Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Smart fortwo - Helix DB 52.1 vs Helix DB 62.1

latay 09 Kwi 2010 01:13 1922 5
  • #1 09 Kwi 2010 01:13
    latay
    Poziom 2  

Jest to mój pierwszy post zatem witam forumowiczów ! :please:

długo szukałem wskazówek zarówno na tym jak i na innych forach, niestety nigdzie nie pojawiła się kwestia bezpośrednio związana z interesującym mnie tematem.

wątek https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1259822.html też niestety nie poruszał owej kwestii, ale okazuje się naprowadzać na sedno sprawy.

zatem:
    buduję prosty system w smarcie, na przód separowany system dwudrożny, ze względów finansowych zdecydowałem się na helixy DB 52.1 lub DB 62.1
    do tyłu mały sub 20cm hertza,
    przód i sub na jednym budżetowym ale na moje potrzeby wystarczającym wzmacniaczu mac audio mp 4000
    radio Kenwood KDC-X591

sytuacja:
    Standardowe mocowania w smarcie przewiduja 130mm głośnik ( https://obrazki.elektroda.pl/0_1237395439.jpg - foto zapożyczone z wcześniej wskazanego tematu) jak widać obudowa jest niewielka, ponadto z cienkiego tworzywa. Zdecydowałem się wykonać solidniejsze obudowy z OSB, wzmocnione, wygłuszone.

na czym polega problem:
    wolał bym zastosować głośniki z membraną 16cm jednak obawiam się że mogą się one "zatracić" z powodu zbyt małej skrzynki w jakiej zostaną osadzone. Niestety miejsca pod deską jest bardzo mało zatem skrzynki nie będą miały więcej niż kilka L pojemności.

Pytanie brzmi:
    czy moje obawy są uzasadnione?
    w wypadku małych skrzyń lepiej stosować DB 52.1 czy mimo wszystko DB 62.1 będą lepszym rozwiązaniem?

(niestety nigdzie nie doszukałem się informacji odnośnie minimalnego litrażu skrzynek pod oba modele głośników)

Pozdrawiam
    /Michał

0 5
  • #2 09 Kwi 2010 08:50
    kamil907
    Poziom 28  

Myślę, że woofery z 62.1 zagrają dobrze nawet w małych skrzynkach. Wiadomo, że najlepiej było by to najpierw odsłuchać w podobnej objętościowo skrzynce nawet poza autem no ale jeśli nie masz takiej możliwości to można zaryzykować. Dolne pasmo i tak będzie uzupałniał sub więc nie trzeba wymagać zbyt wiele od wooferów z tego zestawu Helixa.

0
  • #3 09 Kwi 2010 10:06
    ukashec
    Poziom 22  

DB 62.1 nie schodzą i tak nisko, a dając je w zamknięte małe skrzynie powinny ładnie "kopać"... Osobiście bym zaryzykował.

0
  • #4 09 Kwi 2010 15:33
    latay
    Poziom 2  

Witam

Dzięki za sugestie, zdaję się na Was Panowie ;)
    pójdę tym tropem i wezmę DB 62.1

pozdrawiam
    /Michał

0
  • #5 27 Kwi 2010 23:49
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 28 Kwi 2010 02:49
    latay
    Poziom 2  

witaj!

tak, zdecydowałem się na 62.1 które jednak czekają jeszcze na montaż. Na tą chwile jest plan na przebudowę wnętrza która ruszy za ok miesiąc. Zrezygnowałem z montażu głośników na podszybiu - mam wrażenie że przy takim rozwiązaniu czegoś brakuje, scena dźwiękowa jest zbyt bardzo wysunięta do przodu co dosyć mnie drażni, brakuje "wypełnienia". Z tym że zaznaczam - to jest moje subiektywne odczucie - jeszcze na fabrycznych głośnikach/przy zmienionym radiu

zamierzam zabudować głośniki w drzwiach w miejscach gdzie normalnie znajdują się kieszenie boczne - likwiduje je całkowicie, głośnik odsadzam na pierścieniach i kierunkuje nieco w stronę foteli. Nigdzie nie doszukałem się niestety optymalnych rozmiarów skrzynek pod te głośniki - producent nie podaje litrażu(bynajmniej nie znalazłem takich info)

niestety na tą chwilę nie jestem w stanie Ci pomóc w kwestii jakości basu jaki można osiągnąć przy tego typu zabudowie... na chwilę obecną zbudowałem skrzynkę zamkniętą do bagażnika - zajmuje możliwie mało miejsca i ładnie gra w niskich częstotliwościach.

podziel się wrażeniami gdy będziesz miał zabudowane DB (też smart?)

pozdrawiam!

0
  Szukaj w 5mln produktów