Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bascom, LCD 4*20 i duże cyfry

09 Kwi 2010 20:55 4654 19
  • Poziom 21  
    Witam kolegów!

Planuję wykorzystać w pewnym projekcie wyświetlacz LCD 4 linijki po 20 znaków i zależy mi na tym, by wyświetlać na nim duże cyfry z zakresu 0-9. Chodzi mi o efekt podobny do tego:

Bascom, LCD 4*20 i duże cyfry

Niejednokrotnie spotkałem się już z takim rozwiązaniem przeglądając różne projekty, tylko nigdzie nie znalazłem informacji czy można coś takiego zrealizować w miarę prosty sposób w bascomie.

Czy ktoś z Was zrealizował takie wyświetlanie i zechciałby podzielić się wiedzą? ;)
  • Moderator Projektowanie
    W skrócie:
    - definiujesz własne znaki : pełny prostokąt, pół prostokąta, marożniczek lewy, prawy, górny, dolny - rozumiesz mam nadzieję, o co mi chodzi ;-)
    - analizujesz odczytaną godzinę, na jej podstawie tworzysz np. cztery zmienne tekstowe odpowiadające kolejnym liniom.
    - zmienne tekstowe wypełniasz odpowiednimi prostokątami, narożnikami
    - wyświetlasz te cztery zmienne w poszczególnych liniach wyświetlacza.
  • Poziom 21  
    Tak, własne znaki potrafię zdefiniować ;)

Już rozumiem również mniej więcej jak miałaby wyglądać taka zmienna, tylko szedł bym raczej w stronę zdefiniowania gotowych zmiennych dla cyfr 0-9 i ich wyświetlania. Muszę poeksperymentować ;)
  • Poziom 21  
    A ile własnych znaków można zdefiniować dla typowego wyświetlacza zdognedo z HD.... ?
  • Poziom 21  
    A czy jest jakaś możliwość podzielenia wyświetlacza 4*20 na jakby 2*16 i 4*4? Bo oprócz dużych cyfer chciałbym wyświetlać też kilka innych informacji i taki zabieg bardzo ułatwiłby całość zadania.

Na razie eksperymentuję na wyświetlaczu 2*16, bo większy dopiero zamówiłem.
  • Poziom 21  
    Też bardzo ale to bardzo pomocne! Dzięki landy13 :)

Kuniarz, czy mógłbyś mi nieco przybliżyć jak według Ciebie ma wyglądać definiowanie zmiennych tekstowych zawierających zdefiniowane znaki?

Nie chciałbym wyświetlać cyfr "wierszami", bo to wydaje mi się za dużo roboty...

Komplet znaków już sobie opracowałem, zmieściłem się w limicie ;) I cyferki wyglądają nawet ładniej niż na zdjęciu które zamieściłem...
  • Poziom 21  
    Dziękuję koledze Kuniarz za słowo porady :) Choć jego pomysłu nie wykorzystałem to zdecydowanie nakierował mnie na tok rozumowania, który doprowadził do powstania czegoś takiego:

Co już prostą drogą doprowadziło do:

Jeśli ktoś inny potrzebowałby pomocy przy realizacji czegoś podobnego to służę pomocą.
  • Poziom 27  
    Daj cały kod ,też przymierzam się do budowy takiego urządzenia.
  • Poziom 21  
    Lepiej jest dać komuś łopatę i wskazać ścieżkę do ogródka niż od razu podać marchewkę :P

Z czym masz problem? Pomogę!
  • Poziom 27  
    Jestem ciekawy w jaki sposób zdefiniowałeś znaki.
    Ja bym chciał marchewkę :D
  • Poziom 20  
    Powiększ sobie stronę, zatrzymaj film, policz piksele i narysuj je na kartce w kratkę :) - najprostsza metoda hackowania i niewykrywalna do tego ;) .

Reszta to już wrzucenie własnych znaków do cgram i wywoływanie odpowiednich pól cgramu w odpowiednich miejscach lcd.
    Jeśli to jest za trudne to musisz zmienić projekt ;) .
  • Poziom 27  
    Jednak najlepiej się uczę gdy dostaje i przerabiam kawałki kodów które działają.
    Ale jeśli nie chcecie dać kawałka "MARCHEWKI" , no to nie.
  • Poziom 20  
    To nie jest kwestia łopaty nawet, dostałeś wszystko opisane. Zdefiniuj sobie dowolny jeden znak i rzuć go do cgramu a potem spróbuj wyświetlić.
    Potem możemy pomyśleć, co dalej. To nie są jakieś kosmiczne algorytmy...
  • Poziom 21  
    No dobra, zacznijmy od tego w jakim języku masz zamiar programować?

Bo ja C dla AVR dopiero liznąłem, a mój projekt pisany jest jeszcze w bascomie.

Zacznij sobie od obejrzenia tego obrazka: Link

Przedstawiłem na nim wygląd moich wszystkich cyfr złożonych z odpowiednich klocków. Łatwo zauważyć że jest tych "klocków" 5 sztuk - to wystarczy do "poskładania" z nich wszystkich cyfr.

Na początku definiujesz sobie zestaw znaków specjalnych dla wyświetlacza LCD którymi będą te nasze "klocki". Dla wyświetlaczy zgodnych z HD... można zdefiniować ich 8. Wiesz jak to się robi?

Kiedy już masz komplet znaków-klocków piszesz sobie zestaw 10 krótkich podprogramów, które:
    1. ustawiają kursor w pierwszym wierszu i odpowiedniej kolumnie
    2. "rysują" cyfrę
    3. ustawiają kursor z powrotem w pierwszym wierszu

Rozjaśniłem Ci coś? Jakby co to pytaj jeszcze!

Przynajmniej ja rozwiązałem to w ten sposób, a jest ich oczywiście tyle, co programistów ;) Pomyśl a może wymyślisz bardziej optymalny sposób? ;)
  • Poziom 27  
    Oczywiście że BASCOM, tak jak w tytule.
    Wielkie dzięki "Krauser", teraz wiem o co biega.
    Jak coś będzie nie tak to podłącze się jeszcze do tematu. :D