Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant: różnice między kotłami Pro i Plus

08 Kwi 2010 08:55 8738 4
 • Poziom 9  
  Jakie są różnice między modelami "Pro" i "Plus" Vaillanta. Chodzi mi o różnice dla zwykłego użytkowania jako kocioł 2-f, bez zasobnika.
  Z informacji, które wyszukałem, to:

  - Plus ma opcję "ciepłego startu"
  Rozumiem, że po włączeniu tej funkcji zużywa się więcej gazu, ale za to oszczędza wodę, czy tak? Czy pobór gazu w takim wypadku jest duży? I czy przewyższa zysk z zaoszczędzonej wody? (mniej więcej)

  - Plus ma większy wymiennik ciepła - czy to przekłada się na użytkowanie CW (nie licząc ciepłego startu)?

  - podgrzewanie wody już przy 1,5 l/min, czy ten parametr dotyczy obydwu kotłów, czy tylko Plusa?
  (Ktoś pisał, że to dość ważny parametr, a konkurencja ma przeważnie 2-3 l/min. I takie 1,5 przekłada się na oszczędność wody.)
 • Poziom 12  
  Plus ma jeszcze wyswietlacz LCD. Do zwyklej obsugi sie przydaje, bo masz wszystko napisane czarno na białym, a w Pro sa tylko diody do komunikacji.
  Ten ciepły start to wg mnie bajer, którego się nie używa. Ja mam Plusa od 10 lat i tego ciepłego startu używalem moze z miesiac i sie nie sprawdzil. Oprócz zwiększonego zuzycia gazu, powoduje szybsze zużycie i zakamienianie wymienników, zwlaszcza wtórnego bo gorąca woda krązy cały czas na okrągło (lato-zima). Na wodzie wiele nie zaoszczedzisz, bo i tak musisz troche spuscic z kranu, żeby poleciała ciepla. Fakt, że troche mniej tej wody zmarnujesz, ale czy to jest warte tego. Nie wiem, wg mnie nie. Decydujaca jest odleglosc pieca od kranu. Wiekszy wymiennik c.w.u. jest troche istotny jezeli chodzi o komfort, szybciej nagrzewa wode, ale przede wszystkim wiecej tej wody grzeje. W praktyce wpływa to na komfort pod prysznicem, bo masz daną temp. przy wiekszym strumieniu wody, ale i tak tutaj zdecydowanie najwazniejsza jest moc kotła. Jak 2-funkcyjny, to nie bierz mniejszego niz 24kW, ale to juz chyba wiesz. Z ta minimalna iloscia wody przy ktrórej kocioł sie załacza to maja taka samą 1,5l/min. Czy to jest jakis istotny parametr, nie sądze, ale wiadomo że lepiej jak jest 1,5 niż np. 3.
  To wszystko zalezy jaka jest roznica w cenie. Chyba jest ok.800 zl. Troche to duzo, bo kotły są prawie takie same, a to 800 zl zawsze można przeznaczyc na cos innego. Ja jak kupowalem to tez mialem taki wybór, wybrałem Plusa. Wyswietlacz mi sie przydaje, z cieplego startu nie korzystam.
  Jeszcze radze jak bedziesz kupowal, to sprawdz jaki zawór 3-drogowy siedzi w urzadzeniu. Nowy czy stary typ. Ponieważ to są stare modele, to teoretycznie mozna chyba jeszcze kupic ze strym typem, a wtedy wymiana za kilka lat pewna (koszt ok. 600zl). Jak rozpoznac stary typ zaworu od nowego, pewnie wiesz...
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Kotły PRO mają wyświetlacz. Większy wymiennik c.w.u.w plusie=wieksza wydajność w produkcji c.w.u. + czujnik temp. na wylocie c.w.u=stabilniejsza temperatura wody.
 • Poziom 9  
  zidane napisał:
  Jak rozpoznac stary typ zaworu od nowego, pewnie wiesz...

  Nie wiem, proszę o instrukcję, jeżeli to nie skomplikowane.

  Jeżeli chodzi o większy wymiennik, to Vaillant w materiałach promocyjnych (Prospekt_atmo_turbo_TEC.pdf) podaje, że wydatek ciepłej wody przy podgrzeniu o 30 st. to 11,5 l/min dla Pro (atmo/turboTec 240/242) i 11,4 l/min dla Plus (atmo/turboTec 240-5/242-5). Czyli 0,1 l/min mniejszy dla Plusa! Jak to się ma do tego większego wymiennika?!
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Podstawowa różnica to potężny wymiennik cwu pro-12 płyt plus-20 płyt.
  Ładniejszy wygląd, mocniejsza obudowa lepiej tłumiąca dźwięki, duży wyświetlacz, zawór trójdrogowy w pro-plastikowy plus-mosiężny.
  Kotły PLUS mają bardzo dobrą stabilizację CWU poprzez zamontowany w kotle czujnik temperatury na wypływie i sterowaną silnikiem krokowym armaturę gazu.
  W kotle plus wystarczy pokrętłem ustawić żądaną temp. wody i taka leci.