Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technologia Turbo CORE w procesorach AMD Phenom

g_maly 08 Kwi 2010 16:29 3634 12
  • Technologia Turbo CORE w procesorach AMD Phenom
    Mające się pojawić pod koniec tego miesiąca pierwsze sześcio-rdzeniowe procesory AMD czyli modele Phenom II X6 (Thuban) nie wniosą wielu innowacji w porównaniu z obecnie produkowanymi przez firmę. Największą jednak nowością jest wprowadzenie technologii Turbo CORE podobnej do tej już działającej u Intela. Technologia AMD Turbo CORE będzie automatycznie zwiększać częstotliwość pracy procesora powyżej fabrycznej w zależności od obciążenia.

Zastosowane w układach Phenom II X6 rozwiązanie zadziała w momencie gdy trzy lub mniej rdzeni będzie intensywnie wykorzystywanych. Zostaną one podkręcone, w zależności od modelu, do nawet 500 MHz. Pozostałe rdzenie przejdą w tryb bezczynności aby oszczędzić energię co nie zwiększy TDP procesora przy działaniu Turbo CORE.

Nowa technologia powinna działać na wszystkich płytach z podstawkami AM2+ i AM3 jeśli te otrzymają odpowiednią aktualizację BIOSu.
    AMD Turbo CORE znajdzie zastosowanie w nowych procesorach zarówno sześcio- jak i cztero-rdzeniowych.

źródło:http://www.tcmagazine.com/comments.php?shownews=33718&catid=2
    Technologia Turbo CORE w procesorach AMD Phenom

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    g_maly
    Poziom 17  
    Specjalizuje się w: komputery, informatyka, sprzęt komputerowy
    g_maly napisał 294 postów o ocenie 11, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Piwniczna-Zdrój. Jest z nami od 2009 roku.
    lechoo
    Poziom 39  
    No i co z tego? Powszechnie wiadomo, że AMD małpuje Intela począwszy od klona procesora 8080 (reverse-engineering) - 1975 rok.
    skaktus
    Poziom 37  
    lechoo napisał:
    No i co z tego? Powszechnie wiadomo, że AMD małpuje Intela począwszy od klona procesora 8080 (reverse-engineering) - 1975 rok.

Za to sprzedaje taniej. A czy małpuje ? Niekoniecznie. Czy iPhone zmałpował MDA III z 2002 roku, który też miał ekran dotykowy ? Czy Skoda zmałpowała Fiata dając mu koła które się kręcą ?

Powinni prędzej pomyśleć, aby procek w razie potrzeby był widziany jako 1 rdzeniowy, tak żeby wykorzystać te rdzenie przez aplikacje, które nie korzystają z procków wielordzeniowych a takich jest masę.
    __FlyMan__
    Poziom 21  
    Nie ufał bym bardzo temu... Przypomina mi się TURBO ze starych pc mniej więcej 1995r.
    kokodin
    Poziom 21  
    Podkręcanie i wyłączanie nie jest mim zdaniem najlepszym pomysłem. Jak już ktoś wspomniał, najlepiej by było te nieaktywne rdzenie pozlepiać w jeden z aktywnym. Amd już o takiej możliwości mówiło gdy wprowadzali procesory dwu rdzeniowe, jako o alternatywie dla hypertrydingu intela. I nic od tamtej pory nie zrobili, tylko rzeczywiście małpują. zlepienie dwóch rdzenie, aktywnego i idlowego dało by dużo większy przyrost wydajności niż podkręcenie o 500 nawet megaherców. Ciekawe tylko co by windows powiedział na nagle znikające rdzenie :]
    __FlyMan__
    Poziom 21  
    Według mnie procesory powinny być około 16-rdzeniowe o niskim taktowaniu. Zaoszczędziło by to prądu gdyż nie każdy rdzeń musiałby być uruchomiony. A taki Phenom żre 300w....
    Rafraf
    Poziom 16  
    lechoo napisał:

szczgolnie architektura K6, K7 oraz nastepne sa skopiowane od intela ;) (jest to historia dosc zawila, w dobrych zrodlach w internecie mozna poczytac co sie z czego wywodzi i jakie fuzje mialy miejsce w drugiej polowie lat 90tych)

tak swoja droga co do innowacyjnosci intela.... przypopminam ze panowie z intela dosc szybko zorientowali sie ze p4 to slepa uliczka, ale jak sie tyle pieneidzy wrzucilo w bloto, to trzeba je byl odzyskac - dlatego intel zabranial montowania pentium M (czyli kontynuacji pentium 3, ktora w ostatecznosci doprowadzila az do core 2 duo) w desktopach (PM 1400 ma moc P4 ~2400) i produkowal te cholerne pentium 4 od ~2001 az do ~2005 choc juz w 2003 mieli sporo lepsze procki.

