Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybuchowe zapalanie palnika Vaillant atmoMAG mini 11-0/0XI H

markus15021959 08 Apr 2010 19:44 28128 31
  • #1
    markus15021959
    Level 16  
    Kupiłem nowy podgrzewacz jak w tytule. Martwi mnie , ze czasem wybuchowo zapala się palnik. Występuje to średnio dwa , trzy razy na powiedzmy 15-cie zapaleń palnika. Mieszkam w bloku 11 pietrowym , jest zainstalowany hydrofor. Zauważyłem , że po odkręceniu kranu CWU , najpierw woda przez chwilę leci silnym strumieniem a po chwili zmniejsza sie cisnienie. Sądzę , że to moze miec wpływ na wybuchowe zapalanie palnika . Którym elementem regulacyjnym w tym modelu : / Valliant atmoMag mini 11-0/0 XI / mozna zmniejszyć szybkosc zapalania palnika , tym samym spowolnić wybuchowe zapalanie. Podgrzewacz zamontowałem sam i jeszcze nawet nie mam wypisanej gwarancji , chce go podregulować sam .Z góry dziękuje za wszelkie informacje.
  • #2
    mauri_b
    Heating systems specialist
    Zmniejszanie przepływu po chwili od odkręcenia wody - tak ma być, tak to działa. Wybuchowe odpalanie - tak ma być, ten typ tak ma - odpala się od razu cały palnik, Vaillant nie ma palnika pilota, więc nagłe zapalenie całego palnika powoduje taki efekt akustyczny :) Nic nie reguluj, bo rozregulujesz.
  • #3
    mirrzo

    Moderator on vacation ...
    markus15021959 wrote:
    Podgrzewacz zamontowałem sam i jeszcze nawet nie mam wypisanej gwarancji

    Zaproś kogoś uprawnionego na uruchomienie. Zapłacisz za dojazd, a jak jest wszystko OK, to będziesz miał gwarancję na niego.
    mauri_b wrote:
    Nic nie reguluj, bo rozregulujesz.
    To prawda :D
  • #4
    DARIUS67
    Level 24  
    Gwarancja jest ważna z dowodem zakupu i od tej daty jest liczona. Podgrzewacze są regulowane w fabryce więc dopuszczone jest zamontowanie i uruchomienie przez nieautoryzowanych instalatorów.
    Coś co Ci wolno zrobić i niczym to nie zagraża to odgiąć przewody od obudowy.
    Nachyl się pod urządzeniem i po prawej stronie zobaczysz trzy przewody idące od sterownika zapłonu (biała wtyczka wciśnięta w czarny element-sterownik) do palnika. Odegnij te przewody tak aby nie dotykały części metalowych.

    Jeżeli nadal będzie głośno odpalał - wezwij serwis. Karty gwarancyjnej nie musisz mieć wypełnionej, ale musisz mieć dowód zakupu.
  • #5
    wawrzeczko_t
    Heating systems specialist
    DARIUS67 wrote:
    Podgrzewacze są regulowane w fabryce więc dopuszczone jest zamontowanie i uruchomienie przez nieautoryzowanych instalatorów.


    ... a ciekawe skąd fabryka wie jakie jest ciśnienie zasilania gazem u poszczególnych klientów :)
  • #6
    DARIUS67
    Level 24  
    Odpowiem koledze że tak proste urządzenie jak terma ma dużą możliwość regulacji strumieniem przepływu wody i wielostopniową regulację wysokości płomienia. Tak więc klient ma możliwość doregulowania temp. wypływającej wody.
    A w fabryce nastawiana jest maksymalna moc przy ciśnieniu 20 mbar. gazu, czyli średnie pomiędzy 16 a 25 mbar które może występować w sieci.
    Jeżeli u klienta ciśnienie jest niższe niż 20 mbar to będzie musiał ustawić większą moc palnika i odwrotnie. Terma to najprostsze urządzenie grzewcza zaraz po zapalniczce.
  • #7
    mirrzo

    Moderator on vacation ...
    DARIUS67 wrote:
    Terma to najprostsze urządzenie grzewcza zaraz po zapalniczce.


