Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alternatywa dla WZC dla WinXP

jackass6 09 Kwi 2010 13:33 2594 12
  • #1 09 Kwi 2010 13:33
    jackass6
    Poziom 10  

Witam serdecznie,

zakupiłem na alledrogo Netgeara WG121. Gość wlutował mi dodatkowo gniazdo R-SMA, podłączyłem do tego antenkę panelową wyniosłem wszystko na dach, znalazło jakiś milion sieci (dach 11 kondygnacji w centrum Warszawy) i...

WZC to jest mocne nieporozumienie. Te niby słupki z siłą sygnału nie oddają mocy sieci. Windows nie chce się łączyć z połową sieci, z którymi teoretycznie powinien się połączyć. Istny sajgon. Przy odświeżaniu sieci pojawiają się a później znikają. Standard.

Aplikacja dołączona do urządzenia to jeszcze większy koszmar. Nie dość, że jest po niemiecku, to w ogóle nie chce się łączyć z żadną z sieci a do tego interfejs jest synonimem bezmyślności developera.

Czy istnieją jakieś alternatywne programy do zarządzania sieciami WiFi? Ideałem byłby stary poczciwy Netstumbler, gdyby nie fakt, że nie można go używać do łączenia się z sieciami. Program może być na licencji płatnej. Nie mam oporów, żeby zapłacić za dobry program, chociaż oczywiście licencja freeware byłaby optymalnym rozwiązaniem.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za sugestie,

Robert

0 12
  • #2 09 Kwi 2010 15:23
    witux
    VIP Zasłużony dla elektroda

Więc sam się przekonałeś jak zaśmiecona jest 2,4 ghz. Siłę sygnału możesz mieć dobrą i tak się nie połączysz jak nie uzyskasz lepszej jakości.
    Możesz pobawić się programem inSSIDer, możliwości podobne co w Netstumbler.

0
  • #3 09 Kwi 2010 16:00
    EBC41
    Poziom 28  

Ja tak samo jak witux polecam Tobie inSSIDera, nie jest tak dobry dla mnie jak NetStumbler, ale lepiej tak niż w ogóle jak to powiadają. A jeżeli jakaś wybrana sieć tak "migota" oznacza to tylko tyle, że tak naprawdę jej sygnał jest bardzo niski a karcie udało się odebrać kilka ramek beacon przenoszących informację o sieciach. Zresztą przy tak dużej ilości sieci, podejrzewam że nie uda ci się podłączyć do żadnej z niej, chociażby sygnał byłby bardzo silny. Za duży śmietnik

0
  • #4 09 Kwi 2010 16:04
    BANANSONGIEWICZ
    Poziom 18  

Jaką kolega dysponuje anteną? Ile dbi? Ja nie celowałbym gdzieś daleko w horyzont tylko w najbliższy budynek, i czemu aż na dach balkon nie wystarczy? Jest jeszcze filtrowanie mac, sieć wygląda na niezabezpieczoną ale jest zabezpieczona i się nie połączysz.
    Sorry za błąd zamyślony dzisiaj jestem.

0
  • #5 09 Kwi 2010 18:37
    jackass6
    Poziom 10  

BANANSONGIEWICZ napisał:
    Jaką kolega dysponuje anteną? Ile dbi? Ja nie celowałbym gdzieś daleko w horyzont tylko w najbliższy budynek, i czemu aż na dach balkon nie wystarczy? Jest jeszcze filtrowanie mac, sieć wygląda na niezabezpieczoną ale jest zabezpieczona i się nie połączysz.
    Sorry za błąd zamyślony dzisiaj jestem.

Dysponuję panelem 18 dBi (tak napisał producent) oraz anteną dookólną 12 dBi. Zapięte jest to do zewnętrznego RP-SMA karty sieciowej USB Netgear WG121. Na panelu Netstumbler pokazuje taką ilość sieci, że praktycznie nie da się tego policzyć. Na dookólnej jest dokładnie to samo, tylko S/N jakby trochę lepsze. Rzeczywiście to co się dzieje na 2,4GHz w centrum Warszawy trudno nazwać nawet śmietnikiem. To jakieś nieporozumienie. Sieje każdy, zewsząd. Znalazłem kilka sieci, do których się podłączyłem. Jakość linka była taka, że pingi na bramę wahały się od 0ms do kilku sekund. Do tego dochodzi "superergonomiczny" interfejs WZC windozy.

