Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zwiększyć ciśnienie w hydroforze/kranie?

hardstyleboy 09 Apr 2010 09:12 64160 19
    hardstyleboy
    Level 16  
    Witam!

Niedawno mialem awarie wody i wymienialem Hydrofor przelacznik LCA przy hydroforze i bojler w lazience.Do tego momentu cisnienie mialem w hydroforze ktore dochodzilo do 7 atmosfer i bylo bardzo za duze co doprowadzilo do awari bojlera.Teraz jest zrobione tak ze pompa załacza sie na 1.5 atmosfery a wtylacza na 2.5 i jesli nabije wode do 2.5 atm. to cisnienie jest w miare ale jesli woda zejdzie do poziomu 1.5-2.0 to woda w kranie leci bardzo powoli.Wiaderko wody nabieram chyba z 10 min.W hydroforze jest "poduszka powietrrzna".
    A druga sprawa to ze jak napompowalismy troche powietrza nie wiem ile moze ok. 3atm. to woda z hydroforu zeszla prawie do 0-05atm. i powietrze z woda zeszło i dopiero wtedy sie zalaczyla pompa.

Imoje pytanie jest co trzeba zrobic zeby napompowac powietrze i zeby nie zeszlo z zbiornika?
    I czy trzeba ustawiac wlacznik LCA przy hydroforze?
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    Z tym powietrzem to dobrze jest i nie trzeba nic zmieniać. Powietrze jest na górze (zgodnie z prawami fizyki) i jeśli wyprze wodę aż do poziomu rurki upływowej to samo zacznie przez tą rurkę uciekać. To normalny stan i tak ma być.

Natomiast jeśli masz za niskie ciśnienie to trzeba podregulować wyłącznik ciśnieniowy. W LCA jest takowa regulacja śrubą widoczną od góry po odkręceniu obudowy. Poczytaj Link - tam koledzy regulowali taki wyłącznik.
    hardstyleboy
    Level 16  
    Powiem tak ze jesli pompa wlaczy sie i nabije powietrze do 2.5 to cisnienie jest bardzo dobre lecz jesli spad juz po nizej 2.0 to jest slabe :/ Pralka automatyczna ma problem z poborem wody.Chcialbym zeby nabic chociasz z 1-1.5amt. ale za kazdymrazem to powiecze schodzi przy pierwszym zalaczaniu pompy.
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    hardstyleboy wrote:
    Chcialbym zeby nabic chociasz z 1-1.5amt. ale za kazdymrazem to powiecze schodzi przy pierwszym zalaczaniu pompy.