    Z tym się nie zgodzę, a wypowiedziane Twoje słowa zagwarantują nam przypływ świeżej krwi do grona "serwisantów-fachofcuf"
    Nadal uważam, że rezygnacja wielu firm z uruchomienia zerowego to wielki błąd. Jednak mimo wszystko co nieco trzeba wiedzieć.
  • #8
    DARIUS67
    Level 24  
    Wielokrotnie spotykam się z uruchomieniem przez instalatora niedouczonego," bez praktyki " który więcej popsuje niż doreguluje. Ukręci połamie rozreguluje kocioł a potem serwis musi to naprawiać.
    markus15021959 czy coś pomogło?

    Często wymieniany przez instalatorów serwomotor jest sprawny, więc przy F28 warto wcześniej sprawdzić czy nie ma przebicia przewodów zapłonowych do masy.
  • #9
    markus15021959
    Level 16  
    Darius67 , przeczytałem i dalej czytam wszystkie odpowiedzi pojawiające się w odpowiedzi na mój post i te ktore znalazłem w necie , ale na razie nic w tym moim podgrzewaczu nie regulowałem i na razie nie ruszam . Pytasz czy pomogły udzielone odpowiedzi ?
    Nie które sugestie biorę pod uwagę , chociażby sprawdzenie ciśnienia gazu , które występuje w moim bloku i porownanie go z danymi w instrukcji obsługi podgrzewacza i ewentualne ustawienie mocy palnika . Podejrzewam za może byc niewłasciwe / za małe lub za duze ????/ cisnienie gazu w instalacji bloku. Nie mam na razie przyrzadu pomiarowego / ...moze wystarczy manometr i u-rurka.../ i korekta ustawien palnika ?
    Gdy nic konkretnego nie pojawi sie w odpowiedziach to wtedy podejmę decyzję czy obarczyć tym problemem serwis Vaillanta. Moze wystarczy sprawdzic cisnienie na wejsciu i wyjsciu palnika gazowego , Swoja droga i nie jest to tylko moja opinia , ze temat serwisowania nie chce ujrzec za bardzo swiatła dziennego, z racji zdradzenia tajemnic serwisowych a enigmatyczne udzielone odpowiedzi nie wiele pomagaja w rozwiazaniu problemu . jest to tak jak opisał wszystko w swoich postach marcos777 , gdy naprawiał piec sasiadce.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1243274.html#6217304
    Jak pisałem to wybuchowe zapalanie nie wystepuje non stop . Jest to nowiutki podgrzewacz ale moze poczekam jeszcze powiedzmy tydzień i zobacze czy objawy sie nasila czy ustąpią. Moze elektroserwo dotrze sie przez ten czas. Zobaczymy , na razie dziekuje za wszystkie odpowiedzi i sugestie i czekam na dalsze .
  • #10
    mirrzo

    Moderator on vacation ...
    markus15021959 wrote:
    ... chociażby sprawdzenie ciśnienia gazu , które występuje w moim bloku i porownanie go z danymi w instrukcji obsługi podgrzewacza i ewentualne ustawienie mocy palnika . Podejrzewam za może byc niewłasciwe / za małe lub za duze ????/ cisnienie gazu w instalacji bloku. Nie mam na razie przyrzadu pomiarowego / ...moze wystarczy manometr i u-rurka.../ i korekta ustawien palnika ?


