Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowniki PLC -sterowanie silnikiem krokowym i rejestracja

09 Kwi 2010 08:21 3981 2
 • Poziom 2  
  Witam Wszystkich
  Zwracam sie o pomoc w napisaniu oprogramowania na sterownik GE FANUC (bądz dowolny). Program mialby sterowac silnikiem krokowym który przemieszczałby za pomoca dowolnego systemu mechanicznego (sruba, naped tasmowy itp) "głowice pomiarową" na okreslonej długosci. Np. odleglosc 1m , sterownik zadaje silnikowi przesuniecie o 5mm zatrzymuje sie glowica dokonuje pomiaru, sterownik zapisuje pomiar w rejestrze i krok nastepny o 5mm, pomiar z glowicy itd..... Gdy odleglosc osiąga zadana wartosc pomiar zaczyna sie od konca do poczatku...czyli od 1m (ponownie w punkcie 1m) odczyt z glowicy zapis w rejestrze , -5mm (999,5mm) i ponownie to samo. Gdy dojedzie do odleglosci 0 cykl zaczyna sie od nowa. Glowica pomiarowa daje sygnał 4-20mA badz 0-10V (konfigurowane w czujniku głowicy).
  jesli bylyby jakies pytania prosze o kontakt na elektrodakrzysztof(malpa)wp.pl
  pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 20  
  Witam
  1. Masz już sterownik i serwo? jak nie u mnie w pracy kolega robił na takim czymś
  http://www.wobit.pl/index.php?site=products&type=247
  Te moduły są sterowane sygnałem 0-20Kz. Użyty PLC to Allen Bradley MicroLogix 1500, który ma dwa wyjścia High Speed, czyli można sterować max dwoma serwami. Samo sterowanie w PLC jest banalnie proste. masz tylko 2 struktury HSC:0 i HSC:1, (na dwa serwa). Do PLC trzeba tylko dokupić kartę analogowa
  Sterowniki PLC -sterowanie silnikiem krokowym i rejestracja
 • Poziom 27  
  Witam.
  Potrzebujesz sterownik silnika krokowego - musisz go dobrać w zaleleżności od mocy silnika krokowego. Jak podał kolega wyżej można go nabyć ze strony www.wobit.com.pl.

  Sterownik taki ma zazwyczaj 3 wejścia sterujące:
  EN - wejście zezwolenia, załaczajace sterownik
  DIR - wejście wyboru kierunku ruchu silnika
  CLK - wejście sygnału kroku.
  EN i DIR, sprawa chyba oczywista.
  Podając impuls wygenerowany przez sterownik PLC na wejscie CLK wykonujesz obrot silnika krokowego o pewien maly krok. Wystarczy ze przeliczysz sobie ile impulsow potrzebujesz na przemieszczenie o 5 mm czujnika.

  Zakładając że silnik krokowy potrzebuje standardowo 200 impulsów na wykonanie pełnego obrotu, do tego nowe sterowniki posiadają podziały korku np 1/16 zwiekszające płynność jego ruchu, plus przelicznik obrotów na przesuw liniowy - przykładowo 5mm - 0,5 obrotu -> wychodzi z tego, że dla 5mm musisz wygenerować 200*16/2 = 1600 impulsów.
  Częstotliwość impulsow będzie oczywiscie wpływala na prędkość przsuwu.