Może lepiej przerzucić się na 5GHz? Antenę taką mam tylko do czego ją podłączyć? Jakieś sugestie? rozwiązania?

Pozdrawiam i dzięuję!

Dodano po 24 [minuty]:

Czemu na dach a nie na balkon? Bo nie mam balkonu a mam właz na dach. Do tego mam fajny 6 metrowy maszt po starej antenie tzw. zbiorczej. Co więcej do szczęścia potrzeba?(...) okazuje się, że wiele...

W tej chwili jedyne co odbieram to de facto szum. Strasznie jestem ciekaw co słychać na 5GHz tylko na razie nie mam do czego podłączyć anteny.

update:
    czym niżej jest słońce tym więcej sieci zaczyna się pojawiać w tej chwili, na dookólnej antenie netstumbler widzi około 200 sieci. Ciekaw jestem co to za zależność pomiędzy słońcem a ilością sieci. Ktoś ma jakieś pomysły? Jestem zielony w tym temacie.

Pozdrawiam!

0
  • #6 09 Kwi 2010 18:40
    witux
    VIP Zasłużony dla elektroda

Nie wiń WZC, ja wole to niż coś alternatywnego. Możesz się przerzucić na 5 ghz i zainwestować w RouterBoard np. MikroTik , ewentualnie UBIQUITI NanoStation - to już sprzęt z wyższej półki.

0
  • #7 09 Kwi 2010 18:57
    jackass6
    Poziom 10  

witux napisał:
    Nie wiń WZC. Możesz się przerzucić na 5 ghz i zainwestować w RouterBoard np. MikroTik , UBIQUITI - to już sprzęt z wyższej półki.

Czemu nie winić WZC? Dalej uważam, że ta usługa jest niedopracowana. Pseudoanimowane słupki "signal strenght" są zupełnie niemiarodajne i mam wrażenie, że Windows te słupki wybiera losowo. Do tego wiesza się toto podczas równoległego korzystania z 'ipconfig'. Nie winię WZC za szum w eterze tylko za funkcjonalność i ergonomię.

Poczytałem trochę o MikroTik. Wygląda to imponująco ale niestety, to nie mój poziom. Poczekam aż ktoś wymyśli coś 5GHz na USB. Ale wtedy pewnie 5GHz będzie tak samo zaśmiecone jak 2,4GHz.

Chyba jedyne co mi pozostało to jakaś Yaga i punktowe strzelanie.

Pozdrawiam i lecę bawić się inSSIDerem.

0
  • #8 09 Kwi 2010 19:36
    BANANSONGIEWICZ
    Poziom 18  

A kolega próbował to ustawić u siebie w lokalu? Na takim budynku i jeszcze taki maszt:] to nie dziwne że jest tyle sieci i śmieci przy gęstym zaludnieniu. Najlepiej ustaw niżej jak się da, wybierz jedną sieć, wybadaj gdzie stoi baza, wyceluj dokładnie panel i przy odrobinie szczęścia będzie latać, kiepsko że nie masz balkonu. Próbuj kombinuj nie od razu Kraków zbudowano, a w tym temacie cierpliwość to podstawa.

A jeszcze kolega powie jak to dokładnie wygląda na dachu stoi netgar z anteną panelową a co ma kolega w lokalu jaką kartę wifi? I ile pięter dzieli kolegi lokal od dachu?

0
  • #9 09 Kwi 2010 19:53
    jackass6
    Poziom 10  

BANANSONGIEWICZ napisał:
    A kolega próbował to ustawić u siebie w lokalu? Na takim budynku i jeszcze taki maszt:] to nie dziwne że jest tyle sieci i śmieci przy gęstym zaludnieniu. Najlepiej ustaw niżej jak się da, wybierz jedną sieć, wybadaj gdzie stoi baza, wyceluj dokładnie panel i przy odrobinie szczęścia będzie latać, kiepsko że nie masz balkonu. Próbuj kombinuj nie od razu Kraków zbudowano, a w tym temacie cierpliwość to podstawa.