    Po co wyważać otwarte drzwi?
    Zaproś serwisanta i to tyle. Terma jest na gwarancji, więc nie ma problemu. Uruchomienie zerowe masz zapłacone przy okazji kupna, więc nie rozumiem, czemu nie chcesz z tego skorzystać ? Ale to Twoje urządzenie.
  • #11
    markus15021959
    Level 16  
    W sumie Mirrzo masz racje , przy okazji jego wizyty zapytam o pewne rzeczy . Musze tylko podbic gwarancje i znalezc serwis Vaillanta w Krakowie.
  • #13
    DARIUS67
    Level 24  
    Jeżeli Kraków to masz RKS Antoni Kita. Tak jak pisałem i masz to napisane w karcie gwarancyjnej , musisz posiadać dowód zakupu i nie ma miejsca w karcie gwarancyjnej na potwierdzenie montażu, a potwierdzenie uruchomienia nie dotyczy urządzeń typu MAG i VED.
    Jeżeli szukasz serwisu to zadzwoń na infolinię (numer masz w karcie gwarancyjnej)
    a przekierują Twoje zlecenie do Pana Antoniego. Jeżeli chcesz dzwonić po godz. pracy to dzwoń z tel. stacjonarnego nagraj się a Pan Antoni odsłucha twoje zlecenie.
    Masz gwarancję więc z niej korzystaj. Przestań kombinować z gazem. W zleceniu powiedz o co Ci chodzi a serwis stwierdzi czy coś wyregulować czy wymienić.
    Zlecając wybuchowe odpalanie na pewno za nic nie zapłacisz, no chyba że poprosisz serwis o regulację ciepłej wody lub wduszenie guzika. Takie zlecenia jak wduszenie przycisku również się zdarzają szczególnie gdy ktoś instrukcji nie przeczytał.
  • #14
    Ici
    Level 11  
    Ja mam ten problem od kilku lat,a zaczął się w 13 m-cu użytkowania-czyli wiedział kiedy? U mnie wybucha na zimnym piecyku. najpierw zaczęło się rano, po nocy, teraz wystarczy 2-3 godziny i szyby brzęczą.
    Co do serwisu? To pożal się Boże. Chłopcy przyjeżdżają, kręcą nosem, niczego nie znajdują i jadą sobie inkasując nalezność, a po czasie ostygnięcia kolejne bęc.
    Sam wyczaiłem 2 rzeczy:
    1). Elektrozawór - jest w nim silniczek, cewka i mikro-wyłącznik. Ten wyłącznik lubi się popsuć. Po wymianie na inny pstryk na jakiś czas było dobrze. Nawet próbowałem wkładać tranzystor, żeby kolejny wyłącznik przełączał bez-prądowo, ale w efekcie na niewiele się to zdało.
    Nadto gumowy zawór (korek) lubi się przyklejać do gniazda
    2). Zasilanie - dziś mi znowu pieprznęło, więc musiałem znowu otworzyć maskę. Zamieniłem baterie R20 (połączone równolegle !!!) na akumulatorki R14 w szereg z wyrównaniem diodą napięcia do 1,8V i na razie śmiga aż miło. Zobaczymy jak długo i co będzie rano?
    Ogólnie zasada jest prosta. Elektrozawór otwiera gaz etapami: najpierw wstępnie troszeczkę, do zapłonu od iskrownika, potem po zapłonie pełne otwarcie na full.
    Problem w tym, że jak nie zadziała ten wstępny etap, to ładując gaz na full następuje zapłon wybuchowy. Można to pośrednio sterować kranem. Odkręcając kran powoli - do zapłonu, a potem na full, ale czasem się zapomina i bęc.
    Wstępny etap regulowany jest czasowo-mechanicznie poprzez przekładnię silniczka i mechanizm podnoszenia zaworu, a więc pośrednio zależny od napięcia baterii pod obciążeniem. Nie ma żadnego sprzężenia zwrotnego od zapłonu.
    Szkoda bo to wyszło by prościej sterować, niż skomplikowany mechanizm i przestało by wybuchać.
    Tyle moich obserwacji. Jeśli ktoś doszedł dalej w temacie, poproszę o szczegóły.
  • #15
    pawel_i
    Level 21  
    Głównym powodem wybuchowego zapalania MAG-a 11 - stki są zużyte baterie albo pseudonowe baterie. To pierwsza sprawa - a drugo to przebicie przewodów wysokiego napięcia do obudowy ( kawałek taśmy izolacyjnej załatwia sprawę )
    Ostatnio często też wymieniamy elektrody mimo ich dobrego stanu - i to pomaga.

    Gumowy element jest dociskany przez ciśnienie gazu do gniazda więc powinieni się
    " przyklejac " dla lepszej szczelności. Pamiętaj że grzebiesz w elemencie odpowiedzialnym za twoje bezpieczeństwo - fakt że jego budowa jest łopatologiczna i toporna ale tak ma być że jak nie zadziała to ma go ciśnienie gazu domknąć i tyle.
    A że się psuja to inna bajka ( średno 3-5 tygodniowo wymieniamy )
  • #16
    DARIUS67
    Level 24  
    Ici.
    Czy Ty wiesz co robisz? NIE.
    Gdybyś wiedział to byś głupot nie pisał i nie robił.
    Jedna sprawa jest najważniejsza ŻYCIE.
    Jeżeli Tobie na nim nie zależy to.......
    Ale znajdź sobie jakieś hobby byle z dala od gazu.
    Serwomotor ma swą gumową część która odcina gaz. Jeżeli uszkodziłeś serwo to może gaz stale napływa do komory spalania i tam się gromadzi - nic dziwnego że przy starcie wybucha. O elektrodach pisaliśmy więc poczytaj i wezwij serwis.
    Jeżeli zapłaciłeś serwisantowi to za co? Jeżeli za wizytę to zmień serwis, a płać za usługę nie za wizytę.

