprzeczał. Z elektroniki niestety bardzo mocno początkujący jestem ale czytam różne pdf-y, powoli się uczę :)

0
  • #7 09 Kwi 2010 08:40
    wiertacz
    Poziom 34  

Tak to na pewno nie będzie ci działało.
    Weź schemat z tego linka który podałeś na samym początku i podłącz tranzystory z kanałem p tak jak ci opisałem.
    Co do tranzystora to lepszy będzie IRF9540. Ma mniejszą rezystancję kanału i przez to będzie mniej się grzał.

0
  • #8 09 Kwi 2010 17:59
    marcino s51
    Poziom 11  

hmm to przecież na tym schemacie jest tak jak napisałeś: dren do żarówki, źródło (s) do plusa, tranzystor mosfet p-kanałowy (strzałka skierowana na zewnątrz).
    Widzę to zgadywanie jest bez sensu, więc fajnie było by gdybyś sam naniósł poprawki, będę wielce wdzięczny.

0
  • #9 09 Kwi 2010 21:18
    wiertacz
    Poziom 34  

Zastosuj tranzystory npn jak na pierwszym schemacie i zasilanie podłącz tak jak na pierwszym schemacie czyli minus do emiterów a plus do wszystkich czterech rezystorów a tranzystor wykonawczy z kanałem p tak jak napisałem, żródło do plusa dren do żarówek.

0
  • #10 10 Kwi 2010 07:54
    marcino s51
    Poziom 11  

aaaaa o to chodzi...
    rzeczywiście odpowiedź była bardzo prosta, widocznie nie mam do tego smykałki. Przy okazji na orginalnym schemacie zasilanie jest 6-7V, u mnie bedzie 12V w takim razie muszę zmieniać wartości rezystorów??

0
  • #11 10 Kwi 2010 21:12
    wiertacz
    Poziom 34  

Jak nie zmienisz to co najwyżej zmieni ci się częstotliwość migania.

0
  • #12 11 Kwi 2010 14:06
    marcino s51
    Poziom 11  

ok czyli doświadczalnie dobrać i dziękuje za wszelką pomoc @wiertacz.

0