A jeszcze kolega powie jak to dokładnie wygląda na dachu stoi netgar z anteną panelową a co ma kolega w lokalu jaką kartę wifi? I ile pięter dzieli kolegi lokal od dachu?

Próbowałem ustawić w mieszkaniu. Nie wygląda to ładnie, śmietnik prawie taki sam + S/N gorsze niż na dachu.

Moja infrastruktura wygląda tak: Netgear+antena podłączone do laptopa.
    Czemu kiepsko, że nie mam balkonu? To balkon z masztem jest słaby? Raczej antene mam złą, bo za dużo zbiera i ma za dobry zysk. Między dachem a lokalem dzieli mnie 0 pięter. Tylko strop z płyty żelbetowej+pokrycie dachu.

Słońce zaszło i liczba sieci jest tak ogromna, że praktycznie nie da się płynnie przewijać listy w netstumblerze. O wiele polepszyła się też jakość sygnału.

ciekawostka: po połączeniu się z jedną z otwartych sieci o wdzięcznym SSID "QTASY" testerek na speedtest.pl pokazał lekko ponad 19 Mbps down i 4 Mbps up. Nie miałem pojęcia, że można mieć tak szybki internet. Ciekawe ile płacą :-)

będę kombinował dalej!
    Pozdrawiam.

Dodano po 2 [minuty]:

Przepraszam, że offtopuje bardzo ale gryzie mnie zależność słońce<->WLAN

Czy słońce też nadaje na 2,4GHz? Wie ktoś na którym kanale?:P

A tak już na poważnie. Co ma piernik do wiatraka?

0
  • #10 09 Kwi 2010 21:31
    BANANSONGIEWICZ
    Poziom 18  

Jeśli kolegę dzieli 0 pięter od dachu to nie ma o czym rozmawiać, myślałem że kolega mieszka niżej dlatego mówiłem o balkonie (o maszcie na balkonie nie mówiłem bo jest nie potrzebny). Tutaj problem jest też w wysokości budynku.

Wymiana tej anteny na coś z mniejszym zyskiem może pomoże, panel z mniejszym zyskiem strzela na mniejszą odległość ale chyba większym kątem poprawcie mnie jeżeli się mylę.

Co do słońca to promieniowanie ( nie pamiętam które) wytwarzane przez słońce ma wpływ na rozchodzenie się fal w atmosferze to jest jeszcze powiązane z polem magnetycznym ziemi, czy to ma wpływ na wifi nie wiem, wifi to radio wiec pewnie tak, ale duży wpływ mają także telefony komórkowe, mikrofalówki itd.

0
  • #11 09 Kwi 2010 22:38
    EBC41
    Poziom 28  

Panel o mniejszym zysku będzie działał jeszcze gorzej, ponieważ że względu na szersze kąty promieniowania będzie łapać jeszcze więcej syfu. W tej sytuacji zalecana będzie markowa antena panelowa, albo jak sam napisałeś 5Ghz. Schodź w warszawie też może być z tym problem

0
  • #12 10 Kwi 2010 09:33
    jackass6
    Poziom 10  

EBC41 napisał:
    Panel o mniejszym zysku będzie działał jeszcze gorzej, ponieważ że względu na szersze kąty promieniowania będzie łapać jeszcze więcej syfu. W tej sytuacji zalecana będzie markowa antena panelowa, albo jak sam napisałeś 5Ghz. Schodź w warszawie też może być z tym problem

Potwierdzam. Mały panel noname o zysku 8dBi dał FATALNE wyniki. Tak jak napisał EBC41 zaczął zbierać jeszcze więcej śmieci przy o wiele gorszym S/N ratio. Kumpel powiedział, że jedynym sensownym wyjściem jest wysokiej jakości baba-jaga i strzelanie w konkretne punkty. Zaraz jadę na giełdę. Dam znać jak się będzie sprawować.

Pozdrawiam,
    Robert

0