W ogóle nie rozumiem tego zdania...
    mczapski
    Level 39  
    Więc zakończ to "nabijanie" powietrza i jak już napisano przereguluj wyłącznik ciśnieniowy. Chociaż wcale nie uważam, że ciśnienie 2 bary to jest mało. Drogą regulacji górnego i dolnego progu zadziałania uzyskasz oczekiwany efekt. Tylko jeśli zechcesz utrzymywać ciśnienie na poziomie 7 bar to znów będą kłopoty (jeśli pompa uzyska takie ciśnienie). A jak nie wiesz jak się do tego zabrać to pomyśl.
    hardstyleboy
    Level 16  
    Nie o to mi chodzi zeby nabic cisnienie do 7 bar tylko jak mam 2.5-2.5 to zeby podniesc to do 2.5-3.5 i mysle ze wtedy bylo by juz bardzo dobrze.Bo jak pompa mi nabije cisnienie i wezme juz kilka wiader to potem jest bardzo slabe cisnienie ze pralka automatyczna nie moze pociagnac wody do prania.Ok bede probowal regolowac lacznik LCA tak jak mowicie.
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Chciałbym wyprostować pewna sprawę:
    Na wielu stronach panuje mylne przekonanie, że te dwie śruby służą do ustalania górnego i dolnego zakresu działania włącznika.
    To nie tak.
    Dolna śruba (czerwona strzałka) ustala poziom ciśnienia.
    Górna śruba (na zielono)- zakres w jakim hydrofor pracuje.
    Przykład (przepraszam za czerwony kolor):
    Mamy ustawiony hydrofor na 3atm ±0,5atm
    Kręcimy dolnym plastikiem (czerwona strzałka):
    Mamy ustawiony hydrofor na 4atm ±0,5atm
    Kręcimy górną śrubką:
    Mamy ustawiony hydrofor na 4atm ±0,7atm
    bestler
    Admin of DIY, Automation
    Dokładnie tak jak kolega pisze. A powietrze zostaw w spokoju.
    hardstyleboy
    Level 16  
    Zrobiłem tak jak mowil "forestx" i wielkie dzięki dla niego za pomoc.Ustawiłem łącznik na wł.1,7-3,7wył . Tylko mam pytanie jeszcze bo jak pompa nabije wode do 3,7 to wskazówka przez chwile spada z 3,7-3,5 i sie zatrzymuje.Woda jest zakręcona i nigdzie nie uchodzi ani woda ani powietrze.Co do cisnienia to jest bardzo dobre.
    slawik
    Level 10  
    Pewnie nie masz zaworu zwrotnego między pompą a zbiornikiem.Po wyłączeniu pompy ciśnienie ze zbiornika wyrównuje się w całej rurze ssącej aż do kosza ssącego w studni.Nie jest to korzystne bo duże ciśnienie jest cały czas na pompie i pompa startuje pod obciążeniem.
    hardstyleboy
    Level 16  
    Zawór zwrotny jest tuż przed hydroforem.Jest bo sprawdzalem a kosz ktory pobiera wode ze stuni był wymieniany też w tym roku wiec on powinien wode trzymac zeby nie uciekała.Tylko że przy mniejszym cisnieniu nie było tego a jak teraz podkręciłem łacznik LCA to troche wskazówka na zegarze się cofa z 3,7 na 3,5.
    forestx
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    U mnie jest identyczny efekt.
    mczapski
    Level 39  
    Ano tak działa prawo Bernouliego. Czyli energia kinetyczna płynu zamienia się na energię potencjalną, czyli statyczne ciśnienie. A więc następuje mówiąc obrazowo uderzenie, Po zatrzymaniu ruchu następuje ustabilizowanie i lekki spadek. Gorzej kiedy efektem tego zjawiska i rozprężalności rurociągu będą uderzenia/hałas.
    hardstyleboy
    Level 16  
    Ok, wiec sprawa ciśnienia jest załatwiona wszystko już jest ok :)
    A mam jeszcze pytanie żeby nie zakładać nowego tematu... Ile by kosztowała przeróbka wody ogrzewanej z "podkowy" na ogrzewanie centralne. Co trzeba kupić i jak by to wyglądało? I co bardziej się opłaca, woda ogrzewana podkową czy ogrzewana przez centralne?
    mirewil
    Level 10  
    forestx wrote:
    Chciałbym wyprostować pewna sprawę:
    Na wielu stronach panuje mylne przekonanie, że te dwie śruby służą do ustalania górnego i dolnego zakresu działania włącznika.
    To nie tak.
    Dolna śruba (czerwona strzałka) ustala poziom ciśnienia.
    Górna śruba (na zielono)- zakres w jakim hydrofor pracuje.
    Przykład (przepraszam za czerwony kolor):
    Mamy ustawiony hydrofor na 3atm±0,5atm
    Kręcimy dolnym plastikiem (czerwona strzałka):
    Mamy ustawiony hydrofor na 4atm±0,5atm
    Kręcimy górną śrubką:
    Mamy ustawiony hydrofor na 4atm±0,7atm

Witam. Wyciągnę ten temat może ktoś mi pomoże. O co chodzi z cytowanym teksem? Nawet oficjalna strona podaje, że jest to dokładnie to czemu zaprzecza kolega forestx (a przynajmniej ja to tak rozumiem).
    Łącznik LC 2. U mnie niestety ciśnienie załączania na poziomie 1.8-2 atm to za mało a śruba regulacyjna ta z góry wkręcona na max. Przepływ w dolnym zakresie jest zbyt niski i piec co/cwu gaśnie zanim pompa znowu się załaczy. Mam nawet przemyślenia czy zmiana długości śruby przechodzącej przez sprężynę nie zmieni minimalnego nastawu fabrycznego. Na śrubie-osi jest wkręcany mosiężny (chyba) sześciokant kontrowany z dołu zwykłą nakrętką. Obniżenie (wkręcenie nieco głębiej) tego na głównej osi powodujące skrócenie całości. Czy to wpłynie na naprężenie (gdzieś tutaj mignęły mi wątki o domowych przeróbkach takich łączników, ale nie mogę ich odnaleźć).
    Mógłbym wrzucić na instalację łącznik LC3 on ma ciśnienie załączania 3 atm, ale nie wiem ile można minimalnie ustawić na wyłączaniu a nie chciałbym aby okazało się że wlączy przy 3 atm a wyłączy nie wcześniej niż 8. Na stronie Grudziądza jest tabelka wspólna dla wszystkich łączników ,ale przyznam, że średnio wiem o co w niej chodzi.

