Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec Ariston - proszę o porównanie z innymi

Agrest 09 Apr 2010 03:06 4464 17
Rocketjobs
 • #1
  Agrest
  Level 11  
  Witam,
  Nie znam branży, piszę jako przyszły użytkownik z prośbą o opinię. W mieszkaniu do którego się przymierzam deweloper zainstaluje piec 2-obiegowy firmy Ariston. Do tej pory widywałem piece Viessmann, Vaillant, Junkers, ale pierwszy raz zobaczyłem na piecu logo Ariston. W związku z tym mam prośbę o ogólną opinię o firmie (oczywiście o piecach, nie o pralkach). Jak w tym sprzęcie z awaryjnością, funkcjonalnością, kosztami przeglądów i w ogóle "z jakiej półki" jest Ariston? I czy warto dopłacić różnicę i zamówić np. Viesmanna tej samej klasy? Najcenniejsze będą dla mnie opinie Kolegów którzy zajmują się zawodowo piecami różnych marek i mają porównanie.
  PozdrA
 • Rocketjobs
 • Helpful post
  #2
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ariston to niższa pułka i dla tego stosunkowo tania. Awaryjność spora . Viessman to 'mercedes"...
 • #3
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  serwisant73 wrote:
  Viessman to 'mercedes"...


  Z tym mercedesem bym był ostrożny.
  Nie radzę go, bo serwis pogwarancyjny Cię zje. Poczytaj stawki na stronie tego serwisu.
  Popatrz za dostępnością serwisu innych marek występujących na Twoim rynku.
 • RocketJobs
 • #4
  sqpien
  Level 16  
  Ten sam producent najczęściej posiada w ofercie kilka kotłów o tych samych parametrach zewnętrznych - czyli moc i typ 1 czy 2 funkcyjny, ale o różnych cenach. Bo jeden kocioł jest zrobiony jako porządne urządzenie, drugi jako średnie, trzeci jako pasza dla developerów, a tam tylko cena sie liczy.
  Czyli porównanie tylko firmą urządzeń jest błędem. Bo będzie bardzo zadowolony użytkownik urządzenia określonej marki, które kupił 14 lat temu, a wtedy nie było takiej konkurencji cenowej, a może się okazać że wyrób tej samej marki kupiony dzisiaj delikatnie mówiąc będzie daleki od ideału.
  A z osobistych obserwacji to kotła Viessmann z taniej linii developerskiej absolutnie bym nie chciał posiadać.
 • #5
  m111
  Level 14  
  To wszystko są urządzenia, każde może się zepsuć nawet mercedes. Z mojego doświadczenia, gdy mnie ktoś pyta - nie polecam żadnego kotła. Tak jak napisano wcześniej: dostępność Autoryzowanego Serwisu, ceny części i koszy obsługi Serwisu ( zazwyczaj im bardziej znana marka tym wyższe ceny ).
 • #6
  systemgaz
  Level 23  
  sqpien wrote:
  ...A z osobistych obserwacji to kotła Viessmann z taniej linii developerskiej absolutnie bym nie chciał posiadać.


  Kolega myli pojęcia, nie ma "taniej linii developerskiej". Wszelkie urządzenia sprzedawane dla developerów sa to urządzenia markowe, dostępne z oficjalnego cennika Viessmann. Skoro firma chce kupić dużą ilość urządzeń np. na inwestycję, to producent obniża cenę w negocjacjach zakupu.

  mirrzo wrote:
  serwisant73 wrote:
  Viessman to 'mercedes"...


  Z tym mercedesem bym był ostrożny. Nie radzę go, bo serwis pogwarancyjny Cię zje. Poczytaj stawki na stronie tego serwisu. Popatrz za dostępnością serwisu innych marek występujących na Twoim rynku.


  Nie ma co usilnie zniechęcać klienta do marki Viessmann. Marka Viessmann ma uruntowaną pozycję na rynku urządzeń grzewczych, znaną nie tylko w Polsce. Klienci chętnie kupują urządzenia Viessmann z powodu ich trwałego wykonania, długoletniej bezawaryjnej pracy. Pokazane na stronie producenta stawki serwisu, są to opłaty serwisu fabrycznego. Klienci mają jeszcze do wyboru i dyspozycji obsługę Autoryzowanych Partnerów Handlowych Viessmann lub serwis fabryczny. Więcej informacji można uzyskać u producenta lub autoryzowanych, regionalnych firm APH Viessmann związanych z tą marką www.viessmann.pl
  Poprawne wykonanie instalacji co oraz cykliczna konserwacja urządzeń zapewnią długoletnią, bezawaryjną pracę każdego kotła Viessmann.
 • #7
  sqpien
  Level 16  
  O przepraszam, pojęć nie mylę i dokładnie wiem o czym piszę. Linie takie istnieją i są produkty przeznaczone dla developerki, w których wyróżnikiem jest cena i wcale nie zależna od ilości.
  A zniechęcać będę każdego do kotłów marki Viessmann z segmentu tanich wiszących. Jest to moja opinia i do takiej mam prawo, Ktoś spytał to i odpowiadam. A firma Viessmann właśnie w tych kotłach korzysta z dobrej opinii wyrobionej (i zresztą zasłużenie co z przyjemnością przyznam) na innych produktach i reklamie.
 • #8
  systemgaz
  Level 23  
  sqpien wrote:
  ... Linie takie istnieją i są produkty przeznaczone dla developerki, w których wyróżnikiem jest cena i wcale nie zależna od ilości.
  A zniechęcać będę każdego do kotłów marki Viessmann z segmentu tanich wiszących..

