Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

iPhone OS 4 - pierwsze informacje

Belialek 09 Apr 2010 11:29 3191 5
 • Apple zaprezentowało nowy system operacyjny dla swoich iPhone'ów - Apple zaprezentowało nowy system operacyjny dla swoich iPhone'ów - iPhone OS 4. Nowa wersja zawiera szereg nowych rozwiązań, między innymi obsługę wielozadaniowości oraz iBooks.

  Wielozadaniowość:

  Aby ograniczyć pobór prądu podczas uruchomiania kilku aplikacji "w tle" Apple ograniczyło ilość aktywnych usług systemowych do siedmiu (Audio, VoIP, Location, Push Notifications, Local Notifications, Task Completion oraz Fast App Switching).
  Fast App Swtiching pozwala na "uśpienie" aplikacji oraz natychmiastowe "wybudzenie" po powrotnym przełączeniu - rozwiązanie niby rozsądne, ale wiele aplikacji po takim zabiegu stanie się bezużytecznych (odtwarzacze muzyki, rejestratory GPS etc). W zasadzie dobrą nazwą tego rozwiązania było by multi-mono-task...  E-mail upgrade:

  Poprawiono działanie klienta poczty elektronicznej - w tej chwili skrzynka odbiorcza może być skonfigurowana pod pracę z wieloma kontami Exchange, poprawiono prędkość nawigacji po skrzynce odbiorczej oraz dodano opcję otwierania załączników przez zewnętrzne aplikacje.

  Firmy:

  Nowa wersja systemu przynosi również zmiany wyczekiwane przez sektor przedsiębiorstw. Poprawiono bezpieczeństwo poprzez dodanie szyfrowania zarówno poczty e-mail jak i pobieranych załączników.

  Rozrywka:

  Dodano Apple Social Gaming Network - miejsce, w którym można pobrać wersje demonstracyjne, kupić pełne wersje/dodatki a także zmierzyć się z graczami z całego świata w trybie .  iAd

  Czyli sieć reklamowa Apple. W dniu dzisiejszym Apple potwierdziło informację o tym przedsięwzięciu, a co więcej już zostało ono zaimplementowane w nowej wersji systemu. Idea polega na podejściu do reklamy w nieco inny sposób - treści sponsorowane będą "obudowane" w niewielkie aplikacje, najczęściej mini-gierki podczas których obecna będzie reklama.

  iBookstore

  iPhone otrzymał dostęp do iBookstore (który został wcześniej uruchomiony na potrzeby iPada). Również dla posiadaczy iPhona licencja wygląda identycznie i jest zgodna z zasadą "kup raz, czytaj gdziekolwiek" - czyli kupując licencję raz, można z utworu korzystać na iPhone, iPad etc. - byle był to produkt Apple. Cały materiał wraz z zakładkami będzie synchronizowany na bieżąco.

  Kamera:

  iPhone wraz z nowym systemem otrzymał 5x zoom cyfrowy, oraz funkcję ustawiania ostrości przy nagrywaniu video. Ponadto producenci oprogramowania otrzymali dostęp do kamery, co daje nowe możliwości podczas tworzenia nowych aplikacji.

  Dodatkowe funkcje:

  Dodatkowo dodano mnóstwo drobnych poprawek i nowości takich jak tworzenie playlist, tagowanie zdjęć, usuwanie historii przeszukiwania plików/maili, sprawdzanie pisowni, obsługa klawiatury via Bluetooth, sugestie w przeglądarce internetowej, synchronizacja notatek IMAP, większy rozmiar czcionki w aplikacji pocztowej, odbiór oraz redagowanie wiadomości SMS w małym okienku otwierającym się na aktywnej aplikacji oraz wiele wiele więcej.

  Dostępność i kompatybilność:

  iPhone OS 4 będzie dostępny jeszcze tego lata. iPhone, iPhone 3GS oraz iPod Touch 3rd gen będzie miał wszystkie wyżej wymienione funkcje, iPhone 3G oraz iPod Touch 2nd gen otrzymają większość z wyżej wymienionych funkcji ale niestety bez wielozadaniowości (oczywiście na iAd znajdzie się miejsce :)). Aktualizacja iPada przewidziana jest na jesień tego roku.

  Źródło: Link

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  Belialek
  Level 22  
  Offline 
  Belialek wrote 936 posts with rating 108, helped 16 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2004 year.
 • #2
  lukasker
  Translator, editor


  Dodano po 38 [sekundy]:  Dodano po 27 [sekundy]:  Dodano po 2 [minuty]:

  Całość
 • #3
  radexp
  Level 12  
  Belialek wrote:

  Audio, VoIP, Location, Push Notifications, Local Notifications, Task Completion oraz Fast App Switching


  Nie wytłumaczyłeś pozostałych, więc ja wytłumaczę:

  - Fast App Switching z multi-taskingiem nie ma nic wspólnego. Tutaj nadal aplikacje są zamykane (a stan programu zapisywany) i otwierane (stan programu odtwarzany do tego samego miejsca). To jest jedynie wygodna "przełączarka".
  - Local i Push Notifications są to powiadomienia (np. o nowej wiadomości na GG) wysyłane z serwera Push Notification Service do urządzenia. Dzięki temu aplikacje typu GG, czy Twitter nie muszą co chwilę sprawdzać, czy ktoś coś przysłał.
  - Task Completion pozwala na dokończenie zadania zanim aplikacja zostanie zamknięta np. podczas wysyłania pliku na serwer
  - Audio, VoIP, Location pozwalają na odtwarzanie muzyki / rozmowę VoIP / słuchanie GPS-u po przełączeniu aplikacji. Dzięki tym trzem usługom można kontynuować słuchanie muzyki etc. wyłączając wszystkie inne wątki danej aplikacji - znowu oszczędność zasobów

  Fajnie, że jest multitasking i jest dobrze zaprojektowany (ograniczone zasoby telefonu), szkoda że tak długo z tym zwlekali.
 • #4
  lukasker
  Translator, editor
  szkoda, że nie pojawił się możliwość używania ipka jako pamięci przenośnej
 • #5
  radexp
  Level 12  
  lukasker wrote:
  szkoda, że nie pojawił się możliwość używania ipka jako pamięci przenośnej


  co masz na myśli? W sensie tak jak pendrive? Nie wiem jak iphone i inne, ale mój ipod shuffle może robić jako taka pamięć przenośna, trzeba tylko zaznaczyć w iTunes "Włącz tryb pracy dysku"
 • #6
  lukasker
  Translator, editor
  radexp wrote:
  lukasker wrote:
  szkoda, że nie pojawił się możliwość używania ipka jako pamięci przenośnej


  co masz na myśli? W sensie tak jak pendrive? Nie wiem jak iphone i inne, ale mój ipod shuffle może robić jako taka pamięć przenośna, trzeba tylko zaznaczyć w iTunes "Włącz tryb pracy dysku"


  no właśnie iPhone nie ma takiej opcji :(