    W Twoim wypadku to radzę kupić Ci nowe urządzenie - ja Takiego klienta jak Ty bym nie chciał, który sam urządzenie popsuje a potem narzeka na serwis że nie wie co ma z tym zrobić. Takim jak Ty powinno się urządzenia plombować. Aby coś naprawiać potrzebna jest wiedza jak to działa. Nie wystarczy podglądać serwisanta co robi.
    Sory ale mnie ruszyła Twa ....... niewiedza.
    A może u Ciebie tlenu za mało? Brak ciągu również jest przyczyną wybuchowego odpalania, majaczenia lub śmierci użytkownika.
  • #17
    Ici
    Level 11  
    Paweł_i dziękuję za podpowiedź. Znalazłem ciekawy artykuł na temat serwo-zaworu (motoru):
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1243274.html#7993741.
    Na pewno jakość zasilania jest bardzo istotna, sprawdziłem. Nie rozumiem dlaczego zaprojektowano równoległe łączenie ogniw baterii. Takie rozwiązanie jest czysto akademickie. W praktyce zawsze następuje samo-rozładowanie się "lepszej" baterii przez obwód tej gorszej. W dłuższym okresie eksploatacji baterie same się rozładowują. Ja zastosowałem 2 akumulatory połączone w szereg, ze stabilizacją napięcia na poziomie 1,8V. Teraz jest nawet dobrze. Rano zapalił normalnie.
    Etap przesuwania, doginania, czyszczenia elektrod, dodatkowych koszulek na przewodach mam już za sobą. Iskra jest mocna, niebieska, strzelająca, celowana nad dziurkę palnika, wybrałem optymalne położenie do zapłonu.
    Mam podejrzenie, że w moim serwo istnieje możliwość ocierania koła, lub uszkodzenia zębatki silnika, ale nie chce go już dalej męczyć rozbiórkami.
    Pytania:
    1). Gdzie (taniej) kupić nowe serwo-motor (zawór) poza serwisem i związanymi z tym kosztami usługi?
    Ewentualnie
    2). Jaki piecyk kupować w przyszłości, żeby nie było z nim tyle kłopotów (poza Vaillantem oczywiście) - dobre marki/typy?
  • #18
    systemgaz
    Level 23  
    Ici wrote:
    ...Pytania:
    1). Gdzie (taniej) kupić nowe serwo-motor (zawór) poza serwisem i związanymi z tym kosztami usługi?

    Na podstawie ustawy GVO z 1994 roku, oryginalne części zamienne /w tym też/ Vaillant można kupić do wyboru: w sklepach internetowych, na aukcji lub u serwisantów wraz z usługą.
    Wbrew temu co się na tym forum lansuje: gwarantem każdej sprzedanej rzeczy jest ostateczny sprzedawca. Uzależnianie otrzymania gwarancji od faktu montażu zakupionej części zamiennej przez autoryzowanego serwisanta jest niezgodne z obowiązującym prawem. Dopiski na fakturach o powyższej treści są bezprawne i wprowadzające nabywców w błąd. W tej sprawie polecam bezpłatną konsultację w Federacji Konsumentów.

    Ici wrote:
    2). Jaki piecyk kupować w przyszłości, żeby nie było z nim tyle kłopotów (poza Vaillantem oczywiście) - dobre marki/typy?


    Na podstawie wieloletniego doświadczenia spokojnie mogę polecić ofertę Saunier Duval Opalia, Aristona MTS GIWH lub Senseo.. Modele o prostej konstrukcji, łatwe w obsłudze i serwisowaniu, bezpieczne w eksploatacji. Reszta oferty rynkowej według uznania Klientów.
  • #19
    Ici
    Level 11  
    Bardzo Dziękuję za FACHOWĄ poradę.
    Pzdr.
    ici
  • #20
    pawel_i
    Level 21  
    Ici - temat fajny ale to nadal jest demontowanie elementu którego producent nie przewidziała do rozbierania. Uszkodzony stary wymień na nowy i tyle.
  • #21
    Ici
    Level 11  
    Właśnie szukam źródła dostawy? W miarę możliwości tanio i bez zbędnych kosztów. Okolice Warszawy?
  • #22
    wawrzeczko_t
    Heating systems specialist
    systemgaz wrote:
    (..) bezpieczne w eksploatacji

    Może się czepiam, ale które nie są bezpieczne w eksploatacji?

    systemgaz wrote:
    Wbrew temu co się na tym forum lansuje(...)