  Zamiast pisać ogólnikami typu "kotła Viessmann z taniej linii developerskiej.." może jakieś konkrety? nazwa urządzenia, domniemane wady? Trudno ustosunkować się do mglistych określeń bez jakichkolwiek konkretów. W ten sposób można pisać o każdym wszystko i nic.
  sqpien wrote:
  ... Jest to moja opinia i do takiej mam prawo, Ktoś spytał to i odpowiadam..

  Tak zdecydowane propagowanie opinii antyreklamy wymaga dowodów, a czasami i pieniędzy na adwokatów.
 • #9
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Nie ma czegoś takiego jak "tania linia deweloperska" ! Viessmann niedawno nawet wycofał wszystkie kotły niekondensacyjne małej mocy. Teraz jednak wrócili do Vitopenda 100.

  PS mirrzo: Po gwarancji nie trzeba korzystać z serwisu fabrycznego. Faktycznie mało kogo byłoby na to stać. Ale trzeba ich zrobumieć... by np: Klient nie dzwonił do serwisu fabrycznego z bzdurą typu: "mam za zimno w domu - przyjedźcie!"
 • #10
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  wawrzeczko_t wrote:
  "mam za zimno w domu - przyjedźcie!"


  To Ty do takich jeździsz? Serwis, to serwis i nie uważam, żebym był w czymś gorszy od "fabrycznego".
 • #11
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Jeżdzę. Pogadam trochę. Kasuję 30-50 zł za przyjazd (do kilkunastu km). A fabryczny nie ma na to czasu.
 • #13
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Nie powiem ile naprawdę kasuję :) Ale nie 300zł/rbg.
 • #14
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  wawrzeczko_t wrote:
  Nie powiem ile naprawdę kasuję :) Ale nie 300zł/rbg.

  wawrzeczko_t wrote:
  Kasuję 30-50 zł za przyjazd (do kilkunastu km).


  Czarujesz, wychodzi mniej niż 30/godz
  Przyjazd, pogaducha, odjazd, tak ok 1,5 godz, czyli coś ok 15/PLN godz (w tym praca samochodu i paliwo).
  To mój pracownik ma lepiej :D
 • #15
  Agrest
  Level 11  
  Dziękuję za odpowiedzi.
  Z tego co widzę, to Wy tu reprezentujecie różne firmy, które oczywiście są dla siebie konkurencją. Mam nadzieję, że prośba o poradę w doborze kotła nie będzie faux pas :)
  Kupuję mieszkanie 60 m kw na poddaszu kamienicy, ale z wyrównanym do poziomu, zaizolowanym stropem, bez możliwości wychodzenia na górę. Jedno duże pomieszczenie to przedpokojo-kuchnio-salon. Do tego dwie małe sypialnie i łazienka. Chcę wybrać lepszy kocioł 2-funkcyjny zamiast wspomnianego Aristona, o którym napisano że jest "z niższej półki" i nikt nie protestował.
  Jeżeli chodzi o finanse, to z jednej strony mam świadomość, że cena idzie w parze z jakością i nie pytam o produkt "dobry i tani", bo w takie po prostu nie wierzę. Ale z drugiej strony nie chcę przepłacać za same logo. Jeżeli 2 kotły oferują podobną funkcjonalność, niezawodność i będą miały serwis w Szczecinie, to wybiorę ten tańszy.
  Jeżeli chodzi o funkcjonalność, to na pierwszym miejscu stawiam oszczędność w eksploatacji. Chcę kupić model, który będzie palił mniej gazu do ogrzania tej samej powierzchni. Poza tym mógłby być cichy.
  Koszty przeglądu są rzeczywiście takie duże, jak piszecie? Ile trzeba zapłacić raz w roku, żeby się nie spalić / zaczadzić i żeby urządzenie się nie psuło? Dwie stówy rocznie są dla mnie do przełknięcia, zmieszczę się?
  Z innych wymagań, marzy mi się w przyszłości panel słoneczny (do dachu mam niedaleko). Ale do współpracy z panelem, chyba kocioł musi mieć czujnik temperatury na wejściu (no i ten duży baniak, ale to już później). A to już pewnie wyższa kategoria cenowa i nie wiem czy się wyrobię. A właściwie, czy mi się to zwróci po jakichś 5 latach eksploatacji. Bo uważam, że takie rozwiązania powinny się przez 5 lat amortyzować, a przez kolejne 5 na siebie zarabiać. Inaczej wolę wziąć mniejszy kredyt, albo wsadzić te pieniądze w lokatę.
  Będę wdzięczny za sugestie.
  PozdrA

  Kocioł w łazience, pobór c.w.u. tylko w łazience i w kuchni za ścianą - kilka metrów.
 • #16
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Koszty przeglądu kotła 2-funkcyjnego to koszt 200-250 zł (ale być może znajdziesz też serwisanta za 300 zł jak i za 100 zł).
 • #17
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Agrest wrote:
  Z innych wymagań, marzy mi się w przyszłości panel słoneczny (do dachu mam niedaleko).


  Jeżeli masz do wykąpania 4 osoby, to panel ma sens. Jednak teraz musisz mieć możliwość postawienia zasobnika na tym strychu. Dowiedz się również, czy zarządca wyda zgodę na zainstalowanie paneli na dachu.
  Z dostępnością serwisu w Szczecinie nie powinieneś mieć problemu.
 • #18
  systemgaz
  Level 23  
  Agrest wrote:
  ... A to już pewnie wyższa kategoria cenowa i nie wiem czy się wyrobię. A właściwie, czy mi się to zwróci po jakichś 5 latach eksploatacji....


  Warto rozejrzeć się, czy są jakieś firmy, banki lub fundacje oferujące wsparcie finansowe (dotacje) dla projektów ECO. Możliwe, że informacji udzielają Urzędy Miasta lub należy przejrzeć Google np. http://www.ecoway.pl/fundusze-ue