Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik paliwa jak działa?

Tomekob 08 Kwi 2010 12:42 12844 3
  • #1 08 Kwi 2010 12:42
    Tomekob
    Poziom 14  

Czy ktoś może mi wyjaśnić, na jakiej zasadzie działają obecne wskaźniki paliwa. Jak pamiętam wskazówka poziomu paliwa w „maluchu” „Żuku” i innych historycznych samochodach bujała się w bardzo szerokim zakresie a amplituda wahań zależna była od głębokości dziury, w którą się wpadło. Teraz jak patrzę na wskazówkę Ford Mondeo Opel Astra i inne nic się nie rusza (oczywiście wskazuje prawidłowo). Nie ważne czy jadę autostradą czy polną drogą wskazówka pokazuje majestatycznie ile mam jeszcze paliwa. Potrzebuje zamontować wskaźnik paliwa w mocno „bujającym” się baku i nie wiem jak. Obecnie wskazówka „lata” od „0” do „full”. Podpowiedzcie coś.
    Pozdrawiam

0 3
  • #2 08 Kwi 2010 12:49
    tzok
    Moderator Samochody

Wskaźnikiem steruje komputer, który uśrednia pomiar - pobiera odczyt w chwili włączenia zapłonu, a kolejne odczyty są już uśredniane (z uwzględnieniem maksymalnego możliwego zużycia paliwa). Ładnie to widać jeśli auto stoi na dużej nierówności i włączy się zapłon i zjedzie na równy plac, wskazówce zajmie dużo czasu dojście do właściwych wskazań, podobnie jeśli zatankujesz mając włączony zapłon - zdążysz zapłacić a wskazówka będzie dopiero koło 1/2 ;)

Technicznie - masz tablicę na np. 32 odczyty, w chwili załączenia zasilania wypełniasz tą tablicę aktualnym odczytem z pływaka, następnie co zadany okres czasu (np. 5s) odczytujesz poziom pływaka i wpisujesz do tablicy na kolejnej pozycji (zaczynając od początku, kiedy dojdzie do końca tablicy wracasz na początek), jednocześnie obliczasz średnią wartość wszystkich komórek tablicy i na tej podstawie wysterowujesz wskaźnik paliwa.

Prostszym (analogowym) wariantem jest kondensator lub lepiej kondensator i wzmacniacz pomiarowy.

Najstarsza metoda to wskaźnik z mechanicznym uśrednianiem odczytu (o dużej bezwładności).

2
  • #3 08 Kwi 2010 13:11
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 09 Kwi 2010 10:18
    Tomekob
    Poziom 14  

„tzok” Bardzo dziękuję za obszerną odpowiedź. Już jestem trochę mądrzejszy :-). Pozdrawiam

0