__FlyMan__ napisał:
    Nie ufał bym bardzo temu... Przypomina mi się TURBO ze starych pc mniej więcej 1995r.

szkoda tylko ze nie wiesz w jakim celu ten przycisk stosowano (wbrew nazwie wcale nie do przyspieszenia komputera)
    viki
    Poziom 16  
    A możesz napisać dlaczego, bo to bardzo intrygujące pytanie?
    skaktus
    Poziom 37  
    viki napisał:
    A możesz napisać dlaczego, bo to bardzo intrygujące pytanie?

Przycisk popularny w czasach 386, 486. Jego włączenie powodowało "zwiększenie" częstotliwości procesora, przy czym 'zwiększona' częstotliwość to po prostu nominalna częstotliwość procesora: komputer pracował zazwyczaj z włączonym turbo. Po jego wyłączeniu, procesor był taktowany wolniej, dzięki czemu była możliwa praca ze starymi aplikacjami, które nie przewidywały takiego 'kopa' (np niektóre gierki zasuwały jak dzikie).

Z jakiegoś portalu. Ja podobnie pamiętam swojego 486, jednak u mnie z 100 na liczniku, podskakiwało do 999 :P wówczas niesamowita prędkość a były to lata 90 :D
    sokoleokoo2
    Poziom 22  
    To prawda - ale tutaj raczej nie będzie to w formie guzika TURBO tylko procesor automatycznie się "nad-clokuje" - zerżnięte żywcem z intela. Swoją drogą to jest to troszeczkę irytujące - że AMD zawsze jest z tyłu. A dodatkowo grzeje się bardziej.

Raz mogli by się postarać i wymyślić coś nowego i nie żadne 3D now 17 - bo to było za trudne do programowania - tylko coś sprzętowe.
    skaktus
    Poziom 37  
    sokoleokoo2 napisał:
    To prawda - ale tutaj raczej nie będzie to w formie guzika TURBO tylko procesor automatycznie się "nad-clokuje" - zerżnięte żywcem z intela. Swoją drogą to jest to troszeczkę irytujące - że AMD zawsze jest z tyłu. A dodatkowo grzeje się bardziej.

Raz mogli by się postarać i wymyślić coś nowego i nie żadne 3D now 17 - bo to było za trudne do programowania - tylko coś sprzętowe.

Przycisk Turbo był w Intelu. Grzały się stare Athlony XP, podobnie jak Pentium P4 o którym dziwnie nie pamiętacie...Cudowne z nich były piekarniki, do tego z fatalną wydajnością.
    sokoleokoo2
    Poziom 22  
    @skaktus

Co ty opowiadasz !!! osobiści miałem AthlonaXP 2,4 Thortona i zazdrościłem koledze pentium 4 2,4 512 cache. Ja miałem zawsze kilka klatek mniej po mimo tej samej grafy i pamięci. To były czasy far cry1 nfs Underground 1 - i może w testach - Amd wypadały lepiej ale gry na intelu chodziły szybciej - i to wiele się nie zmieniło do dziś. Już o temp. niemów nic bo te XP chodziły (mój na 2,8 - wyżej nie startował już windos XP) mówisz o wersji mobilnej tych Procków, co dochodziły do 3,2.
    Teraz siedzę na laptopach i widać Intel jak wygrywa z kretesem z Amd - tu słynny problem nagrzewających się nowych Turinów gdzie temp. w czasie grania dochodzi do 83-87 st. a serwis wymienia pastę i odp. że tak ma być. Więc nie rozumiem dlaczego się czepiasz.
    skaktus
    Poziom 37  
    Oj, chyba pomyliłem z Pentium D ;)

Athlony skończyłem na 64+....mam sentyment do tych procków...pasywne chłodzenie...ahhh...Teraz lapek, C2D P7350 i też zadowolony.

Amd trochę odstaje, ale myślę że robi konkurencję o chyba o to chodzi.