Z góry dzięki za sugestie.

Pozdrawiam
    Mirek
    Sniezynka
    Level 32  
    Ale po co przerabiać coś co działa prawidłowo?
    Odkręć tą górną nakrętkę o 2-3 obroty to jest śruba do regulacji ΔP.
    Ciśnienie zadziałania włącznika ciśnieniowego regulujemy dolną plastikową nakrętką która ściska lub luzuje sprężynę napinającą.
    Mocniej ściśnięta sprężyna to wyższe ciśnienie w układzie.
    mirewil
    Level 10  
    Sniezynka wrote:
    Odkręć tą górną nakrętkę o 2-3 obroty to jest śruba do regulacji ΔP.

jeśli poluzuje nakrętką o wykręcę śrubę to włącznik zadziała jeszcze później ( zbyt niskie ciśnienie piec "nie wykrywa" przepływu i odcina płomień na palniku)

Sniezynka wrote:
    Ciśnienie zadziałania włącznika ciśnieniowego regulujemy dolną plastikową nakrętką która ściska lub luzuje sprężynę napinającą.
    Mocniej ściśnięta sprężyna to wyższe ciśnienie w układzie.

ale nie ma to żadnego wpływu na moment w którym włącznik uruchamia pompę

Sniezynka wrote:
    Ale po co przerabiać coś co działa prawidłowo?

Może i prawidłowo, ale maksymalne ciśnienie załączania jakie oferuje LC2 to 2 atm a dla mnie to za mało. Nie sądzę (ale chciałem się upewnić) aby łącznik LC3 różnił się czymś innym niż nastawem długości osi którą reguluje się ciśnienie. Ta dostępna dla użytkownika jest mi znana a jak sądzę ta fabryczna jest ukryta wewnątrz sprężyny (wystarczy szybki demontaż łącznika aby się tam dostać)
    mczapski
    Level 39  
    mirewil wrote:

Tak ponieważ nadrzędnym zadaniem łącznika (LCA2 zresztą) jest wyłączanie pompy po osiągnięciu oczekiwanego ciśnienia. Stąd główna regulacja (znów opisana w dokumentacji wytwórcy) łącznika to ustawienie ciśnienia wyłączenia. I tutaj nie wiemy jakie to ciśnienie kolega sobie życzy. Wielkość luzu na cięgle określa moment załączenia po spadku ciśnienia. Przy braku luzu instalacja stanie się wibratorem (prawie jako, że jest jeszcze sprężyna). Producent twierdzi, że łącznik można regulować nawet do 0,8 MPa (czyli jakoby 8 atm) a wartość 0,2 MPa jest regulacją fabryczną. Czyli kolego należy się przyłożyć do regulacji.
    mirewil
    Level 10  
    mczapski wrote:
    mirewil wrote:

Tak ponieważ nadrzędnym zadaniem łącznika (LCA2 zresztą ) jest wyłączanie pompy po osiągnięciu oczekiwanego ciśnienia. Stąd główna regulacja (znów opisana w dokumentacji wytwórcy) łącznika to ustawienie ciśnienia wyłączenia. I tutaj nie wiemy jakie to ciśnienie kolega sobie życzy. Wielkość luzu na cięgle określa moment załączenia po spadku ciśnienia. Przy braku luzu instalacja stanie się wibratorem (prawie jako, że jest jeszcze sprężyna). Producent twierdzi, że łącznik można regulować nawet do 0,8 MPa (czyli jakoby 8 atm) a wartość 0,2 MPa jest regulacją fabryczną. Czyli kolego należy się przyłożyć do regulacji.

Wielkość załączania jest mniej istotna 3-4-4,5 to bez znaczenia. Czyli proste (wydaję się) pytanie aby maksymalnie podnieść ciśnienie załączania mam obniżyć czy podnieść ciśnienie wyłączania? Obecnie kombinuje między 3,5 do 5 a ciśnienie załączania przy maksymalnie wkręconej śrubce nie zmienia się i wynosi 1,8-2 atm
    mczapski
    Level 39  
    mirewil wrote:
    a ciśnienie załączania przy maksymalnie wkręconęj śrubce nie zmienia się i wyności 1,8-2 atm

Jeżeli tak jest to jakby uszkodzenie łącznika. Nie wiadomo jakie podejmowałeś działania i jak to wpłynęło na sprawność elementu. Pierwszy ruch to sprawdzenie sprawnośći/szczelności przepony. Dalej to ruchowość cięgna i zwory. To ma działać w okolicach opisu wytwórcy.