Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyka i Robotyka + Inżynieria biomedyczna, czy warto?

m_litwa 09 Apr 2010 18:07 3806 3
 • #1
  m_litwa
  Level 2  
  Witam!

  Studiuję Automatykę i Robotykę na wydziale elektroniki Politechniki Wrocławskiej (1 rok). Radzę sobie bardzo dobrze, chociaż kierunek nie do końca odpowiada moim zainteresowaniom (zdecydowanie lepiej czuje się w przedmiotach związanych z fizyką, miernictwem czy przyrządami półprzewodnikowymi niż tych informatycznych) w związku z tym biorę pod uwagę studiowanie na drugim kierunku(może zdążę się załapać zanim wprowadzą płatny). Zależy mi na tym żeby dotyczył jakiejś dziedziny w której tą automatykę mogę wykorzystać a jednocześnie zestawienie przedmiotów nie różniło się całkowicie (zależy mi na przepisaniu kilku ocen). Jak w tytule najciekawszym pomysłem wydało mi się studiowanie inżynierii biomedycznej na wydziale PPT na PWr, jest tam nawet przedmiot AiR, i kilka innych związanych z elektroniką. Nie mniej jednak, nie spotkałem się jeszcze żeby ktoś studiował takie zestawienie kierunków, więc ciężko mi ocenić w jakim stopniu jest to opłacalne(tutaj dodam że również biorę pod uwagę pracę za granicą) Można np studiować informatykę i farmację jak gdzieś udało mi się przeczytać ale w przypadku pracy w aptece nie widzę wielkich korzyści ze studiowania tego pierwszego. I tutaj moje pytanie, czy to ma w ogóle sens i jaki? Nie pytam czy się do bo wiem ze się da:) Jeżeli nie ten, to jaki kierunek byłby bardziej odpowiedni(jeżeli w ogóle w przypadku air jakiś inny powinno się studiować), dodam że brałem pod uwagę również elektronikę i telekomiunikację (zarówno na eka jaki na wydziale elektr., mikrosystemów i fotoniki- to bardziej), fizykę również na PPT i astronomię na UWr(bardziej hobbystycznie, spróbowanie nic nie kosztuje:P). Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
 • #2
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Witam.
  Jestem już studentem czwartego roku elektrotechniki spec. energetyka, studia mag. inż. jednolite więc jedną pracę tylko piszę. Co do mojego czasu edukacji i tego co widzę na dzień obecny to studia uczą podstaw tego co w przyszłości będziesz najprawdopodobniej wykonywał. Co semestr masz inne przedmioty, zresztą rozpiska przedmiotów powinna gdzieś byś w gablotce. Jedne przedmioty się kończą, inne zaczynają. Po pewnym czasie edukacji zdajesz sobie sprawę że że pewne rzeczy miałeś i je powtarzasz bądź rozszerzasz.
  Co do tego drugiego kierunku to nie odpowiem Ci na to pytanie jaki kierunek podszedł by Ci najbardziej - wszystko zależy od tego co lubisz robić i czym się chcesz zajmować a przede wszystkim co chciał byś w przyszłości robić. Studiując AiR i obierając podobny kierunek, możesz uzupełnić swoją wiedzę.
 • #3
  m_litwa
  Level 2  
  Z przedmiotami już się zaznajamiałem, na jednym i drugim kierunku. Niektóre się pokrywają inne chociaż mają nieco inne nazwy, dotyczą podobnej tematyki, no na automatyce nie naucza mnie niczego z biologii chemii medycyny i zastosowania elektroniki w tych dziedzinach. Myślę, że ten kierunek jak najbardziej uzupełnia wiedzę zdobytą na air, ale również w pewnym sensie ukierunkowuje mnie na jakąś branżę w której przyjdzie mi pracować. I tu pojawia się problem, bo nie wiele wiem w jakim stopniu umiejętności zdobyte na obu kierunkach mogą mi się później przydać, i czy w takim wypadku nie będzie bardziej potrzebna praktyka zawodowa na którą będę mieć mniej czasu. Na pierwszym roku można mieć różne wyobrażenia na temat tego co się będzie w przyszłości robić, i na ile będzie się wykorzystywać to czego się nauczyło na studiach, a o tym na razie nie mam bladego pojęcia, bo skąd. Jeżeli myśle o inżynierii biomedycznej, to raczej nie dlatego żeby mieć lepszy start wsród wszystkich inzynierow biomedycznych, raczej zależy mi na tym żeby rozwiązania związane z automatyką i robotyką(czy ogolnie elektroniką) wdrażać w tej konkretnej dziedzinie i miec ciekawą pracę. Niestety są to jedynie moje wyobrazenia więc byłbym bardzo wdzięczny jeżeli ktoś zaznajomiony w tym temacie zabrał głos.
  Co masz na mysli przez to zdanie, w sensie co z tego wynika?
  "Po pewnym czasie edukacji zdajesz sobie sprawę że że pewne rzeczy miałeś i je powtarzasz bądź rozszerzaszos."

  Mysle ze kazdy z tych kierunkow by mi podszedł, bardziej sie zastanawiam, czy studiowanie ktoregos jako drugiego ma duzy sens:)
 • #4
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  m_litwa wrote:

  Co masz na mysli przez to zdanie, w sensie co z tego wynika?
  "Po pewnym czasie edukacji zdajesz sobie sprawę że że pewne rzeczy miałeś i je powtarzasz bądź rozszerzaszos."


  Co do wcześniejszego mojego zdania to chodzi mi o to że na pierwszym roku masz podstawy np. programowania w danym języku. Później dochodzą Ci inne przedmioty np. technika mikroprocesorowa która bazuje na języku programowania którego wcześniej się uczyłeś (przykładowo na pierwszym roku) i dalej wiedzę (to programowanie) pogłębiasz poprzez programowanie procków czy tworzenie układów w których procesory mają zastosowanie np. tworząc robot.
  Podobnie to wygląda w tworzeniu projektów:
  Na początku uczysz prawa Ohma, Kirchhoffa, potem jakieś spadki napięcia, straty energii itd. Później masz proste projekty choć i tak sporo na nie tracisz czasu - przypominanie wiedzy, składanie w całość i ocena. W końcu dostajesz rozbudowany projekt gdzie przykładowo masz kilka odbiorników i masz sobie wymyślić hale produkcyjną, instalację elektryczną, zabezpieczenia itd. I znów siedzisz i powtarzasz na nowo lub bazujesz i uzupełniasz wiedzę już nabytą jakimś stopniu - ja tak mam teraz z tym projektem.

  Co do twojego pytania o praktyki to rób ich jak najwięcej - idąc do pracy masz coś do wpisania w swoje CV. Każda praktyka jest ważna. Nawet praca w jakiejś firmie czy supermarkecie na umowę o zlecenie Ci się przyda bo możesz to wpisać jako dodatkowe doświadczenie :) Ja pracuje np w firmie sortowniczej i czasem zdarzy się jechać w delegacje do innego zakładu gdzie mogę choćby popatrzeć na rozdzielnice, kabe zawieszone na ścianie czy ogólnie jak zakład wygląda :)
  Przydało mi się to np. do tego projektu co go teraz robię.