Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer - JBL E150 zakłóca fale radiowe FM

stotek 08 Kwi 2010 17:11 2231 6
  • #1 08 Kwi 2010 17:11
    stotek
    Poziom 11  

Witam
    Zakupiłem zestaw kina domowego JBL Northridge E. W tym zestawie jest Subwoofer serii E150P. Podłączone to wszystko jest pod Ampliteuter Harman Kardon AVR255 i co się okazało ku mojemu zdziwieniu, po włączaniu subwoofera stacje radiowe lekko słabsze które wcześniej dało sie słuchać zaczynają szumieć lub totalnie zanikać i słychać tylko dudnienie. Tak samo jeśli właczony jest subwoofer to niemozliwe jest przeszukiwanie stacji bo tuner cały czas zatrzymuje szukanie tak jakby odnajdywał sygnał ze stacji radiowych a słychać tylko dudnienie i takie świsty falujące. Podłączałem to subwoofer pod inny tuner i dzieje się to samo. Dodam ze za antene robił metrowy kabel. Wiem ze to nie jest profesjonalna antena ale jakoś na innym tunerze odbiera idealnie, zresztą na tym Harman Kardon tez. Na silnych stacjach tego nie słychać. W sklepie dali mi na probe antenę do odbioru FM. Odbiór jest lepszy ale nawet na antenie oddalonej od wzmacniacza i subwoofera o 8m na słabszych stacjach znów pojawia się dudnienie. W sklepie mówią ze to już tak jest bo jakiś tam filtr jest zastosowany. A moim zdaniem ten subwoofer jakoś wchodzi w częstotliwości pracy heterodyny i zakłóca sygnał radiowy. Jakich argumentów użyć pójdąc do sklepu, żeby mi nie wmawiali ze tak ma być ? Mam jeszcze subwoofer firmy VK i jakoś wszystko gra pięknie. Rozczarowałem się trochę na JBL'u. Miał ktoś podobny problem? Proszę o pomoc.

0 6
  • #2 08 Kwi 2010 18:39
    edison

Poziom 25  

JBL E150 ma wzmacniacz cyfrowy i w nim szukałbym przyczyny. Prawdopodobnie modulacja wzmacnianego sygnału zakłóca sygnał w głowicy FM. Możesz spróbować postawić go dalej od amplitunera i zasilić przez dobrą listwę przeciwzakłóceniową. Może pomóc też uziemienie obudowy amplitunera...

0
  • #3 08 Kwi 2010 21:44
    stotek
    Poziom 11  

No dobrze, tylko pytanie czy kazdy Subwoofer tej serii robi takie zakłocenia czy tylko mój. Ok, mogę kupić antenę FM i dać ją na dach mojego domu, ale dla sprawdzenia postawiłem za scianą zwykły radioodtwarzacz z anteną rozsuwaną i co.. nikt mi nie wmówi przecież w sklepie ze tak to ma być. Wiadomo ze można kombinować dając subwoofer w inne miejsce pokoju, ale tu też chodzi o rozchodzenie się dzwięku, a metodą prób i błedów wyszło mi ze najlepszy bas w miejscu w ktorym siedze ma wtedy gdy subwoofer jest naprzeciw mnie czyli stojąc w pobliżu wzmacniacza. Poza tym odsuwałem go już od amplitunera ale zakłócenia w niewielkim stopniu też przenoszą się przez chinche. Nie spodziewałem sie takich problemów po takiej firmie jaką jest JBL. Po prostu wydałem niemałe pieniądze wiec chyba zrozumiałe ze wymagam by nie było takich problemów.
    Dodam ze w sklepie mi powiedzieli ze przeciez jak motor przejedzie to tez są zakłocenia w telewizorze. No porównanie kiepiskie bo o ile wiem to silniki dwusuwowe generowały czestotliwość ktora wkradała sie do obwodów chyba wzmacniacza p.cz. Nie wiem dokladnie... Ale radzicie dalej reklamować ten subwoofer, da to coś w ogóle? Czy może wiecej subwooferów tej serii miało podobne problemy.

Pozdrawiam

0
  • #4 08 Kwi 2010 21:58
    edison

Poziom 25  

Nie wiem jak z resztą subwooferów tej serii, ale to wygląda na uszkodzenie, ja bym reklamował. A jeżeli odłączysz przewód sygnałowy od subwoofera to również zakłóca FM. Jeżeli nie to spróbuj podłączyć go poprzez wejścia wysokopoziomowe do wyjść głośnikowych w amplitunerze lub kup galwaniczny izolator sygnału na RCA. Może to rozwiąże problem.

0
  • #5 08 Kwi 2010 22:07
    stotek
    Poziom 11  

To jest tak, jesli odłącze chinche od od subwoofera ktory stoi przy wzmacniaczu to i tak zakłoca. Jeśli subwoofer odsunę to na odległość kilku metrów, lub jesli podłacze antene FM i zaniosę ją do drugiego pokoju na odległosc ok 8m (profesjonalna antena do odbioru FM) to zaklocenia sie zmniejszają i jest poprawa ale na troche słabszych stacjach od razu słychać syczenie. Odłaczyc przewod sygnałowy i podłaczyc subwoofer do wzmacniacza by działał jako pasywny tak ? Bo nie nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Zaraz tak zrobie, ale Harman Kardon i tak nie ma wyjscia mocy do zasilania subwoofera wiec to tylko moge doświadczalnie sprawdzić.

0
  • #6 08 Kwi 2010 22:48
    edison

Poziom 25  

Źle zrozumiałeś. Jeżeli po odłączeniu przewodu sygnałowego zakłócenia nie ustąpiły to dalej nie kombinuj. Napisz jeszcze czy instalacja do której jest podłączony sprzęt jest uziemiona (czy jest z bolcem)?. Bo jeżeli amplituner i subwoofer maja przewody zasilające z bolcem uziemiającym to powinny być podłączone do obwodu z uziemieniem.

0
  • #7 08 Kwi 2010 22:56
    stotek
    Poziom 11  

Ani wzmacniacz, ani subwoofer nie mają wtyczek z bolcami. Dodam ze subwoofer ma taką funkcje ze jak wyłącza sie wzmacniacz to on po jakims czasie wchodzi w tryb czuwania i zapala sie czerwona dioda. Jesli włacze wzmacniacz to on też się włącza. Tylko jak odłacze od niego chinche i właczę wzmacniacz to Subwoofer "nie wie" ze tez ma się włączyć i w trybie czuwania nie ma zadnych zaklóceń, dopiero jak podłacze chinche to on od razu sie włącza no i pozniiej już wiadomo - na silnych stacjach nie widac roznicy, na słabszych zaczyna dudnić, syczeć, lub całkiem nic nie słychać. Zależy od stacji radiowej

0