    Wybuchowe zapalanie palnika Vaillant atmoMAG mini 11-0/0XI H
  • #23
    systemgaz
    Level 23  
    Jak już coś cytujesz kolego, to bądź uprzejmy cytować całe zdanie, a nie pół, ponieważ zmieniasz sens wypowiedzi dla własnych celów... Zdanie które wyrwałeś z kontekstu brzmi:"...Wbrew temu co się na tym forum lansuje: gwarantem każdej sprzedanej rzeczy jest ostateczny sprzedawca."
  • #24
    wawrzeczko_t
    Heating systems specialist
    OK. Zgadzam się. Gwarantem każdej rzeczy (w tym części) jest sprzedawca rzeczy (części).
  • #25
    Ici
    Level 11  
    No cóż? W trosce o własną d.... nikt części luzem nie sprzeda, a z kosztem usługi to niemalże połowa wartości nowego piecyka, bez gwarancji na przyszłość.
    Jedyne rozsądne rozwiązanie to wypieprzyć bubla i kupić coś sprawdzonego w działaniu np. polskiego, jak tez uczyniłem. Wreszcie przestałem się bać odkręcać wodę w kranie:-)
    Mam tez nadzieję zapomnieć wreszcie o problemie ciepłej wody w domu.
  • #26
    pawel_i
    Level 21  
    Zaworek około 180 zł i 30 zł za wymianę. ( czasem jakiś dojazd )
    Myślę że to nie majątek.
  • #27
    dziubek102
    Heating systems specialist
    systemgaz wrote:
    .....
    , Aristona MTS GIWH ... Modele o prostej konstrukcji, łatwe w obsłudze i serwisowaniu, bezpieczne w eksploatacji. Reszta oferty rynkowej według uznania Klientów.


    IMO
    Zrobię anty-reklamę tej firmie ale tego podgrzewacza nie polecam,
    dlaczego:
    -
    1. bardzo zawodna elektronika (do pewnego czasu kosztowała dużo za dużo)
    2. Nie nadaję się wręcz tam gdzie jest sieć niskiego ciśnienia. (świeczka bez możliwości regulacji)
    3. słaba wydajność przy większych przepływach (odczucia sugestywne klientów)
    4. problemy z żywotnością baterii
    5. patrz ilość postów elektroda "GIWH" w nazwie
  • #28
    Ici
    Level 11  
    Paweł,
    Pani z serwisu Vaillanta poinformowała mnie o samym koszcie usługi ok 200 zł! Więc nie wiem skąd taki rozrzut cenowy? + 160-180 zawór + świece iskierników (obruszana elektroda). Coś by jeszcze po drodze pewnie doszło? Mnie się to kalkulowało bliżej 500 zł do 7 letniego pieca, a za 980 mam nowy, odpukać bezproblemowy.
    Do tego ku mojemu miłemu zaskoczeniu 2 el-zawory: do zapłonu świeczki i główny. Teoretycznie eliminuje to możliwość wybuchowego zapalania póki świeczka nie "zjonizuje drutu". A praktycznie zobaczymy za parę lat.
    Mam wreszcie problem z głowy. I o to chodziło.

    A swoją drogą, jak to jest z tą jonizacją w piecykach?
    Prądem jonizacji, czy napięciem? Jakie to są wartości?
    To działa na zasadzie przewodnictwa, czy termoogniwa?
  • #29
    DARIUS67
    Level 24  
    ici - ty jesteś klientem więc po co się pytasz o pomiary.
    Kupiłeś nowego bubla?
    Spraw radość producentom i kup następny podgrzewacz.
  • #30
    Ici
    Level 11  
    Dariusz. Czy tym postem chciałeś wnieść coś konkretnego do tematu? Bo jeśli nie, to co chciałeś? Zaistnieć?