Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja instalacji w domu z lat 70-tych

MarioITel 09 Kwi 2010 10:38 4282 5
  • #1 09 Kwi 2010 10:38
    MarioITel
    Poziom 9  

Witam,
    jestem na etapie remontu . Dom dwie kondygnacje plus piwnica. Okna będą wymienione na PCV. Brak ocieplenia ścian zewn. - narazie mnie nie stać :) Obecnie w domu mam żeliwne grzejniki i rury stalowe. Myślę o zmianie na aulminiowe grzejniki Fondital Solar S3 (juz kupione) i wymiana rur i pieca. I tu jest problem , czytałem te setki opinii i już mam "kocioł" w głowie...
    1. Wolałbym tańsze rozwiązanie rury ALUPEX ale zaciskane nie skręcane bo tańsze niż miedź. Instalator twierdzi że jak zastosujemy ALU 20mm (nie z marketu - chińskie) na piony i 16 mm na podłogówkę w kuchni i łazience , to jak dodam do tego drogie złaczki zaciskane to wyjdzie to jak miedź . Możliwe ???
    2. Druga sprawa piec, musi być w piwnicy, obok tego starego weglowego. Ale jest problem z kominem a własciwie jego brakiem . Myślałem o kondensacie 1-funkc. z zbiornikiem (węzownica lub płaszcz) na ciepłą wodę. Rurę koncentr. pieca wyprowadzić na zewnątrz sciany , tylko to będzie poziom ok 150cm na gruntem. Czytałem na forum że musi być min 250cm i min. 50cm od okien - to jest konieczne ??? No i jaki piec polecacie niedrogi a dobry :)
    3. Czy jest możliwość zostawienia starego pieca weglowego i właczenia go w szereg na powrocie z instalacji przed wejsciem do pieca gazowego. Normalnie nie byłby użytkowany ale w przypadku bardzo srogiej zimy kilka dniw roku można by dopalać delikatnie aby nie podać zbyt wysokiej temperatury w stronę pieca gazowego, w ten sposoób piec gazowy nie załączałby się tak często i rachunki mniejsze ???
    Jak widać pytań sporo bo i problem spory. Obecnie piec bez wymuszonego obiegu sobie nie radził , w domu nie było za ciepło, doradzono mi zmiane rur i grzejników. Może i zostałbym przy węglowym ale nie rozwiązuje mi grzania C.W.U .Muszę zrobić ten remont który spadł na mnie błyskawicznie , a nie chcę włozyć w to masy pieniedzy . Proszę o sugestie innych instalatorów.

0 5
  • #2 09 Kwi 2010 10:53
    shadow0013
    Poziom 34  

W podobnej sytuacji wymieniłem okna i ociepliłem dom a instalację CO zostawiłem grawitacyjną na węgiel- wyszło taniej niż wymiana CO. Przy wymianie okien pamiętaj o sprawdzeniu wentylacji ja musiałem dorabiać w pokojach kratki wentylacyjne do kominów (przy starych oknach nie były potrzebne).

0
  • #3 09 Kwi 2010 11:26
    cirrostrato
    Poziom 36  

shadow0013 napisał:
    W podobnej sytuacji wymieniłem okna i ociepliłem dom
    Od tego zacznij, ocieplenie ścian (12-15cm styropianu i do 50-70cm poniżej gruntu), ocieplenie przejścia ściana/dach koło rynien poziomych (czasem trudne ale bardzo ważne), ocieplenie balkonu (dobrze zrobić to trochę dłubanina ale nie przemarza podłoga koło balkonu), możesz na razie nie dawać akrylu na ocieplenie ale potem jeszcze raz konieczne rusztowania. Dobre ocieplenie ścian zewnętrznych i nowe okna to podstawa, zdziwisz się efektom jak to dobrze zrobisz, jeżeli gdzieś ,,odpuścisz'' (bo koszty) to z nawiązką nadrobisz to zwiększonymi kosztami ogrzewania. Osobiście zagadnienie przerabiałem, chałupa z 1981r, sąsiad w prawie identycznym domu przeszedł na gaz (nowy piec, instalacja miedź, grzejniki alu) bez ocieplania domu, komfort cieplny wzrósł (regulator pokojowy trzymał temperaturę) ale koszty ogrzewania dość znacznie wzrosły.

0
  • #4 09 Kwi 2010 22:11
    mirrzo

Moderator na urlopie...

MarioITel napisał:
    Witam, jestem na etapie remontu .

1. Jeżeli złączki nie idą pod tynki i wylewki, to zastosuj jakie chcesz, ale zaciskane są pewniejsze.
    2. Wyrzut spalin za ścianę może być nie niżej niż 0,5 m nad poziomem gruntu, ale... (doczytaj) i pod warunkiem nie przekraczania określonej mocy.
    3. Kocioł węglowy bezwarunkowo oddzielony od gazowego

Złóż grzejniki w piwnicy i poczekaj z ich wymianą. Zajmij się dociepleniem, bo to bardziej potrzebne. Wodę póki co, można grzać innymi sposobami.

0
  • #5 10 Kwi 2010 07:06
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 12 Kwi 2010 16:03
    ogi4
    Poziom 16  

Wymień okna, wykonaj ocieplenie, ogrzewanie zostaw w spokoju.Kocioł kondensacyjny najlepiej pracuje na takim systemie tzn. grzejniki żeliwne grube rury,czyli dużo wody za tym idzie zimny powrót do kotła-dużo kondensacji i bardzo duża sprawność. Kocioł węglowy zawsze w układzie otwartym C.W.U z zasobnika podłączonego do kotła gazowego.

0